10 Binnenlandsche Berichten. Parijsche Kroniek. BIJVOEGSEL <lorp te Zijw,re° van 30 en 31 Augustus 1891. behoorende bij de (Vervolg.) Naar wij vernemen, is eene der eerste handelingen van den nieuw opgetreden mi nister van binnenlandsche zaken geweest, zich het lot van de in financieel opzicht noodlijdende gemeenten aan te trekken, en is dientengevolge door hem aan de Gede puteerde staten der provinciën eene circulaire daartoe verzonden. In het plan van den minister is gelegen, in de eerste plaats de gemeenten te ontheffen van uitgaven die in het algemeen belang worden gedaan, en verder herziening van het belastingstelsel op andere grondslagen. In afwachting van een en ander wenscht de minister echter niet stil te zitten, maar reeds dadelijk maatregelen te nemen om die gemeenten, welke in groote moeielijkheden verkeeren, van rijkswege hulp te verstrekken. Daartoe is evenwel voorlichting van Ged. Staten noodig. De minister verzoekt, die vóór den laatsten September te ontvangen. (N. R. Ct.) Wegens het benoemen van drie leden der nieuwe Tweede Kamer tot ministers en het bedanken van den heer Noordtzij voor Kam- Pem moeten vier aanvullingskeuzen plaats hebben. Geen der drie ministers wenscht voor een 'erkiezing in aanmerking te komen, ofschoon dè Grondwet zich daartegen niet verzet. On der de gegeven omstandigheden is het zeer begrijpelijk, dat zij niet het voorbeeld willen v°!gen van wijlen den heer De Roo van Al- derwerelt, die, in 1877 als minister van oor log opgetreden, zich toch als lid der Kamer bet herkiezen. De liberale meerderheid is met groot en zoo kon de beslissing over wetsontwerpen wel eens afhangen van de stemmen der ministers kamerleden. Het is eter zulk een mogelijkheid te vermijden. een talrijke meerderheid zou de beslissing Wellicht anders zijn geweest en het staat- Undig voordeel eener vereeniging van beide eti ekkingen den doorslag hebben gegeven. (HU.) Naar men mededeelt, staat het feit, dat ^e hoofdinspecteur Calland en de inspecteur van Diesen den dienst zullen verlaten, ttmt in verband met de aftreding van den minister van Waterstaat, Havelaar, aangezien fb reeds vroeger hun voornemen hadden en aar gemaakt, hun aanspraken op pen noen te doen gelden. m^en meldt ons uit Utrecht, dat, in verband e de vervaardiging der nieuwe munt, aarop de beeltenis van H. M. de Koningin Ko °men' blH. MM. de Koningin en de be""1 "Regentes in het einde van Septem- a r°, 'let begin van October een bezoek Utrecht zullen brengen. (Dgbl.) van ^"Wag-middag hadden de inwoners ninei n ld°0rn het geno<3Sen H. M. de Ko ffer a egentes met haar vader en stiefmoe- den K °pen njtU,g met viel' l'aar- liik es-uannen- Alles werd door de vorste- e gasten met belangstelling bezichtigd. De groothertogin van Saksen, geboren I prinses Sophie der Nederlanden, heeft f200 geschonken aan de Noord brabantsche com missie tot leniging van de schade, geleden door den hagelslag. Ofschoon er dikwijls over getwist is, kan de Tijd, thans met alle zekerheid melden, dat de kosten verbonden aan de ontvangst van den Duitschen keizer, zijn geweest ten laste der betrokken gemeentebesturen. Wij vernemen, dat te Rotterdam van Java is aangekomen het stoomschip Merapi met eene lading koffie, waarvan 5000 balen voor Schiedam zijn bestemd. De politie te Rotterdam schijnt termen gevonden te hebben om tegen Charles Da- vonport, den vertegenwoordiger der Sequah- maatschappij, eene strafvervolging in te stellen. Verscheidene personen, die van zijne middelen hebben gebruik gemaakt, zijn reeds in verhoor genomen. De heer mr. J. Kappeijne v. d. Capello heeft eergisteren-avond afscheid genomen als voorzitter en werkend bestuurslid van de Haagsche af'deeling der Vereeniging tot be vordering van fabrieks- en handwerksnijver- lieid. Hem is het eerevoorzitterschap aan geboden. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de heeren H. J. C. de Charro, A. W. van Malsen, M. C. A. Vaillant, Joh. Mutters Jr. en mr. S. J. M. van Geuns. In het Voorhout te 's-Hage werd gisteren een aanvang gemaakt met het bouwen van een aantal kramen en twee caroussels, voor de Kermesse d' été, welke aldaar ter gele genheid van den verjaardag van H. M. Ko ningin Wilhelmina zal worden gehouden. In het kamp bij Zeist zal op den verjaar dag van H. M. de Koningin het vierde rege- ment infanterie een groot feest geven, waar voor een sierlijk gedrukt programma is ver schenen. De feestelijkheden vangen aan, na afloop van de parade, met een groot militair assaut. Verder hebben er volksspelen plaats, opge luisterd door draaiorgelsdes avondstoo- neelvoorstelling, afgewisseld door de regi- mentsmuziek. Tot dit deel van het pro gramma behooren voordrachten, musée tin- tamaresque, de oud-Hollandsche poppen kast, enz. Op het pregramma staat ook een »ga!a- maaltijd" met snijboonen, rookworst en s/4 liter bier. Men meldt ons uit IJmuiden Uit de lijkschouwing is gisteren gebleken, dat de bewuste persoon aan verstikking ge storven is. De verwondingen waren niet van doodelijken aard; alleen het neusbeen was gebroken, overigens werden de wonden als gevolg van stooten of stompen aange merkt. Het gerecht heeft geen termen kunnen vinden om de gearresteerden in bewaring te houden en dus zijn deze op vrije voeten. Er is niet aan liet licht gekomen, wat of wie aanleidende oorzaak is geweest, en hoe de zaak zich werkelijk heeft toegedragen. (N. R. Ct.) KETHEL. De Commissaris der Koningin werd bij zijn bezoek aan deze gemeente door het Dagelijksch Bestuur ontvangen in het nieuwe gemeentehuis, dat hij met belangstelling be zichtigde. Daarna heeft hij ook een bezoek gebracht aan de openbare school en de in aan bouw zijnde pastorie der hervormde gemeente. VL AARDINGEN. Het gemis van een groentenmarkt wordt hier met den dag sterker gevoeld. Het ware wellicht goed, indien de ingezetenen zich bij adres tot den gemeenteraad wenden, teneinde de oprich ting eener zoodanige markt te verkrijgen. DELFT. De Ned. gist- en spiritusfabriek, alhier, kreeg op de te Kuilenburg gehouden tentoonstelling voor haar inzending van vee voedermiddelen en de Ned. oliefabriek, alhier, eveneens voor veevoedermiddelen, elk een diploma. DEN HAAG. Bij gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin zal door de achtergebleven troepen, alhier in garnizoen, geen parade worden gemaakt, en evenmin door de schutterij. Het bezoek van het Fransche eskader te Portsmouth had hier heel wat minder sym pathie dan dat in Kroonstad. Het waren ech ter voornamelijk de bekende levenmakers die hunne afkeuring in de pers en op een paar meetings nog al luide verkondigden. De Fransche regeering kan toch moeijelijk de invitatie van Koningin "Victoria weigeren en voor den vrede kan het zeker geen kwaad dat deze twee groote zeemogendheden elkan ders men of war" zoo als zeer eigenaardig de oorlogschepen in 't Engelsch heeten, eens hebben kunnen bewonderen en vergelijken. De Fransche kolossus Marceau, die twee maal de wicht van den Eifleltoren heeft, moet volgens de verklaring der Franscher. de algemeene bewondering, om niet naijver te zeggen, der Engelschen hebben opgewekt, en de Fransche ijdelheid is daarmede niet weinig gestreeld. De reismanie der vorsten en vorstelijke» personen is dit jaar in 't oogvallend er waren er hier soms drie te gelijk en Mr. Carnot had weinig rust op zijn buitenverblijf te Fon-to tainebleau, waar hij zijn gemak dacht te vin-1 den, en nu de hooge gasten te dineeren moestF ontvangen en in Parijs contra-visites maken. Nu de politieke wereld er zoo vreemdzaam uitziet, is het misschien zonderling over oor-| log te spreken en toch zoude het de moeite! wel waard zijn om te weten wat van eene oorlogsvoorspelling te gelooven, die dezer dagen op eerie geheimzinnige wijze gedaan werd. Ik weet niet of u al over de verschijning,! die te Sandillon, een dorp ongeveer twee' uren van Orleans gelegen, zoude voorgekomen zijn, hebt hooren spreken. Enkele bladen hebben er over geschreven en een dagblad reporter heeft getracht er wat naders van te vernemen. Zie hier wat hij van de zaak zag en vernam. De boerderij van Argenant, zoo zegt hij, werd mij als de plaats waar- het mirakel had plaats gehad, aangewezen. Toen ik er aankwam was de boer-zelf, Dubois genaamd, op het veld, waar ik hem ging opzoeken. Het is een stevige landman met open gelaat en voorkomende manieren. Heb ik het genoegen Mijnheer Dubois te zien Dat ben ik Ik kom u eenige bijzonderheden de verschijning betreffende vragen. Tot uw dienst, Mijnheer, daar hebt ge de held er van. En hij wees mij een knaap met ver standige blik, goed gebouwd van lichaam, in een woord met een innemend uiterlijk. Hij is de zoon van Dubois, heet Cyprien Félix en werd in Januari veertien jaren. Volgens het zeggen zijns vaders, dat door hetgeen ik te Sandillon heb kunnen vernemen, bevestigd wordt, is Cyprien zeer zacht van karakter en een gehoorzame liefhebbende zoon. Op school behaalde hij het vorige jaar zijn cer tificaat voor de lagere klassen hij houdt de boeken voor zijn vader, die lezen noch schrij ven kan bij. Van belang is hierbij opte.r er ken, dat de jonge Dubois tothiertoe nooit aan hallucinatiën of andere zenuwachtige aan doeningen geleden heeft. In de boerderij binnen gegaan, vraag ik Cyprien mij de ver schijning te vertellen, waaraan hij op ongedwonge wijze dadelijk gevolg gaf. Zondag voor Sint Jan, zoo begon hij, dus den 21sten Juni, bewaakte ik onze o-anz'en in een veld achter onze werf gelegen. °Het was tusschen drie en half vier uren in den namid dag. Ik was juist bezig een stuk brood te eten, toen ik eensklaps een kleine witte

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5