!4e Ja.'ir i*e «lafirg. uins Dinsdag 20 Januari 1891. IS'o. 3887. VERSCH IJJNT DAG EL IJ KS. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGKMKIÜN OVERZICHT. NIEUWE SCHI IMijs van (lit Itlad 'Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 1' ranco per post door gelieel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers>0.05 Het auteursrecht van Jeu' inhoud dezer courant is ver- «kerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 {Stsbl. no. 124.) Prijs der Adverfciitiën Van 10 regels0.00 Elk gewone regel meer>0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 19 Januari '91. Omtrent het accoord dat dezer dagen isschen den bevelhebber der regeerings- l'oepen van de Ver. Staten van Noord- "H'rika en de opperhoofden der Indianen habij Pine-Ridge is getroffen, is thans iets naders bekend geworden. Naar gemeld wordt, pfir')lnden zich de Indianen hun kamp hij '"e-Ridge te verlaten en een halve mijl verder hunne tenten op te slaan. Voorts 2lJllen zij hunne wapenen afgeven aan de °Pperhoof.len, die ze weer aan generaal Miles gillen uitleveren tegen betaling van de waarde. ,darentegen heeft generaal Miles een aan- Zlenlijken voorraad meel, suiker en koffie ter beschikking gesteld van de Indianen, die gr°ot gebrek leden. Verder heeft de gene- iaa' beloofd, dat hij de grieven der Indianen Za' onderzoeken en voor de strikte tenuit- v°erlegging der gesloten overeenkomsten zal Zorgen.Teneinde hunne grieven ter bevoegder Phtatse te kunnen mededeelen, zullen de voor- ^3ain$te opperhoofden der Indianen naar Washington gaan, waar president Harrison zal ontvangen. Uit Londen wordt dat liet hen kemeld, dat liet opperste gerechtshof te ashington geen uitspraak zal doen in het Cllr'flict tusschen Engeland en de Ver. Staten zake de Behringzee-k westie, daar de "gelsche regeering de zaak reeds definitief ^ahaii" heeft gemaakt. la Zuid-Ainerika, liet land der voortdu wde revolutiën, doet zich thans het zon- ^ïlinge verschijnsel voor, dat de kust des lands j!'0'- de eigen marine geblokkeerd wordt. 'J bet oproer in Chili heeft een deel der °°t partij gekozen voor de revolutie. Dat °proerig deel der marine blokkeert de voor ee,iitre ge jaren op Peru veroverde havenstad 'P'ique om, naar liet heet, den aldaar gevestigde l'ihe kooplieden eene schatting af te persen. f't aan den Staatspresident, generaal Bal- 'Wceda getrouw gebleven smaldeel blok- ee,'t een ander deel der kust om, naar men Zegt. den opstandelingen afbreuk te doen, e" toevoer aftesnijden, de gemeenschap te Ve,'breken enz. De opstandelingen schijnen ?^'ter bij de marine het sterkst te zijn zij hlokk eeren feitelijk de gelieele kust van Ihique tot Coquimbo, waar zelfs reeds troe- aan land zijn gezet en volgens particu- 'e''e dépêches zouden zij zelfs de stad Iquique 'eeds bezet hebben, nadat de hoofden op de '"'itende stoomschepen een manifest aan V('!k hadden uitgevaardigd, dat kalm ont ogen werd. Vooralsnog is het geen volks- Pstand en blijft het leger op fiand van den president. De troepen der republiek doen hun best om de oproermakers in te sluiten en hen alle gemeenschap te beletten met de streken, die aan de beweging geen deel nemen. De president der republiek heeft een manifest uitgegeven, waarin de regee ring verklaart, de eischen der opstandelingen af te wijzen. Ook in Argentinië is weer j een oproer uitgebroken en wel in de pro vincie Entrc-Rios. Een aanzienlijk aantal opstandelingen is daar te hoop geloopen. Uit Buenos-Ayres zijn er troepen heen ge zonden, en reeds zouden er bloedige gevech ten tusschen de oproerlingen en de regee- ringstroepen hebben plaats gehad. De Belgische regeering heeft uitgebreide maatregelen genomen voor den dag van morgen (Dinsdag) waarop de Kamer van af gevaardigden hare zittingen zal hervatten. De Regeering maakte zich blijkbaar onge rust voor de betooging, welke de radicalen voornemens zijn, dien dag te Brussel te houden. Een groote stoet, waarin de socia listen den boventoon zullen voeren, zal door Brussel's straten trekken. Vaandels, zinne beelden en schilden vol strijdleuzen betref fende de grondwetsherziening en de uitbrei ding van de bevoegdheid der capaciteitskie zers, het algemeen stemrecht enz., zullen wor den rondgedragen en aan het gebouw der Kamer zal een adres worden afgegeven, waarin instemming wordt betuigd met het wetsvoorstelJanson tot wijziging van de grondwettige bepalingen nopens het kiesrecht. De Voorzitter der Kamer is echter besloten, dit adres niet te aanvaarden, en heeft reeds te kennen gegeven, dat alle tot de Kamer te richten verzoekschriften den gewonen weg hebben te volgen. De Regeering harerzijds zal den optocht verbieden, en lot voorkoming van ongeregeldheden de gendarmerie ver sterken. Zelfs heeft zij twee lichtingen dei- militie onder de wapenen geroepen, doch dit staat ten deele ook met iets anders in verband. In het district Charleroi hebben nl. de mijnwerkers aan de directeuren for meel kennis gegeven, dat zij, te beginnen met 2 Febr. e. k., eiken Maandag zullen staken. Ook daar worden dus ongeregeld heden gevreesd. Het is goed, dat de Regee ring zich intijds op alle gebeurlijkheden wa pent immers de omstandigheid dat zij ir. moeilijke oogenblikken de orde niet zou kun nen handhaven, zou het krachtigste wapen zijn, wat zij haren tegenstanders ter barer bestrijding in de handen zou kunnen geven. De republikeinsehe regeering in Frankrijk wil blijkbaar de verleeking van het onder wijs nog verder uitbreiden. In strijd met de vermaningen van onverdachte getuigen, als Gambetta en Paul Bert, wil zij van het anti-clericalisme een artikel van uitvoer ma ken en in enkele deelen van de koloniën tot de verwereldlijking van het onderwijs over gaan. Zoo op Reunion, waar de republikei nen heer en meester zijn, maar de anti- clericale tendenzen van het gouvernement alles behalve waardeering vinden. Bij de verkiezingen van Sept. 1889 werd aldaar de heer Le Roy tot afgevaardigde gekozen, om dat hij voor het behoud der religieuzen in de school in de bres was gesprongen. En toen onlangs een nieuwe senator moest gekozen worden, verklaarden de beide kandidaten, twee geavanceerde republikeinen, zich even eens tegen de verleeking van het onderwijs. De Regeering wil evenwel hiertoe toch over gaan, en dientengevolge heeft een aantal kiezers zich gehaast een adres tegen de verleeking te doen rondgaan, om dit aan den nieuwen senator naar Frankrijk mede te geven. In eenige dagen tijds verwierf dit adres niet minder dan 7000 handteekenin- gen. liet blijft echter de vraag of de tegen woordige regeering, die niet gewoon is zich aan de werischen van het volk te storen, aan liet adres gevolg zal geven. ENGELAND. Blijkens berichten uit Lissabon te Londen ontvangen ontwierp de Portugeesche minis ter van buitenlandsche zaken een hieuw trac- taat met Engeland, hetwelk de Britsche ge zant Soveral zou medeneinen naar Londen, om het (heden) Maandag aan Lord Salisbury voor te leggen. Naar uit Tripoli wordt gemeld, heerscht daar een gespannen toestand tusschen den gouverneur en de bevolking. Eerstgenoemde ontdekte, dat onderscheidene Arabische hoof den geene interventie en bezetting van Euro peanen begeerden en hiertoe desnoods tot een algemeenen moord der Europeanen wil den overgaan. De gouverneur liet sommige kerkeren, andere vluchten naar Maltha. Volgens berichten uit Shangaï besloot de Keizer van China de buitenlandsche gezanten audiëntie te verleenen ondanks het overlijden zijns vaders. De audiëntie zou gehouden worden in dezelfde zaal, waar in 1873 de representanten der verbonden mogendheden ontvangen werden. FRANKRIJK. In de Kamer heeft Zaterdag II. de Boulan- gistische afgevaardigde Laur de Regeering geïnterpelleerd over het wegvloeien van het goud. Hij viel haar aan wegens het leenen van 75 millioen goud aan de Engelsche bank. De minister van financiën, Bouvier, ver-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1