periodieke oefeningen. De bewering dat het eiland Sigri door torpedo's zou zijn omgeven, was stellige valsch, want torpedo's dienden alleen voor oefeningen." ROME. Uit Rome wordt van 17 dezer geseind De Paus heeft gelast, dat 20 dezer geen kerkelijke plechtigheden zullen plaats vinden, opdat de pelgrims niet blootgesteld zullen worden aan den aanval der liberalen, die dan de inneming van Rome vieren. Het H. College heeft zijn zesden kardinaal dit jaar door den dood verloren, nl. mgr. Rotelli, die eerst den ln Juni van dit jaar gecreëerd werd. Mgr. Rotelli werd in 1866 bisschop, in 1884 aartsbisschop. Sinds dien tijd heeft hij de delegatuur te Constantinopel en de nunciaturen te Brussel en Parijs bekleed. IU N N B N L A N I). Schiedam, 18 September 1891. Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen, ingevolge art. 5 der Wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap Staatsblad no. 118 van 1885) ter openbare kennis, dat bij hen een verzoekschrift is in gekomen van A. vanJeveren, huisvrouw van J. G. Markus, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, in het pand aan den Korten Achterweg, C. 218. Bij Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is ingekomen een verzoek van den heer W. A. Beukers, om vergunning tot uitbreiding zijner brander ij aan de Westerkade alhier, wijk G. no. 357, ka daster sectie M. no. 360, met een stoom machine van hoogstens 7 paardenkracht en ketel met een verwarmingsoppervlak van 6.94 M=. Gelegenheid tot het inbrengen van bezwa ren tegen het toestaan van dit verzoek zal op Woensdag den 30 Sept. aanst., des mid dags ten twaalf ure, ten Raadhuize worden gegeven. De gemeenteraad alhier zal Maandag aanst., des namiddags ten kwartier voor twee ure, eene openbare vergadering houden ter be handeling van de volgende onderwerpen Ingekomen stukken Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuwbenoemde raads lid, den heer Jac. Hoek. Adres van A. Burki Cz., om eene wekehjksche toelage uit de gemeentekas, op grond van de verordening op de brandweer. Voorstel van het raads lid, den heer K. J. Van Erpecum, tot be noeming van eene commissie ®m te onder zoeken naar het al of niet mogelijke tot oprichting van een pensioenfonds voor de gemeente-ambtenaren en hunne weduwen en weezen. En verdere voorstellen en mededeelingen. De aanleg voor de telephoon te Maassluis is thans zoover gevorderd, dat de dienst op de intercommunale telephoonhjn Maassluis— Schiedam kan worden geopend. De dienst zal op a. s. Maandag aanvangen. De spreekcel is in een lokaal van het raad huis. Bij koninklijk besluit van 17 September 1891 no. 5, is, met ingang van 14 October 1891, benoemd tot burgemeester der ge meente Amsterdam, mr. S. A. Vening Mei- riesz, met gelijktijdige toekenning van eer vol ontslag als burgemeester der gemeente Rotterdam, en met dankbetuiging voor de ir. die betrekking bewezen diensten. Stct In antwoord op het Haar gisteren voor middag aangeboden adres van antwoord op de Troonrede heeft H. M. de Koningin-Re gentes voor de commissie uit de Eerste Ka mer der Staten-Generaal, die daarmede belast was, de volgende rede gehouden Mijne Ileeren, Met welgevallen ontving Ik de verzekering der opgewektheid van de Eerste Kamer tot aanvaring van haar taak. Van harte hoop ik dat Gods zegen op dien arbeid moge rusten. Ik verzoek U aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal Mijn dank te willen over brengen voor haar adres van antwoord en voor de betuiging, dat zij instemt met Mijnen wensch, dat ook hare medewerking moge strekken tot blijvend welzijn van het dier baar Vaderland. Gisteren keerden Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Regentes naar Het Loo terug met den Koninklijken salontrein der Staatsspoorwegmaatschappij, welke ten 5 u. 45 min. het station verliet. De Koninginnen wisselden in de wachtka mer eerste klasse een enkel afscheidswoord of groet met aanwezige antoriteiten, waar onder de ministers van Tienhoven, Tak van Poortvliet, Lely en van Dedem. De jonge Koningin stak aan ieder hunner weder lief tallig hare hand toe. Mevr. de baronesse Van Hardenbroek, grootmeesteresse Harer Majesteit, vergezelden de Vorstinnen tot aan den trein, tijdens het wegrijden waarvan Moeder en Dochter op het balkon bleven staan, om den afscheidsgroet der toen op het perron geschaarde autoriteiten met bui gingen te beantwoorden, en de menigte, die op het uiteinde van het perron toegelaten was, toe te wuiven. Het Vorstelijk gezin zou naar het Loo vertrokken zijn met liet voornemen, in den loop van de maand November naar de Re sidentie terug te keeren en er tot het voor jaar te blijven. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben gekozen tot voorzitters de heeren Rutgers, Mees, Van Delden, Roëll en Van Houten tot ondervoorzitters de heeren de Beaufort, Bor- gesius, Viruly, Van der Kaay en Veegens tot leden van de commissie van redactie voor het Adres van Antwoord de heeren De Beau fort, Kerdijk, Karnebeek, Roëll en Van Houten, allen liberalen. In verband met de voorgenomen nieuwe regeling van het kiesrecht, zijn Gedep. Staten door den minister van binnenlandsche zaken gehoord, of en in hoever de kiezerslijsten en het stemmen der kiezers (afgescheiden van hetgeen omtrent de kiesbevoegdheid is be paald) bij de toepassing bezwaren hebben opgeleverd en wijziging behoeven. Hetzelfde verlangt de minister omtrent de lijst der hoogstaangeslagenen te vernemen. Ten aanzien van eerstgemelde vraag wor den op last van den minister een aantal stedelijke en plattelandsgemeenten gehoord. De minister van oorlog heeft een model van een verlofpas vastgesteld voor officieren en minderen der landmacht, waarop zij voor taan, tot wederopzegging toe, tegen de prij zen van het militair tarief op de spoorwegen kunnen worden vervoerd, ook dan, wanneer zij niet in uniform zijn gekleed. Op deze verlofpassen moeten vermeld worden de rang en betrekking van de autoriteit die het verlof verleentde naam, de voorletters, de rang en de betrekking van den officier aan wien verlof wordt Verleend: de naam van de garnizoensplaats van laatstbedoeld611 cierde datums van ingang en van hete' van het verlofde naam of de nam6'1 de plaatsen waarheen het verlof wordt leendde naam van de garnizoensp'a9^ autoriteit die het verlof verleent 6,1 datum der onderteekening. De minister van oorlog heeft, naar het U verneemt, zijn noodwet reeds bij den van State ingezonden. De Standaard schijnt, wat de def6"'1 paragraaf (van de Troonrede) betreft, m1'1 in het duister rond te tasten dan de Hij zegt nl. ef »De heeren (ministers) gevoelen, ^e, gevallen kunnen zijn, waarin ze de h'9' Bahlmann noodig zullen hebben, en d"'1 wordt van persoonlijken dienstplicht £e'j.()I- gen, en uit het Roomsche program de mule van de geldelijke en persoonlijk6 0 overgenomen." Wij hopen, dat de Standaard hie' jg minste de wijsheid in pacht hebbe !l's j(li liberalen het Katholiek program uitvo6' j dat door de Schaepman-fractie vers werd, hebben wij zeker over deverand6' niet te klagen. (AM'' Aan mr. P. R. Tak Van Poortvliet' 's-Gravenhage, is op zijn verzoek, ee' ontslag verleend als dijkgraaf van het '|0t1s heemraadschap Delfland. J" Reuter seint via San Francisco aan j Times, dat rajah Brooke van Serawak, l neo, zijn zoon Vijver Brooke tot zijn °P - ger heeft benoemd en bepaald dat d' meerderjarigheid met zijn 17e jaar za'. gaan. Vervolgens wordt in het h6r|t(/ gemeld dat te Sintang (Nederlandsch L (1 Borneo) ernstige ongeregeldheden h6 plaats gehad tusschen Dajakkers en Mal6"^, Drie duizend Dajakkers moeten de wape'' tegen den maleischen rajah hebben opgc p en in een ernstig gevecht moeten vers6 tien zijn gewond. Verder heet het, dat in het land heerschende hoogersnood de 9 - leiding tot de onlusten is, en een afdee soldaten naar Sintang is gezonden. De heer Julius Barnett, te Iparaflia1' heeft, naar aanleiding der inlichtingen op vorig adres door den minister Mackay 1 strekt, opnieuw een adres aan de Tw6<; fl Kamer ingediend, waarin hij zijn klad1 over de onwettige handelingen van den verneur Lohman volhoudt. Te Berlijn heeft Nederland een die geen Nederlandsch verstaat. De l,e J. Van Wijck, aldaar, vestigt hierop in Hbl. de aandacht. Er wonen toch we' gelijke Nederlanders in Berlijn, en °,il. dezen zijn er zeker, die voor de betrekk1'6 desnoods van vice-consul, zich zouden bekwamen. Eerstdags wordt de benoeming van t opvolger van mr. N. G. Pierson als pres"'"' der Nederlandsche Bank tegemoet De heeren mr. N. P. Van den Berg en P' H. P. G. Quack, beiden thans directe"1 e der Bank, komen, naar wij vernemen, 11 meest in aanmerking. J Het is jammer, dat in de dagbladen gee" oproeping van sollicanten is verschenen aan deze betrekking een vast salaris v'. f 30.000 verbonden is, hadden wij den nister op ééne advertentie zeker duizel" reflectanten bezorgd. (Rott. Nwsbl-) o(fV 7 VV^ •M

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2