zrór wollen ïoorjaats- en Zomerstof811, Manufacturen, ITALIË. Graaf Herbert von Bismarck heeft Crispi uit naam van zijn vader uitgenoodigd op Friedrichsruhe te komen vertoeven. Crispi beloofde aan deze uitnoodiging gevolg te zullen geven, wanneer hij zijn zaken heeft geregeld. Blijkens de Fanfulla zal de minister-pre sident Rudini heden in de Kamer nauwge zette verklaringen geven. Hij zal de ontwer pen, door het vorige Kabinet ingediend, in trekken, daaronder begrepen die betreffende de reorganisatie der prefecturen, en een re- geeringsprogramma ontwikkelen, dat eene loyale uiteenzetting zal wezen van de te vol gen en te handhaven politiek, met het eeni- ge doel om den vrede te behouden en de vriendschappelijke betrekkingen met al de mogendheden. In het binnenland zal eene kloeke en wijze politiek worden gevolgd, zich toeleggende op de verdediging der vrij heid en de eerbiediging van wet en orde. Op het budget zullen bezuinigingen worden gebracht, zonder dat nieuwe belastingen zul len worden opgelegd. De Romeinsche questuur heeft de vereeni- ging Unione cattolica italiana verboden zich in optocht naar het graf van Pius IX te begeven, om er een krans neder te leg gen. De Legerwet in „Recht en Orde" te Rotterdam. De katholieke kiesvereenjging «Recht en Orde" te Rotterdam hield gisteren-avond eene vergadering, waarin de heer B. R. F. van Vlijmen, lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, eene redejiield over de aan hangige Legerwet. De vergadering werd door den vice-president, den heer J. van Rooy, geopend met eene korte rede, waarin hij van het ingediende leger- ontwerp gewaagde en betoogde, dat wij, Katholieken, niet als vaderlandloozen mochten gebrandmerkt worden want als de nood dwong, zouden ook wij, met eene kleine variatie op het historisch woord uit de Hon- gaarsche geschiedenis, zeggenMoriamur pro vege nostro Wilhelmina. Sterven wij voor onzen koning Wilhelmina Daarop gaf de voorzitter der vergadering het woord aan den heer Van Vlijmen, die in eene uitvoerige rede het aanhangige ont- werp-legerwet schetste als onrechtvaardig, in strijd met 's Lands belangen, als om de Grondwet heengaande, groote geldelijke en persoonlijke offers opleggend, en de weer kracht der natie slechts in zeer geringe mate verhoogend. De onrechtvaardigheid van dit wetsontwerp springt in 'toog als men bedenkt, dat het bij het vasthouden aan een stelsel van beperkte dienstplicht met een loting, die door het grillig lot soms een persoon voor den dienst aanwijst, die bijna onmogelijk kan gemist worden, terwijl een ander zeer goed zou kunnen gaan, het eenige correctief ontneemt, dat in de vrijheid van nummerverwisseling en plaatsvervanging ge legen is. Het wetsontwerp legt dus op persoon lijken dienstplicht of beter gezegd persoon lijken kazerneplicht. Spr. verklaarde zich op verschillende gronden daar tegen als m i 1 i- t a i r, omdat, wanneer men de 25% plaats vervangers vervangt door de zonen der meer- gegoeden, men de verleiding, het hederf, de tuchteloosheid, den nijd en de afgunst, die de hoofdbronnen zijn van het socialisme, in 't leger brengt, en de insubordinatie bevor dert, door jongelieden in de kompagnies te brengen, die, als meer ontwikkeld, hunne superieuren in alles zullen bevitten, beoor- deelen en veroordeelen als Katholiek, omdat de Katholieke Kerk steeds de vrijheid en vooruitgang heeft voorgestaan en bevor derd, en de vrijheid geweld wordt aange daan door onnoodig persoonlijke lasten op te leggen, en de vooruitgang belemmerd wordt, door o. a. jongelieden, die zich aan studiën wijden of zich op handel en nijverheid toe leggen, juist in den critieken tijd van voor bereiding aan hun werkkring te ontrukken als volksvertegenwoordiger, omdat de persoonlijke dienstplicht de woekerplant is van den algemeenen dienstplicht, en spr. er niet toe mag medewerken het beginsel van den algemeenen dienstplicht in te voeren, dat alle exceptiën opheft, ook die welke de Kerk voor hare priesters en levieten eischt, en dus de vrijheid en het recht der Kerk aantast. De Kazerne biedt, naar' spr. uit eigen ondervinding weet (vijf jaren heeft hij in het leger een commando gevoerd), een groot gevaar voor de zeden, en daarom wil hij niet meer jongelieden dan noodig is aan dit gevaar blootstellen daarom wil hij de dienstverwisseling en plaatsvervanging niet alleen behouden, maar zoo mogelijk nog uit breiden. Is aldus,'naar hetgeen spr. betoogde, het ontwerp in strijd met 's Lands belang, het gaat ook om de Grondwet heen, want de Grondwet zegt wel, dat alle burgers tot de verdediging van het Vaderland verplicht zijn mede te werken, maar legt den persoonlijken kazemeplicht niet op. Het ontwerp vordert naast de zwaarwichtige persoonlijke offers ook groote offers in geld, die volgens eene verklaring van de Regeering zelfs niet bij benadering zijn op te geven. Het verhoogt de weerkracht van de natie weinig of niet want daar de tijd van eerste oefening niet in verhouding is tot den langdurigen dienst tijd, zal het in tijd van oorlog een leger in 't veld brengen, dat zeer weinig, slechts ten halve geoefend, voor den vijand zal moeten verschijnen. Niet dan ook door deze anti-nationale, anti-Nederlandsche Legerwet, met haar land weer en landstorm, een trouwe kopie van het Pruisisch systeem, acht hij de onafhan kelijkheid des Lands verzekerd, maar alleen door de nationale instelling van de volks wapening, de burgerwachten, geleid en onderwezen door bekwame instructeurs uit het Leger, gelooft hij dat het Land beveiligd zal zijn. Die burgerwachten, die zich in de geschiedenis van de verdediging van ons vaderland met lauweren hebben bekroond, zullen veel meer tot verdediging des Lands kunnen bijdragen dan de landweer en land storm zij zullen op eigen terrein, in de eigen provincie, onder de eigen bekende offi cieren optreden terwijl de reserve na een langen tijd van rust in onbekende streken, onder vreemde leiding tegen den vijand zal moeten optrekken. Spr. veroordeelde dan ook ten slotte beslist het aanhangige ont werpLegerwet, omdat het niet in den geest der Grondwet is, een groot onrecht in zich besluit, nadeelig is voor de moreele en soci ale belangen, groote geldelijke oiïers vordert, en de weerbaarheid des Lands niet verhoogt. Nadat de Voorzitter den gevierden spreker dank had betuigd voor de uitstekende wijze waarop hij zijn onderwerp behandeld had, werd na eenige discussie met bijna algemeene stemmen eene motie aangenomen, waarin de kiesvereeniging «Recht en Orde" te Rotter dam verklaartle hare volle adhaesie te schen ken aan de Noordbrabantsche motie 2e te erkennen, dat de leden der Volksvertegen woordiging het recht hebben en verplicht zijn begrootingen af te stemmen om reden daar buitenen 3e hulde te brengen aan en in te stemmen met de kernachtige nota van den heer mr. B. M. Bahlmann, ingediend bij de schriftelijke behandeling der aanhangige Legerwet, en besluit van deze motie een af schrift te zenden aan alle katholieke Kamer leden. BINNENLAND. Schiedam, 14 Februari 1891. Blijkens achterstaande advertentie zal aanst Maandag, 's avonds acht ure, weder de jaar- lijksche algemeene vergadering van deVeree- niging van den H. Vincentius a Paulo gehou den worden. Wie zich overtuige wil, hoe de armenzorg in den meeste juisten en belangloozen vorm door genoemde vereeni ging behartigd wordt, verzuime niet van de hier geboden gelegen heid gebruik te maken. De toegang tot de vergadering wordt aan alle belangstellenden welwillend verleend. Een onzer lezers, die dr. Windthorst zijn 80n geboortedag per visitekaartje gelukwenschen aanbood, mocht van dei' vierden staatsman, or.der het stempel den Duitschen Rijksdag, eenige harteli) woorden, in een kort schrijven vervat, dank ontvangen. Tot ridder der orde van den Nederk111'' schen Leeuw is benoemd dr. W. P. RuVsC j gewezen voorzitter van het comité-gene1"^ der in het jaar 1890 te Amsterdam gehoU^ tentoonstelling tot bevordering van veilig**" en gezondheid in fabrieken en werkplaats6" In het hoofdkiesdistrict Zuidhorn is tot'' der Tweede Kamer gekozen de heer Zij'% (liberaal) met 1252 stemmen. De heer Bl U'" meikamp (antirevolutionair) kreeg 891 ste'" men. (Zie verder liet Bijvoegsel AD VERTE NTIEN. Kethel en Vlaardinger-Ambacht. De Notaris P. F. J. VAN DER HEIJD'^ te Schiedam, zal in het openbaar V'Ê' koopen I. Eene BOÜWMANSWONïN^ met Stallen voor 25 stuks vee, Scfr1^ ren, Hooiberg, Erf en Werf, aan Harrenweg in den Ilolierhoekschen en t) teveenschen polder te K e t h e 1, ter groo* van 27 aren 85 centiaren, met het onn"' dellijk vóór de woning gelegen WEILAN en Watering, ter grootte van 2 hecta1"0"' 55 aren, 23 centiaren. II. Een perceel WEILAND, 03^ hout en Watering, in den Zouteve6,1 schen polder onder Vlaardinger-Ambacht, grootte van 3 hectaren, 72 centiaren. Aanvaardinghet Land bij de toe wijz*1^ en de Bouwmanswoning met aanh00 righeden 1 Mei eerstkomende. Veiling op Vrijdag 20 Febru9^ 1891 en afslag Vrijdag daaraanvolgend' telkens voormiddags precies ten elf U in de uitspanning »De Vergulde Valk" Kethel, inmiddels ligt de kadastrale k^ ter inzage en zijn inlichtingen te bekort1 ten kantore van den Notaris VAN D"' HEIJDEN. in het VERKOOPLOKAAL aan de Haven te Schiedam, op Maandag Februari 1891, des namiddags ten 2 en volgende dagen des voormiddags ten ure, van een belangrijke partij op zes weken crediet, ten overstaan van den deurwaarder A-1%.,, MAN, door den vendumeester J. SCHE^ KOGEL. De goederen zijn te bezichtigen des v°' middags van 10 tot 1 ure. ZEGT HET VOORT ONDER

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2