!4e Zalerdag 17 Januari 18111. No. 3885. Jaarg. V E R SCHIJNT D A G E L IJ K S. KENNISGEVING. Bureau: Boterstraat, E 39. Extra Armen-bedeeling in Eetwaren of Brandstoffen. SCHAALCOLLECTE ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE I*rijs van ilit Klad Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 'Iet auteursrecht van den' inhoud Ue7er courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (.SVjJ/. no. 124Ï) I'rys der'jAdvertentiën Van 16 regels0.00 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Het R. K. Parochiaai.-Armbestuur door t'ele geloofsgenooten daartoe aangezocht, stelt zich voor in den loop der eerst komende, en, naar het hoopt, ook in volgende ^eken, eene extra bedoeling in eetwaren "f brandstoffen aan zijne bedeelden te geven. He gewone inkomsten, het zij hier gezegd, zijn niet eens toereikend voor de ^ekelijksche bedeelingen daarom hoopt het door buitengewone giften in staat te wor den gesteld, dat plan te verwezenlijken. Met toestemming en goedkeuring van de zeereerw. geestelijkheid zal het Armbe stuur, bijgestaan door de leden van hetCol- 'ege »Uit liefde tot den arme," op Zondag Januari, onder alle HH. Slissen, eene kouden, waarop een ieder, naar liet hoopt, Zljn penningske zal werpen tot leniging van ke armoede van zoovele huisgezinnen. Moge de spreuk »den Arme gegeven, is Hode geleend," bij allen ingang vinden en °P krachtdadige wijze in vervulling gaan tot ked en steun van de minbedeelden, die baarlijk in dit barre jaargetijde meer dan °°'t op ons medelijden en onze ondersteu- intig mogen rekenen. Het dankbare R. K. Parochiaal Armbestuur. AMERIKA. Hit Washington wordt van 15 dezer ge- ^'"d In het Huis van Afgevaardigden heeft ackson eene verklaring voorgesteld, waarin handelwijze van Engeland afgekeurd wordt, °Qr welke deze mogendheid vanhetBonds- Berechtshof te Washington eene beslissing etreffende het Behringzee-geschil tracht te herkrijgen, als zijnde die handelwijze kren- °od voor de waardigheid van de regeering etl het volk der Vereenigde Staten. Het ontwerp tot vrije zilveraanmunting (|or den Senaat aangenomen zijnde, wordt 'et oorspronkelijke fmancieele plan als ver- allf,,, beschouwd, terwijl het amendement, l()adende dat de eenheid der muntwaarde ^van de Vereenigde Staten moet zijn de dol- ar> wegende 412^ greinen zilver, is even t's aangenomen. Pineridge heeft eene fnoreenkomst gesloten met de Indianen en de 0(,i'iog wordt beschouwd als geëindigd te zijn. De berichten uit Chili blijven vaag, maar het wordt bevestigd, dat eene geweldige be weging tegen den president Balmaceda is ontstaan en de marine daaraan deelneemt. De invloed der Chileensche zeemacht is niet gering te schatten. Zij bestaat uit drie pant serschepen van den eersten rang, drie korvet ten, drie kannonneerbooten, elf torpedobooten en acht schepen van mindere beteekenis. De bemanning van zulk een vloot kan veel bijdragen tot het al of niet doen slagen van een oproer. Het schijnt dat de revolutionaire beweging op 7 dezer een aanvang heeft ge nomen, omdat president Balmaceda zich niet heeft gehouden aan den wil van het Parle ment, dat weigerde de begrooting goed te keuren, teneinde aldus tegen de dictatoriale manieren van den President protest aan te teekenen. Zoo althans luiden de telegram men. Het leger, wordt verder gemeld, is op de hand van den President, en volgens de laatste berichten worden door Balmaceda troepen samengetrokken. De omwenteling schijnt op het punt uit te breken, daar het Parlement het aftreden van den President eischt. DUITSCHLAND. Het Centrum zal verzet aantekenen tegen de verkiezing van Müllensielen te Bochum, op grond der confiscatie van verkiezings brochures en verder op een aantal gevallen van inbreuk op de kiesvrijheid. Op verlangen van zijn keizerlijken broeder zal prins Heinrich van Pruisen, die tot dus ver een zeer ongeschikte rol vervulde, meer op den voorgrond treden en de plaats des Keizers bij verschillende gelegenheden ver vullen. Naar men zegt, is de prins een zeer intelligent man en wil Wilhelm II hem der halve in de Staatszaken mengen. De prins zal dientengevolge zich metterwoon te Ber lijn vestigen. Bij de beraadslaging, welke gisteren in den Rijksdag werd voortgezet over de voor stellen der sociaal-democraten en Duitsch- vrijzinnigen, ten aanzien der opheffing van de tolrechten op granen en vee, was in poli tiek opzicht het gewichtigst de verklaring afgelegd door den conservatieven Elzasser Zorn-Berlach. Kort en droog zette hij uiteen, dat de tollen onveranderd behouden moeten worden, indien de Elzasser boeren niet met wangunst de economische bescherming zou den aanzien, welke in Frankrijk met goed gevolg bestaat. Thans is het reeds buiten twijfel, dat de voorstellen ter opheffing van de tolrechten met groote meerderheid ver worpen zullen worden. In omloop is het merkwaardig bericht, dat de hoofdreden voor afzetting van Stoecker als hofpredikant volstrekt niet gelegen is in politieke zaken, maar hierin, dat hij de ver spreider is geweest van het in den tusschen- tijd tegengesproken gerucht, volgens hetwelk des Keizers particuliere kas in ongunstigen toestand zich bevond. ENGELAND. Op de vergadering van de IJnion-Bank gisteren te Londen gehouden, zeide de voor zitter, dat de president der Bank voor Enge land hem had medegedeeld, dat de liquidatie van het huis Baring goede vorderingen maakte. Zij die het fonds van 17 millioen hadden ge waarborgd, verlangden niets. Deze verkla ring had eene wijzing der consols van een J pet. tengevolge. De Chins, een krijgszuchtige stam, die zich bij het bezetten van Opper Birma door de Engelsche troepen in de bergen en de jungles hadden terugtrokken en daaruit aan bijna alle opstanden der noordelijke stammen deelnamen, hebben verleden week de stad Pinthaw aangevallen, er acht Engelsche onder danen gedood en twaalf als gijzelaars mede gevoerd. Eene Britsche expeditie vervolgt hen. Volgens dépêches uit Suakim, neemt de opstand tegen de Turken te Yemen op be denkelijk wijze toe. Hij is veroorzaakt dooi de heffing van een buitensporigen landtax en onderdrukking. De Turksche overheid doet zooveel mogelijk troepen landen. De slaven handel in de Roode Zee vermeerdert. FRANKRIJK. Het merkwaardigste van de inschrijving voor de leening is wel, dat 2 milliard, 340 millioen francs in contanten zijn omgezet, zonder fiat men daarvan merkbaar last heeft ondervonden. De heer Floquet hield gisteren in de Ka mer, toen hij optrad als voorzitter, een toe spraak, waarin hij constateerde, dat het werk van deze zitting, hoofdzakelijk zijn zou, het stemmen over de begrooting en de vernieuwing van het oeconomisch regéèrstelseJ. Hij hoopte, dat bij laatsgemelde taak de Kamer zou we ten rekening te houden met het algemeen be lang van het land en de particuliere belangen, waarvoor hare hulp wordt ingeroepen. (Toe juichingen.) De Kamer besloot de redevoering te laten aanplakken. De familie van Gambatta heeft den ge meenteraad van Cahors formeel geweigerd, het stoffelijk overschot van den volksman van Nice naar Cahors over te brengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1