Burgerlijke Stand. GEMENGDE BKIÜCHTËN. LAATSTE BERICHTEN. Handelsberichten. 47.'3j Beursprijzen der Eöecten «7/. »k nemen. De zilverwitte lokken vallen als tranen op het bleeke, bijna doorzichtige, ver magerde aangezichthet gebrek aan be weging, lucht en licht, in woud en veld, in een woord in Gods vrije natuur, wordt on miskenbaar in de trekken van Zijne Heilig heid uitgedrukt. Scherp komt de goed ont wikkelde neus op het van hartzeer getui gende gelaat te voorschijnook de ooren zijn gansch wit en doorschijnend. Al schijnt het lichaam zwak, de geest des Pausen is uog krachtig. De kleine bruine oogen zijn levendig en onophoudelijk in beweging. Ter wijl zij in het gewone gesprek met mildheid en vol deelneming op den spreker zijn ge richt, worden zij plotseling levendiger, vuri ger, zoodra een voor den Paus bizonder be langwekkend thema wordt behandeld. De Paus schijnt dan een menschenleeftijd jon ger. De edele gestalte van het grijze Opper hoofd der Kerk vervulde mij met de hei ligste achting. Zelts een strenggeloovig Katholiek zouden in dit oogenblik geen eer biedwaardiger gewaarwordingen hebben kun nen bezielen, dan die, waarmede ik werd vervuld. Zijne Heiligheid ging, nadat hij mij met luide, welklinkende, nog de gansche kracht der longen verradende stem, op beminnelijke wijze welkom had geheeten, onmiddellijk over tot de aangelegenheden, die mij tot hem hadden geleid. Men had mij gezegd, niet te lang van stof te zijn. De correspondent roemt vervolgens het reusachtig geheugen van den H. Vader en diens juiste kennis van alle omstandigheden, diens gevatheid, logica en scherpen blik en gaat dan voort»Als men mij de vraag zou stellen»Hoe lang geloott gij, dat de Paus nog kan leven dan zou ik in volle overtuiging antwoorden, als het Gods wil is en als er geen complicaties voorkomen, kan de Paus 92, ook 100 jaar oud worden. Mager en bleek maar zeer sterk is Leo XIII deze indruk nam ik mede. In den loop van het gesprek herinnerde Zijne Heiligheid mij aan het bezoek van Zijne Majesteit den Duitschen Keizer in verband met de arbeidersquaestie. Een zeer groot belang stelde de Paus in de aangele genheden der Missiën, welk onderwerp een groot deel van ons onderhoud innam. Ook daarbij gaf de Paus blijken van zijn scherp geheugen de kaart van Afrika heeft Leo XIII zoo juist in 't hoofd als een Afrikaansch onderzoekingsreiziger. Togo, Cameroen, Da- home, Zanzibar, alle gewesten en gemeenten kende hij als iemand, die van de aardrijkskunde van Afrika eene speciale studie had gemaakt. Ook op iederen niet-Katholiek moet de indruk, die de milde, edele gestalte van den grijzen kerkvorst maakt, geweldig en onver - geetlijk zijn. Toen ik bij het afscheid nemen innig ontroerd de knie boog, om de door den Paus aangeboden rechterhand eerbiedig te kussen en ik Zijne Heiligheid een lang leven toe- wenschte, legde Leo XIII zijne rechterhand op mijn hoofd en liet mij vertrekken met zijn zegen y>Je vous bénis." Onwillekeurig dacht ik in dit oogenblik aan de woorden van Prins Von Bismarck, welke hij mij den 41 Januari 1889, toen ik na den maaltijd van de vorstelijke familie afscheid nam, om mijne reis naar Zanzibar te aanvaarden, op mijn weg heeft medegegeven vEn nu zij God met u." Toen ik het privaat-vertrek van den Paus verlaten had, om nog eenige oogenblikken met de aanwezige Geestelijke neeren te spre ken, zeide een der Kardinalen, volgens zijn dialect een Siciliaan«Gij moogt van geluk spreken, mijnheer Wolf, het is weinig men- schen vergund, zoo spoedig door Zijne Heiligheid te worden ontvangen en zoolang een intiem gesprek te voeren." E con tanta amabilezza en met zulk een be minnelijkheid voegde ik daarbij. »Ja, gij moogt dezen dag wel goed in uw ge heugen houden," meende Sua Eminencia. Nu, dat heb ik ook gedaan. Te Norg waren gisteren-ochtend drie personen samen met een dubbelloop geweer om duiven te schieten. Door een ongelukkig toeval ging het geweer af en het schot trof een hunner in de borst, wat onmiddellijk den dood ten gevolge had. Na terugkeer van een begrafenis, gebruik ten te Bergharen de buurvrouwen der over ledene bij het koffiedrinken ieder een warm stoofje. Bij gebrek aan lucht in het kleine vertrek waren allen spoedig door den damp der briquetten bedwelmd. Gelukkig kwam er toevallig hulp opdagen, anders zouden vermoedelijk allen gestikt zijn. Onder de merkwaardigheden van de ijs baan mag niet onvermeld blijven een schaats- rijder op krukken, een negenjarig jongentje te Witmarsum, wiens rechterbeen lam is. Onder den voet van het likkerbeen is eene schaats gebonden en daarop scharrelt hij, met behulp van zijne krukken, vlug als de wir.d de baan langs. Te Utrecht is een vrek dood gevonden, wiens nalatenschap op circa f 95,000 wordt geschat. De grijsaard bracht eiken nacht door op den zolder van zijn tuinhuis, waar hij zijn kapitaal, in effecten en bankpapier, verborgen had. Eene beroerte schijnt een einde aan zijn leven te hebben gemaakt. Keizer Wilhem heeft van zijn particulier vermogen 60 duizend mark geschonken voor de oprichting van eene nieuwe katholieke kerk te Berlijn in de parochie van den H. Sebastiaan, wier kerk veel te klein is voor het aantal geloovigen. De gemeenteraad van Berlijn had geweigerd een krediet voor dit doel toe te staan. De Keizer heeft thans den raad een zeer beschamend voorbeeld gegeven. Dezer dagen werd aan John. Redmond, den gelukkigen concurrent van Michael Da- vitt, bij de verkiezing te Waterford eene groote ovatie gebracht door zijne aanhangers. Bij zijne aankomst aan het station wachtten hem een talrijke menigte Parnellieten op, en droegen hem in triomf voort. Maar de vreugde was van korten duur. Thuis geko men, bemerkte Redmond, dat een zijner ver eerders hem zijn horloge, ter waarde van 1300 gulden, had ontfutseld. Voor het vieren van den driehonderdsten sterfdag van Torquato Tasso, den 28sten April 1895, is te Rome een hoofdcomité en zijn te Bergamo, Sorrento en Ferrara, welke steden in nauwe betrekking tot den dichter staan, hulpcomité's gevormd. In het klooster San ünofrio, te Rome, zal een gedenkteeken worden onthuld, bestaande uit een voetstuk van graniet, met het bronzen borstbeeld van den dichter en toepasselijke zinnebeelden versierd. Ook wordt er eene kroon van brons op zijn graf gelegd en een grootsche lijk dienst gehouden. Voorts wordt er eene feest uitgave voorbereid en zullen er nog andere herinneringsplechtigheden gehouden worden. Omstreeks middernacht is gisteren het na tionale Chirurgical Institute te Indianopolis (V. S. Indiania) afgebrand. Het vuur brak uit in een kantoor, waarboven de kinder- en vrouwenzalen gelegen waren. Onder de door de oppassers gewekte lijders ontstond eene paniek, zij drongen naar de vensters, som migen vielen er uit, anderen werden met lad ders gered. Er zijn tot dusver negen dooden uit de puinhoopen te voorschijn gehaald, doch er zijn er meer omgekomen, waaronder ten minste zes kinderen. Te St'-Louis is een slede waarop zich 22 personen bevonden, toen men den spoorweg wilde oversteken, door den trein aangereden. Acht personen werden gedood en 4 ernstig gewond. Gisteren-avond is te 's Gravenhage in 77-ja- rigen ouderdom overleden de lieer E. A. A. J. de Roij van Zuidewijn, voorzitter van de Algemeene Rekenkamer, en in die betrek king van rechtswege lid van den Raad van Voogdij over H. M. de Koningin. De gezondheidstoestand van den overledene, die ridder was van den Ned. Leeuw en de Eikenkroon, liet in de laatste tijden veel te wenschen over, zoodat dan ook reeds het gerucht liep, dat hij zijn ontslag had aan geboden of dacht aan te bieden. De Minister van Koloniën heeft een wets ontwerp ingediend, strekkend tot bestendiging van de schorsing van het uitvoerrecht suiker in Neder!. Indië tot 1 Juni 1893 afwachting van de definitieve regeling van l'e belastingstelsel in Indië. LONDEN, 23 Januari. Naar de Chron'c uit Rome verneemt, hebben de nuntii het buitenland de instructie ontvangen om overdreven geruchten omtrent den gezond' heidstoestand van den Paus ten stellig^ tegen te spreken. BEURS TE SCHIEDAM, 23; Jan. 1892. Moutwijn, f 9. Verhandeld: f81/. tot 8'/,. Stemming vast. Jenever f 14.50. Amst. proef f 15.75. Spoeling. Vereeniging fl.60. Berlijn. Slotkoers. Keulen. Parijs. Hamburg. Rogge, Jan. Apr./Mei Mei/Juni Spiritus Apr./Mei Juni/Juli I Rogge dadelijk. I Maart Meell2Merk.l.md. 12 Febr. Rogge, loop. md. Febr. Spiritus, Jan. I Apr./Mei 21 Jan. 0.50'A 2.3 K 215.5" 209.7® 20.2® 36.2" 36.25 36.2» 23 Ja»; 0.501/»' 22 Jan 218.25 212. 47 DO 48.40 24.75 22.40 55.25 55.40 20. - 20.40 36.95 New-York. Maïs Amsterdam. 22 Jan. Rogge op lev. traag; per Maar' f225, 224; Mei f229, 228. 23 Jan. Rogge op lev. lagerMaart f 222i 221. Mei f226, 225. Keulen Rijnhoogte ('s nam 1 uur) 22 Ja"' 2.18 M. £3 Jan. 2.17 M. VEEMARKT TE BRUSSEL, 21 Jan. Ter veemarkt werden tekoopgesteld 55® ossen, 309 stieren, 666 koeien en vaarze"' te zamen 1525 stuks. Prijzen per kilo oP voetossen, fr. 0.70 a 1.00stieren 0.62 0.82koeien en vaarzen 0.62 a 0.82. te ftmiterilam. Per Telegraa-f jH/3 pCt. Nederland Buitenl. Spanje Portugal Rusland 1867/69 1875 1889 (Rotsch). Ooster. Lg. lie Gr. Russ. Sporen Baltische Zilver Metall Papier Turkije Turksche loten Italië 1887 (Spw.) Peru Venezuela Central. Pacific Shares Denver Rio Grande Canadian Pacific Northw. and Pac. Ilb. Missouri Kansas Oblig. Chic. Atlantic 6pCt. Prior Lien Bond. Zweedsche N. Spw. Mij. v Aand. Cultuur Mij 4 pCt.73 Tnc.b. Missouri 4 pCt. Missouri Pref. v Shares Atchison shares Union Shares Carenero Merida Mugay Prolongatie Aand. Staatsspoor 22 Jan 797u 29'/, 91 181'/, 61'/. 80 80'/,, 18'/a 17 58'/, 34 17 93'/, 100 19 5 79'/, 23 Jan 79'/, 297/b 91®/» 121'/, 61'/, 79"/g 80 185/, 16»/, 639/u 34 16»/, 93»/, 100 19'/, 104'/if 53'/, 79»/, 31'/, 47'/» lViiielnueneii Ir- Hotter,la»i. Per Telegraaf. Londen kort. f 12.07 Disconto 3 Parijs - 48. 3 Antwerp. - 47.87£ 3 p O v GEB OREN: 21 Jan. Urmpje, dochter van A. Kuddfil' en W. Bleecke, Hagastraat. Jan, zoon vi L. Berrevoets en E. van der Beek, Nieit^ sticht. 22. Albert, zoon van A. Vroon H. van Dijk, Grofbaan. Gerardus Hen<Jt' kus, zoon van B. H. Löke en M. G. Schm'J' mans, Lange Achterweg. Petronella, A°c ter van D. Molenbroek en M. Bezemer, La"S Haven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 6