ALGEMEEN OVERZICHT. BINNENLAND. d' d«" 14 Mei '92. Uit Valencia wordt aan de Ikew-York Herald gemeld, dat er te Caracas (Vene zuela) opnieuw eene ontplofing van bommen heeft plaats.gehad, ditmaal tegen hetregee- ringspaleis en de groote kazerne. De toe gebrachte schade is gering. Er is een man gevangen genomen, 't Is echter waarschijn lijk dat men hier. wijl de oorlogstoestand nog voortduurt, meer met gewone oorlogstoe standen dan met anarchistische bedoelingen te doen heeft. Het Comité in het Huis van afgevaardig den te Washington beveelt de goedkeuring aan der wet, volgens welke vreemdelingen, die in de Unie aankomen, aan reisgoed niet meer dan een waarde van 100 dollars vrij mogen invoeren. In het Engelsche Lagerhuis is de motie van Webster, ten gunste van de afschaffing der artikelen van de kieswet betreffende de anaiphabethische kiezers, teneinde in waar heid de vrijheid der verkiezingen te verzekeren, aangenomen met 116 tegen 55 stemmen. De motie werd door Baltour ondersteund, die de meening uitsprak dat de bedoelde artikelen tot misbruiken leiden, aangezien kiezers, die niet kunnen lezen noch schrijven, aan onge wettigde invloeden blootstaan bij de verkie zingen. Mocht het Parlement ooit de kieswet "wijzigen, dan de richting moeten gevolgd worden, door de motie-Webster aangewezen. In het Lagerhuis -heeft de regeering, bij monde van den heer Worms, gezegd, dat het Engelsche gouvernement aan den president der Transvaalsche republiek geenszins beloofd heeft hem Swaziland af te staan. Ook is de Engelsche regeering niet bekend met eenig voorstel van Sir Cecil Rhodes om, in ruil voor den afstand van Swaziland, van de Transvaal sche republiek toestemming te erlangen, om zich aan te sluiten bij een tolverbond van alle Zuidafrikaansche staten en koloniën. Lord Hamilton heeft medegedeeld, dat er twee kanonneerbooten in den herfst geplaatst zullen worden op het Nyassa-meer, ten einde door hare aanwezigheid den slavenhandel daadwer kelijk tegen te gaan. Donderdag-avond is door een politie-agent in den oordelijke voorstad van Londen, Nigli- gate, een bom met lont, gevuld met pyro- xoline, gevonden. Men vermoedt dat de persoon, door wien de bom is neergelegd, vóór het aansteken van de lont is gestoord. De bom woog 6 Engelsche ponden. In de Kamer te Brussel heeft de afge vaardigde Rosseeuw de Regeering verzocht, heden categorische ophelderingen te geven over de aan den Kongo-staat verweten feiten, dat door dien staat handel gedreven wordt en geweren zijn ingevoerd binnen zijn grondge bied, in strijd met de bepalingen der Brussel- sche conferentie. Ware dit zoo, zeide de inter- pellant, dan zouden de voorwaarden, waarop Belgie in het voorschot aan dien staat heeft toegestemd, moeten worden gewijzigd. Aan de lemps wordt uit Madrid geseind, dat de geruchten omtrent eene leening van 100 millioen stellig worden tegengesproken. De begrooting zal eerst in Juli afgehandeld kunnen zijn en eerst daarna zal de krediet operatie plaats hebben. De minister van financiën zal een suppletoir krediet van 12 millioen aanvragen. Het nieuwe Italiaansche ministerie is eergisteren werkelijk klaar gekomen, door dien Brin ten slotte heeft toegegeven en ge neraal Pelloux op nieuw de portefeuille van oorlog heeft aanvaard. Het Kabinet is nu saamgesteld als volgtGiolitti, president en Binnen!. Zaken Brin, Buitenlandsche zaken, Ellena, Financiën, Sonnio, Schatkist, Gene raal Pelloux, Oorlog, Adin Morin, Marine, Bonacci, Justitie en Eeredienst, Martini, On derwijs, Miccelli, Landbouw en Koophandel, Cocco Ortri, Openbare werken, en Post en Telegrafie. Slechts één lid van het vorig Kabinet, Pelloux, heeft dus in het nieuwe zitting. Wel echter zijn onder de nieuwe ministers nog verschillende andere oude ken nissen uit vroegere kabinetten. Giolitti zelf was indertijd minister van financiën. De gisteren te St. Petersburg verschenen aflevering der wetsverzameling bevat de keizerlijke ukase, waardoor de uitvoer van maïs geheel vrijgelaten wordt en de uitvoer van den voorraad haver, welke thans voor handen is te Archangel, Libau, Reval en Riga wordt toegestaan. De Moskowskya Wjedomosti noemt den stand van het winter koren in noordwestelijk, zuidwestelijk en midden-Rusland en in den Kaukasus be vredigend. In noordelijk en oostelijk Rus land is het ontkiemen van het winterzaad door de koude belemmerd, doch daar ook is thans de stand der gewassen bevredigend. Ook in de gouvernementen Cherson, Jeka- terinoslaw en het gebied der Donsche Kozak ken is dit jaar de stand van het winter koren bevredigend. Onlangs heeft in Polen een oproer plaats gehad dat door de geheimhouding der Rus sische regeering langen tijd onbekend bleef. Ooggetuigen deelen mede, dat de Lodz nabij Warschau eenige uren volslagen anarchie heerschte. De werkstakers waren niet tevre den met de winkels en magazijnen te ver nielen zij vermoordden ook de fabrikanten en hun boekhouders. Vooral tegen de laat- sten waren zij hevig gebelgd, daar het ge rucht ging, dat het de schuld der boekhou ders was, dat de 10 pet. verhooging der werkloonen en het invoeren van den tien uur werkdag niet waren toegestaan. Ook de Joden moesten het ontgelden. Hunne woningen en winkels werden geplunderd. Op vele plaatsen brak brand uit en slechts aan de plichtsbetrachting der brandweermannen is het te danken dat de geheele stad niet afbrandde. Verscheidene winkeliers zijn geruïneerd. Eenigen tijd heerschte een ware paniek in de stad en alle zaken stonden stil. Er zijn strenge maatrege len genomen om den opstand te onder drukken. Van alle zijden kwamen afdee- lingen soldaten naar de stad en Generaal Gourko, de gouverneur van Polen, telegra feerde uit Warschau, dat de soldaten met scherpe patronen moesten schieten en de op standelingen niet behoefden te sparen. Meer malen schoten dan ook de troepen op de menigte. De orde is thans hersteld, doch de stad verkeert nog in staat van beleg en nie mand mag op straat verschijnen tusschen des avonds negen en des morgens vijf ure. In de bladen te Constantiiiopel is een brief opgenomen van den Grootvizier, waar in ten stelligste het gerucht omtrent een ziekte van den Sultan, door Engelsche bladen verspreid, wordt tegengesproken. Schiedam, 14 Mei 1892. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 13 Mei. Tot toelating van den heer Mackay werd heden besloten. De behandeling van het wetsontwerp be trekkelijk de olografische testamenten werd voortgezet. De Min. van Justitie betoogde de noodzakelijkheid dezer partieele voorziening, nu sedert de uitspraak van den Hoogen Raad de olografische testamenten die de meest gebruikelijke vorm van testeeren zijn, aan betwisting onderworpen worden. Ei f nog wel meerdere voorzienigen noodig, alles moet zijn tijd hebben. Bezwaar E.g. niet wezen, omdat degeen die een Se®c, no- ven testament deponeert, er slechts be f bij heeft de waarheid te spreken, dat t hem eigenhandig geschreven en onderteek De heeren Rink c. s. hebben voorg^®'^' ook voor geheime testamenten den bevvij8 van de onechtheid op te leggen aan diege" die haar betwisten. n Dat amend, werd aanvankelijk bestree door den Minister, maar op een op111 .- king van den heer Beelaerts zag J toch ook het bezwaar in, dat men zoodoe" zelfs het rechtsvermoeden zou kunnen ve- gen van het onderteekend zijn van een st" dat niet onderteekend is. Het amend. Travaglino c. s. weid nomen met 45 tegen 22 st., zoodat nu v" alle olografische en geheime teslarne" geldt het rechtsvermoeden van geU'8 pj Het wetsontwerp is aangenomen niet tegen 7 st. Daarna werd behandeld en genomen het wetsontwerp tot goedkeu^1» der internationale overeenkomst van ',n' omtrent het goederenvervoer op de sp"° wegen. ,g Voor de openbare zitting zijn nog aan orde gesteld de wetsontwerpen betrekkel'J de pensioenen voor het loodswezen en ütT1 trent den tijdelijken bijstand aan gemeente I Dezer dagen werd gemeld, dat op Sporttentoonstelling te Scheveningen ('e'1 12n en 13n September a. s. gekolfd zal den, in de baan welke daar, door de g°ec zorgen van het Bestuur dier Tentoonstel]"1»' is gelegd. (le Dit bericht kunnen wij aanvullen met mededeeling, dat ook nog andere kolDve strijden zullen gehouden worden. De eei's^ daarvan zal plaats hebben op Vrijdag Juni a. s., als wanneer een provinciale w0t strijd voor Zuid-Holland wordt gehoudeP' Deze wedstrijd zal personeel zijn, maar 01 zal ook gekolfd worden om het kampi°el1 schap van Zuid-Holland, waarvoor de Sp01' tentoonstelling een fraaie medaille uitlooft- Aan de kolfvereeniging »Schiedam" is 1 regeling van dezen wedstrijd opgedragen- li. M. de Koningin-Regentes heeft de" gouverneur der jeugdige Koningin, Dr. J- Salverda de Grave, naar Sand ontboden, °P dat Zij Hare lessen geregeld zal kunne" blijven vervolgen. Dr. Van Tienhoven geen bezwaar dat H. M. Hare studie voortzette. De opbrengst der Rijksmiddelen (hoofds0^ en opcenten) over de maand, A pril van dit Ja' bedraagt 9 935 415 51 tegen f 9 971 849 0't in dezelfde maand van het vorig jaar, De opbrengst over de vier eerste maa"1 van 1892 bedraagt f 34 820 304 03. Op den llden Mei 1892 heeft te Lo"de de uitwisseling plaats gehad der akt0^ houdende de bekrachtiging van de op Juni 1891 aldaar tusschen Nederland en'^g Vereenigd Koninkrijk van Groot Britta"1 en Ierland gesloten overeenkomst tot Vtl stelling der grenzen tusschen de Nederl"1' sche bezittingen op het eiland Borneo e" Staten op dat eiland, die onder Britsch P tectoraat staan. Door den Minister van Water staat isbep9' dat op de adreszijde van briefkaarten, n'etnjet Rijkswege uitgegeven, behalve het adres, anders mag voorkomen dan de gedruk'0 gI1 schriften, gelijk aan die der Rijksbriefk""1^ en de naam, het beroep en de woonpl""4""' den afzender. Andere gedrukte of gesC|'r^er' aanwijzingen, zoomede wapens, fabrie ken enz., zijn daarop niet toegelaten. g Voorts is ingetrokken de verbodsbep'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2