Ingezonden. te Ilmskoje bij Moscou overleden. De groot vorstin, geboren in 1870, was de dochter van koning George van Griekenland en huwde twee jaren geleden grootvorst Paul, den jongsten broeder van den Czaar. De eerste trein van de tweede groep Fransche werklieden, die den H. Vader voor diens schoone encycliek komen dankzeggen, is Donderdag-avond uit Reims te Rome aan gekomen. Heden en aanst. Maandag komen nog meer treinen van dezelfde groep uit Lyon, Marseille en Nantes aan. De vier af- deelingen dezer groep logeeren onderschei denlijk in het Pauselijk lazaret van St Martha, in het seminarie van het Vaticaan, in het paleis van het H. Officie en in het college der Propaganda. De gezamenlijke tweede groep zal nog talrijker dan de eerste wezen, die verleden Zaterdag door den Paus ontvangen werd. Al deze Fransche werklieden zullen op 29 dezer de H. Mis des Pausen bijwonen, tegelijk met de deelnemers aan de Interna tionale Pelgrimage der katholieke Jongeling schap, welke dien dag in plechtige andientie ontvangen worden en wier aantal op circa 20.000 geschat wordt. Behalve de vroeger reeds aangekomen «Jongelingen van Spanje, Hongarije en Por tugal, zijn gisteren de Belgen gearriveerd, en komen morgen de Nederlanders, terwijl ook de Canadeezen en Mexicanen volgen. De Belgen, circa 200 man sterk, arriveerden gisteren in drie groepen, respectievelijk onder leiding van Hector Condé, te Doornik, kom- mandeur der Pius-orde, Jozef Schramme, advocaat te Brussel en Ladislaus van Hoorebek, advocaat te Gent en ridder der Orde van den H. Gregorius den Groote. Zij waren over Milaan, Padua, Venetië, Bologna, Florence en Assisië gereisd, en denken tot 2 Oct. in Rome te blijven, om dan over Pisa, Genua, Milaan door den St. Gothard terug te keeren en den 5n Oct. we^er in Brussel te zijn. De Kreuzzeitung deelt mede, dat koning Karei van Rumenië eerstdaags den koning van Italië en keizer Wilhelm de vraag zal voorleggen, of het Drievoudig Verbond Rumenië zal bijstaan bij een mogelijken aan val van Russische zijde. Te Bucharest zou de vrees bestaan, dat czaar Alexander, nu hij in de Dardanellen-kwestie zijn oogmerk heeft bereikt, van plan is te trachten een doorgang voor zijn troepen door de Dobroedsja te verkrijgen. De opperbevelhebber der Engelsche troe pen in Egypte, generaal Grenfell, en sir Eveling Baring, vertegenwoordiger van ko ningin Victoria bij den Khedive, die enkele weken bij hun tamilie hier te lande door brachten, zijn plotseling naar hunne stand plaatsen vertrokken. Dezen overhaasten terugkeer brengt men in verband met de houding van Waddington, den Franschen gezant, die met nadruk den wensch geuit heeft, de onderhandelingen over de ontrui ming van Egypte weder te openen. Frank rijk kan in deze op den steun van Rusland rekenen. Aan de Daily News wordt uit Valparaiso bericht, dat de ter-aarde-bestelling van den gewezen president Balmaceda op den 19n dezer zonder eenige stoornis heeft plaats ge had. De Regeering had gezorgd, dat de bevolking onkundig werd gelaten van het uur waarop het lijk naar het kerkhof zou wor den overgebracht, en doet de begraafplaats thans scherp bewaken. Krachtens rechterlijk bevel moet de remise zilverbaren, door Balmaceda naar Londen gezonden, en gewaardeerd op 750.000 voorloopig in de Engelsche Bank gedeponeerd blijven, totdat de eigendom dezer waarde rechtstreeks vaststaat. De London and River Plate Bank beweert er recht op te hebben als onderpand voor haar voorschotten aan Balmaceda, wien zij reeds 125.000 ver strekt had. De rechtbank zal hierover te beslissen hebben. Volgens telegrammen uit Lissabon zou het officieele dagblad heden bevatten het charter van de nieuwe Kaap-Delagao-Compagnie. Het kapitaal zal bedragen 500.000 pond sterling. De compagnie moet twee duizend pond in shares van een pond voor het koloniaal in stituut afstaan, hetgeen andere gecharterde compagniën mede zullen moeten doen. De compagnie voor Kaap Delagao moet zeven duizend pond borgtocht deponeeren en moet binnen zes maanden aanvangen. Men verwacht eene onmiddellijke bekend making van net decreet betreffende de in voering van administratieve hervormingen op Mozambique. Lourentjo Marquez zal een afzon derlijk bestuur krijgen, waardoor de Regee ring bezuinigingen hoopt te maken. BINNENLAND. Schiedam, 26 September 1891. Heden-ochtend omstreeks 10 ure is alhier in de haven gekomen H. M. kanonneerboot Hydra, kommandant A. D. Mensert. Het rijksvaartuig zal, na van zeemiliciens verwisseld te hebben, heden-middag weder naar Hellevoetsluis vertrekken. Van de haringvisscherij is heden alhier binnengekomen de logger Excelsior (3e reis) met 20 last haring. De Staatscommissie benoemd om de uit voering van de voorschriften van de Grond wet, aangaande de regeling van de admini stratieve rechtspraak voor te bereiden, zal eerstdaags worden geïnstalleerd. Ier voorbereiding eener nieuwe regeling van het kiesrecht wenscht de minister van binnenlandsche zaken eenigermate bekend te zijn met de verhuizing der meerderjarige manlijke bevolking. Te dien einde heeft die minister de Commissarissen der Koningin in de provinciën verzocht, door hunne tusschen- komst uit eenige aanzienlijke gemeenten en uit zulke, welke hoofdplaatsen van landbouw of fabrieksnijverheid zijn, kan het zijn, eenigszins spoedig, te vernemen het getal mannelijke personen niet beneden 23 jaren, gesplitst ina. hoofden van huisgezinnen b. alleen wonende personen; c. bij andere inwonende personen, die in 1889 of in 1890 die gemeenten hebben verlaten, of zich daarin hebben gevestigd, met mededeeling, zoo mogelijk, van het zich daaronder bevin dende getal arbeiders. De Duitsche bladen zijn vol lot over de wakkere houding van een officier van het Nederlandsch-Indisch leger en wel luitenant Wenz, in Zwaben geboren en vroeger dienende bij het Duitsche leger. De dappere man ont ving onlangs de militaire Willemsorde. De Atchineezen hadden een brug in brand gestoken en, in het juiste vermoeden dat men eene poging tot blussching zou doen, een hinderlaag bij de brug gelegd. Dit hoorde Wenz, toen de militairen reeds waren afge marcheerd. Enkel met een kamerjas aan en de sabel in de vuist, snelde hij hen na en kwam juist op het oogenblik op de plek toen de Atchineezen met de wapens op de ont stelde troepen aanvielen. Wenz sprong aan het hoofd der manschappen, sabelde achter elkander zes vijanden neder, drong de ove rigen over de brandende brug terug en slaagde De erin die te blusschen en te herstellen- Hollanders hadden één doode en zeven gekwetsten, de Atchineezen ongeveer vee dooden. Wenz was vroeg in garnizoen te U'01 verliet den dienst tengevolge van een t het Ned<t gevecht en werd soldaat bij Indische leger, waarbij hij het, na moeitevolle jaren, tot officier bracht. De beeldenaar van onze Koningin pot' lboU' voef onze nieuwe gouden tientjes is gereed- T° zal het munten nog wel eenige tijd dul^_ daar de koers van het goud op 't0°" „s blik te hoog is en daardoor het munten1 te schadelijk zijn zou voor de Ned. Bank- De leden van den Gemeenteraad te terdam hebben eergisteren in een delijke zitting besloten, den vertrekken^ burgemeester op den dag, dat hij van raad afscheid zal nemen, na afloop daa1 een banket aan te bieden. Dit zal wa schijnlijk op den dag der eerstvolge(1 raadszitting zijn. Te Maassluis is Woensdag binnen gek" het loggerschip Arbeid adelt," met v® van één man der equipage. De matroo? Oosten, van 's Gravenzande, was °ver',gI), gevallen en kon niet meer gered w<nL De gemeenteraad van Delft heeft bes'°^| de uitgifte van eene geldleening groot f 1^' (de le serie ad f85.000) tegen 98.51 P aan de heeren Burdet en Druij vested Amsterdam, toe te staan. vt Te Gouda zal een vrije paardenmarkt houden worden, welke bepaald is op Vrij 16 October aanst., waarop geen staan zal worden geheven. Tevens zal bij die legenheid eene verloting plaats hebben wege de afdeeling der Holl. Maatschap^ van Landbouw, onder toezicht van he4 meentebestuur, van op die markt aa° koopen paardende verloting zal uit loten bestaan. De voorstellingen in «het Park," te sterdam, zijn een nieuw stadium ingetr® daar eergisteravond Sequah aan zijn pu mededeelde, dat geen doctoren meer op tribune zouden toegelaten worden. Hl)* klaarde dezen maatregel genomen te heb naar aanleiding van de z. i. te ruwe en handige wijze, waarop een dokter i" middagséance van Woensdag een lijder rheumatiek had onderzocht. De eigenaar en niet onvermakelijke toestand is geboren, dat de wonderdokter meent» patiënten te moeten beschermen tege" vertegenwoordigers der officieele wetens0 Het bericht dat tegen den zoon van arts Hemmers proces-verbaal zou zijn °ry.fo maakt wegens den verkoop van Sequah'0 is, volgens zijne verklaring, onjuist. Genof'Fj zoon is sedert tien dagen werkzaam Sequah te Amsterdam, en heeft te Rotter nooit Sequah-olie verkocht. ut Men bericht ons nader uit Tilburg» g de gearresteerde A. D. in geen betrek staat tot de kerkdiefstallen bij Eindh0^, maar verdacht wordt van diefstal van sc ab nen in die streek. (N. R- i i (Buiten verantwoordelijk!1 der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Eerstdaags is weder de gewone jaa' sche schouwing van vloedplanken a'*v,\oel Hoofdstraat te verwachten. Het geval 1 rf|(^ je11

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2