FEUILLETON. B I N N K N L A i\ 7) dedigde dien maatregel en nam er de ver antwoordelijkheid voor op zich. Eene motie van Laur, waarin verklaard werd, dat de verkla ringen der regeering onvoldoende waren, werd daarop verworpen met 428 tegen 29 stemmen. HET OOSTEN. Uit Sofia wordt van 17 dezer gemeld Men meldt uit Constantinopel, dat de Otto- manische commissaris in Bulgarije gemach tigd is om officieuse betrekkingen te onder houden met vorst Ferdinand. Men ducht nieuwe moeilijkheden met het Grieksch- Russische patriarkaat in Armenië, die den patriark zouden nopen, zijn ontslag te nemer. Be dépêches uit Armenië zijn over 't al gemeen weder onrustbarend. Het heet, dat op geheime meetings van Turken te Erze- roem besloten is tot de vernieling der Ar menische bevolking en tot een algemeenen christenmoord de Turksche regeering deelde wapenen uit en beval de hoofden der Kurden zich bereid te houden. ROME. Be liberale bladen van Rome Italië en Tribuna, willen weten, dat de Pauselijke Encycliek over de sociale kwestie omstreeks Paschen zal verschijnen, wijl enkel nog de groote kwestie van de'Staatshulp moet wor den opgelost, en de encycliek reeds aan tal van geleerden in l u opa zou zijn toegezon den evenals onlangs aan kardinaal Manning. Be Encycliek zon in drie afdeelingen ge splitst zijn algemeerie, ec momische en sociale beginselen betreffende. Ten slotte zou de Paus een beroep doen op de conservatieve krachten in alle landen, om de sociale her vorming te leiden. Schiedam, 19 Januari 1891. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeven een zilve ren knipje met f 1.10, een gouden oorbel letje, eendames-portemonnaie metrozenkrans, een zakje, inhoudende een hamer, een nijp tang en een stuk staal, een paar nieuwe pan toffels, een zak steenkolen en een sleutel. Het doet ons bijzonder genoegen te kuur,en melden, dat de schaalcollecte voor eene extra armen-bedeeling, Zondag 11. van wege het R. K. Parochiaal Armbestuur in onze kerken gehouden, met eenige nagekomen giften heeft opgebracht eene ronde som van f1400 be nevens een gouden ring en eenige bons voor eetwaren. Be algemeen bekende weldadigheid van Schiedam's Katholieken is alzoo weder schit terend gebleken. Zij hebben getoond, dat ondanks den minder gunstigen toestand in onze stad de liefde tot den arme bij hen onverzwakt blijft. Be uitslag dezer collecte leert dan ook, dat niemand onze meer ge goede geloofsgenooten in de zorg voor hunne armen behoeft te verbeteren. Bat de ijverige pogingen door de directie der Schied. Spoel. Vereen, en der Ned. Gist en Spir. fabr. te Belft eindelijk een voorloo- pig gunstig resultaat hebben opgeleverd, zal voorzeker velen onzer lezers een welkom bericht zijn. Ofschoon de aanbiedingen van hh. aannemers op de aanbesteding heden in »Be Vergulde Koetswagen" te Overschie gehouden, weinig en bovendien buitensporig hoog waren, is men voorloopig tot een goed besluit gekomen, nl. dat er een vaargeul zal gemaakt worden van Schiedam tot Overschie, een traject van pl. m. 2500 Meter, vrij van ijs, die uiterlijk Zaterdag a. s. gereed zal zijn. Be aannemers van dit werk zijn H. v. d. Spek, Arie Leeflang en Gerrit Kraan. Vooral met het oog op de groote noodza kelijkheid die bestaat voor de spoelingschou- wen, is de breedte der vaargeul van 6 M. tot 3.15 M. teruggebracht. Er zullen zoo spoedig mogelijk maatregelen worden be raamd om de Schie verder tot Belft en ook van Overschie tot Beugelsdijk in zoo kort mogelijken tijd bevaarbaar te maken. j Zondag ochtend ontstond in een vaartuig j met cokes geladen, liggende in de Lange Haven, een lek, zoodat men zich verplicht zag een gedeelte der lading te lossen en door aanhoudend pompen de aak boven water te houden. Bat het schip niet gezonken is, is (naar men ons mededeelt) hoofdzakelijk te danken aan den on vermoeiden ijver van Petrus van der Linden, die met levensgevaar een zeil onder het vaartuig heeft gebracht. Heden-ochtend 11 ure zag men aan de zuidzijde van de rivier de Maas, bij de boeien, drie personen over het ijs gaan. Het vaar water is overdekt met veel en zwaar ijs, doch de stoomvaart houdt het ijs drijvende. Boor de Administratie van de Rijkstelegraaf hier te lande zal waarschijnlijk eerlang wor den overgegaan tot de invoering van een maatregel, welke reeds lang in het buiten land, met name in Engeland, wordt toege past, en welke aan handelshuizen of parti culieren, tegen betaling van een vast jaar- lijksch i-echt, de bevoegdheid verschaft, om een zeker bedrag bij vooruitbetaling, aan 's Rijks kas te voldoen en daarna hunne te legrammen te verzenden, zonder dat bij de X)e Itvruisriddei1. Vrij naar het Fransch. Zoolang Raoul nog niet volkomen was ge nezen, vermeed Kerboga hem te komen be zoeken, uit vrees dat de jonge ridder zich gedurende hun gesprek te veel zou opwinnen, wat voorzeker zijne genezing zou beiemmeren. Hij hoopte nog altijd dat de erkentelijkheid, de belofte van een leven vol rijkdom en glorie, of de bedreigingen tot straffen en tot den dood eindelijk hunne uitwerking op Ra oul zouden verkrijgen en hij zich naar zijn wil zou schikken. Baar hij geen zoon had, dacht hij er zelfs aan hem als zijn eigen zoon aan te nemen en eene zijner dochters ten hu welijk te geven, en alzoo het ontelbare aantal verdedigers van den profeet te vermeerde ren met een kloekmoedig krijgsman, die den roem zijner grijsheid zou uitmaken. Te midden van dit zoet gepeins veroor zaakte de twijfel, die Cadiga had uitgedrukt, en een treurig voorgevoel, dat hij niet in staat was te onderdrukken, hem een bijge- loovige vrees, terwijl de herinnering aan de voorzeggingen zijner moeder hem nog dieper ter neder sloeg. Ondanks zijn treurige overpeinzingen kon de vorst van Moussoul zich, in zijn verwa ten hoogmoed, niet voorstellen, dat de jonge ridder hem langen tijd zou weerstaan, en wanneer hij den ellendigen toestand aan schouwde, waarin bij Antiochië had gebracht, hoopte hij, dat de standvastigheid van Raoul wel verdwijnen zou, als hij eens getuige zou zijn van de diepe ellende, waarin de hoofd stad van Syrië gedompeld was, waar de hon gersnood zijn afgrijselijke aanvallen nog ver dubbelde. Raoul was wel eenigszins bekend met het lot dezer arme geteisterde stad sedert de staat van zijn gezondheid hem veroorloofde een weinig beweging te nemen, had Kerboga hem met opzet verlof gegeven de verschil lende vertrekken van zijn paviljoen te door- loopen, vanwaar men een gedeelte van de stad Antiochië kon zien. Levendig getroffen door het ongeluk zijner strijdmakkers, had Raoul gaarne hunne ontberingen gedeeld, hij wilde bij hun zijn om zijne arme moeder te ondersteunen en aan te moedigen, die noo- niet eens wist, dat haar zoon nog leefde. aanbieding de kosten behoeven te worden voldaan alzoo een soort van rekening-eourant, waardoor tijd wordt bespaard, en mogelijke vergissingen van bedienden, loopers, enz., tot een minimum kunnen worden terugge bracht. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft de inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht aan de officieren van gezond heid medegedeeld, dat zij zich van de toe passing van het geheimmiddel van dr. Koch in de militaire hospitalen, voorloopig althans, moeten onhouden. Boor de katholieke leden der Tweede Ka mer is Vrijdag een telegram van gelukwen- sching gezonden aan dr. Windthorst ter ge legenheid van zijn 80en verjaardag. Be heer v. d. Wall Bake, oud-spoorweg man, lid der Kamer van Koophandel, te Amsterdam, meent, dat het niet aangaat alle klachten, ook de juiste, aan de maatschappij en het personeel te wijten. Zelf heeft hij vele campagnes meegemaakt, maar nooit zoo een als thans. Be besturen en de amb tenaren verdienen eer geprezen dan gelaakt te worden. Bij de korte dagen, waarin men veelal in half of heel donker werkt, en dooi de felle koude, is het schier onmogelijk de nummers der wagens behoorlijk op te schrij ven en met de vrachtbrieven te controleeren. Daarbij bevriezen sommige deelen der loco motieven, de olie van de seinlichten en de wissels, en dat alles iu een tijd, waarin het vervoer vertwintigvoudigd is. Onder deze omstandigheden past, volgens den heer v. d. Wall Bake, een woord van waardeering aan het personeel, dat den moed niet laat zakken, Be boeren, te Oud-Beierland, hebben hunne aardappelputten gepeild en is daarbij gebleken, dat slechts enkele, die onder zwaar winterdek liggen, goed zijn gebleven, terwijl de overige zijn bevroren. Na eene korte ongesteldheid is Zaterdag nacht, in den ouderdom van 75 jaar-, te 's-Uagc overleden de Nederlandsche toonkun stenaar Joh Verhulst, schepper van zooveel werken van blijvende waarde, leermeester- van schier alle hedendaagsche Nederlandsche componisten en vele jaren directeur van »Toonkunst" en der Biligentia-concerten. De zoon van eenvoudige burgers was Ver hulst, door zijne ouders bestemd voor druk kersjongen voor lithograaf' of teekenaar, eindelijk bij hooge gratie bediende in een muziekhandel geworden. Hij wist echter Toen schreef hij dan ook het briefje, waarin hij de vrouwe de Barneville berichtte, dat hij nog tot het rijk der levenden behoorde het was zijne bedoeling om door dit bericht zijne zwaar beproefde moeder weder eenigs zins op te beuren. Een der officieren van Kerboga, die eene versterking in de citadel van Antiochië moest brengen, beloofde Raoul het aan een pijl genecht, in de stad te zul len werpen, daar hij er niets in vond wat ten nadeele der Muzelmannen kon strekken. Wij hebben reeds gezien, welken indruk dit briefje op Alix maakte, toen haar dit werd ter hand gesteld. Be vorst van Moussoul echter, die onge duldig werd en verlangde te weten, wathij van zijnen gevangene kon verwachten, wendde een poging aan om hem er toe te leiden zijne voorstellen aan te nemen. Om hem des- te zekerder te verblinden, spreidde hij al de praal der Oostersche weelde voor hem ten toon. In het rijkst versierde salon van zijn paviljoen gezeten, omringd door zijn schittei enden staf, dien hij zijn voornemen had medegedeeld om den onversaagden krijgsman tot den dienst van Mahomed over te halen, beval hij, dat men den

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2