UIT HET LEVEN IN DE MEIERIJ. ■waarbij het minimum-tarief tot grondslag zal strekken. De hertogin van Albany, de zuster van onze Koningin-Regentes, lijdt aan bronchitis. De toestand van de zieke is vrij gunstig. De burgemeester van Amsterdam, de heer Meinesz, heett aan H. M. de Koningin-Regen tes het verzoek gedaan om als geslachtsnaam Veiling Meinesz te mogen dragen. Tot dus ver droeg Z. Ed. Achtb. den naam Vening (den naam zijner moeder) slechts als voornaam. Het Venloosch Weekblad (van den heer Haflinans) meldt, dat de heer Poelman, af gevaardigde van Veendam, een omslachtig wetsontwerp tot landnationalisatie heeft uit gewerkt, laten drukken en aan alle leden der Kamer toegezonden. Reeds eenigen tijd loopt te Paramaribo het gerucht van het bestaan van ernstige moeilijkheden tusschen de Fransche bona /tde-lieden op de Lawa-delta en de daar aanwezige Nederlandsche politiemacht. De West Indiër kan wel moeilijk gelooven wat er al zoo verteld wordt, en zwijgt liefst erover, maar zegt toch«Zelfs wordt er beweerd dat, op grond van die voorvallen, de raad van bestuur verleden week werd bijeengeroepen, om in overleg met de commandanten van zee- en landmacht te bepalen wat er gedaan moet worden, om aan den toestand een einde te maken." De 29e algemeene vergadering der schip- pers-vereeniging Schuttevaer zal worden ge houden te Haarlem op 28 Januari e. k. Als leden van het hoofdbestuur treden at de heeren H. Smeenge en B. Berends Jr. Kandidaat zijn gesteld de heeren: 1. mr. H. Smeenge, te Meppel, en D. Buisman, te Zwartsluis2. B. Berends Jr. te Dedems- vaart, en A. Bouman, te Nieuw Beierland. Men schrijft ons uit Rotterdam Onze - nieuwe burgemeester doet zich in DOOR J E N N. Alhoewel tegenwoordig in school en maat schappij wordt ten strijde getrokken tegen onkunde en bijgeloof, toch getuigen dagelijks de nieuwsbladen, dat ook onze tijd nog niet geheel is ontwassen aan begrippen, die den middeleeuwschen stempel dragen. Evenals we ons kunnen te goed doen aan eene schaal blozende kersen, die netjes gewasschen op tafel worden voorgediend, zoo kunnen we ons soms vermaken met de verhaaltjes over de vaak verregaande onnoozelheid van sommigen onzer medemenschen maar evenals die kersen dikwijls veel van hun frisschen smaak hebben verloren, zoo missen ook die vertelseltjes dik wijls veel van hunne oorspronkelijke aantrek kelijkheid. Wie kersen wil eten met de haar natuur lijke frischheid, hij moet ze zelf plukken wie genot schept in het lezen dier verhalen, hij smaakt het dubbel, wanneer hij uit den mond der goede gemeente zelve hare dwaas heden en vooroordeelen kan aanhooren. Wie dikwijls met de minder ontwikkelde massa in aanraking komt, wie zich in haar midden kan bevinden zonder er als vreemdeling te worden aangezien, wie door zijne betrekking of door bijzondere omstandigheden een vrij brief in handen heeft om in haren dagelijk- schen omgang haar doen en laten, hare be grippen en denkwijzen, hare kinderlijke een voudigheid zoowel als dwaze vooroordeelen te mogen aanhooren hij heeft er zeker zoet alles kennen, dat hij hemelsbreed verschilt met zijn ambtsvoorganger. Gebruikte de heer Vening Meinesz nooit drie woorden, als hij het met twee af kon, de heer Lycklama a Nijeholt ziet niet op eenige woorden meer. De gemeenteraads-agenda en alle stukken, die door den heer Meinesz werden uitgegeven, waren kort gesteld, thans is dit geheel het tegendeel. Ieder die bij den heer Meinesz op audiëntie kwam, werd, ofschoon altijd hoogst beleefd en welwillend, toch op een korte manier behandeldkomt men thans op audiëntie, dan gebeurt het meermalen, dat onze tegenwoordige burgemeester met den bezoe ker een onderhoud heeft, dat voor het karak ter eener audiëntie veel te lang moet heeten. Een andere eigenaardigheid van onzen nieuwen burgemeester is, dat hij uit de oproeping der raadsleden ter gemeenteraads zitting het woord «precies" achter het tijd stip v*m den aanvang der vergadering heeft geschrapt. Hij schijnt en mogelijk niet ten onrechte het bespottelijk te vinden, te vermelden dat de Gemeenteraad «precies" te half twee zal beginnen, terwijl de raads leden toch nooit vóór twee uur present zijn. T In verband met den vrij gunstigen uitslag der haringvisscherij heerscht er op de scheeps timmerwerven te Katwijk groote bedrijvig heid. Alle beschikbare ruimte (er zijn drie werven, waar plaats is voor het bouwen van vier schuiten) is ingenomen, zoodat thans weer vier nieuwe bommen in aanbouw zijn. De werkzaamheden aan de inundatiewerken te Hoofddorp (Haarlemmermeer) worden we der met kracht voortgezet. Men is thans bezig met het afdammen van een gedeelte der Hoofdvaart. Na afdamming en droog making rr.oeten honderden palen geslagen worden voor de fundeering der te maken damsluizen. Door de afdamming der Hoofd vaart is de nieuwe vaart voor het algemeen verkeer geopend. geluk in stille vreugde bewonderd, maar zich stellig ook wel eens geweld moeten aandoen, om door geen schaterlach het vertrouwen te ontheiligen dat in hem gesteld werd. Ik heb nu niet zoo zeer het oog op de bekrompenheid van sommigen, die altijd ge neigd zijn, datgene wat zij van jongs af gezien en gedaan hebben voor het eenige goede te houden, en die al wat met hun oudbakken denkbeelden in strijd is, als dwa ling of dwaasheid aanmerken, die met angst vallige gehechtheid aan het oude blijven hangen, zich schrap zetten tegen al wat nieuw is, zonder zich ooit af te vragen of het nieuwe ook soms het betere kan wezen. Ik heb evenmin op het oog de onnoozelheid van de meeste plattelandbewoners uit wier goedgeloovigheid een zeker soort vreemde lingen nog voortdurend weet munt te slaan, noch de onbekendheid met voor ons alle- daagsche zaken als brievenpost b. v. en tele graaf. Maar ik wil mij niet aan overdrijving schuldig maken en daarom zou ik het woordje brievenpost haast dienen te schrappen, toch moet het blijven staan want verder dan tot de bloote kennis van brieven en briefkaarten komt men nog dikwijls niet. Dat iemand een paar uren ver loopt om een kennis het een of ander te kunnen mededeelen, ziet men nog dagelijks dat men uren ver reist om eenig geld te betalen is een nog alle dagen voor komend geval op het platteland. Dit alles echter wilde ik in stilte verbijgaan omdat het in mij altijd een soort medelijden heeft gaande gemaakt en niet zoozeer mijn lachlust kon op wekken. Het is vooral een ander soort vooroor deelen, bijgeloovigheden, geloof ik ze te moeten doopen, die ik meermalen genieten kon als frissche kersen, versch van deboomen geplukt. «Over den smaak valt niet te twisten," zegt Door het plotseling opkomen van het grondijs in de Zuiderzee (aldus schrijft men uit Enkhuizen) hadden onze visschers geen gelegenheid hun uitstaande haringnetten terug te halen. Blijft de vorst aanhouden, dan is het te vreezen, dat veel vischwant verloren zal gaan, in welk geval de schade zeer be langrijk zal zijn. Dat de boterhandel te Zwolle nogal van beteekenis, blijkt, dat in 1891 door den ijker der botervaten aldaar werden geijkt 52282 stuks nieuwe botervaten en wel 35808 '/g en 16474 Vis vaten, waarvoor aan ijkloon werd ontvangen f 1761,80. Naar de Prov. Ndbr. en 's Hert. Ct. ver neemt, is de onbekende vreemdeling, die dezer dagen in de Scheveningsche duinen werd gevonden, ook reeds een paar malen te 's Hertogenbosch geweest en zoowel op het bureau van politie als op het paleis van justitie aldaar is getracht, iets naders omtrent hem te weten te komen. Eerst was men ook daar van meening, dat men te doen had met een doofstomme, doch men wist ons mee te deelen, dat hij later gesproken heeft met een ingezetene, die de Poolsche taal verstaat, en dat toen zou ge bleken zijn, dat de man een Rumeniër is. Hij vertoefde ook in Den Bosch in zijn eigenaardige kleederdracht en was in het bezit van een aantal koperen muntstukken. Herhaaldelijk is hij reeds als vreemdeling over de Duitsche grens het land uitgezet, doch even spoedig brengt men hem uit Duitschland weer hier. Influenza. Te Assendelft lijden van de 3500 inwoners 2000 aan de influenza. Ofschoon de influenza te Hoorn zich niet uitbreidt is het aantal lijders toch nog ver bazend groot, 'tls opmerkelijk dat onder de aangetasten oneindig veel meer meisjes en vrouwen dan mannelijke personen behooren. Zoo ontbreken op de jongensscholen veel min der leerlingen dan op die der meisjes, terwijl ook in het Stadsziekenhuis 't grootst aantal een spreekwoord en dit is zoowel letterlijk als figuurlijk waar. Ik wil enkele van mijne kersen voordienen, de eene zal misschien wat frisscher zijn dan de andere en wie er in het geheel geen vinden kan die hem smaakt, hij duide het mij niet ten kwade, mij kwamen ze zoo heerlijk voor. Een zeker voorbehoedmiddel tegen kiespijn is het in den zak dragen van een wilde- of paardekastanje. Ook het beenig gehoor van een varken wordt veel als zoodanig ge bruikt. Moeders van kleine kinderen hangen hunne schaapjes een snoertje om den hals met een mollepootje er aan dit pootje moet van den mol gesneden zijn, terwijl het dier nog leefde. Dit middel, dat heel veel aangewend wordt, beneemt die lieve engeltjes alle pijn bij het voor den dag komen hunner tandjes. Wie zijn hand of voet meent ontwricht te hebben, behoeft gewoonlijk niet ver te loopen om van alle pijn verlost en van zijn ongeluk genezen te zijn, want in iedere buurt treft men gewoonlijk een paar oudjes aan, die door drie keer even het ontwrichte deel tusschen duim en wijsvinger te omklemmen, terwijl ze wat «latijnsche woorden" prevelen, bet ongeluk volkomen herstellen. Al meermalen heb ik getracht achter die geheimzinnige woorden te komen, maar dit is me nooit kuunen gelukken zorgvuldig wordt het ge heim bewaard en alleen de kinderen krijgen dit, als ze oud genoeg zijn, als eene kostbare erfenis ten geschenke. In tijden, dat besmettelijke ziekten in de een of andere plaats heerschen, wordt dikwijls een levende pad aan den muur opgehangen, waar het lieve diertje dan den hongerdoo'l sterven moet. Waar men tot dit krachtdadig middel zijne toevlucht heeft genomen, blijf1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2