gaiiUMim ELISE. voortgezet. De tot Marokko gerichte recla- matiën hebben het gewenschte gevolg gehad. De Regeering heeft de handelstractaten op gezegd en acht het noodzakelijk, de tarief wetgeving op nieuwe grondslagen te regelen. Er worden verbeteringen in het wetboek van strafrecht aangekondigd, alsmede maatrege len tot versterking der landsverdediging. Ten aanzien der geldmiddelen wordt gezegd, dat het noodzakelijk is, het tekort te doen ver dwijnen, door bezuiniging op de uitgaven. De vlottende schuld behoort binnenkort ge consolideerd te worden. De Regeering is be zig, zich op de hoogte te stellen van de so ciale kwestie. Ook wordt de indiening van een wetsontwerp tot invoering van verplich te oefening in den krijgsdienst aangekondigd. ZWEDEN-EN-NOORWEGEN. Het aftreden van het ministerie-Stang was een gevolg van het voorstel van den minister president dat, bij overigens gelijke vertegen woordiging van Zweden-en-Noorwegen in het comité van buitenlandsche zaken, toch de minister van buitenlandsche zaken zelf steeds een Zweed zou moeten zijn. Dit verkozen de Nooren niet, en de gematigde liberalen stemden met de radicalen tegen het regee- ringsvoorstel, zoodat het nieuwe ministerie met die stemming zal moeten rekening houden. Koning Oscar, die het ontslag van den minister Stang beeft aangenomen, heeft den heer Berner, die het conservatieve ministerie deed vallen, bij zich ontboden. Berner heeft echter geweigerd de samenstelling van het ministerie te beproeven. Vervolgens heeft de ICoi.ing den heer Steen, het hoofd der linkerzijde en rector van het gymnasium van Stavanger, gelast een nieuw kabinet te vormen. ilINN E N L A N 1). Schiedam, 3 Maart 1891. Naar wij vernemen, heeft H. M. de Ko ningin-Regentes van Spanje H. M. Koningin Wilhelmina begiftigd met de orde van Ma ria Louisa (voor de dames), den 19 Maart 1792 gesticht door Maria Louisa, gemalin van Karei IV. Men verwacht, dat de leden van de Twee de Kamer in de volgende week door H. M. de Koningin-Regentes zullen ontvangen wor den. De Rijkspostspaarbank genoot in 1890 een gezamenlijk bedrag aan rente van f 684.340.88. Daarvan werd aan de inleggers uitgekeerd of toegevoegd aan hun tegoed f493.534.35. Een bedrag van f 188.722.80 zal aan den Staatwor- 16) V. Bart Dok. Bart Dok, te Leiden geboren, kon zich slechts van zijnen vader herinneren, dat deze in het groote ziekenhuis was gestorven, toen hij zelf eerst acht jaren oud was. Door de treurige omstandigheden waarin zijne zwakke moeder zich bevond, had hij slechts zeer gebrekkig de school kunnen bezoeken ge noegzaam evenwel, om hem voor zijn verder leven met de noodzakelijkste kennis toe te rusten. Bart schreef op eene duidelijke, goed leesbare wijzehij kende de grondbegin selen van de rekenkunst en was in staat, om goed te lezen, goed in dien zin, dat hij ook begreep, wat hij las. Als jongen van twaalf jaren begon hij meer bepaald het brood voor zijne arme moeder te ver dienen. Nog wel niet op eens voldoende, maar gaandeweg, ieder jaar wat meer, tot den uitgekeerd in mindering van schuld. De rekening van 1891 zal vermoedelijk in staat stellen niet alleen die schuld geheel te delgen, maar tevens een eersten steen te leggen voor een reservefonds. Blijkens een vonnis van het Amtsgericht te Ruhrort, in hooger beroep bevestigd door het Landgericht te Duisburg, worden Zon en feestdagen aldaar niet als losdagen be schouwd, ook al is op die dagen gedurende enkele uren gelost. Wil de schipper we gens het gedoogen van lossing op Zon- en feestdagen die dagen als losdagen in reke ning kunnen brengen, dan moet dit uitdruk kelijk zijn bedongen. (Staats- Ct.) Met 1 April aanstaande zullen reeds in gebruik worden gesteld de nieuwe formu lieren voor de attestatiën de vita, waarvan het model aan alle gemeentebesturen is toe gezonden. Volgens de nu gekozen vorm kan de burgemeester óf zelf de betrokken per soon voor zich doen verschijnen óf een of meer ambtenaren machtigen zijn plaats in te nemen. De burgemeester teekent alleen de verklaring, dat de pensioentrekkende in de gemeente verblijft, wat uit de registers is op te maken. Deze regeling heeft nu ook dit voordeel dat, terwijl tot dusver de gepen sioneerden een dag moesten verschijnen en den volgenden dag het geteekende stuk ko men halen, zij thans slechts een keer ten stadhuize behoeven te verschijnen en ter stond het door hem en den ambtenaar ge teekende stuk kunnen medenemen. Volgens de Delftsclie Courant is bij het departement van Oorlog het plan in overwe ging om de pyrotechnische werkplaatsen thans te Delft - naar Amsterdam over te brengen. De overbrenging zou in 1892 geschie den. Uit het bericht, dat het voornemen moet bestaan door vermindering van het cijfer van het jaarlijksch contingent den druk der legerwet te matigen, zou allicht kunnen worden afgeleid, dat de regeering en de commissie van voorbereiding het daaromtrent eens zouden zijn geworden. Naar wij nader uit goede bron vernemen, is dit niet het ge val, en bestaat bij de regeering het voorne men niet langs dezen weg de tegenstanders der voordracht tegemoet te komen. F.) Gisteren vierde de heer mr. D. Van Eek, oud-lid der Tweede Kamer voor Middelburg, zijn gouden jubilé als lid der Haagsche balie. Van zijne confrères en talrijke vrienden ont- dat hij ten laatste, op zijn zeventiende, achttiende jaar nog een zekeren welstand in zijn arm huisgezin kon aanbrengen. Op welke wijze 's Morgens vroeg, op de minuut at, bij tien tot vijftien klanten flink aan de huisschel getrokken. Hij was de wekker, die zich nooit versliep, maar op ieder, zelfs ontijdig uur, op zijn post was. Dan met de schoenenbak op de schouders naar de groote huizen. En ook in dit vak had hij spoedig vele klanten want het was zijn vaste regel»Wat ge doet, doe het goed." Een boodschap hier, een boodschap daardoch slechts voor een kleinigheidje, want de centen moesten ko men uit de beurzen van dienstmeisjes, die hunnen stoffen laarsjes niet wilden wagen aan de natte, of besneeuwde, of slijkerige stra ten. Somwijlen voor den Meheer of voor de Mevrouw-zelv en dan liep Bart nog eens zoó hard, want dan gaf het een goeje. Mat ten kloppen voor luie meidenemmers le digen voor de heldere meiden en zoovele andere huiselijke diensten, die in den vroe gen morgen, dikwijls buiten weten van de nog slapende Mevrouw, van een duivelstoe jager kunnen gevraagd worden dit alles ving de waardige man vele hartelijke blijk0'1 van sympathie en deelneming. Eene dep" tatie uit de Haagsche balie maakte bij del1 jubilaris hare opwachting. Aan een particulier schrijven uit York ontleent het Vaderland het berich dat een honderdtal Amerikaansche predika" ten voornemens zijn dezen zomer Leiden bezoeken, om aldaar in de Pieterskerk e0l) gedenkteeken te plaatsen voor Robinson. De onthulling van het monument voor graven Lodewijk en Hendrik van Nassau t0 Heumen is thans vastgesteld op 14 Ap1'"' zijnde de datum waarop de slag op de M°°' keraeide heeft plaats gehad. Het program voor de katholieke staats' partij in Nederland door eenige leden va" de katholieke kiesvereeniging sRecht e'1 Orde," te Amsterdam uitgewerkt, en in "e bestuursvergadering van 24 Februari II- 1(1' gezonden, luidt als volgt I. De katholieke staatspartij in NederlaU is gegrond op de geloofs- en zedenleer d01 katholieke kerk. Zij erkent mitsdien den Roomschen PauS, niet slechts als zichtbaar opperhoofd l'ej, Kerk, maar ook als den oppersten leider d0 volken, waar het betreft maatschappelijk belangen. II. Rekening houdende met de toesta'1' den zooals zich die in Nederland historis0 hebben ontwikkeld, aanvaardt zij het beg'11' sel van gelijkstelling van alle godsdienstig" gezindten voor de wet. Voor Nederland verwacht zij alleen hel van de trouwe aanhankelijkheid aan het re' geerend Vorstenhuis en het vasthouden aa'1 de hoofdbeginselen van staatsinrichting, d'0 in de Grondwet zijn nedergelegd. III. Uit eerbied voor het recht, en lfl aanmerking nemende het geheel eenige stand' punt, hetwelk door den Paus in de tegeir woordige maatschappij wordt ingenome11' verlangt de katholieke staatspartij dat d Nederlandsche missie bij Z. H. zal herstel" worden. IV. Evenzeer wordt door haar verlang" dat, zooverre de Grondwet het toelaat, Staat met de Kerk en met particulieren za samenwerken tot het verbeteren van maat' schappelijke toestanden en het bestrijden val1 maatschappelijk en zedelijk kwaad. V. De Staat behoort daarom, volgens de ove1' tuiging der katholieke staatspartij, de Kerkte eerbiedigen en, waar noodig, te beschermeI1' De banden, krachtens de Grondwet tussche Staat en Kerk bestaande, behooren niet t0 worden verbroken. VI. Erkennende dat in het persoonlijk e'! algemeen belang aan de opvoeding derjeug geen godsdienstige grondslag mag onth0"' den blijven, aanvaardt de katholieke staat;3' partij het zoogenaamd neutraal onderWlJ^ volbracht Bart met de grootste bereidw"' ligheid en het bezorgde hem, behalve e0" vrij ontbijt, vele centen, die hij vermoeid huis komend, blijde in moeders schoot u't' stortte. En na een poosje rust, begon MJ het armoedig kamertje op te knappen m°0 ders bed terdeeg te schudden, en als d'1^ alles weder in goede orde was, dan kree® zijn eigen stroozak ook een beurtmet t°j t sche hand greep hij hem aan en, als w"d hij zich wreken over de moeite, die !,e) hem dikwijls kostte om op de minuut af te staan, schudde hij den stroozak, dat '10| stroo kraakte en ritselde en wierp hem v°_ verachting op de planken van zijne krib ne( der in zich-zelven murmelend: sik zalje' wel afleeren, jou slaapkop." j Van elf tot des namiddags zes uur b® Bart zich tegen een vast weekgeld verb" den aan een boekwinkel, om deportefeu'" met verschillende tijdschriften aan de rond te brengen. Behalve dat dit in Z'J oog een vrij goed weekgeld hem bezorg' j bracht het hem nog daarenboven voortdur01 in aanraking met de vele heeren student0 aan wie hij, van zelf niet zonder gel' j0, voordeel, ontelbare kleine diensten verleen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2