ELISE ih 4) o. willen kiezen buiten verbond met de Katho lieken 2o. omdat de wenschelijke indeeling voor de gemeentel ij ke keuze er door wordt teruggehouden en 3o. de zoo noodige grens scheiding tusschen Amsterdam en Nieuwer- Amstel er door op den achtergrond zal wor den geschoven. De heer R o 11 heeft zijne principieele en feitelijke bezwaren tegen de voorgestelde regeling nader uiteengezet, terwijl de heer Veegens nader op zijn betoog aandrong dat het voorloopig karakter van art. VII vol strekt niet uitsluit de bevoegdheid, om in dat voorloopige nog verandering te bren gen. De Minister beantwoordde nader de sprekers, daarbij o. a. verklarende dat deze wet de invoering van eene nieuwe kies rechtregeling niet behoeft tegen te houden. De algemeen e beraadslagingen werden hierop gesloten. Bij art. I ontstond eene uitvoerige ge- dachtenwisseling over de verzekering van het recht van reclame wegens onnauwkeurighe den in de kiezerslijsten en over de bepaling van een vasten termijn voor de indiening van bezwaarschriften. De discussie kon niet ten einde gebracht worden, maar zou heden worden voortgezet. In den loop der zitting werden nog eenige wetsontwerpen aan de orde gesteld, o. a. die, betrekkelijk het inkomen der kroon, en de douanen-tai ieven. Op uitnoodiging van de kiesvereeniging «Schiedam" zal op Woensdag 11 Februari professor C. B. Spruyt van Amsterdam alhier in «Musis Sacrum" optreden en wel met eene redevoering over de groote kwestie van dezen tijd: «Het bij de Staten-Generaal aanhangige wetsontwerp tot regeling van den krijgsdienst." Men weet, dat professor Spruyt een voor stander der voorgedragen Legerwet is. Er zal echter gelegenheid worden gegeven tot debat. Daartoe zullen toegangsbewijzen voor niet-leden tot geringen prijs worden verkrijg baar gesteld. Het Blijspel «Tilli," dat gister-avond in de Officierentuin werd opgevoerd, heeft ons uit stekend voldaan, hoofdzakelijk omdat de be zetting over 't geheel zoo goed was als men die wenschen kon. Mevr. Beersmans die wij het genoegen hadden hier voor het eerst te zien optreden kweet zich op uitne mende wijze van hare taak, en naast haar stond Mej. Marie Vink, aan wie wij bijna den eerepalm zoude uitreiken voor haar voor treffelijk spel. Laat ons het dadelijk zeggen, dat de bouquetten, welke door een paar be wonderaars der kunst successievelijk aan deze beide dames vereerd werden, volkomen ver diend zijn, en het publiek betoonde daarmede ook zijne volkomen instemming door een luid applaus. De gebroken vaas. «Dat toch, lieve juffrouw, dit ongeluk u niet zoozeer ontstellezegt de jonkman tot Elise op een toon, die aanduidt, hoezeer de ontsteltenis van het meisje zijn hart aan doet. En zijne hand op den schouder van den winkelier leggend, zegt hij »Ik koop deze vaas." De winkelier, die meent, dat hij met een spotter te doen heeft, antwoordt hem«Deze spot, mijnheer, kan nimmer eene aardigheid wezen" en met zijne hand naar de deur wijzend, wendt hij den jonk man den rug toe, zeggend »ik verzoek u, mijnheer Doch de jonkman verwijdert zich niet, maar herneemt«Het is mij ernst, ik koop deze vaas 1" «En zij is verbrijzeld en zoo goed als waardeloos geworden roept de winkelier uit. Het past hier, terstond ook aan mej. Marie Faassen een woord van hulde te brengen voor haar aardig spel, terwijl mevr. Coelingh- Vorderman in de laatste periode van haar verschijnen op het tooneel zich mede ver dienstelijk kweet. Aan mevr. Burlage-Ver- woert komt de eer toe, dat zij haar rol met succes speelde, ofschoon het zeker moeilijk was om hier niet de grenzen der netheid te overschrijden. Ook vooral aan de heeren D. Haspels en Tartaud gaarne een woord van lof voor hun verdienstelijk spel jammer was het dat laatstgenoemde zoozeer gehinderd werd door het ongemak aan den hals. Doch daarvoor was de toegevendheid van het publiek in geroepen, en zeker was er niemand die deze niet gaarne verleende. Ook de heeren Van Eijsden en Victor Faassen deden hun best, terwijl de heer Van Kerckhoven een zeer goed misschien soms een weinigje over dreven beeld gaf van den kwasterigen, halfversleten baron. Bij het nastukje hebben we ons ook goed geamuseerd, en hier was het weer mej. Vink aan wie daarvoor de meeste lof toekomt. Vergisten wij ons of was het waar, dat de heer De Vries ons minder goed gedisponeerd voorkwam wij hebben hem toch wel eens beter gezien. Er was weer geen muziek om de pauzen aan te vullen en dus was het weer doodsch. Wij hopen overigens dat het Bestuur der Officieren-Vereeniging op den ingeslagen weg zal willen en kunnen voortgaan en ons later weer menigen genotvollen avond zal weten te bezorgen. Tot 2en assistent bij het chom. pharm. labo ratorium aan de Universiteit te Amsterdam is benoemd de heer J. H. M. Wenneker. Van bevoegde zijde verneemt de Amst. Ct. dat de generaal Den Beer Poortugael op zijn pensionneering blijft aandringen, niettegen staande de pogingen, welke van hoogerhand zijn aangewend om hem voor het leger te behouden. Tot lid der Provinciale Staten van Utrecht is gekozen jhr. Van Asch van Wijck, (anti- rev.) met 818 stemmen tegen 591 op den heer baron Van Hardenbroek. Naar men verneemt, moet bij de Regeering het voornemen bestaan, door middel van de Staats-Courant den zaakrijken inhoud te publiceeren van het verslag, dat uitgebracht zal worden nopens den toestand van de Ko- «Juist omdat zij verbrijzeld is, heeft deze vaas voor mij waarde gekregen. Laat haar onmiddellijk aan mijn hotel, Doelenstraat op no. 5, bezorgen." En uit zijne zijden beurs het goud ne mend, telde hij op de toonbank den prijs uit, waarvoor de vaas in de winkelkast was geprijsd geweest. Dan groet hij zwijgend het bevende meisje, en verlaat den winkel, maar met een gelaat, waarop niet de trek ken staan te lezen van eene edelmoedige ziel, die eene dwaasheid heeft gedaan, om eene zwakke ter hulp te komen maar de trekken van eenen hartstochtelijke, die grijnslacht, omdat zijn geld hem zöo die nen kan bij de booze plannen, die hij be raamt. De gebroken vaas was gekocht en Karei zou haar aan het opgegeven adres in het hotel bezorgen. Maar ook de leelijke jongen beefde, toen hij de verbrijzelde vaas inpakte, en als hij zijne boven aangeduide gedwee heid niet bezeten had, hij zou de vaas ver- morseld hebben onder zijne voetenwant ook in zijn hart woedde dezelfde hartstocht, als in het hart van den rijken jonkman. Maar niet de eenigste hartstocht was het, die de ninklijke Militaire Academie door de met he' onderzoek belaste commissie. De heer Domela Nieuwenhuis is kandidaa' gesteld door de Volkspartij in Schoterland voor de Tweede Kamer. Naar het y>Hblad." verneemt, heeft het bestuur der Hollandsche spoorwegmaatschap' pij aan den minister van waterstaat een ont' werp ingediend tot belangrijke verlaging def personentarieven. Het Hongaarsche zoneO' of kringentarief is daarbij niet tot voorbeeld genomen, omdat dit geschikt kan zijn vooi' een land waar vroeger weinig gereisd werd» maarniet doelmatig wordt geacht in ons land met druk spoorwegverkeer. Het voorgedragen stelsel berust op den af' stand in kilometers. Bij afstanden tot 50 ki' lometer blijven de tarieven ongeveer als thans! bij grootere afstanden echter wordt trapsge' wijze eene belangrijke verlaging ingevoerd- Daar 85 pet. van de reizigers op den Hol' landschen spoorweg met retourbiljetten rei' zen, is de prijs voor heen en terug als grond' slag genomen. Het kringentarief kent geen retourbiljetten, zoodat men daarbij voor heen en terug dubbel moet betalen. Ook de ver hooging voor sneltreinen, die in het Hof' gaarsche tarief voorkomt, neemt de Hcd'- maatschappij niet over. Als thans blijven de prijzen voor gewone en sneltreinen dezelfdei alleen met dit verschil dat enkele sneltreinen geen reizigers 3de ld. vervoeren. Naar men aan de »iV. R. Ct. meedeelt» moet er veel misbruik gemaakt worden van de gunstige bepaling, dat reizigers, tengevol' ge van de stremming van het spoorwegverkeer tusschen Ravestein en Osch, langs de om' wegen via Venloo en via Arnhem Utrecht zonder prijsverhooging kunnen vervoerd worden. Moet men bijv. uit Ravestein naar Bokstel of Bosch, dan neemt men een kaartje Rave stein Osch, en reist daarmede via Venl» naar Bokstel en Bosch. Evenzoo nemen rei' zigers uit Bosch bijv. naar Venlo Arnhem of Nijmegen doodleuk een kaartje Bosch Ravestein, en komen daarmede via de toe gestane omwegen veel goedkooper dan ge woonlijk op de plaats van bestemming. Na eene laatste, korte en hevige onge steldheid van drie of vier dagen overleed gisteren de beroemde baryton Emile Blaf' waert. Niet alleen in België, waar hij aller sympathie genoot, maar ook in ons vader land telde de kunstenaar wegens zijn schoone ziel van den winkelknecht beheerschten11 meer dan ooit woedt de zucht in zijn hart» om rijk te worden en in aanzien te konten in eene wereld, waarin het genot voor gek' te koop is. Toch wil hij den naam kennen van zijnen mededinger naar het hart va" het schoone winkelmeisje. Door eene sluW® vraag is het Karei gemakkelijk om dien naan1 uit den mond van den portier des hotels hooren. In den winkel wedergekeerd vind' hij er Elise alleen. Met een hoonenden lad' nadert hij het meisje en fluistert haar in he' oor«Mijnheer de Baron was nog nip' wedergekeerd in zijn hotelanders had hij stellig duizend groeten voor u medegegeven- Het was haar aan te zien, dat Elise zie» geweld aan deed, om te zwijgen. Maar de misvormde jongen liet zich niet afschrikke» door de verachting, die uit hare oogen sprak- «Ik wist niet, dat mijn liefje er zulke vooi" name vrienden op nahield; hum, hum! no» wel een rijken baron Gloeiend van de bedwonge drift gee' het gesarde meisje den winkelknecht ee» kaakslag. Zoo fel en hard, dat er bloed vloe'^ uit zijne geele wang. Zwijgend verwijde' hij zich uit den winkelmaar als hij alle1»1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2