li I N N 15 N L A N 1). met de politiek des Pausen aldus in de oogen van Frankrijk de eenheid, de solidi teit der Kerk met een politieke partij te symboliseeren De vraag stellen is haar ook beantwoorden. De Kerk moet, meer dan ooit, zich boven alle politieke geschillen stellen, om haar taak van waarheid, vrede en naastenliefde te vervullen. De koetsiers van de Compagnie Urbaine te Parijs hebben het werk gestaakt, omdat zij, naar hun meening, te veel moesten af dragen van hetgeen zij op Nieuwjaarsdag ontvangen hebben. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Keizer vertrok gisteren-avond van Weenen naar Budapest, waar hij persoonlijk met een rede de Kamer zou sluiten. De rogeeringsoppositie heeft een verkiezings manifest openbaar gemaakt, waarin de vol ledige onafhankelijkheid van Hongarije tegen over Oostenrijk gevraagd wordt. Alleen zou de Unie blijven bestaan door den per soon des Keizers, die ook te Buda-Pesth een afzonderlijke hofhouding zou moeten hebben. HET OOSTEN. Naar de Standard uit Constantinopel ver neemt, heeft de agent van Bulgarije aan de Porte eene nota zijner regeering betreffende de zaak van Chadourne overhandigd. In die nota verwerpt Bulgarije de Fransche eischen Grecoff recapituleert de grieven, die voerden tot Chadourne's uitwijzing. De mi nister ontkent, dat de capitulatiën aan Tur kije of aan Bulgarije beletten, staatsgevaar lijke vreemdelingen te verwijderen. De be richtgever van de Standard voegt er bij, dat de Turksch-Bulgaarsche relaties thans allerhartelijkst zijn. De geruchten, dat Bul garije voornemens zou zijn zich onafhanke lijk te verklaren, zijn leugens. PORTUGAL. Uit Lissabon wordt aan de Times gemeld, dat de Londensche gezant met de Regeering confereeren zal betreffende de Anglo-Portu- geesche verstandhouding in zake de veer tiende clausule der conventie. Zoodra er overeenstemming verkregen is, zullen de beide maatschappijen het bouwen van de spoorweglijn Beira Massikee beginnen, en wel allereerst in die streken, waar de tset- sevlieg bestaat. De Mozambique-compagnie geeft eerstdaags de eerste 400,000 aandee- len uit. ROME. Uit Rome wordt aan den Siècle gemeld Onder de telegrammen door Leo XIII op Nieuwjaarsdag ontvangen, is er ook een van Wilhelm II, waarin men leest«Ik bid den Allerhoogste dat hij een leven wille bewaren zoo kostbaar voor de godsdienstige belangen en het behoud der vriendschappelijke be trekkingen met het keizerrijk." Het Heilig College heeft wederom het verlies van een lid te betreuren. Kardinaal Agostini, patriark van Venetië, is op 67-ja- rigen leeftijd, ten gevolge van verergering zijner kwaal door influenza overleden. Mgr. Agostini is vijftien jaar patriark en tien ja ren kardinaal geweest. Hij behoorde tot de kardinaal-priesters. De Osservatore Romano bevat een opstel, waarin strenge verwijten worden gericht tot Paul de Cassagnac wegens zijn aanvallen op den Nuntius in de Autorité. Naar men zegt, is van dit opstel officieuse mededeeling ge daan aan het Fransche gezantschap te Rome. Ook de Moniteur de Rome bevat een op stel over dit onderwerp en wel in zeer strenge bewoordingen. Het Vaticaan is niet gewoon, zegt het blad, met een journalist te werk te gaan, waar het de teederste en verhe- venste belangen der Kerk geldt vooral niet met een journalist als de heer De Cas sagnac. RUSLAND. De Chronicle verneemt uit Moskou, dat de Czaar aan velen aanstoot moet hebben gege ven door herhaaldelijk openlijk te verzekeren, dat er geen hongersnood bestaat in Rusland, maar enkel gedeeltelijke mislukking van den oogst. Zijne Majesteit moet aan generaal Mansey hetzelfde geantwoord hebben, toen deze aanbood, ook namens andere garde officieren, hunne bezoldiging gedeeltelijk tot leniging van den nood te offeren. Op grond hiervan verzet zich de Chronicle tegen ver dere hulpzending naar Rusland, aangezien de Keizer zelf beweert dat die onnoodig is. Schiedam, 5 Januari 1892. Bij kon. besluit van 2 Jan. is aan de vol gende heeren verlof verleend tot het aan nemen van het onderscheidingsteek ach ter hunne namen vermeldJ. B. Beining metselaar, J, Begas, lood- en zinkwerker, A. J. J. Jansen, distillateur, en H. J. Wou terlood, kassier, allen te Schiedam, de bron zen medaille «Bene Merenti," hun door Z. H. den Paus geschonken. Voor de derde maal had de Vereeniging «Charitas" op den liefdadigen zin harer stadgenooten gerekend, om ook dezen win ter de algemeene Schiedamsche armen weder eene buitengewone bedeeling te kun nen doen uitreiken. Dit vertrouwen werd, evenals vorige jaren, niet beschaamd, waar toe voorzeker de goede naam, dien «Chari- tas" zich heeft weten te verwerven, het zijne heeft bijgedragen. De soiree, die «Chari- tas" gisteren-avond haren stadgenooten aan bood, kan haren goeden naam slechts heb ben verhoogd. De president dankte in zijne openingsrede in korte, doch welgekozen bewoordingen allen, die tot het welslagen van het doel hadden meegeholpenin de eerste plaats de executanten voor de bereidwilligheid, waarmede zij ook ditmaal hunne medewer king weder hadden toegezegd, vervolgens hun, die door hunne bijdragen de Vereeni ging hadden gesteund en ten slotte allen, die door hunne tegenwoordigheid blijken van sympathie gaven. De reeks van voordrachten werd geopend door den heer v. R., die op uitnemende wijze »Een vriendendienst" van Justus van Maurik vertolkte. De heer Den Dr. oogstte met zijne coupletten een welverdiend applaus in. Op geestige wijze bezong hij verschillende ge beurtenissen van den laatsten tijd vooral de coupletten waarin hij op satyrische wijze zin speelde op verschillende Schiedamsche feiten verwierven een luidruchtigen bij val.Ue heer B. toonde in de kunst van snelteekenen uitste kend bedreven te zijn, ook hem viel een luid applaus ten deel. De viool-solo, het «eerste gedeelte vioolconcert op. 26" van Max Bruch zal den liefhebbers van muziek zeker eenige genotvolle oogenblikken bezorgd hebben; de heer Br. toonde zich een virtuoos de verschil lende eigenaardige moeilijkheden die de mu ziek van Max Bruch kenmerken, wist hij glans rijk te boven te komen. Het accompagnement vandenheerCh. M. mogen wij een woord van lof niet onthouden. Na de pauze, die wegens het gevorderde uur slechts kort was, gaf de heer G. W. eene voordracht van Willem van Zuijlen «Eerste Liefde" ten beste. De tweede serie coupletten, van den heer Den Dr. viel wederom eene uitbundige toejuiching ten deel, terwijl de heer A. Br. met zijn Mazurka van Wini kawski en Elégie van H. W. Ernst ons weder echt muzikaal genot deed smaken. Het tooneelstukje «Een oude rat in den val" vormde een waardig slot. Voor de vier heeren die dit stuk opvoerden een woord van welverdienden lof maar den heer G. W. komt ongetwijfeld het leeuwenaandee1 toe van het succes, dat ook ditnummer van het program mocht verwerven. Uitstekend vertolkte hij den rol van den ouden woekeraar Lurk. Zoowel houding, als gebaren en stem buiging lieten niets te wenschen over. Doch ook de heeren C. v. K., J. D. B, en M, die respectievelijk den rol van Lans en Krans, studenten, en Koen, horlogemakersbediende en troosteloos minnaar van het lieve Mientje, vervulden, waren uitstekend op hunne p'aats. De verschillende programnummers vormden alzoo een geheel, dal voorzeker aan alle aanwezenden een genotvollen avond heeft verschaft, hoewel velen het uur van scheiden wel wat al te laat voorkwam. Van harte roepen wij allen excutanten van dezen avond een «tot weerziens" toe. Men verzekert dat door de Regeering ern stig overwogen wordt, om, ter gemoetkoming aan de bezwaren in de afdeelingen der Tweede Kamer tegen de uitbreiding van den militie- dienst tot tien jaren kenbaar gemaakt, de aanhangige noodwet in die zin te wijzigen, dat 't zich zal bepalen tot verlenging tot 8 jaren. Men schrijft ons uit Neede De vorige week ontvingen niet alleen een groot aantal ingezetenen in ons dorp, doch ook verscheiden eenvoudige daglooners, woon achtig in de buurtschappen dezer Gemeente, een couvert, inhoudende twee pr ijscouranten een van visch en een van wijnen, benevens een ingevulde postwissel groot f 4.05, waar voor men na overmaking van dit bedrag 4/2 fleschjes portwijn zou ontvangen. Een arbeider nu, welke ook «zoon breef ekregen had" vervoegde zich een paar dagen geleden op het postkantoor en, op de vraag van den postbeambte wat de man verlangde, liet hij den postwissel zien en zeide«Ik wol geern op dit pampierken veer gulden en vief centen hebbenze heb- mie dat estuurd." De man werd natuurlijk op de hoogte gebracht en kon zonder geld te ontvangen heengaan. Dat men het een of ander artikel onder 't oog van het publiek wil brengen door prijscouranten te zenden, heeft zeker zijn goede zijde, doch om aan menschen, die tegenwoordig hoogstens tien stuivers per dag verdienen en wien reeds langde vleesch- tanden zijn uitgevallen, aanbiedingen van portwijn te zenden, zie, dat loopt de spuiga ten uit. ZutphCrt.) Bij het hoofdbestuur van het Depart, van Oorlog, bestaat het voornemen, om, na het overbrengen van de geschutgieterij naar Amsterdam, de daarvoor thans gebruikte ge bouwen aan den Nieuwen Uitslag te 's-Gra- venhage en de Kanonstraat aldaar te doen inrichten tot hooge krijgsschool voor officieren. Gedurende het afgeloopen jaar werden bij den pensioenraad voor burgelijke ambtenaren 2670 aanvragen om weduwen- en weezenpen- sioen behandeld, waarvan ruim 300 niet voor inwilliging vatbaar bleken te zijn. De ongesteldheid van den heer Des Amorie van der Hoeven, lid van den Raad van State, waarvan door ons melding is gemaakt, was

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2