BIJVOEGSEL behoorencle bij de van Vrijdag 23 December 1891, Binnenlandsche Berichten. Mgr. Freppel. t NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Zij, die zich tegen 1 Januari aanst. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum nog te verschijnen nummers gratis. De Fransche geestelijkheid heeft een zwaar verlies geleden door het afsterven van Mgr. Freppel, bisschop van Angers, afgevaardigde voor Angers in de Fransche Kamer. Nog kort geleden hield hij in die Kamer zulk een merkwaardige redevoering over de aan het Foncordaat toegevoegde Organieke Artikelen, klgr. Freppel blijkt Dinsdag-namiddag, kwart Voor één aan een congestie der longen te zÜn overleden. Zaterdag nog had Mgr. de D. Wijdingen toegediend aan eenige jonge geestelijken van hetseminarie, ofschoon hij toen reeds over groote afgematheid te klagen had. Dit was het laatste zijner pontificale werken, met alle reden kan men dus zeggen, dat hij m de uitoefening van zijn bisschoppelijk ambt ts bezweken. Charles Emile Freppel werd geboren te Obernay in den Elzas, den 1 Juli 4827. Hij 3eed zijne studiën in het groot seminarie van Straatsburg en werd vóór hij priester was gewijd, leeraar in de geschiedenis aan het 'ein seminarie dier stad. Mgr. Sihour, aarts- isschop van Parijs, riep hem naar de hoofd stad om hem het leeraarsambt in de wijs- egeerte aan de Carmelietenschool toe te vertrouwen, doch later werd hij kapelaan in de kerk van St. Genéviè^e na drie jaren dit ambt te hebben vervuld, werd hij professor m de godsgeleerdheid in de Sorbonne. Hier vond de eerw. heer Freppel volop gelegenheid 2yne rijke gaven, waarmede hij was begif- llgd te toonen zijn lessen waren zeer ge acht, zijne welsprekendheid evenaarde zijne Veelomvattende kennis en al spoedig toonde U ook zijne groote talenten als schrijver, ooi al in de weerleggingen der werken van en afvalligen schrijver Renan, toonde hij zijne geleerdheid. bi het jaar 1870 deed Mgr. Freppel zich ennen als een der meest patriottische pre- a en. Na den oorlog protesteerde hij, in en befaamd gebleven brief aan den keizer an Duitschland, tegen de inlijving van zijn geboortegrond, Elzas-Lotharingen. tn 1880 werd de geleerde bisschop naar de amer afgevaardigd. Zijne schitterende gaven s redenaar, en zijn vurig temperament ver- leiven hem menigmaal een schitterend succesmaar hoe hevig hij zijne tegenstan- rs ook wist te bestrijden, toch dwong hij unne achting at door zijne ridderlijke, fijn beschaafde taal, die niemand krenkte. Hij Was een der hevigste bestrijders van de onderwijswet van M. Jules Ferry, maar dit e ette met, dat hij onpartijdigheid genoeg zat om Fen7 tegen al zijne vrienden te ondersteunen in de Tonkin-kwestie. Mgr. Freppel werd algemeen geacht en bemind in de Kamer, zoowel op de banken zijner vrienden als op die der republikeinsche linkerzijde dat dus de plotselinge dood van den prelaat in geheel Frankrijk en zelfs daar buiten diepen indruk verwekt, is alles zins begrijpelijk. Mgr. Freppel laat de herin nering achter van een waardig herder, een welsprekend redenaar, een uitstekend geleer de en een vaderlandslievend en schrander staatsman meest zouden gebaat worden door den bouw van een nieuw schip voor de Indische mili taire marine niet aan het buitenland toe te vertrouwen. Naar ons wordt gemeld, is dr L. Egeling, op zijn verzoek, eervol ontslagen als lid van den pensioenraad van burgelijke ambtena ren, met dankbetuiging voor de bewezen diensten. Benoemd werd tot lid van den pensioen raad dr. G. P. Van Tienhoven, lijfarts der Koningin. (7.) (Vervolg.) Door het bestuur van de afdeeling Schie dam van den Bond van Ned. Onderwijzers is een adres tot den Raad dezer gemeente gericht Enkele maanden geleden is aan den raad door het meerendeel der Schiedamsche On derwijzers een adres verzonden, waarin werd aangedrongen op verbetering hunner positie. Thans bereikten den Raad weder eenige adressen, waarin o. a. gewezen werd op den geest van ontevredenheid welke on der het personeel van verschillende scholen heerscht. Momenteel is deze ontevredenheid opgewekt door de voorgestelde bevordering van den heer J. Mulder tot onderwijzer 2e klasse. Vele onderwijzers in deze ge meenten gevoelen zich daardoor verongelijkt. Het is daarom, dat het Bestuur van de Afd. «Schiedam" van den Bond van Nederl. Onderwijzers beleefd de vrijheid neemt, den Raad in overweging te geven, aandacht te verleenen aan eerstgenoemd adres, waarin den Raad verzocht wordt, een regeling vast te stellen, waardoor alle onderwijzers in de gelegenheid komen bevorderd te worden naar anciënniteit en bekwaamheid. Het Bestuur meent, dat een zoodanige regeling te gemoet komt niet alleen aan de bezwaren der verschillende adressanten, maar ook de andere onderwijzers bevredigen zal. Gisteren-ochtend werd in zijne woning aan den Crooswijkschenweg te Rotterdam door de politie in hechtenis genomen de schoen maker J. v. d. B., die in het Politieblad gesignaleerd was wegens verduistering eener som van 200 te Delft en te Schiedam gepleegd. De rijksadvocaat jhr. E. N. De Brauw is benoemd tot rechtsgeleerd adviseur van het Huis der Koningin. Ook door verschillende werklieden-veree- nigingen te Rotterdam is aan H. M. de Ko ningin-Regentes een adres gericht, waarin zij H. M. verzoeken alsnog te doen nagaan, of zonder nadeel voor de Nederlandsche ma rine, de Nederlandsche werklieden niet het Door de directie der Staatspoorwegmaat, schappij is bepaald, dat het ambtenaars beambten- en werkliedenpersoneel voortaan beurtelings een vrijen Zondag zal moeten genieten. Wanneer dit, wegens gebrek aan personeel hier an daar niet zou kunnen plaats hebben, dan zal op kosten der maatschappij, des Zondags, hulppersoneel ter vervanging in dienst worden genomen. Door een gewapend detachement van het reg. gren. en jagers werd gisteren onder leiding van den kapt. bat.-adj. J. H. A. Nier- strasz, eene velddienstoefening op schaatsen gehouden in de richting van Voorschoten en de Vink. De hoofdcommissaris van politie te 's-Hage vestigt de aandacht op de hierna te noemen personen en firma's te 's-Gravenhage. Hij waarschuwt, dat men op zijn hoede zij bij het aanknoopen van handelsrelatiën met fnma Havermans en Co., Leonardus Castelijn, L.Beijersbergen, allen wonende Heerengracht 22Mietje van der Moolen, huisvrouw van Frans Winter, Van Dijckstraat 224Wil helmus Wouwenberg, Van Bassenstraat 17. Sequah's plaatsvervanger had eergisteren met de kunstbewerking van een 76jarig boerenarbeider uit de gemeente Voorschoten, die 7 jaren lang allersmartelijkst had geleden aan rheumatische pijnen, hetzelfde succes in het café Vondelhoven te Leiden, als in de voorafgaande dagen zijnen patroon ten deel viel. Na wrijving en verdere behande ling gevoelde de patient zich van pijn bevrijd en kon, zonder behulp van stok of steun, zich vrij en onbelemmerd bewegen. De toestand van Sequah blijft na de ope ratie alleszins bevredigend. Hij hoopt binnen weinige dagen weder zelf zijne kunstbewer kingen te kunnen hervatten. Omtrent het ongeluk eergisteren door eene aanrijding op de spoorbaan onder Oegst- geest voorgevallen, wordt nader berichtDe commissaris van rijkspolitie te Leiden, die

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5