lastingpenningen goed worden besteed, dan zal zij zeker zelve over de noodzakelijkheid eener versterking der gemeente-inkomsten kunnen oordeelen, en die, zoo noodig, met inspanning van alle krachten tot een feit we ten te maken. ALGEMEEN OVERZICHT. AMERIKA. In den algemeenen toestand is te Rio de Janeiro geen verandering gekomen. De staat van beleg zal twee maanden duren. Het be sluit van president Fonseca is uitgelokt door een klein geschil met het Congres over de bevoegdheden van den president, wordende Fonseca door het Congres beschuldigd dat hij zich de souvereine macht heeft aangematigd. Uit de provinciën zijn geen berichten ontvan gen, doch het laat zich niet aanzien, dat er tegen Fonseca's dictatuur verzet zal ontstaan. Uit Valparaiso wordt aan de Times ge seind, dat volgens dépêche van Rio Grande de Braziliaansche marine maarschalk Fonseca heeft gedwongen het dictatorschap te aan vaarden en de Kamers te ontbinden, naar het heet wegens schending der constitutie. De kavalerie patrouilleert door de straten. Groote sensatie wekte het voorval in de pro vincie Rio Grande, waar Fonseca's staatsgreep als inleiding tot herstel van het keizerrijk wordt opgevat. Volgens de inlichtingen van den correspondent bevestigen de tegen woordige gebeurtenissen, dat de jongste om wenteling geen volksbeweging was, maar het werk van eetiige demagogen. Noord-Brazilië blijft zeker imperialistisch ook de meerder heid in Zuid-Brazilië, terwijl eveneens Midden- Brazilië voor het keizerrijk is, behalve de republikeinsche hoofdstad. Om het thans dreigende uiteenvallen van het rijk te voor komen, wordt voorgesteld den kleinzoon des Keizers tot staatspresident te benoemen, bij gestaan door drie eminente regenten uit de burgerij. Volgens een bericht in The Sun is te New-York een brief ontvangen, inhoudende dat Johann Orth (alias aartshertog Johann Salvator) gezond en wel in Chili verblijf houdt met zijne echtgenoote, vroeger früulein Steuber van Berlijn. De brief zou van de schoonmoeder van Johan Orth zijn, van wien persoonlijk zij bericht ontvangen zou hebben. ENGELAND. Aan de Times wordt uit Sofia bericht, dat de Porte verstoord is op prins Ferdinand van Bulgarije wegens zijn onvoorzichtigheid, daar hij een luncheon gebruikende op Ma- cedonisch grondgebied, niet alleen een toost uitbracht op de toekomstige vereeniging van Macedonië met Bulgarije, maar ook toeliet, dat een hem vergezellend Engelsch journalist dronk op het herstel van het Byzantijnsche rijk onder keizer Ferdinand I. De British East Africa Compagnie heeft gisteren in eene bijeenkomst van het bestuur besloten hare pogingen voort te zetten om 40.000 bijeen te brengen, opdat hare wa penmacht in Oeganda gehandhaafd blijve. Eene som van 30.000 is reeds gevonden, waartoe de zendelir.genkerk aldaar £15.000 bijdraagt. Kapitein Macdonald, van de Royal Engineers, is naar Zanzibar vertrokken, om de expeditie, door de Britisch East Africa Company uitgevonden, om spoorwegopme- tingen tusschen Mombassa en Victoria-meer te doen, aan te voeren. De Jewsili Chronicle meldt, dat baron Hirsch voornemens is een internationaal con gres van Joden bijeen te roepen, bestaande uit gemachtigden van de voornaamste Jood- sche gemeenten in de geheele wereld, teneinde over het overbrengen van Russische Joden naar andere landen te handelen. Londen zou waarschijnlijk de zetel zijn van het congres. Volgens een telegram uit Cairo aan de Daily News wordt de tijding bevestigd, dat de Mahdi het plan heeft naar het noorden op te rukken, waartoe de Derwisschen leeftocht en krijgsbehoeften bijeenbrengen. RUSLAND. Op de Petersburger beurs liep gisteren het weinig geloofwaardig bericht, dat de Czaar voornemens was te Berlijn een bezoek te brengen, doch dat de politie aldaar wei gerde voor zijr.e veiligheid in te staan. Volgens Reuters Office zal de Russische minister von Giers eerstdaags Parijs bezoeken, maar er slechts enkele dagen blijven. Aan vankelijk was het zijn plan niet, naar Parijs te gaan, maar na de overdreven drukte over de samenkomst te Monza, achtte Giers een bezoek te Parijs noodzakelijk, alvorens naar Rusland terug te keeren. Naar luid van een bericht uit St Peters burg in de Standard zijn aldaar twee nieuwe kruisers, elk van 4000 ton, voor de Oostzee- vloot in aanbouw. SPANJE. Uit Madrid wordt van 6 dezer geseind De minister van marine heeft zijn ontslag aangeboden wegens een geschil met een journalist, met wien hij zal dueileeren. Nader wordt uit Madrid nog geseind Het duel van den minister van marine met een journalist heeft plaats gehad 4 kogels zijn gewisseld, maar geen der partij en is getroffen. Hiermede was de zaak afgedaan. HINNENLAN D. Schiedam, 7 November 1891. Dat het voor de dienstmeisjes onder alle opzichten gevaarlijk is, in de branderijen onzer stad te vertoeven, is dezen ochtend opnieuw bewezen. Adriana Van Dijk, dienstbode bij den heer W. van Buuren, begaf zich in de branderij van den heer S. van der Schouw om een emmer water te tappen. Daar zij een oogen- blik moest wachten, plaatste zij zich met den rug naar een der ketels gekeerd, met het nood lottig gevolg dat de vlam onder hare klee deren sloeg en zij in een oogenblik in lichte laaie stond. Terwijl zij in razenden angst door de branderij ijlde, greep de meesterknecht G. Smit haar bij de bran dende kleeren, en wist hij spoedig de vlammen te dooven. De dienstbode ont kwam aldus, gelukkig, aan het haar dreigend doodsgevaar weinige oogenblikken later kon zij naar haar dienst terugkeerenzij had alleen het verlies van een paar kleedingstukken te betreuren. De meesterknecht G. Smit, wien voor zijn flink gedrag in dit bedenkelijk ge val wel een woord van lof toekomt, heeft alleen de handen wat geschroeid overigens heeft ook hij geen letsel bekomen. De Stct. bevat een staat van militaire nalatenschappen, afkomstig van onderofficie ren en verdere manschappen der landmacht in Nederlandsch-Indië, onder het beheer der weeskamers daar te lande gekomen, en die zuiver, na aftrek van kosten en loonen, be dragen t 250 en minder en opgevraagd en ontvangen kunnen worden bij het ministerie van koloniën in Nederland; de uitkeering eener nalatenschap zal, wanneer sedert het openvallen daarvan geen drie jaren zijn ver- loopen, niet eerder geschieden, dan nadat van het Indisch bestuur bericht zal zijn ont vangen dat zich verder geen schuldeischers bij de betrokken weeskamers hebben aan gemeld en het departement van koloniën tot de uitbetaling van het saldo kan ove' gaan. De minister van oorlog heeft bepaald, da' er, behalve de reeds voor de wintermaanden 80 met verlof vertrokken miliciens, nog aan c miliciens van het reg. gren. en jagers ver' kan worden verleend. Enkele miliciens, d'® met verlof vertrokken waren en geen weI konden vinden, zijn echter reeds onder de wapenen teruggekeerd. De wachtdienst de garnizoenen is door het gering aanta beschikbare manschappen buitengewoon druk kend. Blijkens eene door den minister van bi"' nerdandsche zaken tot de Gedeputeerde Sta ten der provinciën gerichte aanschrijving ,s de minister van justitie, in afwijking v"n het gevoelen zijns ambtsvoorgangers, van meening, dat eene vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein alleen doof intrekking of door nietvooruitbetaling vaI1 het verschuldigde vergnnningsrecht verval'» en dat daarom, wanneer om eene andere reden van eene vergunning geen gebruik wordt gemaakt, deze loch, zoolang het veI gunningsjaar loopt en geene intrekking heek' plaats gehad, behoort mede te tellen ter be' rekening van het aantal vergunningen, d'e in de gemeente mogen worden verleend. Het voornemen is om, behalve de reeds genoemde wetten, daags na de samenkoms' der Tweede Kamer in de afdeelingen te doe" onderzoeken de overige bij de Kamer aa"' hangige wetsontwerpen, waaronder mÊ' name die tot wijziging der wet' op de schut' terijen betrekkelijk het faillissement en de surséance van betaling, en tot bekrachtig'"^ der overeenkomst omtrent de grenzen van de Nederlandsche bezittingen op Borneo. Men meldt aan de Amst. Ct. uit Den Haag: In verband met den sterfdag van Z. M. Kb' nirig Willem III (23 Nov.) moet bij HH. MN' de Koninginnen het voornemen bestaan den 21 dezer naar 's-Hage terug te keeren. Vef moedelijk zal H. M. de Regentes dien dag een bezoek brengen aan den Koninklijke" grafkelder. Dezer dagen worden herhaaldelijk jacht' partijen georganiseerd door de dienstdoende hofdignitarissen en den jagermeester de' Koningin voor Gelderland. Dinsdag was di' het geval in de bosschen van Wiessel, g's' teren werd te Soestdijk, en de volgende week wordt te Hoogsoeren gejaagd. Uit Rome wordt ons gemeld, dat de apos' tolische internuntius bij ons Hot, gemachtigd is het nieuwe gebouw te aanvaarden, da' Z. E. door de Nederlandsche Katholieken als woonplaats is aangeboden. (C.) Wij vernemen, zegt het Maandblad van de Vereeniging tegen de Kwakzalverij," dn' tot nu toe reeds 40.000, zegge veertigdu'' zend kistjes met Sequah's middelen zijn gevoerd. Wij hebben eenige kistjes gezie" en kennen natuurlijk de grootte der flesch' jes. Naar onze gissing gaan er zeker we' 300 400 fleschjes in één kistje. Aangeno men echter dat er maar 100 fleschjes in zij'b en aangenomen dat de Sequah-Company ma"1- f 1 per fleschje ontvangt feitelijk is he' minstens f 1.25 dan vertegenwoordigt d" invoer tot nu toe een waarde van vier ff"'* lioen gulden, altijd volgens dat Maandblad- Aan het Deensche Folkething is een on'' werp van een nieuwe boterwet aangeboden» luidende als volgtEen bepaald merk z" worden ingevoerd alleen voor vaten met

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2