eerst gisteren. Woensdag, den Sedandag, begaf Wilhelm zich reeds om kwart over zes per extra-trein van Potsdam naar Wit tenberg om de manoeuvres der garde bij te wonen, en daarvan teruggekeerd, vertrok hij eerst Woensdag-avond ten half zeven, na van zijn inmiddels uit Charlottenburg over komen gemalin afscheid genomen te hebben, met den kanselier Caprivi en verder gevolg van Berlijn, om over Rodenbach en Praag gisteren-ochtend te 8 uur te Horn, in Bo- hemen, door twee Oostenrijksche generaals te worden opgewacht, die hem naar Göp- fritz geleidden, waar hij de manoeuvres van twee Oostenrijksche legerkorpsen bijwoonde. Van daar bega! hij zich rechtstreeks naar het nabij gelegen kasteel Schwarzenau, waar hij tot aanstaanden Maandag 7 September vertoeft, om de verdere manoeuvres bij te wonen, en een beetje te politiseeren met keizer Frans Jozef, de wederzijdsche kanse liers enz. Den 7n gaat hij van Göpfrifz over Linz en Simbach naar Munchen, en den Un naar Kassei en Erfurt. RUSLAND. De geheele Russische pers dringt aan op totaal verbod van invoer van roggebrood, opdat de noodlijdende bevolking het groote gebrek aan dat voedsel niet aan den uitvoer er van kan toeschrijven. Uit Mitau wordt gemeld, dat de boeren uit dat gouvernement, door medelijden be wogen met het lot der boeren, wier oogst mislukte, aan de gemeentebesturen hebben voorgesteld graan uit de dorpsmagazijnen aan de noodlijdenden te verstrekken. Eenige gemeentebesturen zouden reeds hebben aan geboden, het graan voor hunne rekening in eigen zakken tot het naastbij gelegen spoorwegstation te vervoeren. Ter vergemakkelijking van het vervoer van graan uit der, Kaukasus naar de door misge was getrolfen gouvernementen heeft de re geering het tarief van het goederenvervoer op de spoorwegen aanzienlijk verlaagd. BINNENLAND. Schiedam, 4 September 1891. Blijkens de processen-verbaal van de op Woensdag 2 dezer plaats gehad hebbende verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, welke ter inzage zijn nedergelegd op de Secretarie en waarvan afschriften zijn aange plakt aan het Raadhuis, zijn op de volgende personen stemmen uitgebrachtop den heer Jacobus Hoek (1823) 232, op den heer C. Klein 3, op de heeren J, van der Velden Cz. L. Vrijland en W. A. J, Wittkampf2en op de heeren mr. Keijzer, A. van Buijsen, W. A. Beukers, D. E. J. Willeman, L. W. Jansen, P. La Verge, K. Went en G. B. van der Heide Tz. ieder 1 stem. Van de acht stoombooten met granen, die uit Russische havens naar hier waren ver trokken, zijn er reeds eenige alhier aange komen. Heden liggen er 3 stoomschepen aan de boeien en 2 in de haven. Dat deze booten weder aan vele handen werk geven, is wel te begrijpen. Op de voordracht voor hoofd der le bur gerschool voor meisjes te Hoorn is op het zestal in alphabetische volgorde geplaatst mej. A. Kimmijser, te Schiedam. Bij koninklijk besluit is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, ge durende de zitting die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September, benoemd mr. A. van Naamen van Eemnes, lid van die Kamer, Bij kon. besluit is aan den ontvanger- entreposeur der invoerrechten en accijnzen, jhr. L. Stern, te Rottterdam, op zijn verzoek eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend behoudens aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging voor de trouwe diensten ge durende meer dan 55 jaren aan den lande bewezen. De Staatscourant maakt een koninklijk besluit bekend, inhoudende dat de tegen woordige zitting van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 12 September, des namiddags te drie uren, en dat de mi nister van binnenlandsche zaken wordt ge machtigd, op het vermelde tijdstip in eene vereenigde vergadering der beide Kamers, de zitting in naam der Koningin te sluiten. Bij de opening van het nieuwe zittingjaar der Staten-Generaal zal naar wij verne men H. M. de Koningin-Regentes niet van Koningin Wilhelmina vergezeld zijn. De vorige minister van oorlog, gene.r^ Bergansius, en de nieuw opgetreden min' ter van oorlog, de luitenant-kolonel Seyff'ar kwamen den jubilaris persoonlijk compli'1'611^ teeren, terwijl voorts o, a. hunne opwach4'^ maakten de apostolische internuntius, deken van 's Gravenhage, onderscheiden le van den Staten-Generaal, enz. Men deelt mede, dat tot dusver dooi' neraal-majoor van der Beek, kommanda" der nieuwe Hollandsche Waterlinie te UtreC 1 geen aanvraag is gedaan om op pension" worden gesteld. Den eersten September was het vijfja'ef geleden, dat het strafstelsel is ingevo^ waarbij de opgelegde gevangenisstraffen111'3 meer gemeenschappelijk, maar in eenza'11 opsluiting worden ondergaan. Van nu af zullen zij, die tot langer dan V'J jaren gevangenisstraf zijn veroordeeld en eerste vijt jaren daarvan in de cel hebbel' doorgebracht, in eene bizondere strafgeVi'1"' genis worden geplaatst tot het ondergaaj' van het overige gedeelte van hun straft'J' Enkele bladen hebben gemeld, dat de te rugkomst van HH. MM. de Koninginnen van Het Loo naar de Residentie voorloopig be paald was op 10 September aanstaande. Wij kunnen ten stelligste verzekeren dat nog niets is bepaald en dat de terugkomst vermoedelijk later zal plaats hebben. (Dagbl. v. Z.-H.) De Apeld. Ct. deelt mede Aan H. M. Koningin Wilhelmina was op HDs. jaardag door Haar Koninklijke Moeder eene aardige verrassing bereid. In den loop van den ochtend begaven zich HH. MM. naar het chalet in het Park, waar kort daarna een overdekte wagen verscheen, bespannen met 3 der ponny's. Bij het cha let gekomen, werd halt gehouden, het om hulsel van den wagen afgenomen en de vos-ponny, het geliefde paardje Baby dei- Koningin, daalde keurig opgetuigd van dien wagen langs een hellend vlak, gespannen voor eene sierlijke klein model Noordholland- sche sjees, terwijl zich in de sjees een prachtige zweep bevond, keurig ingelegd met ivoor tusschen de zilveren draden, waarmede de stok omgeven is. Deze verrassing werd met groote ingeno menheid door Koningin Wilhelmina ontvan gen. Onmiddellijk maakte zij er een rit mede door het park en later nogmaals. De sjees, Hollandsch model, is inéén woord prachtig te noemen de hand van den kunst schilder heeft genoemd voertuig tot een zeld zaam prachtig geschenk gemaakt, en het tuig is eveneens in overeenstemming hier mede gebracht. Onder de genoodigden voor het gala-diner, dat eergisteren ten paleize Het Loo plaats had, behoorden de Ministers, het corps di plomatique, de Grootmeester van Hr. Ms. Huis, de Directeur van Hr. Ms. Kabinet en andere Hoogwaardigheidsbekleeders. Ook de dame du palais, mevrouw Insinger, was tegen woordig, zoomede de Burgemeester van Apel doorn. Tijdens het diner voerde het muziekkorps der grenadiers en jagers eenige stukken uit. (U. D.) Gisteren was het 60 jaar geleden, dat de luitenant-generaal P. G. J. van der Schrieck den eed van trouw als officier aflegde aan Koniug en Vaderland. Het ontbrek niet aan blijken van sympathie en belangstelling. De poging der handelsreizigers, off> vef betering te krygen in de nieuwe, voor be' zoo ongunstige regeling der abonnement' tarieven, is op weg om tot een goede °P lossing te komen. De commissie, aan wie de zaak in bal1 den was gegeven, heeft nog eens de sto"4® schoenen aangetrokken en zich aangemeld b'J den directeur-generaal der Maatschappij- Met de meeste welwillendheid heeft 'e heer De Cluijsenaer hen ontvangen en 4e woord gestaan, en het resultaat van e® langdurig onderhoud is geweest, dat de recteur zich voor de zaak der reizigers ëe wonnen verklaarde. Er bestaat nu wei*13' lijk kans, dat weer een verdeeling in ee'] Noorder-,Centraal-en Zuidernet zal worden gevoerd, welke groepen dan naar oms'3'^ digheden zouden kunnen gecombineeI worden. (St-) Tot wethouders zijn te Rotterdam hei*® noemd de heeren A. Milders en jhr. va" Citters, en benoemd in de plaats van d® heer C. E. Viruly (die na 19-jarigeambtsv^' vulling hiervoor bedankt had) de heer T- 's Jacob. In de Delftsche gemeenteraadszitting v9' Dinsdag deed zich het zonderlinge verschijn sel voor, dat bij het benoemen van ee'1® raadscommissie een stem werd uitgebra®1^ op iemand, diegeen lid van den Ra®'j was. Maar bij de benoeming van een 1 in de openbare gezondheidscommissie het nog vreemder toe niet minder da'1 leden waren toen zoo leep, hun stem u'4 brengen op een man, die geen deel lllt maakte van den Raad. Blijkbaar waren a orders verkeerd uitgedeeld(D. 0) Door het R. K. kerkbestuur te Oversd'J® is aldaar aangekocht een dubbel pand, waarl'! tot voor omstreeks 14 dagen een brand6'1-' gevestigd was. Dat pand zal voor school'0' kalen worden ingericht en daarheen de b® staande jongensschool worden overgebrac'1 Uit de winkelkast van den goudsmid in de Gortstraat te 's-Gravenhage zijn v'eI'j moedelijk Woensdag-avond een dertig41* gouden heerenhorlogekettingen gestolen, te gezamenlijke waarde van ruim f 400. j Van het voorgevallene is aangifte bij 1 Politie gedaan. tr

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2