geboden, zonder dat zij de beduidende kosten aan het doen van zulk een reis verbonden, behoeven te maken. De Parijsche tentoonstelling heett plaats gemaakt voor een reisje door Zwitserland, en vanaf heden tot en met Vrijdag kan men zich verlustigen in de schoone streken, die een reisje langs den Rijn en Gothardspoorweg overLucern, Seelisbergen, Fluelen en Amsteg voorbij Wasen en Göschenen naai' Andermatt te zien geeft. Het oog rust voortdurend op prachtige gezichten wij noemen slechts de Tainina-kloot, de Via Mala en de ruïne Ober- tagstein. Verder ziet men het panorama van Schafhausen met den beroemden waterval, het Vierwaldstattermeer, de Willem Tellkapel, de Vispwaterval, de Simplon, het levendige diligencestation te Brienz, de Montblancbrug te Genève, de Grindelwaldgletscher, enz. Het perspectief is veelal zoo bedriegelijk dat men moeilijk aan photografiën kan geloo- ven, maar telkens aan de bekende reusach tige doeken met faux terrain gaat denken. Men verzuirne vooral niet deze Zwitsersche tentoonstelling te gaan bezichtigen, daarjuist deze serie op alle plaatsen de meeste be zoekers trekt en het ook ten volle verdient. In de Volksvriend, het weekblad, uitgege ven door de Nederl. Vereeniging tot afschaf fing van sterken drank wordt de verhooging van den gedistilleerd-accijns ter sprake ge bracht, die naar men wil, door den minister Pierson tot vergoeding voor de afschaffing van den zeep-accijns en voor de verlaging van den zout-accijns zal worden voorgedragen. (Die verhooging zou dan f 5, d. i. 8"3 pet. bedragen). Thans wordt ons land, wat het bedrag van den accijns betreft, slechts door Rusland en Engeland overtroffen. Na de ge noemde verhooging zouden we ook boven Rusland komen. »En het gevolg? Versterking van de kete nen, die onze schatkist aan de groote volks kwaal binden. Verzwaring van onzen strijd, door de bedekte of operdijke tegenwerking van hen, die voor de invoering van andere belastingen, welke een gevolg van ons succes zou zijn, vreezen. De berooving van de on gelukkige gezinnen der drankdrinkers met eenige nieuwe millioenen vermeerderd!" Men meene ook niet, dat accijns-verhooging vermindering van het gebruik tengevolge zal hebben. De regeering verwacht dit ook niet, anders had de verhooging geen grond. De menschen, die aan drank gewend zijn, be zuinigen niet in de eerste, maar in de laatste plaats op den borrel. sVerhooging van den alcohol-prijs beteekent daarom toenemende armoede in het gezin van den kleinen man, en toenemende armoede beduidt toenemend alcoholisme." Reuter seint uit Londen. Het departement van landbouw heeft den invoer van levend vee in Engeland uit Ne derland verboden met ingang van den 12den dezer. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Londen heeft het Brifsch ministerie van landbouw, met het oog op het bestaan van mond- en klauwzeer op het vasteland, de veeartsenijkundige inspecteurs in de En- gelsche havens aangeschreven, ook vee uit Nederland afkomstig aan eene quarantaine te onderwerpen. Omtrent den duur dier quarantaine, welke nog niet bepaald is, volgt nader bericht. (Stct.) Uit offlcieele opgaven blijkt, dat er 24 stuks van het aan mond- en klauwzeer lijden de Deensche vee reeds in Engeland verkocht en weggehaald waren toen het verbod op het vervoer te Islington aankwam. Deze runderen werden te Chatham, Rochester, Colchester, Aldershot en Shorncliffe achter haald en afgemaakt. Op genoemde plaatsen mag vooreerst geen veehandel plaatst vinden. De Times stipte hierbij aan, dat de vorige epidemie van mond- en klauwzeer, inl88U, door invoer van één ziek beest veroorzaakt, aan den Britschen veestapel een verlies van 2,500,000 berokkende, terwijl de hoogere vleeschprijzen aan de verbruikers een verlies van minstens 6,000,000 toebrachten. Het blad vraagtZouden zulke offers het alge- heele en bestendige verbieden van den invoer van vreemd levend vee niet wettigen De Minister van Oorlog heett bepaald dat aan miliciens, die voor verkorten mili- tiedienst in aanmerking komen, toch die verkorting moet worden toegekend, onaf hankelijk of zij al dan niet hebben gebruik gemaakt van het langdurig winterverlof van 2 tot 4 maanden. Naar wij vernemen, heeft het uitvoerend Comité van de »Intern. Sport-, Visscherij- en Paardententoonstelling," dit jaar, van 1 Juni30 September te Scheveningen te houden, de uitgave en exploitatie van den officieelen Catalogus opgedragen aan de firma Nijgh van Ditmar, te Rotterdam. De heer Van Bosse, afgetreden administra teur van de generale Thesaurie, is gisteren geïnstalleerd als voorzitter van den Raad van toezicht op de spoorwegen. Een droevig voorval vond gisteren-avond te Rotterdam in de Schavensteeg, een be ruchte buurt, gelegen tusschen de Leeuwen laan en de Holstraat, plaats. Eenige lotelingen, die omstreeks 8 uren die straat bezochten, begaven zich naar het zich daar' in pand no. 39 bevindende loge ment en bierhuis liet Zwaantje, en eischten, hoewel reeds in een door drank opgewonden toestand verkeerende, bier en jenever, het geen hun door den houder G. Rietkerk werd geweigerd, waarop zij zoodanig tegen de deur schopten dat er een ruit brak. Riet kerk, die zich inmiddels in zijn logement begeven had, kwam hierop naar buiten en loste in het wilde twee schoten uit een re volver, met het gevolg dat een 13jarige jon gen, zekere Aleijer Trijtel, die juist voorbij kwam, in den rug getroffen op den grond viel. Twee agenten van politie waren wel dra aanwezig, arresteerden den dader in zijne woning, ontnamen hem zijn revolver, welke nog met drie scherpe patronen geladen was, en brachten hem, gedekt door eene sterke politiemacht om hem tegen de woede van eene steeds aangroeiende volksmenigte te beschermen, naar het politiebureau in de Pauwensteeg, waar hij in bewaring gesteld is. De getroffen jongen, inmiddels door een burger naar voornoemd politiebureau en van daar naar het ziekenhuis gedragen, bleek onder het rechterschouderblad getroffen te zijn, doch het was nog niet uit te maken of zijn toestand gevaarlijk is. De dader" Rietkerk maakte reeds meerma len kennis met de politie. (IS. R. Ct.) A. B., die de vorige week gearresteerd werd wegens dietstal te Pernis van 2 mud tarwe en 1 mud rogge van een onbeheerd staanden wagen, heeft thans bekend de dader te zijn. Ook de kastelein N. uit Poortugaal, mede gearresteerd, heeft bekend de gestolen granen te hebben geborgen. Beiden zijn vo"r loopig op vrije voeten gesteld. (N. R. Ct.) Op de van Juni tot October a. s. te Sche' veningen te houden internationale sport-v's scherij- en paardententoonstelling zal Vla®1' dingen flink vertegenwoordigd zijn. De heer Goeman Borgesius hield Zat6" dag-avond in de vrijzinnige kiesvereenig'"- 's Gravenliage een belangrijke voordracht o de vraag of Staatsbemoeiing, dan wel Staatfc' onthouding in den nationalen arbeid behoo'1 plaats te hebben. Er op wijzende hoe, na3' 't voorbeeld van de Pauselijke Encycliek, de kerkelijk-politieke partijen zich in de la®1' ste tijden meer en meer aan het soek1'0 vraagstuk laten gelegen liggen, sprak de hee' Borgesius voor het vo'gen van een midden^ geen overdreven belemmering van deindu"' trieelen en geen hardheid tegenover de wei k' lieden, maar toepassing van het begir-sf' van zedelijkheid en rechtvaardigheid. D waflS tot een maximum-werktijd en minimum-loo" achtte hij onbestaanbaar met 't oog vooi'"' Op de bestaande concurrentie van buiten. De bevolking van 's-Gravenhage bedroef? op 31 December jl., met inbegrip van d" militairen, krankzinnigen en gevangenel'» 75,091 mannen, 90,470 vrouwen totaal va" beide geslachten 165,560, tegen een gez"' menlijk aantal zielen van 160.531 op 31 De' cember 1890. Gedurende het jaar 1891 's alzoo het bevolkingscijfer met 5029persoiie" vermeerderd. In het begin van Maart of reeds op he' einde dezer maand zal te 's-Gravenhage he' hulpgebouw, dat tijdens de verbouwing va" den voorgevel van het station der Holl. sp0<" in den spoordienst zal moeten voorzien, 1,1 gebruik worden genomen. De 317e gedenkdag van de stichting de' Leidsche Hoogeschool is gisteren met zee' veel belangstelling en opgewektheid geviel'1'' De Rector Magnificus Dr. H. Oort trad des namiddags ten 2 ure in het groot auditoriu'" voor een talrijke schaar op tot het houde" eener redevoering waarbij hij sprak ove' »Oud-Israëls Rechtswezen." Zondag-avond omstreeks half negen br^ te Nieuwe-Wetering een brand uit, die bU den hevigen wind zich aanstonds ernstig l'e' aanzien. Het vuur begon in een hooiberg °l' het erf van K. Straathof!na eenigen tij1' had het zich over de woniug en schure" uitgebreid. Nu sloeg de brand, door den te)' len storm aangewakkerd, naar de overzij''1'' der vaart over, waar spoedig de woning' schuren en hooiberg van H. Los in vlamme'' opgingen. De drie spuiten van Rijp en Oud?' Wetering en van Roelofarendveen deden W* zij konden, d. i. onder deze omstandighede" weinig. Gelukkig dat in de richting van de" wind geen huizen meer staantoch liepe'1 te 11 uur de belendende gebouwen gevaf1' Te middernacht brandde het, op een half afstands gezien, nog flink. Er ging geel1 vee verloren. Oorzaak nog onbekend. In Haarlemmermeer sterven vele schape'1 aan leverziekte, een gevolg van dennatt"'1 zomer. Sommige landbouwers hebben uit voorba al hunne schapen van de hand gedaan, 11 vrees voor die ziekte. Jl. Zondag ontspoorde de trein, die te uren en 55 minuten van Enkhnizen n' Amsterdam vertrok, in de nabijheid van station Westwoud. Persoonlijke ongeluk»»1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2