IMNNËNLAN D. staatkundige unie die tusschen Mitre en Uriburu gesloten is nopens de candidatuur voor het presidentschap. Volgens berichten uit Chicago is er eene maatschappij opgericht met een kapitaal van vijt millioen dollars. Men beweert, dat deze onderneming eene omwenteling in de katoen teelt teweeg brengen en dat elk harer toe stellen het werk van zeventig negers ver richten zal. BELGIE. De Koningin en prinses Clementine zijn in lichten graad lijdende aan de influenza. Van de verontrustende geruchten, die sedert eenige dagen loopen over de gezondheid van de Koningin en van prins Clementine zoo seint Reuter uit Brussel is geen woord waar. De Koningin is gisteren niet uitgegaan, omdat er zooveel sneeuw lag, maar heeft in de manége van het paleis te Laeken als naar gewoonte paard gereden. Ook prinses Clemen tine is volmaakt wel. Zij hebben beiden gis teren-avond gewandeld in de nieuwe planten- kussen van het kasteel, waar het electrisch licht beproefd werd. De Koning brengt vele uren in zijn studeer vertrek door en is weer bekomen van de vermoeienis op nieuwjaarsdag. EGYPTE. De begrafenis van den Khedive had giste ren-namiddag te Cairo plaats. De optocht naar het mausoleum vormde een indrukwek- kenden stoet van personen uit alle rangen en standen. Egyptische en Engelsche troe pen stonden langs den weg geschaard. De weduwe van den Khedive, het corps diplo matique, Moukhtar pacha en honderden rij tuigen uit den harem volgden het lijk. De Mollah's spraken de gebruikelijke gebeden uit, toen de eenvoudige Arabische doodkist in de groeve bij de overblijfselen der voor vaderen van den overledene werd bijgezet. De grootvizier heeft uit Constantinopel aan den minister-president geseind, dat de Sul tan Abbas pacha tot Khedive benoemd heeft. De grootvizier spreekt de hoop uit, dat het tegenwoordige ministerie in betrekking blijve tot na de aankomst van Abbas. Op de avond-receptie in hetpaleis-Abdin had Moukh- tar-pacha reeds de verwachting uitgespro ken, dat Abbas zijnen vader zou opvolgen. Volgens een gerucht zou de Porte aan hare toestemming tot de troonopvolging van Ab- bas-Pacha de voorwaarde verbinden, dat de vroegere minister-prisident Riaz-Pacha op nieuw als zoodanig zou optreden en dat de ambtelijke bevoegdheid van Moukhtar-Pacha, Turksch oppercommissaris in Egypte, uitge breid zou worden. De troonopvolger prins Abbas heeft in een lang telegram aan den minister-president diepe droefheid uitgesproken over den dood zijns vaders, welke een verpletterend ongeluk is voor Egypte en voor de vorstelijke fami lie. De Prins vertrekt zonder verwijl naar Egypte en sprak zijn vertrouwen uit, dat de geregelde loop der zaken gedurende zijne afwezigheid, onder de bekwame leiding der ministers geen stoornis zal ondervinden. Vol gens de Muzulmansche wet is prins Abbas, geboren in 1874, reeds meerderjarig. ENGELAND. Aan de Times wordt uit Singapore geseind, dat de gouverneur den wetgevenden raad heeft medegedeeld, dat de opstand van Pa- hang geheel plaatselijk is, en opgestookt is door een hoofd, dat de Sultan afzette150 politiesikhs en 190 Maleiers zullen met hulp van den Sultan de Brandals aantasten reeds zijn er wederzijds schoten gewisseld. Nadere dépêches uit Caïro melden, dat de op het kasteel Helsean aan den Nijl overleden onderkoning reeds eene week aan influenza lijdende was, welke eergisteren avond in longontsteking overging. Geen Europeesche dokters werden in consult geroepen alvorens het te laat was. De Engelsche bladen spre ken over de gebeurtenis zeer kalm zij gelooven niet dat er complicaties uit volgen zullen, maar betoogen dat de tegenwoordige toestand vooreerst bestendigd moet worden, althans tijdens de eerste jaren van het bestuur des troonopvolgers, met handhaving van den onmisbaren Baring te Kaïro. Al leen de Daily News voorziet verwikkelingen, bijaldien Frankrijk prins Halim's aanspraken op den troon ernstig steunen mochthet blad acht den tijd gekomen voor Lord Sa lisbury om met Frankrijk de onderhandelin gen betreffende Egypte te hervatten, ten einde tot een modus vivendi te komen. De Times meldt uit Lissabon dat eene levendige vergadering van aandeelhouders in de Koninklijk Portugeesche spoorwegen be sloot een comité te benoemen om de basis van een accoord met de crediteuren uit te werken. De der Maatschappij vijandige graaf Burnay werd o. a. in dit comité gekozen. De vlottende schulden der maatschappij werden met ruim tienduizend reiscontos aangegeven. OOSTENRIJK -HONGARIJE. De Kamer van afgevaardigden heeft hare zittingen hervat. De Voorzitter kondigde de benoeming aan van Künburg als minister- zonder portefeuille. De Keizer heeft zijne betuigingen van rouwbeklag aan den Egyptischen troonopvol ger Abbas-pacha, die te Weenen vertoefde, doen overbrengen. De Politische Correspon- denz meldt, dat de Keizer twee hoofdoffi cieren aangewezen heeft om den nieuwen Khedive naar Alexandrië te begeleiden. Na van den Keizer afscheid genomen te hebben, had Abbas een langdurig, onderhoud met graat Kalnoky. Prins Abbas is volgens nader bericht uit Weenen naar Cairo vertrokken. De Oosten- rijksche regeering heeft een oorlogsschip te zijner beschikking gesteld. Schiedam, 9 Januari 1892. De Koninklijke goedkeuring is verleend aan het besluit der Staten van-Zuid-Holland tot het aangaan eener geldleening ten laste der provincie, groot hoogstens f 900.000. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben bij besluit van 28 Dec. 11. met toe passing van art. 212, 2 der gemeentewet den in de begrooting van de gemeente Zwarte- waal voor 1891 voorkomenden post monvoor- ziene uitgaven" met f6.25 verminderd tot herstel van het evenwicht tusschen de plaatse lijke inkomsten en uitgaven, omdat de ge meenteraad weigerde om middelen voor te dragen tot dekking der uitgaaf van f6.25 door Gedep. Staten krachtens het le lid van art. 212 der Gemeentewet op de be grooting gebracht voor kosten van vaccinatie en revaccinatie. H. M. de Koningin-Regentes heeft van den gevierden kunstschilder David Bles aan gekocht een door hem geschilderd kunst werk, voorstellende »De weduwe en hare kinderen." De nieuw in te voeren postzegels van 3 cent dragen de beeltenis der Koningin en zijn geel gekleurd. De minister van oorlog heeft bepaald, dat des daags, gedurende de uren, waarop de troepen niet uitgerukt zijn, steeds een officier in elke kazerne tegenwoordig moet zijn, om een wakend oog te houden in de chambrées en de cantines. Eenige kleine garnizoenen, waar de dienst voor de officieren te bezwarend zoude worden, blijven van de toepassing van dezen maatregel vrijgesteld. Indien zooals op enkele plaatsen het geval is in de kazerne officieren wonen, worden deze met het toezicht belast. Aan veldwachters en andere beambten van politie die militieplichtigen geleiden zal voor den vervolge langs alle lijnen der voor malige Rijnspoorweg-maatschappij vrij ver voer moeten verleend worden. De afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur behandelde in het afgeloopen jaar 133 beroepen tegen besluiten van Gedeputeerde Staten betreffende aanvra gen om rijkssubsidie krachtens de onderwijs wet, 102 aanvragen om toekenning van pensioen, meestal van weduwen, en 78 zaken van verschillenden anderen aard. De N. H. Ct. kan aan de kiezers in het district Haarlemmermeer de verzekering ge ven dat, ingevolge de hier verstrekte inlich tingen, mr Reekers nu en in de naaste toe komst er volstrekt niet aan denkt om zijn mandaat als volksvertegenwoordiger van dat district neder te leggen. Gedurende het jaar 1891 zijn aan de stads waag te Delft gewogen 7294 achtste en 5124 zestiende vaten boter, wegende te zamen 597120 K. G., en 1862 stapels kaas. wegende te zamen 506759 K. G. Over 1890 bedroegen deze hoeveelheden respectievelijk 694960 en 701567 K. G. Zoodra liet Dinsdag-avond ophield met sneeuwen werd te Amsterdam van gemeente wegen aangevangen met het opruimen van de losse sneeuw. Daartoe werden eenige sneeuwploegen en tal van werklieden gebe zigd. Reeds na een paar uur was de Dam van de meest hinderlijke sneeuwlaag ontdaan. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Amster dam De antirevolutionairen, roomschen en ra dicalen hebben besloten tot samenwerking bij de verkiezingen op Dinsdag. Nederland en Oranje heeft een kandidaat gesteld voor de Provinciale Staten, den heer Hovy, en zal aanbevelen den kandidaat der roomschen, den heer Travaglino, voor hetzelfde college, en voor den gemeenteraad den radicalen kandi- daal, den heerKouveld. De radicalen bevelen aan mr. Travaglino en den heer Hovy, voor de Staten en de roomschen den heer Kou- veld voor den Raad en Hovy voor de Staten. Woensdag-nacht te 2£ uur werd weder de brandklok te Alkmaar geluid. Ditmaal was er brand ontstaan in de keuken achter het huis van den slachter Boll. De vlammen, aangewakkerd door den vrij sterken wind, hadden een dreigend aanzien, maar werden spoedig bedwongen door het wakker optreden der politie met een brandkraan, later gesteund door de brandweer. Het achterhuis brandde uit. Zoowel huis als inboedel waren verzekerd. Oorzaak onbekend. Door de Groninger harddraverij-vereeniging is voor den aanleg van eene groote renbaan

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2