Ingezonden. ASTHMA Kerknieuws. Rechtszaken. Ingezonden Mededeelingen. 0 FF ICES ANITAS aan den Stationsweg zijne woning verliet, hoorde den slag en snelde onmiddellijk naar de plaats des onheils, waarop door hem, na j het nemen van de noodige politiemaatrege len, het onderzoek naar de oorzaak van het ongeval werd geleid. Daarbij is gebleken, dat de overweg-wach ter der Hollandsche Spoorwegmaatschappij onachtzaam heeft gehandeld, door den af sluitboom voor de stoomtram te openen, niettegenstaande de seinen op de spoorbaan veilig stonden, ten bewijze dat er uit de richting van het station een trein moest aan komen. Bovendien was van het station de vertrekkende trein aan het blokhuis van dien wachter afgeslagen. Doch hij beweert-, de klok niet gehoord te hebben. Proces verbaal wordt opgemaakt, terwijl het lijk ter gerechtelijke schouwing is afgegeven aan een der hoogleeraren in het Academisch ziekenhuis. De politie te Aken deelde aan de politie hier te lande het volgende mede Vrijdag is de vrouw van den herbergier P. Franck te Welkenraedt vermoord, op den weg van Henri- Chapelle naar Clermont-sur-Berwinne. Van den moordenaar is niets bekend vermoedelijk is hij dezelfde, die onlangs vrouw Kalden uit Haarlem vermoordde. Het lijk was verschrikkelijk verminkt, de schedel verbrijzeld, het onderlijf openge scheurd. Geld en voorwerpen van waarde zijn op het lijk gevonden. Volgens te Kampen uit zee aangekomen gezagvoerders van booten is er reeds groote hoeveelheid ijs in de Zuiderzee, waardoor de vaart zeer vertraagd wordt- De stoomboot Meppel II moest gisteren Kampen passeeren wegens het vele ijs in het Zwolsche diep. De zeilvaart is op de kanalen en de vaarten in de Noordelijke en Oostelijke provinciën door het ijs geheel gestaakt moeten worden; in Friesland en ten deele in Overijsel heeft de stoomvaart het ook reeds moeten opgeven. De Zuiderzee is reeds voor een aanvanke lijk deel met drijfijs overdekt. Het Monniken dammer gat is reeds geheel, de Gouwzee gedeeltelijk dichtgevroren. De zoutsmokkelarij in de omstreken van Breda is dezer dagen erger dan ooit. Niet minder dan ruim honderd personen, allen komenden van het zoogenaamde Heike en omgeving, trokkeu naar de Meerselsche Dreef om van daaruit 's nachts elk met een zwaren zak zout beladen, den terugtocht te aanvaar den. Deze expeditie is vermoedelijk wel ge slaagd, daar men hun spoor niet heeft gevon den. Dat de influenza te Noordeloos en omlig gende dorpen nog al in erge mate heerscht en heviger dan voor 2 jaren, blijkt daaruit, dat de geneesheer C. J. Van Beekum te Noordeloos ruim 1000 patiënten aan die ziekte onder behandeling heeft en, zelfs een jonge dokter uit Leiden te zijner assistentie heeft laten komen, die beiden dag en nacht werkzaam zijn. Verscheidene lijders aan die ziekte zijn reeds bezweken, door bijkomende longont steking, enz. Het is zaak om bij ingetreden her stel, zich zéér in acht te nemen. Ontploffing te Antwerpen. Gister-ochtend had in een der dokken te Antwerpen een verschrikkelijke ontploffing plaats. Het Handelsblad van Antwerpen meldt hieromtrent het volgende De Fransche sloep Pilote No. 2, schijnt een schip te zijn, dat voor het ongeluk ge maakt werd. Tijdens de stormen in de maand September werd het in de Noordzee op de zandbanken geslagen, door het scheepsvolk verlaten, door Belgische kustwachters en visschers gevonden, naar Antwerpen gebracht, aan de Pijp Tabak gelost en eindelijk door de havenpolitie aan de ketting gelegd. Het schip was, zooals men weet, geladen geweest met 20.000 KG. dynamiet. Deze werden overgeladen op de Engelsche bark Victoria Day in bestemming voor Iquique. Na lossing werd het in het Kattenclijkdok gebracht en het lag nu aan no. 18 met den kop tegen den wal, tusschen den met graan geladen lichter der wed. De Coninck en het Noorweegsche schip Vega, dat eergisteren met hout geladen, onttakeld en verlaten, door Deensche visschers in de Noordzee werd ge vonden en naar Antwerpen gesleept. De Vega had één en de Pilote twee wakers aan boord. Op den lichter bevond zich de schip persvrouw wed. de Coninck, en haar knecht. De twee wakers dei- Pilotetwee Fransche scheepslieden, waren ook aan boord en de wachter der Vega wandelde langs de kaai. Deze laatste is een inwoner der stad Ant werpen, Jack Noydens genamd. Was nu de dynamiet niet geheel uit de Pilote genomen Had men gesmokkeld Niemand weet het en willicht zal het ook nooit iemand weten. Wat er van zij, ruim 11 uur hoorde men eensklaps een verschrikkelijke ontploffing. De grond en het water dreunden, de ruiten van al de huizen in den omtrek der dokken, tot in Austruweel sprongen in stukken. De Pilote vloog in de lucht. Want en hout werk werden ver weg geslingerd. Op groo- ten afstand vielen menschelijke overblijlselen, een arm, een stuk been, een voet, ingewan den, kortom, 't was vreeselijk Een tweede editie van de ramp van Corvilain! Een onbeschrijfelijke paniek, maakte zich meester van al wat zich in den omtrek be vond. De wachter van de Vega liep, liep.zoo snel zijne beenen hem dragen konden en was niet van schrik bekomen, voor hij een paar glazen versterkend vocht had gebruikt. Geen wonder een stuk hout was hem rakelings over het hoofd gevlogen en had hem, evenals een ander persoon in de nabij heid, zijn pet afgerukt. Eenige centimeters lager en Noydens ware misschien zijn hoofd kwijt geweest. Het schip der wed. de Koninck zonk on middellijk met, zijne lading in de diepte. De knecht is slechts licht gekwetst, doch de weduwe zal den voet moeten verliezen. Er zijn nog twee andere gekwetsten, doch ge lukkig niet gevaarlijk. Wat de twee matro zen der Pilote betreft, van hen is, evenals van hun schip, niets meer te vinden dan de vormelooze overblijfselen, die links en rechts verspreid zijn en voorloopig in het wacht huis der rolbrug werden neergelegd. De Vega, welke door den storm in zee reeds zoo erg toegetakeld, of liever ontta keld werd, beeft aan bakboordzij veel ge leden. Aanstonds snelde natuurlijk een menigte menschen naar de plaats van het ongeluk. De stedelijke en lmven-overheden, inge nieurs, politie, kortom alles is ter plaatse, zoo wel om het onderzoek te beginnen als om de orde te handhaven, onder de dichte menigte die een weinig van den schrik bekomen, naar het tooneel der ramp kwam gesneld. De justitie was ter plaatse. Een photograaf neemt afdrukken op het tooneel der ramp. Z. D. Hw. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot assistent te Waddinxveen den weleerw. heer S. C. M. J. J. B. Meeus tot kapelaan te Schiedam den weleerw. heer J. S. van Buchem (maj)tot kapelaan te Spaarnwoude a/d Lie den weleerw. heer W. J. van Turnhout; tot kapelaan te Zierik- zee den weleerw. heer J. Goense. De Hooge Raad heeft het cassatieberoep vei worpen van den bekende schoenmaker liedjeszanger H. v. B. 't-Hertogenbosch, die door het Hof aldaar tot 2 maanden gevange nisstraf was veroordeeld, wegens een smaad schrift en eenvoudige beleediging jegens een commissaris en een hoofdagent van politie in Den Bosch. (Buiten verantwoordelijkheid) der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Volgens het dezer dagen uitgekomen offi cieel verslag van de voortgezette Raadsver gadering op Woensdag 4 November II. sprak de heer Elzevier Dom o. a. het volge de: Wat nu overigens den Kassier van de Waterleiding aangaat, wensch ik wel te ('oen opmerken, dat deze, zij het ook niet voort durend, dan toch menigmaal over een zeer aanzienlijk bedrag, meer dan flOO.OUO, liet beheer voert, en daarvoor heeft hij nu een tractement van f lUOO. Toen bij de oprich ting der Waterleiding de betrekking van kassier der Waterleiding en der Gasfabriek werd vereenigd, achtte men dat tractement, voor dit dubbel emplooi voldoende, omdat het werk toen althans wat het geldelijk beheer betreft,niet van zulk een uitgebreiden omvang was. Nu echter zijn geldelijke verantwoor delijkheid in zoo hooge mate vermeerderd is, kunnen Burgemeester en Wethouders zich met de voorgestelde tractementsverhoo- ging vereenigen." Het is zeker wel een bewijs van vertrou wen, dat men den Kassier der Waterleiding geeft, doch zoo verlooroof ik mij te vragen onder wiens verantwoordelijkheid is die ambtenaar werkzaam? Uit de omstan digheid dat de kwitantiën geteekend zijn vvoor den gemeente-ontvanger," en daaronder gedrukt staat kassier, zou men mogen ver onderstellen, dat ten behoeve van den ge meente-ontvanger een kassier is aangesteld, maar wie is nu voor het beheer der gelden aansprakelijk Het zij verre van mij eenig wantrouwen te hebben, doch ik wil slechts de bekende accijnsgeschiedenis in herinnering brengen, waarbij het vertrouwen zoowel voor den Rijksontvanger als voor de borgen en crediteuren zulke onaangename gevolgen had. Met de plaatsing dezer regelen zult U, M. de R., wel verplichten. Uw Abonné. 20 cents per regel. Longziekte, worden genezen. Deze methode, die snel en zeker werkt, wor it veelvuldig als uitstekend erkend. Na vier weken is reeds vooruitgang merk baar. Voor uitvoerige inlichtingen wende men zich brief, waarin postzegels voor antwoord tot 57, Boulevard de Strasbourg PARIS.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 6