No. 4030. 14e Jam* Dinsdag 14 Juli 1891. i-*e«iaarg. uinsuag int *iuu io*m. VERSCHIJNT DAGELIJ KS. Bureau: Boterstraat, E 39. l'rijs vim dit Itlad V°or Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Adverteiitiën: Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. DUITSCHLAND. Uit Berlijn verneemt men, dat keizer ^ilhelm en zijne gemalin plan hebben een bezoek aan Amerika te brengen, doch dat n°g niet bepaald is, wanneer de reis zou Plaats hebben. De Keizerin moet daarbij ^er> wensch hebben uitgesproken, den over tocht met de nieuwe stoomboot Fürst Bis- te doen. In den boezem der sociaal-democratische Partij blijkt ernstige verdeeldheid te bestaan. zgn. ouderen en jongeren staan scherp tegenover elkaar. In een vergadering te Herlijn, die door 5000 personen werd be- 2°cht, ging het de vorige week zeer onstui mig toe. Ten slotte koos de vergadering v°or het Brusselsch internationaal congres drie afgevaardigden, die aldaar de Berlijn- Sche broeders »volgens de tot dusver gevolgde Partij-taktiek" zullen vertegenwoordigen. ENGELAND. Het bezoek van den Keizer en de Keizerin van Duitschland bracht 11. Vrijdag letterlijk geheel Londen in beweging. De zaken ston den feitelijk stil. Sedert het bezoek van Na poleon III na den Krim-oorlog heeft men een zoo schitterende ontvangst niet gezien. De geheele stad was in feestdos. De aan stalten overtroffen alles wat er sinds vele aren van dien aard is gezien. De straten ^aren versierd met festoenen en banieren, die opschriften ter verwelkoming droegen in bet Duitsch en het Engelsch. Eene sterke troepenmacht van voetvolk en ruiterij was °Pgesteld langs den weg van het Bucking- bam-paleis tot de City, en het verkeer van rijtuigen was daar reeds des morgens ver boden. Duizenden toeschouwers verdrongen rich in de straten en voor de rijk versierde vensters om den stoet te zienduizenden banden zwaaiden met zakdoeken in de lucht eo massas bloemen werden uit de vensters der huizen in het keizerlijk rijtuig geworpen, "Waarin de Keizer, die de uniform van veld maarschalk der kurassiers met de orde van den Kousenband droeg, naast de Keizerin Was gezeten. De optocht van den keizerlij ken en koninklijken stoet van het Bucking- bam-paleis en Marlboroughstreet tot aan de Guildhall geleek een waren zegetocht. In de Guildhall, die inwendig een luister rijken aanblik bood, werd den Keizer het adres van het gemeentebestuur aangeboden. Daarin wordt gezegd, dat het bezoek van Zijne Majesteit aan Engeland een gelukkig voorteeken is van de duurzame voortzetting der betrekkingen van vriendschap en gene genheid, die zoo langen tijd tusschen de beide volken hebben bestaan tot onwaardeerbaar heil van den vrede en de welvaart in de wereld en in het belang der beschaving. Het adres, dat besloten is in een prachtig gou den kistje met emailteekening, besluit met de hoop uit te spreken, dat die gelukkige overeenstemming altijd zal blijven bestaan. In antwoord op een toespraak van den Lord-mayor bij het déjeuner in de Guildhall, zeide de Keizer, zich als kleinzoon van de Koningin, aan wier edel karakter en wijze raadgevingen hij steeds de eerbiedige herinnering zal bewaren, in dit schoone land steeds tehuis te hebben gevoeld. Door de aderen van Engelschen en Duitschers vloeit hetzelfde bloed. Het voorbeeld volgend van zijn grootvader en zijn vader, zal de Keizer steeds er naar streven, de historische vriend schap der beide natiën te doen voortduren. Zijn doel is vóór alles het bewaard doen blijven van den vredeen ten allen tijde zal hij bereid zijn, met Engeland en anderen natiën zich te vereenigen in het gemeen schappelijk werk vanden vreedzamen vooruit gang, het vriendschappelijk verkeer en de be vordering der beschaving. Deze toespraak des Keizers wordt in alle bladen druk besproken en gewaardeerd als een nieuw onderpand voor het behoud van den vrede. De Standard noemt het dooi den Keizer bij het feestmaal gesprokene zeer gelukkig en het bewijs leverende van grooten tact. Wij begroeten in hem (zegt het blad) een waarlijk groot, nauwgezet en buitenge woon bewindvoerder, maar bovenal een vriend en bondgenoot, en tevens den vriend en bondgenoot van allen die den oorlog afkeuren en de slachting verfoeien. De Times zegt, dat de Keizer thans in meer rechtstreeksche voeling gekomen is met het hart der natie. Op de meest categorische wijze, en met de oprechtheid, die geheel zijn regeeringsloop- baan kenmerkt, verklaarde hij, dat zijn oog merk boven alles is het bewaren van den vrede met alle natiën. Men schijnt in Frank rijk te vergeten, dat het zekerste middel, om het drievoudig verbond te verbreken, bestaan zou in het bewijzen van deszelfs overbodig heid. Ook de overige bladen zijn het er over eens dat 's Keizers woorden den band tus schen de beide natiën nauwer hebben toe gehaald. Een ontzaglijke menigte, naar men raamt van een millioen menschen, bevond zich Za terdag op de vlakte van Wimbledon, om getuige te zijn van de groote revue op het exercitie-terrein der garde. De Keizer en de Keizerin van Duitschland kwamen met den prins en de prinses van Wales en de overige Engelsche prinsen en prinsessen te 4 uren aan, onder het gebulder der kanon nen. De Keizer, vergezeld door den prins van Wales en een schitterenden staf, inspec teerde de liniën en keerde vervolgens naar het middenpunt vóór de troepen terug, waar op deze voor hem defileerden. Toen daarna de liniën opnieuw zich geformeerd hadden, werd door de troepen den Keizer het eere- saluut gebracht. Het weder was prachtig. De wapenschouwing, waarbij de troepen be wonderenswaardig fraai manoeuvreerden, duurde anderhalf uur. Keizer Wilhelm prees uitdrukkelijk de houding der verschillende korpsen zeer. De Keizer was gekleed in de uniform van veldmaarschalk der witte kuras siers en bereed een prachtig zwart paard. Na afloop der revue vertrokken de Keizer en de Keizerin naar het cristal palace, waar zij zouden middagmalen en waar ter hunner eer een schitterend vuurwerk zou worden ontstoken. FRANKRIJK. De Kamer heeft Zaterdag geweigerd hare goedkeuring te hechten aan de door de commissie voorgestelde rechten op katoen, en verklaard de nieuwe voorstellen der re geering betreffende het recht op katoenen draden te aanvaarden. Niettegenstaande de heer Méline verze kerde nooit de tijdelijke toelating te kunnen goedkeuren, werd deze, overeenkomstig het voorstel der regeering, aangenomen, waarop Méline verklaarde zijne stem tegen het ge heele tarief-ontwerp te zullen uitbrengen. Te midden eener groote opgewondenheid werd daarna tot de stemming overgegaan. Het voorstel, omvattende de tarieven voor de tijdelijke toelating, bleek verworpen te zijn met 258 tegen 151 stemmen. De zitting werd daarna eenigen tijd ge schorst. Nadat zij weder geopend was, deelde de rapporteur, Legrand, mede, dat de commissie, ten einde te voldoen aan de wen- schen der Kamer, de voorgestelde cijfers gewijzigd had, en na eenige korte opmer kingen werden de nieuwe voorstellen aange nomen met 324 tegen 193 stemmen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Neue Freie Presse verklaart, dat het bezoek van Keizer Wilhelm aan Londen vooral belangrijk is, omdat het bewijst, dat Duitschland eindelijk voorgoed breekt met de dwalingen van Bismarck, die van geene toenadering tot Engeland wilde weten, in de hoop dat eene nauwere aansluiting aan NIEUWE SCHIEDAMSCHE Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver eerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124.}

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1