ALGEMEEN OVERZICHT. 1UNNENLAN D. 1 23 Januari '92. Omtrent den gezondheidstoestand van den Paus zoo seint Reuter uit Rome zijn de meest uiteenloopende berichten in omloop. Op het Vaticaan verzekert men, dat er in den toestand van Leo XIII den vorigen nacht niets abnormaals was. Het is intusschen zeker, dat 's Pausen geneesheeren den nacht op het Vaticaan doorbrachten.De Italiaan- sche regeering organiseert een dienst om te trachten spoedig en herhaaldelijk berichten te bekomen aangaande 's Pausen toestand. Volgens nadere draadberichten uit Rome gaat de Paus voort met het verleeneri van audiëntie als naar gewoonte. De Paus is opgestaan en heeft de rapporten van de kardi- r.alen in ontvangst genomen. De katho lieke dagbladen zouden gisteren-avond een communiqué mededeelen, waarin bericht wordt, dat de Paus eene lichte verkoudheid heeft gekregen, tengevolge waarvan hij zich moet in acht nemen; maar dat zijne gezond heid bevredigend is. Door vijf Frausche kardinalen, de aarts bisschoppen van Toulouse, Reims, Rennes, Parijs en Lyon is een manifest gericht tot hun katholieke landgencwten met het doel richting te geven aan han denken en gedra gingen. In dit stuk wordt gezegd, dat de Katholieken zich bij den tegenwoordigen regeeringsvorm kunnen aansluiten. Het land heeft behoefte aan vastheid van regeerings vorm en godsdienstige vrijheid. De Katho lieken moeten op grondwettig terrein strijden voor den bedreigden godsdienst en moeten het Concordaat eerbiedigen. De staatkundige instellingen van hun land kunnen zij oprecht en vrijmoedig aanvaarden. Dit manifest is ongetwijfeld een gevolg van het schrijven door Z. H. den Paus aan den aartsbisschop van Parijs gericht en tot dusver niet open baar gemaakt. Naar aanleiding van dit manifest heeft de heer Hubbard, die onlangs in de Kamer de Regeeiing interpelleerde over de houding der geestelijkheid, zich gister-ochtend naar den minister van justitie en den minister-presi dent begeven. De heer Hubbard heeft aan de beide ministers te kennen gegeven, dat zoo de Regeering niet het initiatief nam voor eenigen maatregel, hij dan het initiatief in de Kamer zou nemen, in antwoord op de verklaringen van het Episcopaat. De minis ters hebben den heer Hubbard geantwoord, dat zij de zaak in den ministerraad te berde zullen brengen. Het schandaal in de Kamerzitting van eergisteren geeft natuurlijk in de pers tot veel geschrijf aanleiding. De bladen van ge matigde richting betreuren het gebeurde, en de Figaro geeft minister Constans den raad zijn ontslag te nemen, teneinde zich te kun nen schoonwasschen van de smet die op hem geworpen is. Een oorvijg is geen antwoord, merkt het blad zeer terecht op. Verschil lende republikeinsche organen als de Justice, de Événement, de Paix en anderen, keuren de handelwijze van den minister goed, ter wijl de Intransigeant met buitengewone hef tigheid tegen den heer Constans van leer trekt, en zijn grofste geschut tegen hem afvuurt. In de scherpste bewoordingen is ook het antwoord vervat, dat Rochefort zond op een telegram van Laur, waarin dezen hem vroeg of hij Constans moest uitdagen ot bij het gerecht aanklagen. «Men vecht niet met een dief, een valschen speler, men vecht niet met een (Dit woord willen wij niet neerschrijven). Men daagt hem ook niet voor de rechtbank, want daar geschiedt geen recht. Slechts knechten zetelen er." Dergelijke uitingen bewijzen tot welk een hoogte de politieke hartstochten zijn ge stegen. Intusschen heeft Laur, ingevolge een tweede telegram van Rochefort, aan den minister zijne getuigen gezonden, maar de heer Constans antwoordde, dat hij met den Parijschen afgevaardigde niet in het krijt wilde treden. Ook naar aanleiding van dit antwoord van Constans valt thans de Intran sigeant weei in de hevigste bewoordingen tegen den Minister uit. De taai van dit trottoirblad gaat inderdaad alle perken te buiten. De Daily News verneemt uit Odessa, dat de gevolmachtigde commissaris der Czars krachtige en doeltreffende maatregelen heeft genomen tegen de ophooping van onvervoerde granen tusschen Wladikawkas en Rostoff, terwijl elders broodgebrek heerscht. Vele ambtenaren, waaronder hooggeplaatsten, zijn summier ontslagen geworden. Vier honderd graanwagens worden thans dagelijks verzon den, tegen vroeger 120. Desondanks moeten er nog veertig 'millioen pud Kaukasisch graan opgehoopt liggen. De graanoogst in den Kaukasus is zeer meegevallen. De regeering is voornemens de gouverneurs in zekere pro vinciën met buitengewone macht te bekleeden, feitelijk als in oorlogstijd, daar zij beducht is voor volksoproeren, veroorzaakt door den hongersnood en door nihilistische ophitsingen. Ook gisteren weder vormde het volks school-ontwerp hoofdzakelijk een onderwerp van discussie in de algemeene begrootings- debatten der Pruisische Kamer van afge vaardigden. Zekere sensatie wekte daarbij de verklaring van den minister van eeredienst von Zedlitz, dat hij geen «eigenzinnig man" is, maar met zich zal laten praten, indien door de Kamer «verbeteringen" in zijn ont werp verlangd zouden worden. Intusschen is de vraag, of de minister hierbij conces sies aan het centrum of aan de liberalen op het oog had. In de Italiaansclie Kamer van afgevaar digden beeft de minister Di Rudini gisteren verklaard wel te weten, dat de Fransche regeering met 1 Februari op den Italiaan- schen invoer het maximum-tarief zal toe passen ten aanzien van het geen daartegen over de Italiaansche regeering doen zal, zeide de minister, dat zij weinig neiging voor een tarief-oorlog gevoelt, maar niets verzuimen zal om de oecor.omische belangen des lands te behartigen. Een achthonderd mijnwerkers hebben gis teren te Bilbao den arbeid gestaakt. Zij behooren niet tot de anarchistische partij. Er zijn evenwel voorzorgsmaatregelen geno men. De gendarmerie en de troepen stonden gereed om de orde te herstellen, voor het geval dat er onlusten plaats hadden. De agitatie der anarchisten te Ronda (Malaga) houdt aan. Er zijn maatregelen genomen om elke anarchistische beweging te voorko men. Te Cadix en San Fernando zijn insge lijks maatregelen genomen. Eenige personen zijn er gearresteerd. Prins Hussein, oom van den nieuwen Kho- divo heeft in een interview zich zeer harte lijk over Abbas uitgelaten. In zijne hoeda nigheid van hoofd der familie wenschte prins Hussein vóór alles, dat de leden zijner familie den jongen Khedive hun steun verleenden. Het gezag van den Khedive, zeide hij, eischt de volkomen eensgezindheid der familie wier positie beter wordt, naar mate die van den Khedive op hechter grondslagen rust. Prins Hussein koestert de beste gevoelens jegens Engeland, dat Egypte voor regeeringloosheid behoedde. Den Sultan beschouwt de Prins als aller heer en meester en hij hoopte dat Z. M. eene oplossing voor het Egyptische vraagstuk zou vinden, die zoowel Engela"0 als Egypte zal voldoen. Schiedam, 23 Januari 1892. Blijkens achterstaande advertentie zal VHl' dag-avond in de zaal der Officieren-Vereeni' ging door hetgezelschap vandenTivoli-Schou^' burg te Rotterdam, directie de hoeren Jan de Vos en W. van Korlaar, worden opgevoerd »De Rederijker", blijspel in 3 bedrijven doo' Willem van Zuylen, een stuk waarvan Wil de gunstigste beoordeelingen in verschillend0 bladen vonden. Het Algemeen Handelsblad van 25 Decern' ber 1891 beoordeelt o. a. de opvoering va'1 dit stuk als volgt «Van Willem van Zuylen zouden de Fran' schen kunnen leeren, dat men ook zond®r 1 peper een smakelijk gerecht kan klaarmaken' Een grooter tegenstelling dan tusschen Parisienne en De Rederijker is haast ne' denkbaar. f>De Rederijker is een typisch Hollandsd1 j stuk. Dat is één verdienste. Het i s b 0' vendien een stuk vol onschuld1' ge vroolijkheid, dat is de tweed0 verdienste. Geèn fijnen geest zult ge f er in vinden, maar wel een groot aantal leuk0 opmerkingen en gezellige «moppen", die U" lachspieren niet met rust laten, indien gei'1 de goede stemming in den schouwburg kom" In tijden heb ik dan ook niet zoo smakelijk hooren lachen als Vrijdag-avond, wel es'1 bewijs dat Van Zuylen zijn publiek kent." Naar men verneemt, zal aanst. Maandag een diner ten hove worden gegeven, waaraa" zijn genoodigd de hoofden der vreemde nd3' siën bij on3 Hot met hunne echtgenoote"' II. M. de Koningin zal niet aan tafel vei" schijnen. De Staatscourant van 21 dezer bevat ee'1 staat van militaire nalatenschappen, afkon"' stig van onderofficieren en verdere manschap^ pen der landmacht in Nederlandsch-IndF onder het beheer der weeskamers daar te lande gekomen, en die zuiver, na aftrek va11 kosten en loonen, bedragen t 250 en mind01-' en opgevraagd en ontvangen kunnen word®'1 bij het ministerie van koloniën in Nederlan1'' De u'tkeering eener nalatenschap zal, wa"' neer sedert het openvallen daarvan geen dr>0 jaren zijn verloopen, niet eerder geschied®11 dan nadat van het Indisch bestuur berick' zal zijn ontvangen, dat zich verder g®e'' schuldeischers bij de betrokken weeskam®"5 hebben aangemeld en het departement va11 koloniën tot de uitbetaling van het bedr"$ machtiging heeft verleend. Naar de Msb. verneemt is ook het Tweed0 Kamerlid de heer Van Vlijmen ongesteld 0,1 zal nog lang zijne kamer moeten houd00 tengevolge eener hevige keelontsteking. Omtrent den uitslag der Staatsleeni"0 schrijft men uit Amsterdam aan bet D&Q blad van Z.-II. lib In de financieele wereld had men verwac dat voor 3 of 4 malen voor de niet prefere"1" /ïl'' som zou zijn deelgenomenzonder die v wachting ware er veel minder ingeschrev®^ want de meeste inschrijvers hadden hun gaven «gemajoreerd", dat wil zeggen, iemand, die b.v. voor f 25 m. orders h®e voor f50 m. of fGO m. inschrijft. Het buitenland, dat anders sterk geïnt®1'1'" seerd is bij onze schuld, heeft bijna niets ge' men. De koers was te hoog voor bankiers er niet aan te verdienen voor vreemder®"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2