ELISE. H I NNKNLAND. rt 't1 JlJl als aan den Duitschen gezant te Parijs, ook aan den rijkskanselier eerst op het laatste oogenblik bericht omtrent de reis der Kei zerin-Moeder is gegeven. Uit aanmerking van de politieke verantwoordelijkheid van den leidenden staatsman verklaart de National- Zeitung tegen zoo ieis te moeten protestee ren, daar toch wat de openbare belangen des Lands betreft, de rijkskanselier van alles moet zijn onderricht. Tevens meldt het blad dat ook de brief van rouwbeklag des Keizers over den dood van Meissonnier een uitsluitend per- soouljke uiting des Keizers is geweest. Eigen lijk tracht alzoo de National Zeitung te doen uitkomen, dat de jongste pogingen des Keizers tot toenadering jegens Frankrijk heb ben plaats gehad zonder voorafgaand over leg met den rijkskanselier Von Caprivi. De Kreuzzeitung verneemt, dat eene groote demonstratie van de Parijsche schooljeugd voor het gebouw van het Duitsche gezant schap alleen door het krachtig optreden van den minister Constans is mislukt, alsook dat van de Fransche ministers alleen Con stans, Rouvier en Bourgeois zich in den ministerraad hebben verklaard voor eene tegemoetkomende houding jegens de Keizerin- Moeder, terwijl de broeder van president Carnot zeer ijverig in chauvinistisclien zin was te werk gegaan. De Nordd. Allgem. Zeitung ziet in de eenstemmigheid tegenover het gebeurde in Frankrijk een hechten waar borg, dat wanneer er te eeniger tijd een schending van de waardigheid ot de belangen des volks mocht plaats hebben, van de Alpen tot de zee alle Duitschers zich bij elkaar zouden aansluiten in de gedachte aan het ééne groote Vaderland. Schiedam, 2 Maart 1891. Heden is het de 81e verjaardag van onzen H. Vader paus Leo XIII, en morgen herden ken wij den dag waarop Z. H. vóór 13 jaren als Paus-Koning werd gekroond. De herinnering aan deze voor ons, Ka tholieken, zoo merkwaardige dagen, ontlokt voorzeker aan elk recht gevoelend katholiek hart den wensch en de bede, dat het dier baar leven van den Algemeenen Vader der geloovigen nog met vele heilvolle jaren moge verlengd worden. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, gelet op art. 81 der Wet tot regeling van het Lager Onderwijs, brengen ter ken nis, dat op de Secretarie ter inzage is ge- 15) IV. Een woord uit den mond van Keerens is voor jnfïrouw Kluiters voldoende geweest, om haar den plicht van dankbaarheid aan te wijzen, dien zij nu jegens haren belangloo- zen weldoener vervullen kon. »Zorg gij nu voor mijne ongelukkige zuster," heeft Kee rens haar gezegd, en terwijl hij zelf naar Antwerpen is vertrokken, om de verwarde zaken voor zijne zuster, zoo mogelijk, te ontwarren, put zich de dankbare weduwe Kluiters uit, om de rust in een hart te herstellen, zoovele jaren lang door de he vigste hartstochten heen en weder geslin gerd. Of het haar gelukken zal Wie is in staat, den invloed te schatten, dien een trouw en braaf hart kan uitoefenenMaar ook voegen wij er aanstonds bijals wij in den verderen loop van dit verhaal, deze beide vrouwen zullen zien optreden als trouwe vriendinnen, herinneren we ons dan, dat de ware liefde alles vermag en dat het hart van een goed mensch tot alles in staat is, legd de Staat der kinderen boven de zes en beneden de twaalf jaren, welke niet ge vonden worden op de lijsten bij art. 80 der aangehaalde wet bedoeld, en waarvan het niet bekend is, dat zij zich niet meer in de gemeente bevinden. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeven een paar bloedkoralen oorbelletjes, een jongenspet, een zweep, een portemonnaie met f0.72, een gedragen vrouwenmantel, een stuk van een bloedkoralen oorbel, een bruine glacé-hand- schoen, een juk, een boekendrager, een sleu tel, en 8 planken, achtergelaten van een houtverkooping aan den Noordmolen. Dat het herhaaldelijk betalen van zegel recht bij verschillende kwitantiën van de directie der Drinkwaterleiding zeer goed is te vermijden, is ons in de laatste dagen geble ken. Ons werd getoond eene nota van de Drinkwaterleiding waarin, op verzoek, ver schillende posten waren te zamen gebracht. Wat aan den een wordt toegestaan, zal zeker den ander niet geweigerd worden. Men houde zich dus voor ingelicht en betrachte zijn voordeel. Naar wij vernemen, is men Zondag-mid dag begonnen met het uitlaten van het vuile Schiewater door de zijlen, doch bleven de ebbedeuren gesloten. Het water in de Scliie werd desondanks hooger. Men veronder stelt, dat de hoogheemraadschappen, inge licht dat Schiedam water zou uitlaten, zoo welwillend zijn geweest van den anderen kant water te laten inloopen. Naar aanleiding van een besluit, genomen in de bestuursvergadering der katholieke kiesvereeniging uRecht en Orde" te Am sterdam van den 13n Februari jl,om name- melijk aan de algemeene vergadering een politiek program voor de Vereen ging voor te stellen, waarbij de hoofdpunten alleen zijn bepaald, is in de bestuursvergadering van 24 Februari 11. een uitgewerkt program door eenige bestuursleden ingezonden. Plaatsgebrek noopt ons, ons voor heden tot dit korte bericht te bepalen. In een volgend nummer hopen wij op deze zaak terug te komen, en onze lezers nader met dit program, dat veel bevat wat het tot het program der katholieke staatspartij in Ne derland zou kunnen verheffen, nader bekend te maken. ja zelfs den weerzin vermag te overwinnen, die door een schuldig, maar zich verbete rend leven opgewekt wordt. Zie, langs dien weg moet de nietige mensch altijd nader komen tot den God, die op de banier der engelen Zijn Woord ^strenge rechtvaardig heidschreef, maar op de banier der men- schen met fonkelende letteren y>barmhartig heidheeft willen schrijven, en Zijnen Eeuwigen Zoon zond op de wereld, opdat in Diens liefde de schuldige mensch zijn red ding en behoud zoude vinden In het oogenbhk waarin wij de beide vrouwen in ons verhaal ontmoeten, zijn zij onder den indruk van het bericht, dat Jules de Plerisse, van Marseille is scheep gegaan naar Amerika, om daar, onder den invloed zijner vrienden, een nieuwe levensbaan in te gaan. Elise is reeds door de ondervindingen der laatste weken genoeg veranderd in haar hart, dat dit bericht haar redenen tot nieuwe droefheid en vernieuwden spijt kan instor ten. Ondanks zich-zelve gevoelt zij in haar hart dat de natuurlijke steun van haar leven haar ontglipt is. En dit door hare eigene schuld I O, hoe gemakkelijk zou het haar geweest zijn den trouwen zoon aan hare zijde te houden, wanneer haar geest door een toornelooze hoogmoed niet was bene- De dames H. Jonk en C. E. EckenhauSeIJ' te Schiedam, legden Zaterdag te's- Hage n'e' gunstig gevolg examen af in de nuttig0 handwerken. Door H. M. de Regentes is namens II- de Koningin, aan de Maatschappij van We'" dadigheid de belangrijke gift geschonken va11 f500. H. M. de Koningin-Regentes heeft n®' mens H. M. Koningin Wilhelmina aan d0 Koninklijke Militaire Kapel van het reg1' ment grenadiers en jagers een jaarlijksch® toelage van duizend gulden verleend. Aan het regiment grenadiers en jagei's zijn door H. M. de Koningin-Regentes ten geschenke gegeven de uniformen, welke Z. Koning Willem de Derde, als officier in d0 verschillende rangen van dat korps, heef' gedragen. Met gejuich werd deze mededeeling, di0 gisteren aan alle officieren gedaan werd, ont vangen, terwijl besloten werd een waardig0 plaats in het Museum van het korps daar voor aan te wijzen. Met het oog op het verbod van Hongaai" sche varkens in Duitschland hebben de N0' derlandsche veefokkers zich het vorig jaar bij zonder op zwijnenteelt toegelegd, in de hoop thans een zeer gewilden afzet te vinden. N® door de Duitsche regeering de grenzen weef voor het Hongaarsche borstelvee zijn openg0' steld, is de Nederlandsche veeteelt van meet varkens voorzien, dan zij plaatsen kan. Hetge" volg zal wezen, dat het aanbod op de binne»' landmarkten veel grooter zal zijn dan de vraag» wat natuurlijk de prijzen van het varkens- vleesch voor de consumtie zal verlagen. In het lokaal Eensgezindheid te Amster dam werd Zaterdag 11. onder voorzitterschap van mr. E. E. van Raalte de algemeen0 vergadering gehouden der Liberale Unietc1 behandeling o. a. van het bij de Staten-G0* neraal aanhangig wetsontwerp tot regeling van den verplichten krijgsdienst. Het daaromtrent uitgebrachte praeadvies luidt in conclusie als volgt»dat in 's Land3 belang het ingediende ontwerp, in hoofdb0' ginselen ongewijzigd, wet behoort te worden» en dat het de plicht is van de liberale partij hare uiterste krachten in te spannen, ten einde eene hervorming te doen tot stand komen, die het rechtsbewustzijn bevredig' veld geworden. Meer dan ooit gevoelt zij d'' op dit oogenblik. Tevergeefs poogt juffrou^ Kluiters al het pijnlijke te verzachten, waai" mede in het bewustzijn van eigen schuld het hart van Elise door dit bericht van ha ren zoon opnieuw wordt aangedaan. sOok hem heb ik dan wellicht voor altijd verloren 1" zoo roept zij klagend uit. »Toch immer, antwoordt haar troostend juffrouw Kluiters, tot zoolang het God z» behagen, uw hart onder zijne beproevingerl' te versterken." Elise hoort deze woorden» zoo nieuw voor haar, die tot nu toe har0 tijdelijke aangelegenheden slechts naar eene menschelijke maatstaf berekend en afgeffl0' ten heeft. »0 antwoordt zij, zal ik hem dan nog ooit mogen wederzienen hem de vol'0 liefde toonen, waarvan mijn hart voor he01 zich nu vervuld gevoelt?" ïLaten wij bidden tot God, Elise en Htf' die onze gebeden verhoort, zal ons geven» wat ons het beste is in dit leven." sAch, kon ook ik in mijne ziel gevoelen» wat uwe ziel moed en kracht heeft gegeven^ om zoovele jaren lang verdriet en moedig te dragenVoor mij echter, voeg* er Elise klagend bij, voor mij is het 'eVb verlorenwat kan mij nog dat leven dn0 beminnen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2