uit Tanger, dat de oproerige stammen de wapenen nederleggen op de belofte van den Sultan den gouverneur te zullen afzetten. ROME. Z. H. de Paus lijdt in lichten graad aan influenza, doch volgens den lijfarts Ceccarelli is er veorloopig geen gevaar. Volgens de Köln. Volksz. werd de H. Vader eergisteren- middag, na een eeriigszins onrustigen nacht, door een gezonden slaap verkwikt. Tot de vele slachtoffers der alom heer- schende ziekte behoort ook de hoogeerw. pater Antonius Maria Anderledy, overste der sociëteit van Jesus. Na de HH, Sacramenten der stervenden met voorbeeldige godsvrucht ontvangen te hebben, bezweek de hooge lij der vrij plotseling in den nacht van 18 op 19 Jan. te Fiesole bij Florence. SPANJE. De Gaceta vaardigt de wet uit, waarbij de Regeering gemachtigd wordt de bandels- tractaten, die den 30 Januari ten einde loo- pen, te verlengen tot 30 Juni en in dien tijd voorloopige handelsovereenkomsten te sluiten. Over de verlenging van het Fransch- Spaansche handelsverdrag heeft tusschen de Regeering en den Franschen gezant te Madrid overleg plaats gehad, omtrent den uitslag waarvan echter niets is uitgelekt. Herziening der Kiezerlijsten. De Voorzitter van den gemeenteraad van Schiedam, Gezien Art. 7 der kieswet, zooals dat is gewijzigd bij art. VII der additioneele artikelen van de Grondwet, Noodigt de mannelijke meerderjarige in woners dier gemeente uit om, zoo zij in eene andere gemeente over het laatstver- loopen dienstjaar in de personeele belasting (dienstjaar 1890/91) zijn aangeslagen naar een hoogere huurwaarde, dan die welke vol gens Art. 1, litt. a. en b., van de wet van 24 April 1843 (Staatsblad No. 15), aanspraak geeft op vermindering tot een derde of twee derde gedeelten der belasting naar de eerste drie grondslagen, of in eene andere ge meente of in meer gemeenten te zamen in de grondbelasting (dienstjaar 1891) zijn aan geslagen tot een bedrag van ten minste tien gulden, (hoofdsom en Rijksopcenten) daar van, door overlegging der voor voldaan on- derteekende aanslagbiljetten, vóór den 15den Februari a. s. ter Secretarie der gemeente te doen blijken. (Volgens Art. 7, 3e lid, der kieswet wordt de man geacht in de grondbelasting te be talen den aanslag zijner vrouw, de vader dien zijner minderjarige kinderen, wegens de goederen, waarvan hij het vruchtgenot heeft). Ook noodigt hij uit de mannelijke meer derjarige inwoners der gemeente, die op grond van het bepaalde bij Art. 1, sub. c. of krach tens het 4e lid van Art. 7 der kieswet, aan spraak meenen te kunnen maken om ge plaatst te worden op de kiezerslijsten, daar van mede vóór 15 Februari a. s., aldaar aangifte te doen. De bij Koninklijk besluit van 28 November 1887 Staatsblad No. 211) vastgestelde modellen A en B voor de zoo even genoemde aangiften zijn van heden, ter gemeente-Secretarie kosteloos verkrijgbaar. Tot de bewijsstukken, over te leggen in het geval van het 4e lid van Art. 7 der laatst genoemde wet, moeten behooren het aan slagbiljet of authentiek afschrift daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de bescheiden betrekkelijk het gemeenschappelijk bezit. Voorts deelt hij mede lo. dat volgens lett. c. van Art. 1 der kieswet ook kiesbevoegd zijn, de mannelijke I meerderjarige ingezetenen tevens Nederlan ders, die hetzij hoofden van gezinnen of al leen wonende personen zijnde, van den in- wonenden eigenaar of eersten huurder van een woonhuis of afgezonderd gedeelte van een woonhuis, waarvan de huurwaarde voor de personeele belasting ten minste op het dubbele gesteld is van het laagste in de ge meente voor den vollen aanslag vereischte bedrag, gedurende negen maanden, vooraf gaande aan den 15den Februari, een en het zelfde perceels-gedeelte onafgebroken in huur hebben gehad en bewoond, waarvoor geen afzonderlijke aanslag in de personeele be lasting geschiedt, maar waarvan de jaarlijk- sche huurwaarde, ongestoffeerd, in verhou ding tot de belastbare huurwaarde van het woonhuis of afgezonderd gedeelte van het woonhuis geschat, het sub. a. van dit arti kel bedoelde bedrag van den vollen aanslag bereikt, zijnde voor deze gemeente min stens f 55. 2o. dat Art. 7, 4e lid van laatstgenoemde wet, luidt «Aanslagen in de grondbelasting wegens «onverdeelde onroerende goederen gelden «ook voor den mede-eigenaar, wiens naam »niet bij den aanslag in het kohier is ver smeid, mits zijn aandeel in dien aanslag ten «minste tien gulden bedraagt." BINNEN LAN 1). Schiedam, 21 Januari 1892. j Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeven: een mon- i sterzakje, gemerkt Warnitz, met 3 sleutels, twee verkoopbriefjes ten name van Baron een blauw zijden dasje, zes sponsen, een gouden ring met de letters K. N., een zilve ren ringetje, een blauw zijden dasje met roode streepen en een grijze want. In het Centrum van Donderdag lezen wij het volgendej Heden vertrok de eerw pater J. A. Win- keihagen, sedert negen jaar kapelaan in de St. Dominicuskerk te Utrecht, naar zijn nieuwe standplaats in de parochie van den H. Joan nes den Dooper te Schiedam. De waardige geestelijke sluit hier in alle opzichten en bijzonder als directeur der Congregatie van de H. Familie, afdeeling mannen, een zeer verdienstelijken werkkring. Vele bewijzen van waardeering en gehechtheid werden hem, toen zijne verplaatsing bekend werd, van alle zijden gegeven. Het Dagblad en de Industrieel zijn vol strekt niet ingenomen met het denkbeeld van den minister Pierson, om den rijksac cijns op 'tgedistilleerd te verhoogen. «Nog altijd vleien we ons," zegt het eerste blad, «dat de minister bij dieper nadenken zal moeten toestemmen, dat het niet aan gaat de Staathuishouding nog meer dan thans reeds het geval is, afhankelijk te maken van de drinkgewoonte. Men is het vorig kabinet telkens zeer lastig ge vallen wegens het spreken van «christe lijke bewustzijn," doch als de bedoelde accijns- verhooging werkelijk dooi het tegenwoordig kabinet werd voorgedragen, dan zouden we meenen, dat het tegenwoordige ministerie «het bewind van het alcoholisch bewustzijn" zou moeten genoemd worden. Naar wij vernemen is door Z. H. den Paus aan de Bisschoppen de macht verleend om wegens de heerschende ziekte te dispen seeren in de vasten- en onthoudingswetten. Wordt deze dispensatie gegeven, dan blijft echter volgens verklaring der Inquisitie op 20 Febr. 1890 het eten van vleesch en visch aan één maaltijd in de vasten en opdeV": tendagen daarbuiten verboden. C De Staatsleening van 44.700.000 ad- percent, waaraan onlangs door de wetgevend macht hare goedkeuring is verleend, is muntend geslaagd zonder tusschenkomst v"11 finaneieele instellingen. Bij de inschrijving die gister-middag gesloten werd, is geb!e»e" dat in 't geheel is ingeschreven voor ru'"1 79 millioen gulden. Hiervan was door h""' ders van obligatiën der voormalige Ned"r'' Rijnspoorwegmaatschappij ingekomen vo"1 ruim 19 miliioen gulden, zoodat na aftr^ dezer inschrijvingen, aan wie preferentie toegekend, 60^ millioen is ingeschreven, het nog na aftrek dier 19 millioen beschik' baar gedeelte der leening ad. 25| million'1 Aan deze inschrijvers zal dus ruim 42 perce"' van hunne inschrijvingen kunnen worde'1 toegewezen. Blijkens de algemeene beschouwingen dn' Eerste Kamer over de Staatsbegrooting 'r het optreden der nieuwe regeering over 't gemeen met ingenomenheid begroet, m" belangstelling en vertrouwen werden ha"1 voorstellen tegemoet gezien. Ook de mi"' derheid, vertrouwende dat de Regeering nie' tegen de Schoolwet zal reageeren, verklaar^ met onpartijdigheid de Regeeringsvoorstell®'1 te willen afwachten. Omtrent de regeling van het kiesrect1' verklaarde het meerendeel der leden z'^ voor een bedaarde en geleidelijke uitbreiding met den wensch, dat het Kabinet 't ni«' boven alles voor op zal stellen. Eene spoedige regeling van de levend strijdkrachten werd gewenscht. Het belasting-program van den Minist"' van Financiën werd door velen met inge"°' menlieid begroet. Vele leden verlangden ook eene betere regeling van de gemeente-fina"' ciën. Met betrekking tot de handelstractate"' werd met aandrang de Regeering aangespoord om tegenover vreemde Mogendheden, waarb'J men meer speciaal op de practijk 't oog h^' niet te spoedig toe te geven aan de zoog"' naamde minimum-tarieven. De Minister van Buitenlandsche zaken z"' den 28en dezer wederom een diner geve"' waarvoor hoofdzakelijk uitnoodigingen zij" gedaan aan de leden der hofhouding. Op haar schrijven van 14 dezer aan de'1 minister van buitenlandsche zaken ontving <ie Kamer van koophandel te Rotterdam te" antwoord wat betreft de certificaten, noodtë om van het verlangde invoerrecht op gra"" in Duitschland te profiteeren, dat de voo'" schriften nog in bewerking zijn bij het mi"1' sterie van buitenlandsche zaken te Berlij"' en dat die bijtijds zouden worden beke"1 gemaakt en medegedeeld aan den cons"'' generaal te Amsterdam. Betreffende tweede vraag, of de verlaging toepasselijk is op alle graan, dat uit het vrije verk""1 uit Holland in Duitschland wordt ingevoei-4'1 had onze minister van buitenlandsche zake" nog geen voldoende inlichting ingewon""1'' Naar wij vernemen, heeft de Sultan v£il1 Turkije het grootkruis in brillanten van zij" orde Cnefakat aan Hare Majesteit Koning1*1 Wilhelmina toegekend. Prins Karadja-Pacha, gezant van TurkÖ^ te 's-Hage, zal belast worden met de ov"1^ handiging dezer decoratie aan Hare M"j"5 teit. id"11 In de laatste dagen werden verschei1^ processen-verbaal opgemaakt tegen hand"''1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2