BINNENLAN 1). gevaardigden komen op hetzelfde oogenblik binnen. Een voorbijganger. Ziedaar onze gede puteerden. Zij redeneeren over de lots bestemming van Frankrijk. Ie afgevaardigde. Daar is niets beter dan de savate. Gij keert u om en geeft uwen tegenpartij een Hinken schop vlak op den buik. 2e afgevaardigde. Ik, ik geef liever een flinken stoot met den kop. Men bukt zich, men springt vooruit en dat snijdt hem ineens den asem af. 3e afgevaardigde Ta, ta Een goede puntige degen, die hem tusschen de 5e en 6e rib gestooten wordt. dat is 't hem Huissier. Mijnheeren de Afgevaardigden, de zitting begint. M. Floquet, zich vergissende. De vecht partij is open Schiedam, 26 Januari 1892. EERSTE KAMER. Avondzitting van Maandag 25 Januari. De Voorzitter, de heer Van N a a- men van Eemnes, opent te 8.30 uur de vergadering en deelt allereerst mede dat zijn ingekomen de geloofsbrieven van het nieuwgekozen lid den heer J.llreebaart, welke brieven, in handen gesteld van een daartoe gekozen commissie, worden goedbe- vonden, waarna de heer Breebaart, die reeds in handen van H. M. de Koningin- Regentes de vereischte eeden aflegde, zitting neemt. De Voorzitter deelt voorts mede, dat is ingekomen een bericht van het overlijden van den heer Van Akerlaken, dat reeds met een brief van rouwbeklag is beantwoord. De Voorzitter wijdt eenige woorden van hulde en waardeering aan de nagedach tenis van dit geacht mede-lid. Wederom, zegt de voorzitter, is aan deze Kamer een waardig lid ontvallen, een man van een vast beginsel, en die door zijn eerlijk open karak ter bij allen in hoog aanzien stond. Door zijne bekwaamheid, zijnen ijver en zijne groote werkkracht was hij langen tijd nuttig werkzaam in het belang des lands. Zijne na gedachtenis zal bij de Kamer in eere blijven Na mededeeling van verschillende ingeko men missives, o. m. van het overlijdensbe richt van den heer De Roy van Zuidewijn, president van de Algemeene Rekenkamer, gaat de Kamer uiteen tot morgen (Dinsdag-) ochtend 11 uur, wanner aan de orde is de beraadslaging over de Staatsbegrooting voor 1892. De Regeering, de algemeene Begrootings- beschouwingen van de Eerste Kamer beant woordende, verklaart o. a., dat het juiste tijdstip der indiening van een wet tot rege ling der levende strijdkrachten nog niet kan worden opgegeven. Tevens zegt zij, dat ook voor wapenen en kazernes be hoorlijk moet worden gezorgd en moet in elk geval de stelling van Amsterdam binnen niet te lang tijdsverloop worden voltooid. De Regeering hoopt de herziening van de grondbelasting, in verband met de perequatie met 1 Januari 1893 te kunnen invoeren. Met de uitvoering van de Arbeidswet zal zoowel met de belangen der industrie als met die der arbeiders rekening worden gehouden. De vraag omtrent herziening van het Kon. besluit van 14 Juli 1891 is in overweging. Aan de Regeering zijn geen feiten bekend zegt de Min. van Binnenl. Zaken die grond geven voor de vrees dat het school toezicht niet' voldoende in staat is om te waken tegen de verspreidingjvan begrippen, strijdig met de opleiding tot die deugden, welke de wet op het lager onderwijs op de scholen wenscht aangekweekt te zien. De Regeering verwacht, dat bij de rege ling der handelstractaten, de gunstigste tarieven, ook door Frankrijk, op ons land zullen worden toegepast. Afzonderlijke wettelijke regeling van de begrafenisfondsen verdient aldus verklaart onze regeering aanbeveling, maar eerst dient het voor dit onderwerp door de En quêtecommissie ingesteld onderzoek ten einde worden gebracht. Herziening der Armenwet zal te zijner tijd noodig zijn, maar met het beginsel dat de kerkelijke en bijzondere liefdadigheid in de eerste plaats tot ondersteuning der armen roept, zmi de Minister niet gaarne zien ge broken. Bij herziening zal overwogen wor den of de meerdere samenwerking voor allen, die tot armenzorg geroepen worden, door wettelijke voorschriften kan worden bevorderd. Een ingesteld onderzoek heeft de juist heid bewezen van het beweren dat in de Rijnprovincie in den voor zalmzegen geslo ten tijd gevischt wordt met zegens op die wijze waardoor de zalmvisscherij zich van elke andere zegenvisscherij onderscheidt. De aandacht der Duitsche Regeering zal hierop door de Nederlandsche worden gevestigd en aangedrongen op maatregelen om aan die praktijken een einde te maken, zoo noodig, door wijziging van de Duitsche verordening van 1886. Een partieele verbetering van het Burger lijk Wetboek zal plaats hebben ten opzichte der olographische testamenten. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 December 25370 zielen. In het afgeloopen jaar stierven 506 personen en werden er ge boren 1011, zoodat het sterftecijfer doordat der geboorten met 505 wordt overtroffen. In het gemeentelijk bevolkingsregister wer den ingeschreven 498 personen van het man nelijk en 514 van het vrouwelijk geslacht, totaal 1012, en afgeschreven 686 van het man nelijk en 709 van het vrouwelijk geslacht,totaal 1395. Een huisgezin (vrouw met vier kinderen en moeder) vertrok naar Samarang1 onge huwde vrouw naar Samarang, 1 jongeling naar Samarang en 1 gehuwde vrouw naar Batavia. De gemeente leed dus per saldo een verlies van 383 personen. Van de geborenen behoorden 494 tot het mannelijk en 517 tot het vrouwelijk ge slacht, totaal 1011, waarvan 14 tweeling geboorten (wettig.) Als onecht moesten worden ingeschreven 4 van het mannelijk en 10 van het vrouwelijk geslacht, totaal 14 als levenloos werden aangegeven 22 van het mannelijk en 18 van het vrouwelijk ge slacht, totaal 40. Er stierven 290 mannelijke en 216 vrouwelijke personen, totaal 506 175 «huwelijken" werden er gesloten. De loting voor de nationale militie zal te Schiedam dit jaar plaats hebben aldaar op 20 Februari ten 9 uur en voor Kethel en Spa- land 's middags ten 3 ure. Bij koninklijk besluit is de Commissaris der Koningin in Noord-Holland gemach tigd tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone vergadering op Dinsdag 9 Februari, om dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal, in plaats van wijlen jhr. mr. D. van Akerlaken. Dat Koningin Wilhelmina zich vooral gees telijk goed ontwikkelt, daarvan hoorde de Haagsche correspondent der Middelb. Cf. dezer dagen een aardig staaltje, op het kantje van kinderlijke ondeugendheid af. Hare Engel- sche gouvernante had haar om de eene of andere reden als strafwerk (waarom zou een koningskind ook niet eens strafwerk moet"" maken opgegeven het teekenen van ee"1 kaart van Europa. Ons koninginnetje maakte de kaart netjes gereed, maar toen zij die a»" miss Saxton Winter vertoonde, bleek het Britsche koninkrijk op veel kleinere scha" geteekend dan Nederland, zoodat het eerst" niet de halve groote had van ons land. Ëe" kleine wraakneming van onschuldigen aa^' die vooral een aanstaande regeercnde koni"' gin zich wel veroorloven mag, en die getuig voor haren geest De Heraut meldt, dat de Christelijk Ge' reformeerde (Afgescheiden) kerken hare stemming met de Reglementswijziging heb' ben betuigd. Kort daarop is het officieel stuk, waarin van de Reglementswijzigi"^ kennis werd gegeven, aan H. M. de Koni"" gin-Regentes afgezonden. En de regeeriufS heeft, blijkens eene mededeeling in de Bazuifb bericht van de ontvangst van dit stuk ge' zonden, zonder eenige reserve. Deze zaak, in nauw verband staande de vereeniging met de doleerenden, heef' j thans haar volledig beslag gekregen. Door de Nederlandsche spoorwegmaat' schappijen zal op Zaterdag 30 Jan. in ee" der lokalen van het station Maas te Rotte!" dam een gedachtenwisseling worden gehot' den over de aanstaande zomerdienstregeling' Men schrijft ons Dat het spreken der vogels niet altijd aaO' genaam is en wel eens tiadeelige gevolge" kan hebben, moest iemand dezer dagen o"' dervinden. Een oud deftig heer heeft tot zijn genoe' gen een raaf leeren spreken, waarin h!) uitstekend geslaagd is. Hij heeft voor ge' woonte bij het binnenkomen of heenga»1' eene soort van kuch met den uitroep hu1' hm. te doen hooren dit vooral doet de raaf hem meesterlijk na. Dezer dagen reed de oude heer met zijn" echtgenoote naar elders. Nauwelijks ware" zij vertrokken, of de kantoorklerk begaf zie'1 van het aangrenzend kantoor naar de bio' nenkamer en opende daar het schrijfbureau- Terwijl hij bezig was de papieren enz. va" zijn patroon te doorsnuffelen, hoort hij op een5 de kuch hm. hm. Bijna dood van schrik ziet hij om en ontdekte niemand. Nu w»s het voor den man niet meer mogelijk staand" te blijven, hij voelde den vloer onder d® voeten wegzinken en zakte ineen. Daarop maakte de raaf, die onder de tafel, waarove" een lang kleed hing, verscholen was, eeU verschrikkelijk misbaar, waarop een de* dienstmeiden binnen geloopen, den klerk uit' gestrekt op den vloer zag liggen, bijna gee" teekenen van leven meer gevend. Met be' hulp van de tweede meid werd hij op de canapé geplaatstde geroepen geneeshee1 constateerde een aanval van beroerte. Men kan zich den schrik der inmiddel5 teruggekomen lieden verbeelden, toen zij hu" klerk daar uitgestrekt zagen liggen, bijg®' staan door den dokter en het dienstpets"' neelhet schrijfbureau geopend, brieve"' papieren enz. door elkander en op den gro"1 verspreid. Met veel zorg werd door den patroon echtgenoote van den lijdenden man kerii,,s gegeven, die ook spoedig toesnelde en ha®* man thuis verlangde, waaraan in den lo"P van den avond per rijtuig voldaan werd. (Msb.) Met ingang van 1 April a. s., is aan d"" heer J. Ph. Wesselink, op zijn verzoek, "e'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2