n 14e Jaargr. Vrijdag 16 Januari 1891. No. 3884. V 15 R S C II IJ N T I) A E E IJ K S. 3 KENNISGEVING. Bureau: Boterstraat, E 39. Extra Armen-bedeeling in Eetwaren of Brandstoffen. De g e w o n e inkomsten, hetzij hier Sezegd, zijn niet eens toereikend voor de vvokelijksche bedeelingen; daarom hoopt het door buitengewone giften in staat te wor den gesteld, dat plan te verwezenlijken. SCHAALCOLLECTE ALGEMEEN OVERZICHT. O NIEUWE SCHIEDA Prijs vim dit Itliul: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nomrners0.05 Het auteursrecht van den' inhoud dezer courant is ver- rekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 S/si/no. 124 Prijs der ^Advertentie» 'Van 1—6 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.1ü Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Het R. K. Parochiaal-Armbestuur door vele geloofsgenooten daartoe aangezocht, stelt zich voor in den loop der eerst komende, en, naar het hoopt, ook in volgende ^eken, eene extra bedeeling in eetwaren brandstoffen aan zijne bedeelden te geven. Met toestemming en goedkeuring van de 2eereerw. geestelijkheid zal het Armbe stuur, bijgestaan door de leden van lietCol- 'ege »Uit liefde tot den arme," op Zondag Januari, onder alle HH. Missen, eene houden, waarop een ieder, naar het hoopt, ZlJu penningske zal werpen tot leniging van de armoede van zoovele huisgezinnen. Moge de spreuk oden Arme gegeven, is Dode geleend," bij allen ingang vinden en °P krachtdadige wijze in vervulling gaan tot heil en steun van de minbedeelden, die tvaarlijk in dit barre jaargetijde meer dan 0°'t op ons medelijden en onze ondersteu- rung mogen rekenen. Het dankbare R. K. Parochiaal Armbestuur. AMERIKA. blijkens berichten uit New-York heerscht er ui de olficieele kringen ergenis over, dat Hugeland het vraagstuk der Berhringzee aan- hangig heeft gemaakt voor het Opperste Gerechtshof te Washington. Het heet dat de regeering der Unie dit beschouwt als eene ongehoorde schending van alle diplomatieke gebiuiken. De Staatssecretaris Blaine zoude voornemens zijn, Engeland's theatercoup te h 'antwoorden met eene stroeve nota aan lord Salisbury, waarin betoogd wordt, dat aange ven de Engelsche gezant te Washington niet n staat gebleken is, de onderhandelingen ver her te voeren, het beter ware, 700 die onder handelingen naar Londen werden overge bracht. De interventie van Canada voor het Gpperste Gerechtshof schijnt de ergenis der A-'nerikaansche regeeringspersonen te heb ben verhoogd. Volgens berichten uit Ottawa hebben de robbenvisschers uit Britsch-Columbia, gede legeerden naar Ottawa gezonden, om de be scherming van de regeering aan te vragen tegen de opbrenging van schepen door de Amerikanen. De regeeriug van Canada moet niet geneigd zijn, die bescherming toe te zeggen. De robbenvisschers moeten volgens haar hun bedrijf voor eigen risico voortzetten. Het voorstel van Blaine, om de zaak te onder werpen aan het onderzoek eener commissie, wordt onaannemelijk geacht, omdat met die zaak veel meer gemoeid is dan enkel het uitroeien van de robben. DUITSCHLAND. Bij de beraadslagingen over het voorstel tot afschaffing der invoerrechten op graan en vee, welke iu den Rijksdag werden voort gezet, verklaarde het conservatieve lid Von Helldorf, dat de invoerrechten een maatregel van noodweer vormen tegen de overstroo ming met Amerikaansch graan. Zijne partij is er Bismarck dankbaar voor dat deze, op grond van de nationale eenheid, eene be scherming van den nationalen arbeid in het leven heeft geroepen. Het is te betreuren, dat in deze vergadering op zulk eeuen ruwen, banalen toon gesproken is over dien grooten man (de voorzitter doet zijne schel weer klinken, om tot orde te vermanen). Von Helldorf wordt daarna tot de orde geroepen. De beraadslaging wordt heden voortgezet. In het nummer der Medizinische Wochen- schrift, dat heden zal verschijnen, worden door prof. Koch nadere rnededeelingen ge daan omtrent zijn middel tegen tuberculose. Daarin beschrijft hij, hoe hij liet heeft ont dekt en hoe het wordt bereid. Het is een ontzettingsproduct, waarschijnlijk behoorende tot de eiwit-lichamen, doch te oordeelen naar de reactiën geene toxalbumine. Iu zekere sterkte toegepast, doodt 't levend protopias- me, maakt liet necrotisch, en doet den ba cillus sterven, door hein de voorwaarden tot aangroei te ontnemen. ENGELAND. De burgemeester van Edinburgh heelt gisteren eene langdurige conferentie gehad met afgevaardigden der stakende spoorweg beambten en beloofde hun zijn bemiddeling bij de Noord-Britsche spoorwegmaatschappij. Vele beambten der Scliotsche spoorwegen, die weder aan het werk waren gegaan, heb ben door de opruiende taal van John Burns en de onaangename behandeling, die zij van de werkstakers te verduren hadden, het werk weder gestaakt. Van ernstige zijde wordt bericht, dat de heeren O'Brien en Dillon zich binnenkort openlijk voor Parnell zullen verklaren, daal de heer Mac Carthy en de zijnen het com promis, dat O'Biien met Parnell heeft ge troffen, niet wenschen te aanvaarden. Laatst genoemde zou dus te Boulogne-sur-Mer de overwinning hebben behaald. Het heeft er althans allen schijn van, dat Parnell den heer O'Brien omgepraat en in hem een bondge noot gevonden heeft tegen zijne bestrijders. Eene openlijke verklaring van de twee boven genoemde afgevaardigden, die in den strijd van Ierland eene groote rol hebben gespeeld, ten gunste van Parnell, zou ongetwijfeld zeer noodlottige gevolgen hebben en de verwar ring ten top doen stijgen. Volgens de jongste opgaaf is reeds f240,000 voor de noodlijdende Ieren bijeen gebracht. Voortdurend stroomen nog giften toe, waaronder van 100 en 200 pond. Te Belfast werd een vergadering belegd, waarop besloten werd het fonds te steunen. Staande de vergadering werd voor bijna f1200 inge- teekend. HET OOSTEN. Uit Sofia wordt van 14 dezer geseind Prins Ferdinand, de officieren van het leger ontvangende ter gelegenheid van het nieuwe jaar, betuigde hun zijn dank voor de door hen uitgedrukte vaderlandslievende gevoelens en maande hen nadrukkelijk aan, zich niet met de politiek bezig te houden. Ik ben hier, sprak hij, om ovei u te waken en voor het lot des lands te zorgen. Ik reken op u, opdat de Bulgaarsche soldaat getrouw de kroon en het vaderland diene. De vorst betuigde vervolgens ook zijn dank aan de synode, die hem is komen gelukwenschen. BOME. Uit Rome wordt aan de Germania ge seind, dat de H. Vader eerstdaags tot de katholieke vereenigingen van Italië een breve zal lichten, om haar tot de strikste eensge zindheid te vermanen, teneinde de zoo 1100- dige broederlijke samenwerking te handhaven. Het heffen van één lira entreegeld voor de Pauselijke musea, dat zoozeer de verbol genheid van Crispi's Riforma had gaande gemaakt, wordt plotseling door dat blad ge heel onbesproken gelaten. Nadat zij eerst beweerd had, dat de H. Stoel de exterritori aliteit misbruikte en de Waarborgenwet schond, verklaarde zij plotseling dat de Re geering, ofschoon het goed recht op haar zijde hebbende, de zaak om der wille van den vrede maar liever voorloopig zou laten rus ten. Men stelle zich voor een Crispi, die tegenover den H. Stoel zijn goed recht zou laten vuren Alsot zoo iets mogelijk w are

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1