sterfgevallen voorgekomen, ofschoon de ziekte in het algemeen geen kwaadaardig karakter draagt. Ie Grootegast ontstond Donderdag avond een hevige brand in eene der grootste boer derijen van het dorp. Aan redden viel niet te denken; de be woners hadden nauwlijks den tijd heelhuids uit het huis te komen, en het had weinig gescheeld of een der jongere knechten, die ju het achterhuis sliep, ware omgekomen, iwintig koeien, vijf paarden, al het pluim gedierte, benevens honderd voer hooi, veertig mud paardenboonen enz. zijn verbrand. Een vieeselijk gezicht leveren al die verbrande en verkoolde dieren op, en bij het uitbreken v'in den brand, welke midden in eene dei- schuren schijnt te zijn aangevangen, moet 'et gehuil der dieren afschuwelijk geweest zijn. Ge eigenaar had om 9 uur nog alles in orde bevonden. Juist vóór drie weken had hij "'boedel en vee verzekerd. Aan de Köln. Ztg. wordt gemeld dat de gemeenteraad van Kempen eene commissie enoemd heeft om met de burgemeesters Uan Venloo en andere belanghebbende ge meenten in overleg te treden over de uit- voering van het door prot. Henket, te Delft, °mworpen Rijn-Maas-kanaal, waarvan de g'ondslag is een kanaal Herongen-Kricken- eek-Grefrath-Mülhausen-Kempen-St.Hubert- óls-Crefeld. Een vreeselijk drama dompelde te Breda Ge" acbtenswaardige familie in diepen rouw. en zoon des huizes, de 23jarige J. S., en jongeling die, naar men zegt, lijdende aan mania religiosa, is in den nacht van op 26 dezer te 1 uur opgestaan. Na zich den eeJ te lle")")en' 'lee^t b'j een hakbijl uit en kelder gehaald, en naar de slaapkamer sJJUei ouders gegaan zijnde, heeft hij zijn pende moeder doodgeslagen en zijn vader de°,an'° aan het hoofd verwond, dat dezen en a 5518 Eacramenten zijn toegediend, o iet ergste voor hem gevreesd wordt. e ongelukkige, die deze vreeselijke fei- I'E'egde, is daarna het huis uitgevlucht k atei' toen hij weer huiswaarts wilde her C'°0r P0''t'e aangehouden en naar i tedeli-)k Ziekenhuis gebracht, van waar titJ "nmiddags te 1 ure op last der jus- o 18 a'oehaald, om in verzekerde bewa il gesteld te worden, ten einde zijn al of et-toerekenbaarheid te kunnen doen con- ^tateeren. v let behoeft niet gezegd, dat geheel Breda is van deze verschrikkelijke en treurige g eurtems, te meer daar de familie S. al- m zeer gezien is. Te 's-Hertogenbosch, waar gemiddeld 2 e'fgevallen per dag p|aatg hebbeii) wej,den saterdag veertien en Zondag j. negen J en ter aarde besteld. Ge influenza, die er heerschende is, sleept vooral vele oude en zwakke personen ten grave. Gezonde en krachtige gestellen, door me ziekte aaugetast, komen haar in den 'egel binnen enkele dagen te boven. Te Heerlerheide zijn weder drie gevallen Van pokken voorgekomen, terwijl een kind, t niet was gevaccineerd, aan de ziekte is overled n. Het totaal der aangetasten be draagt tot heden 20 dat der overledenen 4 lallen ongevaccineerd.) tamelijk gunstig te noemenwas de besom ming der vloot verleden jaar gemiddeld per schuit ruim f7000, dit jaar zal die over de f 8000 beloopende laagste besomming is dit jaar f'5000 ongeveer, terwijl daarentegen de hoogste circa f 11.500 is. Ware de storm van 11 November 11. min der hevig geweest, waardoor sommige ree- ders aanzienlijke verliezen leden, dan had Scheveningen in geen jaren zulk een rijke teelt gekend. De prijzen van den pekelharing toch, zoowel als die der steurharing, waren gedurende dit jaar aanzienlijk te noemen, waarvan dan ook een gevolg was, dat som mige schuiten een in de laatste jaren onge kende besomming .maakten en wel van f3500 tot zelfs f4500. Zelfs zijn er verscheidene schuiten welke boven f 10.000 hebben besomd. Reeds zijn weder enkele equipages aan gemonsterd en zal de vloot wederom met enkele nieuwe schuiten, zoogenaamde aan- leggers, worden vermeerderd. (D.) Land- en Tuinbouw. Tot nog toe stierf in Marle, (gemeente Wije) elk jaar veel jong vee aan het bil- of houtvuur. Om deze besmettelijke ziekte te bestrijden, heeft de rijksveearts te Wije, de heer R. Kattenwinkel, in het voorjaar een 100-tal kalveren volgens de methode-Arloing ingeënt, met het gelukkig gevolg, dat tot nog toe geen enkel der ingeente beesten gestorven is. Bij een veehouder, die slechts een gedeelte van zijn jong vee had laten inenten, werden wel de nietingeënte dieren aangetast, maar bleven in de ingeente volkomen gezond. V isseherij -Berichten. Ge resultaten der haringvisscherij zijn dit Jaa'j in weerwil van de geleden verliezen, GEMENGDE BERICHTEN. Als een bijzonderheid kan vermeld worden, dat M. v. d. Vaart te Ouwerschie, den len Kerstdag reeds een nest met jonge kanarie vogels had. Een der kerkelijke diaconieën te Amster dam had dezer dagen een aardig buiten kansje. De bewoonster van een harer ouderwet- sche mhuisjes" had al lang om een nieuw behangsel in haar achterkamertje gevraagd, 't Behoefde aan de heeren niets te kosten dus luidde haar laatste aandringen want »de Jood" had voor het oude »rottige" behangsel al 25 gulden geboden. Van 't beginsel uitgaande, dat twee Joden wel weten wat een bril kost en dat tres facuint collegium, lieten de heeren alsnu aan een drietal antiquiteiten-kooplieden het be hangsel zien, en het resultaat was, dat men voor het oude stuk goudleder, schoon het beschadigd en vol gaten was, vijfhonderd gulden kreeg neergeteld. Het moedertje mag nu wel een extra- mooi spampiertje" hebben De te Nieuwediep thuisbehoorende visch- schuit H. D. 42 schipper J. Woord, is Za terdag, uit zee komende, op den Razenden Bol gestrand. De opvarende visschers zijn door vletterlieden gered en te Nieuwediep aangebracht. Door de politie te 's-Hage is op den 2den Kerstdag een man van 68 jaren dood op zijne kamer in het zoogenaamde Veentje gevon den. De onge ukkige verkeerde in allertreu rigste omstandigheden en in verregaanden staat van onzindelijkheid. Als vervolg op het bericht over den gru- welijken moord van vrouw Franck uit Wel- kenraedt, op den weg naar Henri-Chapelle bij Aken, meldt men nog dat volgens verkla ring der geneeskundigen het slachtofler nog wel tien uren geleefd zou hebben na het plegen der misdaad. Men vond haar met een rozenkrans in de hand. De schending van het lichaam te beschrij ven is niet doenlijk. Eenige afgebrande lucifers, van Duitsch fabrikaat, vond men bij het lijk. Door een jongen zijn twee land- loopers gezien, die zich in eene beek de handen hebben gewasschen. Anders heeft men geen aanwijzingen. De ook hier te lande welbekende generaal Smit, de vice-president van de Zuid-Afri- kaansche Republiek, zal zich naar Europa begeven, om zich onder behandeling te stel len van een specialiteit in oogziekten. Ten gevolge van een kogel, die hem indertijd in den Mapela-oorlog in het gelaat trof, heeft hij namelijk een oogontsteking gekregen, waarvoor de geneesheeren in Zuid-Afrika geen raad weten. De express-trein, die Zaterdag-avond van Brussel naar Parijs vertrok, is op een goede rentrein gereden. Tien personen zijn zwaar gewond. De materieele schade is aanzienlijk. Een nieuwe moord heeft te Brussel plaats gehad. De rijke weduwe Van Loo werd met een dienstmeisje vermoord. Tevens zijn 100.000 frs. verdwenen uit eene lade, die opengebro ken werd gevonden- De daders zijn nog niet ontdekt. De werkstaking der Duitsche boekdrukkers duurt voort. De beloofde onderstand komt geregeld aan en van den steun der Engelscbe trade-unions is men verzekerd. De Duitsche werklieden-vereenigingen verleenen hare medewerking. In eene gisteren gehouden bij eenkomst der voornaamste patroons van Leipzig is besloten, alleen het algemeen tarief van 1890 te erkennen en zich niet aan de eischen der werkstakers te onderwerpen. De toestand is van ernstigen aard. Op den spoorweg New-York-Buffalo heeft een botsing plaats gehad tusschen twee treinen. Tien personen werden gedood twintig werden gekwetst. De stoomketel van een der locomotieven sprong. Een der treinen reed met een snelheid van 48 mijl per uur. Volgens berichten uit Moskou is eene ni hilistische drukkerij ontdekt. Een groot aantal studenten en vrouwen zijn gevangen genomen, o. a. ook dochters van hoofdofficieren. Van de reusachtige afmetingen van het Industrie-paleis, van de te Chicago te houden wereldtentoonstelling Columbian Fair) waarin zich ook de afdeeling j voor Vrije Kunsten zal bevinden, kan men zich eene voorstelling vormen, als men nagaat, dat drie millioen voet planken alleen voor de vloer gebruikt worden, tot welker bevestiging vijf waggonladingen spijkers benoodigd zijn. Het totaal van het bij den aanbouw van dit gevaarte gebezigde hout zou te nauwernood in 200 vrachtwagens kunnen vervoerd wor den. In drie door middel van electriciteit gedreven zaagmolens wordt dag en nacht gewerkt om die planken klaar te krijgen. Duizend huizen, 24 X 50 voeten in het vier kant, zouden in deze reuzenzaal geschikt# ruimte kunnen vinden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3