ELISE. Maybach, in bescherming tegen de aanval len, op dezen gericht door industrieelen uit Rijnland, bij welke gelegenheid hij bijzonder goed ingelicht bleek te zijn over de zaak van het zoogen. Schienen-Cartell. Naar aanleiding van het verzet der groote in dustrieelen tegen zijne politiek op sociaal gebied, zeide de Keizer woordelijk »Ik kan toch niet enkele standen boven de andere voortrekken." Door het ministerie zijn nieuwe bepalingen afgekondigd met betrekking tot de politie over vreemdelingen in Elzas-Lotharingen. Alle bui tenlanders, die zich voor acht weken of lan ger in het Rijksland wenschen op te houden, moeten zich binnen veertien dagen bij den betrokken districts- of politie-directeur aan melden en van dezen een aanmeldingbewijs ter legitimatie verzoeken. ENGELAND. De anti-Parnellistische afgevaardigden heb ben besloten tot het stichten van een Iersche nationalen Bond en het Denoemen van eene commissie, welke deze beweging zal hebben te leiden. Deze nieuwe organisatie zal tot de Landliga in geenerlei betrekking staan. Eene voorname firma te Liverpool heeft eene particuliere depêche uit Chili ontvangen, waarin verzocht wordt alle verzendingen van goederen naar Chili te staken, aangezien het einde van den burgeroorlog niet te voorzien is. President Balmaceda heeft voor twaalf millioen dollars papieren geld uitgegeven. Andere berichten behelzen, dat de staats- troepen bij een hevig gevecht in Tarapaca geheel verslagen zijn, en dat de steden Tusa- gena en Iquique tengevolge van het bombar dement in brand zijn geraakt. Volgens indirect te Londen ontvangen tele grammen uit Chili, zouden de opstandelingen Valparaiso hebben hernomen en begint de overtuiging veld te winnen, dat de opstan delingen door eene buitenlandsche mogend heid worden gesteund. Aan de Times wordt uit Zanzibar gemeld, dat volgens bekendmaking van de Engelschen consul-generaal alle voor de Duitsche bezit tingen bestemde goederen tolvrij ingevoerd kunnen worden, mits zulks bij het aan land brengen opgegeven worde. ITALIË. In de Kamer van afgevaardigden heeft Zaterdag 11. de minister president Di Rudini eene ministerieele verklaring voorgelezen, in houdende Het ministerie zal trachten, het fmanciceel evenwicht te herstellen door be zuiniging op de begrootingen voor oorlog, marine en Afrika. Het zal eene eenvoudige, eerlijke buitenlandsche politiek volgen, zonder nevenbedoelingen, gelijk het past aan een land, hetwelk inderdaad vrede verlangt. Wij zullen 11) IV. De 'weduwe Kluiters. «Zeg eens, jongentje, waar woont hier Mejuffrouw de weduwe Kluiters, in wijnen Het ventje, dat wij op deze wijze aanspre ken, is een aardige Amsterdamsche smids jongen, die van boven tot onder zoo zwart is als de kachel-zelf, die hij dapper aan het poetsen is. «Die woont hier niet, Meheertje," en de deugniet drukt allersterkst op de laatste lettergreep »tje"' van meheertje, waarschijn lijk, om zich te wreken over het «jongentje" waarmede wij hem aangesproken hebben. Met het onschuldigste gezicht van de wereld laat hij er in een adem op volgen »die woont, geloof ik, op den Binnen-Amstel, vlak aan de hooge sluis." onze bondgenootschappen standvastig en ge trouw handhaven. Wij zullen door onze han delingen aan allen toonen, dat wij geene ag- gressieve bedoelingen hebben. Daar er ten onrechte verdenkingen zijn uitgesproken over onze betrekkingen met Frankrijk, zullen wij ons beijveren om aan die valsche apprécia- tiën een einde te maken. De vrede is noodig voor Italië om het uit de oeconomische ma laise te verheffen. De minister eindigde met een votum van vertrouwen te vragen ten opzichte der voorstellen, die het ministerie zal indienen. De verklaring van Di Rudini werd ontvan gen met een salvo van toejuichingen. De minister van binnenlandsche zaken heeft het wetsontwerp in zake de prefecturen inge trokken, en hetzelfde heeft de minister van financiën gedaan met dat ten aanzien eener nieuwe regeling van de in-en uitgaande rech ten. Imbriani heeft reserves gemaakt ten opzichte van de buitenlandsche politiek, in 't bijzonder voor zoover deze in verband staat met het drievoudig verbond. Op voorstel van Di Rudini is de Kamer uiteengegaan tot den 2n Maart, om de regeering gelegenheid te geven, de aangekondigde wetsvoorstellen uit te werken. BÏNNENLAN 1). Schiedam, 16 Februari 1891. Bij Burgemeester en Wethouders is in gekomen een verzoek van den heer J. II. C. van Waart om vergunning tot het op richten van een distilleerder ij in het pand aan de Hoogstraat alhier, wijk E, no. 313, kadaster sectie 13, rio. 1186. Gelegenheid tot het inbrengen van be zwaren tegen het toestaan van dit verzoek zal op Donderdag den 26n Februari aanst., des middags ten 12 ure, ten Raadhuize wor den gegeven. Naar wij vernemen, bestaat bij het ge meentebestuur het voornemen de onlangs gescheurde klok uit den stadstoren te nemen, om ze te laten vergieten, waarna ze weder op hare plaats zal gehangen worden. Sedert Vrijdag-avond heeft men de ge scheurde klok niet meer gehoord en giste ren (Zondag) heeft zij niet geluid. De klok van den grooten toren slaat nu met heel uur op de zoogenaamde brandklok. Dat de Schiedamsche Katholieken hun gees telijke leiders eeren en beminnen, is over bekend. Men mocht dan ook van hun geloof en godsvrucht verwachten, dat een feest als dat 'twelk de weleerw. heer B. A. A. Smee- man gisteren vierde, ruime deelneming onder hen zou vinden. Een' priester, die bijna negen »Zoo, jongen, hernemen wij, dat zal dan stellig een ander zijn maar hier in de Warmoesstraat woont de weduwe Kluiters, die ik spreken moetweet ge soms, welk het huis is, waar deze Juffrouw woont Maar daar komt de smidsbaas-zelf achter een groot fornuis te voorschijn, begint met den deugniet een klap om de ooren te geven, die zeker nog al niet hard aankomtalthans ons ventje gaat weder, lachend van pret, aan het poetsen van zijn kachel. «Mijnheer, zoo spreekt de smid, juf frouw Kluijters woont hier links nog een huis of tien verder. Mijnheer kan niet mis sen u moet maar naar het ijzeren naam bordje zoeken midden op de voordeur L. Kluijters, in wijnen." «Ik dank je, vriend," en terwijl de smid zijn «tot je dienst, meheer 1" antwoordt en als afscheidsgroet zijn zwarte hand aan de klep van zijn pet heeft gebracht, gaan wij links aan het zoeken en vinden spoedig te midden van een groote, groene deur het ijzeren naambordje »L. Kluijters, in wijnen." d« jaar onder hen arbeidde, die hun nevens rijke vruchten zijner priesterlijke bedieni'1^ eene liefde schonk, welke vooral den en noodlijdende in zoo ruime mate is geW'J11 moest een treffend blijk van waardeering0' dezen voor hem zoo heuglijken dag wofl'e gegeven. En die waardeerende belangstelling, ruime deelneming, zij hebben zich beton"' op eene wijze, die onze verwachting overtroffen heeft. Zij bleken op treffende wij"" door het groot aantal geloovigen, dat 1 O. L. Vrouwe kerk aan de Nieuwe Haven vul''"! toen Zondag-ochtend ten 10 ure de pi''es ter-jubilaris, door zijne ambtsbroeders ge'1', sisteerd, aan het feestaltaar het H. Miso^l opdroeg, hetzelfde hoogheilig Offer, dat voor 121 jaren de eerste maal den Eeuwig®' Vader mocht opdragen. Die waardeeren" belangstelling en algemeene deelneming b'6' ken ook overduidelijk door de tallooZ^ die den geachten jubilaris op verschille"^ wijzen hunne gelukwenschen boden in het minst ook in den vorm van talrÜ^ fraaie cadeaux, welke hem als een blij ve 11 aandenken aan dezen voor hem zoo heug'lJ ken dag werden vereerd. In de Congregatie van de H. Farni'1^ waaraan de weleerw. heer Smeeman se<^'j drie jaren zijne beste krachten wijdt, V., dit Koperen Priesterfeest met opgewektl'®9 gevierd. Na een korte, hartelijke toespi"9^ van den beminden Directeur, waarin hij vooral de leden voor het schoone cade {l ite" hem vereerd, bedankte, weerklonk het Deum door de gewelven, den Allerhoogs ten dank voor hetgeen hij ons in deZ' priester Gods heeft geschonken. En n» Benedictie werd den jubilaris-directeur lied gewijd, dat, door een der leden met9, beginletters op zijn naam gedicht, eerst <1°" de koorsectie en daarna door al de lede'' werd gezongen. Voorzeker zullen allen, die den weleef^' heer B. A. A. Smeeman in zijne veeljar'0 werkzaamheid van nabij leerden kenne"j instemmen met den wensch in dat feestl'^ uitgedrukt. Dat God dien waardigen p1'^ ter eenmaal loone met de zilveren priestfiI_ kroone, is een wensch, dien wij in dit oog9*1, blik tot den onzen maken, en zeker door velen onzer lezers zal worden gedeeld. De generaal-majoor J. J. C. Den Poortugael, kommandant der stelling Amsterdam, tevens bevelhebber in de militaire afdeeling, is op zijne aanvrage pensioen gesteld (f 3253). of' De Minister van Buitenlandsche Zaken he aan de Eerste Kamer eenige nadere inüc tingen versterkt aangaande de houding Ik maak hier gebruik van mijn recht ;I) verhaler, en zal in een beknopt bestek e ,[t groot gedeelte van het leven samenvat'^, der weduwe, die wij in ons verhaal lat optreden. e Slechts weinige jaren had de we||Ll Kluiters haren man mogen bezitten. welijks drie jaren was zij gehuwd, toen dood den beminden man wegrukte van ,i zijde. Zij bleef alleen achter met eenigst kind, een jongen van nog geeri tvV-j jaren, te jong dus om de bittere droef '1^ eene beproeving ten prooi was. -y Als jonge weduwe van vijf-en-twintig ren stond zij aan de zijde van dat kind, wiens geboorte haar zielsbeminde man jj overgelukkig was geweest. Zoo g°® ,eii zulks als vrouw vermocht, begon zij 1 wijnhandel te besturen, haar door haren n1^, in zulk een bloeienilen staat achtergel11 .,,1 Wel had zij nog een aardig kapitaaltje hare gestorvene ouders geërfd, maar v der den wijnhandel had zij bezwaarlijk \Q e

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2