vroeger en later ten nadeele der rechterzijde heeft gewerkt. De heer Rutgers zag in de geheele zaak eene partij-manoeuvre ten behoeve der Rech terzijde ontkende dat de meervoudige dis tricten in 1888 tot stelsel zouden zijn aangenomen. Hij maakte ook het grondwet telijk bezwaar dat het voorloopig kiesregle ment niet principieel mag veranderd wor den, zoolang het kiesrecht niet definitief is geregeld. Ook de bevolkingscijfers op welke het ont werp rust zijn niet juist, het zijn niet de jongste. Ook het verschil tusschen het aantal kiezers in de gesplitste districten wordt niet aangewezen en de verhouding tusschen Am sterdam en Nieuwer-Amstel is ook een be letsel. De heer R o 11 betoogde, dat deze voor dracht niet beantwoordt aan de eisehen van recht en billijkheid en niet aan de eisehen van het oogenblik en ook om den inhoud niet verdedigbaar is. De heer V e e g e n s verdedigde het ont werp als eene eenvoudige consequentie van het reeds in 1887 aangenomen stelsel van enkele districten. Van eene partij-regeling kan hier geen sprake zijn, omdat de Regee ring het ontwerp van de vorige heeft over genomen. Hij bestreed de ongrondwettigheid van het ontwerp. Deze partieele regeling zal ook de defini tieve regeling van het kiesrecht niet langer belemmeren dan anders 't geval zou zijn en zij zal misschien meer dan men denkt er toe bijdragen de rechterzijde te desorgani- seeren, door een mogelijk conflict met de Eerste Kamer. De Minister van Binnenland- sche Zaken verdedigde de voordracht als eene politieke rechtvaardigheid tegenover de minderheid en om te voorkomen dat bij scherpe partij-verhouding b. v. te Amster dam één kiezer de parlementaire meerderheid zou kunnen verplaatsen. De heer V i r u 1 y bestreed het ontwerp, waarin hij eene partijwet zag, met neven bedoelingen opgesteld. De heer Van der F e 11 z sloot zich bij dat gevoelen aan en stelde voor, de pas door de Regeering voor gestelde wijzigingen naar de afdeefingen te verzenden. Over dat voorstel zal in de volgende vergadering worden beslist. De Minister heeft eene wijziging in gediend, strekkende om te bepalen dat wan neer de wet vóór 1 Maart niet zal zijn af gekondigd, voor de betrokken gemeenten de aanvullings-kiezerslijsten dezelfde kracht zul len hebben als de definitieve lijsten. A. s. Dinsdag zal de interpellatie-Sche pel over de miliciens plaats hebben, daarna eene interpellatie van den heer Boreel over de belemmering van het verkeer in het Noordzee-kanaal. Besloten is de wetsvoordracht betrekkelijk het faillietrecht en de surséance van betaling te stellen in handen eener commissie van voorbereiding, bestaande uit de heeren Smiat, Travaglino, Heemskerk, Hartogh en Bevers. Blijkens eene kennisgeving van Burge meester en Wethouders van Schiedam zal de Loting der in liet vorig jaar voor de Militie ingeschrevenen worden gehouden in het gebouw Musis Sacrum, aan de Lange haven alhier, en wel Voor de lotelingen wier geslachtsnaam begint met een der letters A tot en met K., op Zaterdag den 21 Februari, en Voor de Lotelingen, wier geslachtsnaam begint met een der letters L tot en met Z, op Maandag den 23 Februari 1891. Gedurende vijf dagen te rekenen van den dag, waarop de Loting heeft plaats gehad, kunnen tegen de wijze waarop zij is ge schied bij Gedeputeerde Staten bezwaren worden ingebracht door belanghebbende lo telingen of door hun vader of voogd bij ver zoekschrift op ongezegeld papier, ondertee kend door hem die de bezwaren inbrengt, welk verzoekschrift moet worden bezorgd bij den Burgemeester dezer gemeente. Voorts wordt ter kennis van de Lotelingen gebracht, dat op Zaterdag den 14 en Maandag den 16 Februari 1891, telkens des voormiddags van 10 tot 12 ure, ten Raad- huize der gemeente zitting zal worden ge houden tot het opmaken der Getuigschriften bedoeld bij al. 2 en 3 van art. 53 der Wet op de Nationale Militie van den 19 Augustus 1861 Staatsblad no 72), en wel tot het opmaken der getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst op eerstgemelden dag en voor het opmaken van die ter bekoming van vrijstelling als eenige wettige zoon op laatstgemélden dag. De betrokken lotelingen zullen tot dat einde moeten verschijnen met twee ter goe der naam en faam staande ingezetenen dezer gemeente, die de vereischte getuigenis kun nen afleggen en het aldaar op te maken ge tuigschrift kunnen onderteekenen. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteaaad waren nog ingekomen o. a. verschillende missiven van Ged. Staten ten geleide van door hen goedgekeurde raads besluiten een verslag van de commissie alhier belast met de vaccinatie over 1890 een adres van den heer A. W. Mulder, dankbetuigende aan Burg. en Weth. en den gemeenteraad voor hunne welwillendheid en voor het ver leend eervol ontslag als secretaris en toege kend pensioen, een idem van den heer E. de Koning, dankbetuigende voor toegekend pen sioen als wijkmeester, en een adres van H. Zwalje, houdende dankbetuiging voor zijne benoeming tot onderwijzer 3e klassealle welke stukken voor kennisgeving werden aangenomen, terwijl door den Voorzitter eenige welwillende woorden werden geuit voor den ijver en den goeden wil, door de heeren Mulder en de Koning in de vervulling hunner betrekking betoond. De missive van de commissie van beheer der fondsen, afkomstig van de vernietigde gilden, ten geleide van de rekening en daar bij behoorende bewijsstukken over 1890, werd ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering de rekening der Ka mer van Koophandel over 1890 met daarbij behoorende bewijsstukken werd ten fine van onderzoek en rapport in handen gesteld der financ. commissie. Het verzoek van het bestuur der afdeeling Schiedam van het Ned. Onderw. genootschap, om gebruik van lokaliteit in de eerste openbare armenschool, werd tot weder-op- zegging toegestaan. Voorts werd besloten ter voldoening aan het voorschrift van den minister van binnen- landsche zaken omtrent de vaststelling van den grondslag der pensioenen van burgelijke ambtenaren, den thans bestaanden toestand, wat alleen betreft de leeraren aan het gym nasium tevens aan de burger-avondschool, de heeren W. L. Combé en dr. W. J. Steen huis, te bestendigen. Den heeren P. van der Velden Cz., mr. A. K. J. van der Drift, A. Dirkzwager, G. H. Timmerhaus, gemachtigde van de erven wed. J. D. van Otterdijk, H. L. Oosteweeghel, J. Tak, Wouterlood Berkelaar, G. A. J. Beukers en P. J. Gagestein werd op hun verzoek ontheffing of restitutie van pi. dir. bel. verleend, hetzij voor het niet-gebruiken van panden in 1890, hetzij voor het niet- houden eener dienstbode. Den heer C. B. van der Wal, leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de middelbare scholen, werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend met 1 Maart aanst. of zooveel vroeger als zijn opvolger in func tie kan treden. De leden der vaste raadscommissiën wer den allen herbenoemd de heer Schieveen werd in de comm. voor de gemeente-eige"' dommen vervangen door den heer J. Hoog""' dam en in de belasting-commissie door dB'1 heer dr. B. de Bruin. Tot lid der comm. van toezicht op h" middelbaar onderwijs werd herbenoemd de heer P. J. van Dijk van Matenessetot 1" der comm. van toezicht op het lager onde"' wijs de heer dr. B. de Bruin en tot lid def comm. voor het burgerlijk armbestuur d" heer mr. A. J, Beukers. Het ontwerp-besluit tot het voldoen va" uitgaven uit den post voor onvoorziene uit' gaven der gemeente-begrooting van 1890 e" dat tot het doen van af- en overschrijvingen o! de gemeente-begrooting van uitgaven vo"' den dienst van 1890 werden met algemeen" stemmen aangenomen. Aan het commissariaat van politie zijn al" op straat gevonden aangegeven een lucifei's' doosje met gouden plaatje, waarop de lettel A. W., een jongensmuts, een rozenkrans een houten pijp, een prentenboek, waai'i" plakplaatjes liggen, een bruin hondje m"' afgekapte staart en ooren, en een zwart lang' harig hondje, soort Tax, reu. Van geachte zijde wordt ons de opmerking gemaakt, dat het getal der eerw. geestehJ' ken, die den 15n Februari aanst. hun kop"' ren priesterfeest zullen vieren, nog moet ve"' meerderd worden met den naam van de" weleerw. heer F. A. Willenborg, rector 's-Hage. Daarentegen is het onjuist, dat de zeereei'V' zeergel. heer W. G. F. Snickers en de wel' eerw. heer J. H. Stoopman dien dag hn" koperen priesterfeest zullen vieren. Vli eerw. heeren zijn niet in Augustus, maar in D"j cember 1878 tot priester gewijd, zoodat 21) eerst drie maanden later hun 12^-jarig pnes' terschap zullen herdenken. Van de ons meer bekende geestelijken 2" dus alleen de weleerw. heer B. A. A. Sme"' man, kapelaan der parochie van O. L. VroiP* Visitatie alhier, op Zondag 15 Februari aansb' tegelijk met zijn 38n verjaardag, zijn 12|' jarig priesterfeest vieren. Bij Kon. besluit is bij het Kabinet ds" Konings benoemd tot hoofdcommies mr. baron van Zuijlen van Nyevelt, thans cornm^ bij dat Kabinet. (Zie verder het Bijvoegsel.) AD VERTE NT IB N. Tot onze innige droefheid overleed heden onze jongste lieveling adrianus, in den jeugdigen leeftijd van ruirw twee jaar. Schiedam, 31 Januari 1891. W. A. BEUKERS. C. M. M. BEUKERS, HerckenratH- gelegen in de Westmolenstraat. Te bevragen bij de firma DE PAT# v. d. PANT Co.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2