Burgerlijke Stand. Maïs Beursprijzen der Effecten. ïw, reeds door groote gebeurtenissen, zoo niet eene oplossing, toch zeker belangrijke wij zigingen en, laat ons hopen, praktische ver beteringen in het lot der proletariërs ge bracht zijn, Zeer opmerkelijk is het deel dat de Ka tholieke Kerk gedurende de laatste jaren met voortdurend toenemenden invloed in deze beweging, zoowel in de oude als inde nieuwe wereld, neemt. Overal zien wij de uitnemendste mannen der Kerk aan het hoofd der sociale beweging. In de Yereenigde Staten is het kardinaal Gibbons, de opvolger van Mgr. John Carroll, aartsbisschop van Baltimore, die rondborstig verklaart dat hij de Kerk niet wenscht te zien vegeteeren als eene teere oostersche plant doch integendeel haar te zien opgroeien als een sterke eik, die zijne wortels door het geheele Vaderland schiet en, aan het klimaat waarin hij bloeit gewoon, er de hevigste stormen kan weer staan. De geestelijkheid moet zich met de bevolking, van welken oorsprong ook, ver eenzelvigen want het is niet met de poten taten doch met het volk dat de Kerk zich te verstaan heeft. Dank aan deze beginselen heeft de Katholieke Kerk van Amerika zich zoo snel en krachtig ontwikkeld en uitgebreid. In 1830 waren er ongeveer 500,000 Katholie ken, tien jaren later was dit getal verdubbeld. In 1850 bedroeg het reeds 3 millioen en op dit oogenblik bereikt het bijna 1'2 millioen. Het is waar, dat de emigratie veel tot dezen bloei bijdroeg en dat in een oprecht demo cratisch land, waar men nooit eene andere regeeringsvorm dan de Republikeinsche ge kend heeft, er als van zelf toe gebracht wordt, te spreken zooals Mgr. Gibbons en zijn voorganger het met zooveel succes deden. Ir. Engeland zien wij echter kardinaal Manning bijna in denzelfden geest handelen. Nog kort geleden zond hij een brief aan den Franschen XXrne Siècle, waarin hij onder anderen schreef«Wij zijn door een «overdreven indi vid ualismus verstikt geworden »en de aanstaande eeuw zal toonen dat de maatschappij grooter en edeler dan al die »persoonlijkheden is. «Deze leer die hare grondslag in de wetten «der natuur en van het christendom heeft, «wordt, door de lichtzinnigen efn voorbarigen «evenals door de kapitalisten en rijken met «de naam van socialismus bestempeld. Doch «in de toekomst zal over den maatschappelijken «toestand des werkmans het licht der rede «opgaan. Dan zullen wij zien op welke «wetten de christelijke maatschappij der «menschheid rust. De staatslieden en staat shuishoudkundigen der moderne school heb- «ben uitgediend. De twintigste eeuw zal «geheel voor het volk en aan de wetten der «algemeene welvaart en een christelijk régime «gewijd zijn. Hier in Frankrijk heeft het echter meer moeite gekost de eischen en verlangens dei- arbeiders bij de geestelijkheid ingang te doen vinden en dit is destemeer onverklaarbaar, daar de democratische geest hier toch ook al zeer ver is doorgedrongen en de werkende klasse reeds veel te zeggen heeft. Kardi naal Lavigerie, door Leo XIII zeker daartoe gemachtigd, heeft het vuur geopend. Hoe wel door sommigen hevig aangevallen en bestreden, hebben hem toch velen gevolgd. Onder dezen is ook kardinaal Langénieux, aartsbisschop van Reims, die in een brief, aan den graaf de Mun gericht, de voornaamste punten voor een programma tot vrijmaking der arbeiders aangeeft. «Ons ideaal, zegt hij daarbij, is niet in het verleden, want het «is niets anders dan de toepassing der «eeuwige waarheden op de wisselende vormen «en toestanden der menschelijke instellingen. «Het sterft nooit en evenals Christus was «het gisteren wat het heden is en morgen «zijn zal. «Zij, die zich het lot der werklieden aan- «trekken, moeten alle pogingen aanwenden «om de kinderen voor het werken op te jeug- «digen leeftijd en de gevaren der werkplaat- «sen of fabrieken te vrijwaren, de moeders «aan het huishouden en familieleven terug «te geven en de werklieden zelf tegen over- «dreven arbeid te beschermen met, zooveel «dit mogelijk is, de werkuren in alle billijk- «heid te bepalen." Ook de graaf de Mun heeft in de laatste zittingen der Kamer een lans voor de vrou wen en kinderen, in de fabrieken werkende, gebroken. Een zijner amendementen om hun lot te verbeteren werd in de Kamer, die letterlijk door zijne heerlijke taal geëlectri- seerd was, aangenomen. Jammer dat hij niet mocht slagen den Zondag als de aangewezen rustdag in de wet te doen opnemen. Mgr. Freppel en nog vele anderen steunden hem met al hunne krachten, doch de christelijke rustdag mocht in 't Katholieke Frankrijk niet door eene wet bekrachtigd worden. In eene brochure van de Mun over de arbeiderskwestie maant hij den Katholieken aan een middel voor de kwalen waarmede de arbeiders te worstelen hebben, te vinden. Want zegt hij «Zij die in die dreigende kreten «der volkeren, hunne rechten eischende, niets «dan de gewone instincten der levenmakende «misdeelden willen zien en uit hunne hevige «klachten niets hooren dan het eeuwenoud «zuchten der armoede en dit door aalmoezen «denken te verhelpen en daarop inslapen, «gelijken op Lodewijk XVI, die s'avond vóór «den 14den Juli 1789 vroeg of dat rumoer in «de straten een opstand was Aan hen moet «men, evenals aan dien ongelukkigen koning «geantwoord werd, zeggenja, het is eene «revolutie, die lang gebroeid heeft en wel- «licht de hevigste die de wereld ooit aan- «schouwd zal hebben. De strijd, tusschen de «twee klassen die de eeuw der burgers ge- «vormd en gehandhaafd heeft, de loontrek- «kenden en de bezitters, is geopend. Die strijd «maakt de geschiedenis uit van onzen tijd, «het volk is er in zijn geheel bij betrokken «en herhaalt als een wachtwoord, natuurlijk «in hun zin omgekeerd, het woord, dat voor «honderd jaren aan zijne meesters zooveel «geluk aanbrachtWat is de vierde staat «Niets. Wat moet hij zijn? Alles." Het is niet mogelijk met meer vuur en minder bij gedachten de geweldige eischen van den vierden staat te schetsen en als deze recht Katholieke redenaar op de tribune zijnwelspre- kend pleidooi voor de zwakken, behoeftigen, kranken, vrouwen en kinderen, uitspreekt, dan ontrukt hij ook altijd de algemeene en luide goedkeuringen zoowel der linker- als der rechterzijde. Reeds in 1887 schreef de zoo scherpe op merker en geleerde Mr. de Vogué dat de katholieke kerk, door zich met de sociale vraagstukken te bemoeien en te trachten in christelijken zin op te lossen, zich-zelve weder verjongde en door hare discipline en tallooze vertakkingen in alle landen moet eindigen de eerste gedachtenmacht der wereld te worden. Moge God het leger, dat onder de plooien van de vlag der Kerk zal strijden, in die verschrikkelijke worsteling der pro letariërs tegen de bezitters en het kapitaal, de overwinning doen behalendan voorzeker zullen vele ongelukken voorkomen en veel bloed nutteloos door broeders gestort, ge spaard worden Het vormen eener republikeinsche of con- stitutioneele rechterzijde gaat zeer langzaam of liever gaat nog in 't geheel niet. De graaf d'Haussonville hield eenige dagen geleden eene conferentie te Nimes waar hij de mo narchisten aanspoorde den strijd tegen de republiek voort te zetten en, trouw aan de monarchieke beginselen te blijven, waarin, volgens deze orléanist, alleen heil te vinden is. Dit is wel wat in tegenspraak met betgeen de Paus door kardinaal Lavigerie deed verkondigen en doet mij aan het dwaze devies der anti-revolutionairen in ons land «In ons isolement ligt onze kracht" denken. Want was het niet juist door het samen gaan met de Katholieken dat zij voor het eerst na zooveel jaren weer krachtig en machtig werden, daar zoodra zij zich opnieuw vrijwillig of gedwongen zullen isoleeren ook hun rijk uit zal zijn. Ik weet wel, het is grootsch als de laatste der Romeinen voor zijne beginselen te sneven, doch eene poli tieke partij moet aan het reëele, nuttige en bereikbare boven fiere en ridderlijke droomen de voorkeur geven, te meer wanneer het belang van het Vaderland en der Godsdienst dit eischen. Mijn plan was nog wat over Crispi te schrijven, wiens val hier algemeen, al is het om zeer verschillende redenen, met vreugde begroet is, doch er werd al zooveel van dien ouden zamenzweerder gezegd, dat het de inkt niet waard is er nog meer van te vertellen. Alleen vreest men dat hij nog niet voor goed viel. De Carnaval was, zooals de vorige jaren duf, en ditmaal nog koud er bij. Veel drukte op de boulevards van nieuwsgierigen om de gecostumeerden te zien die er echter bijna niet waren. Men had gesproken den optocht van den »Boeuf Gras" weer in te voeren, doch dit schijnt tot een volgend jaar te zijn uitgesteld. Parijs, 1/13 Februari 1891. Fidélius. Handelsberichten. Moutwijn, BEURS TE SCHIEDAM, 14 Febr. 1891. Makelaars, f10. Vereeniging. f10. Vei-handeld: van f 91 /4 Stemming: onveranderd. Jenever f 15.50. Amst. proef f 16.75. Spoeling. Vereeniging fl.80. Berlijn. (Slotkoers.) Keulen. Parijs. Rogge, Febr. Apr./Mei Spiritus Febr. Apr./Mei l Rogge dadelijk. Mrt. Meell2Merk.l.md. I 12 Maart Rogge, loop. md. Maart /Spiritus, loop. m. Maart 13 Febr. 178— 174.25172.40 14 Febr. 177.50 12 Febr. 0.64. 51.— 51.20 20— 17.95 60.»/, 60.50 17.25 17.50 38.- 38.50 50.10 50.20 20— 18— 60.30 60.30 17.25 17.50 38.— 38.50 13 Febr. 0.647c New-York. Amsterdam 13 Febr. Rogge op lev. weinig veranderd Maart f159, 158Mei f152, 153, 152 Oct. f141, 140, 141. 14 Febr. Rogge op lev. onveranderdMaart f159, 158; Mei f152; Oct. f141. Keulen Rijnhoogte ('s nam. 1 uur) 1.3 Febr. 1.34 M., 14 Febr. 1.28 M. VEEMARKT TE BRUSSEL, 12 Febr. Heden waren aangevoerd 1311 stuks run deren, waarvan 546 ossen, 162 stieren, 603 koeien en vaarzen. Men betaalde voor ossen fr. 0.73 a 1.00, stieren fr. 0.60 0.84, koeien en vaarzen fr. 0.60 a 0.84, alles per kilo. te Amsterdam. Per Telegraaf. 21/» pCt. Nederland Buiteul. Spanje Portugal Rusland 1867/69 1875 Ooster. Lg. lie fir. Russ. Sporen Baltische Zilver Metall Papier Turkije Turksche loten Italië 1887 (Spw.) Peru Venezuela Central. Pacific Shares Denver liio firande Canadian Pacific Northw. and Pac. Hb. Missouri Kansas Oblig. Chic. Atlantic 6pCt. Prior Lien Bond. Zweedsche N. Spw. Mij. Aand. Cultuur Mij 4 pCt.73 Inc.b. Missouri 4 pCt. Missouri Pref. Shares Atchison shares Union Shares Carenero Mtrida Urugay Prolongatie 13 Febr. 797/a 55 98>/8 1007/, 73 1257u 66V,a 80"/,, 80'/,, 19 543/4 29 I83/,, 757/s 102 127/r. 95 105 1374 417» 77 213/4 AS3/, 27,-3 14 Febr. 80 547/, 987, 1007/, 7374 1247/, 667, SO3/, 80 ys 197/,„ 187s SI'/, 29 18 75 102 12»/, 953/, 104»/4 133/, 41 2'/, Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort. f 12.06£ Disconto 3 pCt. Parijs - 47.87| 3 Antwerp. - 47.75 3 GEBOREN: 13 Febr. Susanna, dochter van C. Hille en S. J. Broekman, Steenstraat. Elizabeth Maria, dochter van J. M. van Rasteren en A. Verhezen, Broers veld. SUom-Boekdrukkkerij(rtbr. Va» No»rtwijk, Schiedam-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 6