bijvoegsel Binnenlandsciie Berichten. Parijsche Kroniek. behoorende bij de van 19 en 20 Juli 1891. Vergadering der Kamer van Koophan del en Fabrieken te Schiedam, dd. 17 Juli 1891. Aanwezig zijn de heeren J. Meijer J. Pzn H. HoutmanP. M. J. A. Lagerweij Mr- W. H. Jansen H. R. M. A. van Gent en D. F. W. Prins. Bij ontstentenis van den voorzitter en den Vlce-voorzitter wordt het presidium waarge nomen door het oudste lid in jaren, den heer J- Meijer J. Pz. Ma opening der vergadering door den v°orzitter worden de notulen der vorige ver gadering door den secretaris voorgelezen en rnet eene kleine wijziging goedgekeurd. Omtrent de ingekomen stukken wordt be goten, zooals respectievelijk door den presi dent wordt voorgesteld. Aan de orde isde behandeling van de aan de Kamer toegezonden missive door de °nlangs bij IC. B. ingestelde commissie voor de handelspolitiek en de daarbij toegezonden lUestionnaire. Na eene uitvoerige discussie ^ordt besloten eene vergadering bijeen te r°epen van belanghebbenden, waarin de ge stelde vragen zullen worden behandeld, ten e,nde zooveel mogelijk de algemeene opinie Van handel en industrie in deze gemeente denbaar te maken, terwijl tevens aan de Commissie zal worden verzocht aan een aan bal optegeven industrieëlen hare question naires toe te zenden. 5 Door den heer Van Gent wordt aangedron gen op regeling der verordening op de afsto kingen en in het licht gesteld hoeveel zwaar dere boeten thans bij beboetbare afstokingen vvorden geheven. De Kamer besluit [deze ftiaterie aan te houden tot eene volgende vergadering. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Vervolg.) De vereeniging tot instandhouding van bet Concertgebouw, te Amsterdam, is met baar gewijzigd plan tot uitgifte eener pre- mieleening van f300,000 geslaagd, zoodat Amsterdam zijn gunstig bekend orkest behoudt. De weinige warmte van dezen zomer is °°rzaak geweest, dat de aarbeiiën dit jaar Zeer laat aan de markt zijn gekomen. Het- zeltde is ook het geval met kersen, fram bozen, enz. In aardbeziën en frambozen "Werd toch veel omgezet. Men schat, dat er dagen zijn geweest, waarop 10.000 a 12.000 liter van die vruchten te Breda aan de markt kwamen. behalve het groote debiet van aardbe ziën in de gemeente-zelve, werden dagelijks bonderden liters naar Holland en België, in korven verpakt, verzonden. PERNIS. Ter verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad zijn van liberale zijde kandidaat gesteld de heeren L. Pons, aftre dend lid, en in de plaats van den heer DC. Speelman, die niet meer in aanmerking wenscht te komen, de heer A. M. Struijk. VLAARDINGEN, 17 Juli. De R. IC. kies- vereeniging de Grondwet alhier, heett tot kandidaten voor den gemeenteraad gepro clameerd de heeren Paulus Kikkert, A. C. IJzermans, A. W. Schippers en IC. S. v. d. Brugge, allen aftredende leden verder zijn geen kandidaten gekozen. APELDOORN. Na de plechtigheid der eerste steenlegging is, namens II. M. de Koningin, eene som van f 200 beschikbaar gesteld om te worden verdeeld onder het werkvolk dat werkzaam is aan de in aan bouw zijnde kerk. Het zal wel niemand verwonderen dat wanneer men hier jaren achtereen op den 14n Juli het Fète Nationale met zijne altijd dezelfde Revue in het Bois de Boulogne, illuminatiën, vuurwerken, bals en donder bussen in de straten enz. heett bijgewoond, van die zoo onrustige dagen gebruik maakt, om het woelige Parijs te ontvluchten. De twee clous of great attractions van dit jaar, de inwijding der Avenue de la République, eene lange, nog half in aanbouw zijnde straat in een der volkrijkste buurten van Parijs, door den president Carnot en de onthuldi- ging door de hedendaagsche Jacobijnen van het standbeeld van Danton, bloediger ge dachtenis, maakten het feest nog onmogelijker dan andere jaren en toen wij dan ook Zater dag den lln dezer inden namiddag met den trein der Lyonsche spoorweg naar Melun vertrokken, maakte een zalig gevoel van rust zich van ons meester. Vele Franschen hadden oris bij herhaling gezegd, dat men geen lange noch kostbare reis behoeft te maken, om een der schoonste streken van Frankrijk te zien, en zij raadden ons dan aan het woud van Fontainebleau te bezoe ken en wij waren nu op weg om dien goe den raad te volgen. In een uur tijds waren wij te Melun, van waar wij, per diligence, pardonik wil zeg gen omnibus, naar Barbizon, een klein dorpje op den rand van het westelijke gedeelte des wouds gelegen, heen rolden. Met groote moeite kreeg mijne vrouw nog een plaatsje op den lastigen impérial, terwijl mij als gunst werd toegestaan, op de bagage ge zeten, den tocht mede te maken. Mais d la guerre comme d la guerre, het weder was prachtig en daar in de hoogte streelde ons de koelte en hadden wij het bekoorlijkste gezicht op de velden, die reeds in de verte als door een donkeren rand, het woud, waren afgezet. Na ongeveer anderhalf uur rijden, stapten wij aan het Hotel de la Forêt af, nog juist vroeg genoeg om aan de table d' hóte te dineeren. De avond was intusschen ge vallen, en hoe tooverachtig de maan ook scheen, toch durfden wij, de wegen niet kennende, ons te ver tusschen de hooge eiken en in de donkere lanen te wagen, maar besloten liever vroeg te gaan slapen om den volgenden dag met des te meer lust en moed onze verkenningen te begin nen. Zondag-morgen waren wij dan ook bij tijds uit de veeren en bezochten eerst het miniatuurkerkje dat in het dorpje te midden eener tuin gelegen is. Een recht landelijk gebedenhuisje. Jammer dat de vogeltjes daar buiten de Mis niet konden zingen, daar zij het zeker heel wat zuiverden dan de Bar- bizonsche jeugd, door een schorren koster aangevoerd, zouden gedaan hebbendoch enkele geloovigen, zoowel dames als heeren ontfermden zich en deden hun best de jeugd wat op den toon te houden, zoodat wij nog tamelijk goed aan het ita missa est kwamen en toen, naar het lommerrijke woud Onze eerste rit was naar de niet ver gelegen Gorges d'Apremont. Reeds da delijk wordt men door de woeste na tuur die je overal omringt, getroffen. Hier geweldige rotsen, waarop en waarom de grootste verscheidenheid van planten en boo- men weelderig teelt, daar naakte en ver laten steenachtige vlakten, weer verder heide gronden, waarachter de heerlijkste groepen van hoogstammige honderdjarige eiken en beuken, en eindelijk hoopen rotsblokken, als door reuzen daar opeengestapeld. Na een half uurtje klimmen en niet zonder door die granietmassa's van tijd tot tijd wat gecon- trarieerd te zijn, stonden wij op de hoogste rots, en overzagen eene uitgestrektheid van eenige uren. Heuvelen en dalen, alles met boomen, heesters en varens in de afwisse- lendste schakeeringen van licht en donker groen gestoffeerd, lagen aan onze voeten, terwijl een doorschijnend blauw waas den horizon droomerig in den zuiveren azuur- hemel deed ineensmelten. Wat gevoelt men zich in die hoogten meer mensch de borst zwelt van genot in die reine lucht, waar men als door vier longen adem haalt. Den weg terug vonden wij minder gemakkelijk dan wij gedacht hadden, doch met wat geduld komt men altijd waar men wil en zoo ging- het ook ons. 's Namiddags doorkruisten wij het woud van een anderen kant en bezochten het roovershol en meer door de legenden schrik barend gemaakte streken, want het woud van Fontainebleau heeft, evenals hetSchwartz- wald, waarbij (iet wel eenigszins te vergelijken is, zijn «zwarte jager", die met zijne blaffende honden als de avondschemering viel in het woud spookte. Henri IV stond eens voor dien zwarten afzichtelijken man, die het hoofd op hief en hem zeide «Hoort ge me wel en toen verdween. Deze ongezellige gast schijnt reeds lang van verblijfplaats veranderd te zijn, want niemand is meer bevreesd hem te ont moeten, en hoe ook onder den indruk dier angstige plekjes, is hij ons zelfs in den droom niet komen bezoeken. Den volgenden morgen wandelden wij reeds vroeg naar Fontainebleau. Dwars door het woud gaande bereikten wij in een uur den grooten straatweg, bij het «kruis van den jachtmeester dat onder de koningen en keizers een beroemd rendez- vous de chasse was, en kwamen weder een uur later aan het lieve stadje dat daar zoo prachtig in het groen gelegen is. Na ons versterkt te hebben en wat uitgerust te zijn, richtten we ons naar het zoo beroemde kasteel en weldra ston den wij op de Place Ferrare tegenover de Ticour des Adieux", waar Napoleon I in 18M afscheid van zijne garde nam. Het ensemble van het gebouw is indrukwekkend, doch niet geregeld van stijl. Door de prachtige trap, het «hoefijzer" genaamd, kwamen wij aan het paviljoen van denzelfden naam waar een geleider zich bij ons voegde en naar de kapel der »H. Drievuldigheid" voerde. Het plafond is door Fréminet (1567 1619) in den stijl van Michel Angelo geschilderd. Hier trouw de Lodewijk XV (1725) en de hertog van Orleans (1837) en Napoleon III werd er gedoopt. Nu gingen wij langs een breede trap met leuning van kunstmatig lofwerk in gesmeed ijzer naar de eerste verdieping en kwamen zoo in de vertrekken van Napo leon I. Door de wachtkamer der deurwaar ders en de kamer der secretarissen bereikten wij het Cabinet del' abdication." Een klein mahoniehouten tafeltje trekt dadelijk de aan dacht. Het was hierop dat Napoleon Bona parte den 5deu April 1814 zijn afstand van den troon teekende. Een kleine insnijding op het bord van het tafeltje zoude door den woestenden keizer met zijn pennemes er in gegrift zijn Verder oen werkkabinet en de slaapkamer met bed van den Keizer. Op den schoorsteen eene pendule van Pius MI, daar naast de raadzaal, het oude familiesalon on der Louis-Phillippe, een der elegantste ver trekken vanjhet kasteel en geheel door Boucher geschilderd. Eindelijk komt men in de Troon zaal, onder Charles IX begonnen en door Louis XIII en XIV versierd. De lustre is van cm- tal de roche en heett, zegt men, fr. 50,000 gekost. Nu volgen de vertrekken van Marie An toinette waarvan men beweert dat deraam- sluitingen (espagnolettes) door Lodewijk XVI zelf zouden vervaardigd zijn. Deze vertrek ken bestaan uit een boudoir, de slaapkamer in meubelen van Riesenier en koperwerken van Gouthière. De wanden zijn bekleed met geborduurde zijde, ook de gordijnen der ra men en van het bed zijn van dezelfde stof en teekening. De stad Lyon gaf dit kost baar geschenk aan de jeugdige Marie Antoi nette, bij gelegenheid van haar huwelijk. Deze slaapkamer overtreft in pracht alles wat wij ooit in die genre zagen. Daar vol gen de muziekzaal en de oude salon de Clo- rinde. Dan gaat men de galerei van Diane binnen waar het zwaard en de maliënkolder van Morialdeschi, opperstalmeester van Chris-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5