d&' ons toch genoegen u allen hier te zijn. Als wij uwe tegenwoordigheid mogen opvatten als een bewijs van blijvende belangstelling in »Palaestra," dan zijn wij u daarvoor recht erkentelijk. Wij bevelen onze vereeni- ging bij voortduring in uwe welwillendheid aan met den wensch dat onze werkzaam heden den goeden dunk niet mogen be schamen. Tot ons genoegen kunnen wij getuigen, dat deze wensch van den geacbten President geheel vervuld is geworden. De werkzaam heden door Palaestra's leden gisteren-avond te zien gegeven, hebben niet alleen den goe den dunk, die men van de Vereeniging had opgevat, niet beschaamd, maar de verwach ting zelfs verre overtroffen, liet was een schoon gezicht: die jongelieden met hunne gespierde armen en beenen aan de barren of den rek stok te zien werken. Zoowel bij deze oefe ningen als bij het koord,- paard- en bok springen bleken de turners over eene zeld zame buigzaamheid van leden te beschikken, en toonden zij eene vaardigheid, die voor zeker slechts door langdurige oefening kan verkregen worden. Vooral bij het koord- en bokspringen wekten de bijzonder hooge spron gen ieders bewondering. De gezamenlijke werkzaamheden, zooals de vrije en de staaf- oefeningen liepen mede zeer goed van stapel zij werden uitgevoerd met eene juistheid en gelijkmatigheid, die van volhardende oefening onder degelijke leiding zonder twijfel getuigen. Een schoon besluit van dit gedeel te van het pro gram was voorzekerhetslotnummer,een tableau vivant, voorstellende een groep van turners met de Schiedamsche Stedemaagd in het midden. In den gloed der Bengaalsche ver lichting kwam deze voorstelling goed tot haar rechtde poses der turners waren zeer goed en dit slotnummer verwekte dan ook een welverdiend applaus, dat ook in den loop van den avond bij de uitvoering der verschillende nummers meermalen was betuigd. Nadat aldus het program tot ieders genoegen was afgewerkt, werd de feestelijkheid als gewoonlijk besloten met een bal, dat de feestvierenden nog eenigen tijd gezellig bijeen hield. Voorzeker hebben zij die er aan deelnamennaar hartelust genoten, maar ook de anderen die zich tot het eerste gedeelte der uitvoering hebben beperkt, hebben reden om tevreden te zijn. sPalaestra" heeft ons doen zien, dat zij onder leiding van haren nieuwen president en haren volijverigen direc teur weder nieuwe vorderingen op het ge bied der gymnastiek heeft gemaakt. Dat zij bij voortduring beschikke over zulke uitne mende krachten als zij ons gisteren-avond heeft te zien gegeven, is voorzeker de wensch van allen, die het genoegen hadden deze uitvoering bij te wonen. Naar wij vernemen, hebben zich voor de vaceerende betrekking van havenmeester een groot aantal sollicitanten aangemeld, waar onder ook eenige onafhankelijke Schiedam sche ingezetenen, met scheep- en zeevaart bekend. Wij vertrouwen, dat onder deze omstan digheden een ingezetene dezer stad, en geen vreemde, voor die gewichtige betrek king zal benoemd worden. Wij vernemen, dat tot hoofd der te Kethel te stichten R. K. school met ingang van 1 October 1892 is benoemd de heer Th. H. Saraber, thans hoofd der R. K. school te Varik, bij Tiel. Het heeft Z. H. den Paus behaagd, den weledelen heer C. J. A. M. Str&ter, te Am sterdam, en den weledelen heer dr. M. B. Koevoet, te Rotterdam, te benoemen tot ridder in de orde van den H. Gregorius den Groote. Ten Hove zal op Nieuwjaarsdag te vijf uren receptie worden gehouden van de leden van het Civiel en Militair Huis van Haar Majesteit de Koningin, terwijl te 4'/4 uren de Raad van Voogdij van Haar Majesteit de Koningin zal worden ontvangen. Met 1 Januari aanstaande is een nieuwe Hofcommissiesamengesteld, tot leden waarvan zijn benoemdmr. R. J. graaf Schimmel- penninck van Nijenhuis, C. H. F. graaf Du- monceau, mr. M. W. baron Du Tour van Bellinchave, J. E. N. baron Sirtema van Grovestins, de lieer C. J. Van der Ouder- meulen, jbr. mr. W. M. De Brauw en A. C. baron Bentinck, voormalig eerste stalmeester van wijlen Z. M. Koning Willem III. Aan den Minister van Binnei.landsche zaken is door het hoofdbestuur der Gelderscli- Overijselsche Maatschappij van Landbouw het verzoek gericht, om, nu de Landbouwcom- missie met het einde dezes jaars defungeert, in hare plaats een ander lichaam in het leven te roepen, hetwelk, den landbouw vertegenwoordigende, in alle zaken, deze belangrijke bron van volkswelvaart rakende; der regeering van advies zal kunnen dienen, en zelfstandig al die voorstellen aan haar zal kunnen doen, die het in het belang van den Nederlandschen landbouw noodig oordeelt. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat door militairen, verblijf houdende in plaatsen waar niet in de behoefte aan brood of in de vergoeding daarvoor is voorzien, in 1892 eene toelage voor het aarikoopen van brood van 10 cents per man daags zal worden genoten- In het jaar 1892 zullen zoo mogelijk 2000 man suppletietroepen naar Oost-Indië wor den uitgezonden, terwijl voor de landmacht in Suriname en op Curagao resp. 90 en 40 militairen zullen worden bestemd. Van Atjeh is door de regeering te Batavia het telegraphisch bericht ontvangen, dat de cholera er epidemisch heerscht. Volgens het laatste otflcieele bericht dat tot 8 November liep, was er toen eene Inlandsche vrouw aan cholera gestorven, die pas met de »Maetsuije- ker" was aangekomen, welk schip de quaran- tainevlag had geheschen, omdat een dei- opvarenden onderweg aan cholera was over leden de passagiers hadden toch verlof ge kregen om te landen en het schip werd ontsmet. De Belgische afdeeling van den internatio nalen vredebond heeft den 26n dezer te Brussel een vergadering gehouden, onder voorzitterschap van Couvreur. De secretaris Lafontaine las het jaarverslag voor, waaruit bleek dat de Bond in België bloeit en 500 leden telt. De vergadering besloot tot het oprichten van een orgaan voor België, ge titeld De Stem van den Vrede. Het zal vier maal in het jaar verschijnen. Op voor stel van den president zal met de Neder- landsche afdeeling van den Vredebond te 's-Gravenhage worden overeengekomen, om een gedeelte van het nieuwe blad in het Nederlandsch te doen drukken, opdat het ook geschikt zij ter verspreiding in Nederland en Vlaanderen. an de de Bij de wijziging der pensioenwet voor weduwen en weezen zal o. a. worden voor* gesteld om aan de zoogenaamde »oude we duwen" (weduwen wier echtgenooten dienst traden vóór 1 April 1836) ook pen" sioen toe te kennen. Maandag-avond omstreeks ure spronf? de 14 jarige L. C. op een der treeplanke'1 van de in beweging zijnde stoomtram oai' het Oude Delft te Delft. Na een eind te zij" medegereden, geraakte hij ter hoogte va Polytechnische school beklemd tusschen treeplank en de aldaar staande boomen waa' door hij zich liet vallen en de laatste wage" hem over beide beenen ging. Na bij den vleeschhouwer Meijer te zij" ingedragen, werd hij naar het gasthui5 overgebracht, alwaar bleek dat bet rech terbeen was verbrijzeld en het linke' gekneusd. Amputatie van het eerste bee" volgde spoedig, terwijl men omtrent hel tweede nog in 't onzekere verkeert. Me" vreest evenwel voor 't behoud van den roeke loozen jongen. Ter voorkoming van het nieuwjaarwensche" langs de huizen heeft de Raad der Gemeente Zevenhuizen een bedrag van f 90 beschikbaa' gesteld voor het houden van een extra be' deeling aan die armen welke daarvoor m termen vallen. de In de afgeloopen week zijn weder op ve' schillende plaatsen in Amsterdam oproerig" plakkaten aangeplakt luidende »Wij eischen de onmiddellijke invrijhe" stelling van Geel en als daaraan niet onm" dellijk voldaan wordt, zal vuur en dynanue het werk der klassenjustitie voltooien. 4V& met de regeering, leve de anarchie." Die biljetten zijn aangeplakt geworden o-a' op de Prinsengracht aan de Brandweerkazer"1'' in de Heerenstraat, de Prinsenstraat, ja zeds aan het politiebureau bij de Raampoort In een kelder in de Kerkstraat te Amste'' dam, waar vijf kinderen door vader e" moeder waren alleen gelaten, ontstond dezfil dagen brand, welke spoedig gebluscht we'd' De kinderen werden door de brandweer u' den kelder gedragen en gebracht bij de b° venburen in het huis, die de arme schepse's liefderijk opnamen. Aan het gevaar waren de arme stumpe' dus ontsnapt, maar een veel grooter gev»1" dat hen dreigt, zullen zij niet zoo geiB»k' kelijk ontkomen. Het gevaar namelijk' onder te gaan door lichamelijke en zedelijk" vervuiling. De arme kleinen, waarvan de jongst,e nauwelijks jaar, de oudste misschien jaren telt, waren bedekt met een laag v"' en slechts ten deele gekleed. Zij zagen e' J recht veramd, of liever, verwaarloosd, u''' Met ontroering zag men hen aan. Te mee^ voedsel was, is hieruit op te maken, kinderen het brood, hun door de huisbeW ners aangeboden, weigerden en ook verkil1" den, geen honger te hebben. De kinde'e" bezoeken reeds sedert geruimen tijd geef, school, »omdat ze geen heele kleeren hebben» zegt moeder. J Hoe 't overigens mogelijk is, dat zij wekt hun toestand deernis, als men we' dat hier niet armoede de bepaalde oorza" is van hun ellendigen toestand. De vader is als vast werkman verbonde" aan een der grootste Maatschappijen in dete stad, en de moeder loopt met galanterie^" I langs den weg. Dat er geen gebrek a"11

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2