Feu I L L El ON. HI N N E N L A N1). X>e Kruisridder. (c.) in deze Cortez gesteund door eene krachtige parlementaire meerderheid tengevolge van de vereeniging van conservatieven en pro gressisten, maai het Kabinet wenscht door ontbinding eene derde gematigde partij te vormen, teneinde een samenhangende meer derheid te verkrijgen. Ook zouden de mi nisters van Justitie en Openbare Werken weder voornemens zijn hun ontslag te nemen. Schiedam, 13 Januari 1891. Naar wij vernemen, is het werk door de Directie der Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft en de Schiedamsche Spoelingvereeni- ging alhier ondernomen, het maken van een vaargeul in het ijs van de Schie tussclien Delft en Schiedam, voor 't oogenblik geheel gestaakt, doch zal daarmede worden voort gegaan, nadat het werk opnieuw zal zijn aanbesteed. Gisteren-avond ten 9 ure werd aan boord van den kolenlichter van de firma Plant de Visser, liggende in de Buitenhaven, in het achteronder brand ontdekt. Onmiddellijk togen eenigen bewoners van de Hoofdstraat met de schroefstoomboot Mentor ter hulp, en door middel van de waterslang van ge noemde stoomboot en eenige emmers water werd de brand spoedig gebluschtde binnen loods Van Wieringen werd daarbij licht ver wond. Ook de politie heeft zich bij dezen brand loffelijk gekweten en spoedig de noo- dige hulp verleend. Bij Koninklijk besluit zijn bevorderd tot kommandeur in de orde van den Nederland- schen Leeuw, de beeren jhr. tnr. G. L. M. H. Ruys van Beerenbroek, minister van justitie mr. A. Van Naamen van Eemnes, voorzitter van de Eerste Kamer derStaten- Generaalen jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De minister van financiën heeft te kennen gegeven, dat leeftijd alléén nog geen reden is om een kommies bij de directe belastin gen, invoerrechten en accijnsen van bevor dering uit te sluiten, en ook ambtenaren boven de 55 jaar daarvoor in aanmerking kunnen komen, wanneer zij, wat gedrag en ijver betreft, als „goed" gesignaleerd staan en hun lichaamsgestel en hunne geschiktheid van dien aard zijn, dat zij kunnen gerekend worden nog minstens een tweetal jaren hun dienst op dezelfde wijze te kunnen vervullen. 4) Vrij naar het Fransch. De trouwe dienaar beefde bij het hoorén der plannen zijner meesteres. Tevergeefs tracht hij haar daarvan te doen afzien; hij stelt haar al de gevaren voor oogen die zij zou te trotseeren hebben, en die zonder twijfel toch nutteloos zouden zijn niets kon de teedere maar dappere moeder weerhou den. Ziende, dat al zijn pogingen, om haar heur plan te doen opgeven, schipbreuk leden, be lastte Blondel zich zelf met de boodschap, die zij hem opdroeg, om aan den hertog van Normandië verlof te gaan vragen de vesting te mogen verlaten. Toen de trouwe dienaar hem de plannen zijner gebiedster blootlegde, moest de hertog haren moed bewonderen, maar ook hij voorzag met welke gevaren zij zou te kampen hebben, gevaren, ernsti ger nog dan die Blondel haar had voorge spiegeld. Vervolgens deed hij uitkomen, dat het, alvorens eene dergelijke ouderneming te wagen, veel wijzer gehandeld zou zijn, iemand De m nister van waterstaat heeft ook thans het gevoelen van de Kamers van Koophan del en fabrieken gevraagd over de door hem voorgenomen wijziging van het voor de Ka mers bestaande, reeds van 1851 dagteekenen- de reglement. De minister had allereerst daar over het advies van de Ged. Staten der on derscheidene provinciën gevraagd. H. M. de Koningin-Weduwe heeft aan de Maatschappij van Weldadigheid" te Frede- riksoord een gift van t 500 geschonken. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan de landschapschilders, die de aquarellen ver vaardigden voor het kamerscherm, door H. M. aan haar dochter op het Kerstfeest ten ge schenke gegeven, haar welgevallente kennen gegeven met deze voortbrengselen hunner kunst. Toen Vrijdagmorgen mr. F. van der Tuuk voor de rechtbank te Groningen den eed als notaris aflegde vroeg de officier van justitie, op grond van eene circulaire van den mi nister van justitie, wijziging van het eedsfor mulier in dien zin, dat getrouwheid aan de Koningin in plaats van den Koning gezwo ren zou worden. De rechtbank eischte den eed van getrouwheid aan den Koning, daar het hier gold een bij de wet vastgesteld formulier, en eene wet alleen door een wet veranderd kan worden. Het Journal des Débats, dat steeds de houding van Nederland ten opzichte van de Congo-kwestie heeft verdedigd, zet voor zijn lezers uiteen wat Nederland in deze gedaan heeft, stelt in het licht dat de heffing van invoerrechten die den handel belemmeren zelve in strijd is met den wensch om de slavernij te bestrijden, daarjuist de handel het krachtigste middel is oin het doel te bereiken, en zegt ten slotte dat Nederland, op aandringen van alle mogendheden, de beide akten geteekend heeft, alle verant woordelijkheid voor de gevolgen, die eruit kunnen voortvloeien van zich werpende. De raad der gemeente Zijpe heeft zich tot de Tweede Kamer der Staten-Ge neraal gewend met een adres, waarin ver schillende bedenkingen worden geopperd tegen het wetsvoorstel tot herzienig van de algemeene regelen der plaatselijke belastin gen. Generaal-majoor De Beer Poortugaal, be velhebber in de le militaire afdeeling en op te dragen, in het vijandelijke kamp door te dringen en te trachten Raoul eerst te vinden, opdat men dan ten minste eenige zekerheid omtrent zijn verblijfplaats zoude hebben. De brave dienaar greep met beide handen deze uitkomst aan. «Als uwe mees teres aldus wil handelen, hernam de hertog, zeg haar dan, dat er in de stad vele Grie ken zijndit zijn slimme lieden, die uitste kend voor dit doel geschikt zijn." Blondel, die niets liever wenschte, dan te verhinderen dat de vrouwe de Barneville zich aan zulke dreigende gevaren ging blootstellen, zonder bovendien kans tot slagen te hebben, hoopte het middel daartoe nu gevonden te hebben, en ging haar spoedig op de hoogte bren gen. Alix, die werkelijk inzag hoe nuttig het was, eerst nauwkeurige aanwijzin gen omtrent het verblijf van Raoul te hebben, volgde den wijzen raad van den hertog op. Deze liet dadelijk een Griek halen, Alexis genaamd, dien hij zelf reeds meermalen met een dergelijke taak had belast en wiens schranderheid hem bekend was. Dezen zond hij naar de vrouwe de Barne ville, die hem alle mogelijke inlichtingen omtrent haren zoon ,.f en hem een aan zienlijke som gelds 1 Tde, zoo hij er in kommandant der stelling van Amsterdam, i3 I voornemens ontslag te nemen. Volgens het Handelsblad acht den gene- raai Den Beer Poortugael zich zeer verofl' gelijkt door de benoeming van generaals jonger dan hij, tot chef van den generalen staf en tot inspecteur van de infanterie. Naar uit Amsterdam aan de N. R. Cb gemeld wordt, zijn van 29 December tot 9 Januari 20 stoomschepen te IJmuiden bid' nengekomen, die Amsterdam niet kunnen bereiken daarvan zijn er 6 weder vertrok' ken om elders te lossen, namelijk 5 naai' Rotterdam. Nog dient in aanmerking geno' men te worden, dat alle traders van Schotsche Engelsche en Noordsche havens de diensten hebben gestaakt, omdat Amsterdam niet tel bereiken is. Bovendien liggen 7 zeilschepen] voor Amsterdam bestemd, in de buitenhaven j of in het kanaal ingeijsd. Men schrijft uit Den Haag aan de Zwom sche Crt: De politieke toestand zal zich na de bij' eenkomst van de Tweede Kamer waarschijn'I lijk nog wel scherper afteekenen dan nu het geval is. Dit staat intusschen vast, dat ef groot verschil van zienswijze in het «kostelijk Kabinet" heerscht. Alle collega's gevoelen, dat deze Minister van Marine onhoudbaar iszóóveel onbekwaamheid, dat loopt de spuigaten uit. De titularis zelf schijnt dit nog I niet in te zien, zag hij 't in, dan zou hij ook niet zoo onbekwaam zijn. Het schijnt een paradox, het is toch ten deele waar. Ook de dagen van jhr. Hartsen schijnen geteld te zijn, maar niet voor een bespre king der Congo-zaak. De Minister van Fi nanciën is er ook niet fel op aan te blijven, en de Minister van Justitie wordt aange spoord om een crisis niet tegen te houden, dan geraakt de gehate legerwet van de baan. Dat de kansen dier wet sterk dalen is geen geheim meer. De heer Van Houten met een smaldeel der liberalen zal haar ook bestoken en het gaat in de regeerings- kringen als bij de spoorwegen, Uit Heerenveen bericht men onsNaar aanleiding van het verzoek der Friesche boterverkoopers, zal van af 12 Januari eiken dag een extra-trein loopen naar Vlissingen- Men schrijft ons Opgewekt door het artikel van uwenAm- sterdamschen correspondent, maakte een slaagde hem te vinden en tijdingen van hem over to brengen. De Griek betuigde zijne verknochtheid aan haar en aan de ge- heele zaak der Christenen. Vervolgens ver trok hij en liet de weduwe van Roger ach ter, verdiept in een hartelijk gebed voor den goeden uitslag zijner zending. Wij zullen haar eveneens verlaten, en ons naar Raoul begeven om te zien, wat den jeugdigen ridder was ervaren. Men zal zich herinneren, dat de strijd, door de Christe nen en Turken op de vlakte van Antiochië gevoerd, onbeslist was gebleven, tot de komst van een versterking voor de Muzelmannen de overwinning ten gunste van de halve maan had beslist. Wat de lezer echter nog niet weet, is, dat de Emir, die het bevel ovei' deze afdeeling voerde, niemand anders was dan Kerboga zelf, het algemeene opperhoofd van de Muzelmansche troepen. Deze krijgsman was gehard in d«n strijd, eerst in dienst van den sultan van Perzië, later voor andere vorsten van het stamhuis Malek-Shah, die elkander het rijk van Azië betwistten. Meermalen verslagen, zelfs twee malen gevangen genomen, was hij te mid den van dien burgerkrijg grijs geworden- Jegens de Christenen was hij meteen wree-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2