FEUILLETON. BINNENLAND. Schiedam, 27 Januari 1891. EERSTE KAMER. Zitting van Maandag 26 Januari. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft gisteren-avond ten ure hare werk zaamheden hervat. Een aantal leden had bericht van verhin dering ingezonden, deels wegens het dooi- weer, deels wegens ijsbezetting, deels wegens vertraging in communicatie door den snel trein. Nadat de geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden voor Zuid-Holland, de heeren Cremers en Nebbens-Sterling door eene com missie waren onderzocht en de Kamer tot hunne toelating had besloten, werden genoem de heeren door den Voorzitter, daartoe bij Kon. besluit gemachtigd, beëedigd en werden zij gelukgewenscht, waarop zij zittting namen. Onder de ingekomen stukken behoorden de door de Tweede Kamer aangenomen be grootingen van koloniën en Suriname, welke naar de afdeelingen werden verzonden. Na ailoop der openbare zitting kwam de Centrale afdeelirig bijeen tot verdere regeling der werkzaamheden. Het doet ons genoegen te kunnen mel den, dat de soiree, Vrijdag-avond door de Vereeniging »Charitas" ten bate van de armen der onderscheidene Kerkgenootschap pen gegeven, na aftrek der aanzienlijke kos ten, het vrij belangrijk bedrag van f332.28 heeft opgeleverd. Naar men ons mededeelt, werd gisteren avond de zoogenaamde ijsboom in de Buiten haven aan den Havenmond gelegd zonder een enkel teeken van onveilig voorde scheep vaart. Dit feit heeft vooral onder de bewoners van de Hoofdstraat veel opspraak gewekt. In ons nummer van gisteren meldden wij abusief, dat de nieuwe ontvanger der direc te belastingen alhier was benoemd in de plaats van den heer J. J. van Raab van Canstein. De heer G. J. Buekerszal den heer J. van Zandbergen Buwalda vervangen. Naar de Scheepvaart verneemt, is op eene vergadering den 23n te Dordrecht ge houden, door verschillende beheerders van Rijnsleepbooten, eene vereeniging gesticht, waarvan het Bestuur zich belast met het aannemen van sleepconvooien van Rot terdam en Dordrecht naar den Rijn. Tot directeuren zijn gekozen de heeren F. van Duynen, G. Otten en W. H. C. Jansen. 38 Rijnbooten zijn toegetreden, terwijl er voor Door den directeur der Nederl.-Stenogra- fen-Vereeniging «Willem Stolze," de heer J. L. Wéry te 's-Gravenhage, werd den 25n dezer het eerste examen afgenomen ter ver krijging van de akte van bekwaamheid als leeraar in de Stenografie volgens het «Leer- boek der Nederl. Stenogr. voor school en zelfonderricht bewerkt voor de Nederl. taal door J. L. Wéry 1889." Aan dit examen werd deelgenomen door 12 leden der Ver eeniging. Na afloop werden in eene verga dering van het hoofdbestuur de heeren F. J. Nijman en C. H. Smits tot correspondenten benoemd, resp. voor Amsterdam en Bergen- op-Zoom. Bij Koninklijk besluit is de 2de-luitenant der infanterie van het leger in Nederlandsch- Indië, J. F. Cornelius, naar aanleiding der krijgsverrichtingen in Atjeh gedurende het tijdvak van Januari tot en met Juni 1889, benoemd tot ridder 4de kl. der Militaire Willemsorde. De hofmaarschalk baron de Constant Re- becque is door H. M. de Koningin-Regentes belast, met het terugbrengen aan het hof van H. M. de Koningin van Groot Brittan- nië, van de door wijlen Z. M. den Koning bezeten orde van den Kouseband, en heeft zich daartoe naar Londen begeven. Het Eng. stoomschip Lero, van Baltimore naar Rotterdam, is Zaterdag-morgen op de Maasvlakte bij Goeree gestrand. De equi page is door de sleepboot Zuid-Holland 's nachts te 1 ure van boord gehaald en te Maassluis geland en werd gisterenmorgen te 9 ure ure met de sleeppoot Nieuwesluis te Rotterdam aangebracht. De bootsman rapporteert dat het stoomschip des avonds te 9 ure gebroken is, en volgens rapport van den kapitein was de machinekamer vol wa ter. De eveneens Zaterdag op de MaaS' vlakte gestrande Noordsche bark Albion, met steenkolen of in ballast, welke vóór de stranding door de equipage verlaten schijnt te zijn, heeft men voor de loodskotter aan gezien, en daaraan is waarschijnlijk het ver lies van dit stoomschip te wijten. Het was hevig stormweder met heoge zee en men had door nevel en zware regenbuien geen gezicht. Het s.s. JSIaptunus van de Berging maatschappij vertrok eergisteren-morgen te 4 uur naar de strandingsplaats. Door het centraal-comité voor de Interna tionale Sporttentoonstelling, te Scheveningen te houden, is besloten die tentoonstelling te verdagen tot het jaar 1892. Dit is vooral geschied, omdat de architect, die het gebouvtf moet maken, wegens de weersgesteldheid geen kans ziet om zoo vroeg met den bouw te beginnen, dat alles op tijd gereed kan zijn- den, overwonnen en uitgeput, mogen vrouwen vrees kunnen aanjagen, de strijders van Azië schrikken niet van ijdele bedreigingen. D® Christenen zullen weldra leeren, dat de grond, dien wij drukken, de onze is. Maai' luister. Ik wil u uwe onbeschaamde woor den vergeven en wil medelijden hebben met de uwen; ik wil de stad, die door den hon- gei is uitgeput en zoo goed als in mijne machtis, in hun bezit laten ik wil ze kleederen en voedsel geven, indien zij de wet van Mahomed aannemen, want de Koran schrij t'1 ons voor, hen, die zijne wet aannemen, te vergeven. Zeg aan de uwen, dat zij zie'1 haasten van mijne goedertierenheid gebrild' te maken morgen zal niemand Antiochd' meer verlaten dan over het zwaard dm' zullen zij zien of hun gekruisigde God lid1 zal redden van de straf, die hen wacht. Peter wilde antwoordenmaar de VorA van Moussoul sloeg de hand aan zijn sabe' en beval, dat men de ellendige bedelaar*' die zijne macht durfden trotseeren, zou we;-?' jagen. In allerijl trokken de afgevaardigden van het Christen-leger terug en liepen verschei' dene malen gevaar hun leven te verliezen 111' dien weg door het kamp der ongeloovige"' X>e lCrnisridtler. 13) Vrij naar het Fransch. «Wie zijt gij?" vroeg hij op een woesten, verachtenden toon, en wat komt ge hier doen Peter gaf hem geen rechtstreeksch ant woord hij richtte zich tot al de Emirs, die den vorst van Moussoul omringden en zeide hun, terwijl hij hen met een edel gevoel van zelfbewustzijn aanzag«De Christenvorsten, die heden in Antiochië zijn, zenden mij tot u, en verzoeken, dat gij het beleg dezer stad zult opheffen. Zoo zij al eenigen tijd in de macht der ongeloovigen was, was dit alleen, omdat God hierdoor de zonden van zijn volk wilde straffen maar, door onze tranen bewogen, heeft hij ons deze stad teruggegeven, evenals Hij ons Jeruzalem zal wedergeven, eerbiedig dus dit bezit, dat uwe wapenen ons tevergeefs trachten te ontnemen. Wij ge ven u drie dagen om toebereidselen te maken voor uw vertrek. Zoo gij echter volhardt in eene onrechtvaardige en den Hemel onaan gename onderneming, zullen wij den God De minister van binnenlandsche zaken heett bepaald, dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer vnn de Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Rotterdam (ter ver vanging van wijlen den heer Verniers van der Loeff) zal plaaats'hebben op Dinsdag 17 Februari e. k., en dat de herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 3 Maart daaraanvolgende. De minister van justitie heeft beslist, dat onbezoldigde rijksveldwachters vergunning behoeven voor het dragen van een revolver, omdat een revolveriets anders is dan een pistool, welk laatste wapen zij vol gens art. 3 wèl mogen dragen. In het Pruisische Heerenhuis deelde de minister Maybach mede, dat er met Neder land langs diplomatieken weg onderhandeld wordt, om ook het Nederlandsche Rijngebied zoo mogelijk ijsvrij te houden. De Neder- der heirscharen en het zwaard der gerech tigheid tegen u inroepen." Na deze woorden richtte Peter zijn blik op Kerboga-zelven «Zoek de dappersten uit uw leger, zeide hij vervolgens, en laat deze strijden tegen een gelijk aantal Kruisvaar ders, of geef bevel tot een algemeenen aan val. Wat ook uw keuze zij, gij zult weldra uwe vijanden kennen, en gij zult weten hoe machtig de God is, dien wij dienen." Kerboga, die wel wist in welk een wan- hopigen toestand de Christenen zich bevon den, maar niet, dat de Hemel hen hulp in den nood had geschonken, was meer dan ooit door zulke stoute taal verrast. De ge vreesde vorst, die de nedei'igste onderwer ping verwachtte, en meende, dat hij de voor waarden tot de overgave reeds kon bepalen, bleef gedurende eenigen tijd sprakeloos van verwondering en van woede, toen hij hoor de, dat men hem de wet kwam lezen, dat men hem durfde dreigen. «Keer terug, zeide hij eindelijk tot Peter, keer terug naar degenen die u gezonden hebben, en zeg hun, dat den overwonnenen voorwaarden gesteld worden, en dat zij die niet hebben te bepalen. Ellendige vagebon- Het schijnt thans te Amsterdam met de nieuwe Beurs ernst te worden. B. en Af hebben althans aan den Raad voorgesteld om te besluiten 2£ millioen te bestemmen voor een op het Damrak te stichten Beurs gebouw. Door de maskerade-commissie uit het Utrechtsch Studentenkorps is in de Vrijdag avond 11. gehouden korpsvergadering het besluit genomen de deelnemers aan den slag bij St. Quentin bij den aanstaanden optocht voor te stellen. Het ijs op de Waal is ten gevolge dei' gesmolten sneeuw overdekt met water, ei' op sommige plaatsen zijn er reeds diep6 gaten in het ijs. Er is evenwel nog geen beweging in de ijsmassa te bespeuren. In de buitenhaven te Tiel liggen bij ijsgang nog tal van schepen onveilig. De schippers willen het ijs breken, ten einde hun schepen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2