Hl N N E NL A N 1). gezegd nog grooter te zijn dan tijdens den burgeroorlog in de Vereenigde Staten. Algemeene onderstand zal noodzakelijk wezen, aangezien de plaatselijke hulpmiddelen, uit geput zijn. De gedelegeerden der mijnwerkers te Dur ham hebben in eene bijeenkomst met de patroons te New-Castle zich bereid verklaard een vermindering van 7^ °/0 der loonen te aanvaarden. Daar de werkgevers vasthouden aan eene vermindering met 13£ zijn de onderhandelingen algebroken. FRANKRIJK. De uitslag der gemeentelijke verkiezingen is tot dusver, dat in 87 departementen 2146 raden een republikeinsche, 488 eene con servatieve en 141 eene twijfelachtige meer derheid bezitten. De republikeinen wonnen 253, de conservatieven 36 raden. L'Eclair beweert, dat eergisteren een per soon in het hospitaal te Parijs overleden is aan cholera nostras. De verschijnselen, die bij hem waargenomen zijn, lieten geen twij fel over omtrent den aard der ziekte. Het gerucht loopt, dat op verlangen van den Paus de Union de la France Chrétienne zal worden opgeheven, of dat althans kardi naal Richard zich van deze vereeniging die monarchale doeleinden schijnt na te streven, zal terugtrekken. Zooals men weet, namen onlangs reeds verschillende bestuursleden, waaronder graaf de Mun en Eugène Veuillot hun ontslag. De lijkdienst, welke Vrijdag 11. voor den heer Véry, het slachtoffer der dynamiet-ont- ploffmg op den boulevard Magenta te Parijs in de St. Jozefskerk aldaar plaats bad, was zeer indrukwekkend. Tal van kransen dekten de kist, waaronder een van de prefectuur van politie, een van den gemeenteraad en een van het hospitaal St. Louis. Bij het vervoeren van het lijk naar de St. Jozefskerk volgden de maire van het arrondissement en een lid van den gemeenteraad de lijkkoets. In de kerk werd o. a. het woord gevoerd door den minister president Loubet en den voorzitter van den Ge meenteraad. De president der republiek was vertegenwoordigd, terwijl de prefect van de Seine zelf aanwezig was. Te Sens in het departement du Calais werd Vrijdag 11. een dynamiet-aanslag ge pleegd tegen de woning van een werkbaas. Men heeft vermoeden op een mijnwerker, die echter nog niet bekend heeft. De schade is groot, maar persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. ZWEDEN-EN-NOOR WEGEN. De Rijksdag te Stockholm besloot het in komend recht op zijden stoften te bepalen op 8, dat op half zijden stoffen op 3 kronen per kilogram. Het recht op handschoenen werd van 180 oere op 6 kronen per kilogram gebracht. Locomotieven moeten een inkomend recht van 10 pet der waarde opbrengen, evenals machineriën, die tot dusver vrij waren. Schiedam, 16 Mei 1892. Den 17n Mei 1842 promoveerde onze stadgenoot de heer dr. C. J. Vaillant aan de universiteit te Leiden tot dokter in de medi cijnen. Dr. Vaillant viert dus zijn gouden dokters-jubilee. Voorzeker zal de bekwame en ijverige geneesheer, die tot zelts in zijn hoogen ouderdom zijn drukke praktijk nog met onvermoeide toewijding blijft voortzetten, op dezen dag vele blijken van waardeerende belangstelling ontvangen. Blijve hij nog lang voor Schiedams lijden de ingezetenen gespaard In de Gemeenteraadszitting van Zaterdag II. is het plan voor de geldleening van f 188.000, ten behoeve van de voorgenomen hernieuwingen aan de Gasfabriek, het ver nieuwen van den kaaimuur tusschen de Var kenssluis en de Willemskade en het uitvoe ren van eenige andere gemeentewerken in dien zin gewijzigd, dat de termijn van af lossing tot een veel kleiner aantal jaren is teruggebracht, zoodat men nu hoopt de goed keuring van Ged. Staten op het leeningsont- werp te verkrijgen. Of die verwachting in allen deele zal be waarheid worden, zal zeker de naaste toe komst het best leeren. Wellicht heeft ook bij Ged. Staten gegolden de overweging, dat de gemeente Schiedam wel wat veel leent en vooral ook voor die werken, waar van de kosten zeer goed op andere wijze konden worden bestreden. Of is het niet waar dat om van andere werken niet te spreken het vernieuwen van de ovens aan de Gasfabriek zeer wel uit een in te stellen reparatiefonds voor die inrichting kon worden gevonden Waar blijven wij met onze financiën, als voor iedere herstelling van eenige meer dan gewone beteekenis, dadelijk moet worden geleend Vooral voor de Gasfabriek achten wij zulk eene leening al het minst gemoti veerd. Wij vermeenen, dat het gas, 'twelk de gemeente aan de verbruikers levert, zeer goed wordt betaalden de fmancieele uit komsten der exploitatie van onze gemeente gasfabriek zijn zeker wel van dien aard, dat zij voor het stichten van een reparatiefonds de noodige ruimte laten. Gaat men op die wijze voort, met voor de meest te voorziene uitgaven, zooals het ver nieuwen van ovens aan de Gasfabriek en het herstellen van kaaimuren aanstonds te leenen, zullen wij dan bij voortduring het noodige crediet behouden om eene leening voor bui tengewone werken van urgent belang te doen slagen En hierbij denken wij niet alleen aan de groote zaak die ons se dert zoolang bezig houdt, nl. onze stad op de minst kostbare wijze de broodnoodige waterverversching te bezorgen maar letten wij vooral op die werken, welke als een levensbehoefte voor handel en nijverheid eene spoedige uitvoering eischen. Wil men eene aanschouwelijke voorstelling van de aangelegenheid die wij hier op 'toog hebben, men onderneme eens een alleszins aan te bevelen watertochtje langs het Maasgebied van onze gemeente. De erbarmelijke toestand van onze verlaten haven, door de Engelschen niet ten onrechte creek genoemd, de onbebouwde of verlaten ter reinen aan weerszijden van de havenhoofden, zij zullen u zeggen wat Schiedam het meest ontbeert. Zij zullen u met een enkelen blik, niet zon der droevige gewaarwording, tot de conclusie brengen, dat Schiedam eens Fijenoord had kunnen worden, als minder het rusteloos najagen van partij-belangen en meer de behartiging van Schiedams waarachtige be langen de leidende gedachte in de beraad slagingen harer vroede burgers was geweest. Zondag-namiddag zijn in de rivier De Maas drie te Rotterdam thuisbehoorende gieken door den wind overvold een nabij de Oude Maas, een ander bij Vlaardingen en de derde bij de Vijfsluizen. De 10 op varenden hebben zich kunnen redden, dank zij de edele zwemkunst. Twee hunner zijn alhier aangebracht en per Maassluissche boot naar Rotterdam vertrokken. 'n Ts6^' De le luitenant der infanterie in Indie, de heer K. van Erpecum (gedetacj in Nederland) is benoemd tot kapitein I'D wapen. Qq" Blijkens telegram van den Gouverneur- neraal van Nederlar.dsch-Indie, van 14 de wordt de gouvernements-koffie-oogst °P jg, voor dit jaar thans geraamd op 492,800 plC Ten einde ook van Staatswege de redding va schipbreukelingen zooveel mogelijk te be deren en de pogingen daartoe te beloon heeft de Commissie van Rapporteurs vooi Wetsontwerp tot regeling der pensioenen onderstanden van het personeel van den 1°° dienst voor zeeschepen en aan de wedu en kinderen van dat personeel, verscbiHe"' amendementen voorgesteld, bij aannem"1" waarvan ook pensioen zal worden toege^e' aan loodsen, die, in dienst eener Reddf» maatschappij, voor hun dienst ongeschikt geworden tengevolge van hun pogingen redding van schipbreukelingen. Voorts zijn amendementen voorgesteld opneming in de Wet van voordeeliger bef'1 lingen omtrent het pensioen der weduvV^ van loodsen en ook om een verhoogd pens'0 of onderstand te verleenen aan de loods of aan hun weduwen en kinderen, die re1'1 vóór 2 November 1891 in het genot van pe" sioen of onderstand waren gesteld. de rdab1 of Naar aanleiding van het bericht, dat onder-inspecteurs van politie te Rotter formulieren zouden ontvangen hebben tegen den wil van den eigenaar een fabr'^ binnen te kunnen treden, zegt het d/Veek v. d. Burg. Adm.: Wij brengen hierbij herinnering, dat de tweede zinsnede van a 19 der arbeidswet voor de politie-beam1 beneden den rang v. commissaris bte" eee of schriftelijken, bijzonderen last eischt fabrieken enz., binnen te treden. Wij a" zelen om dit blanco-formulier als zulk e bijzonderen last aan te nemen, vooral %va^ neer wij bedenken, dat een amendement voor die beambten een schriftelijke, alg" meene machtiging voldoende te verklap werd verworpen. Noch de regeering, noch Kamer wilde aan die lagere beambten a veel vrijheid geven op dit punt." Niet ieder zal weten, dat in ons land bankbiljetten bestaan van f 80 en f 'J Er zijn er dan ook niet veel. Sedertjar werden zij niet uitgegeven en die in de derlanasche Bank arriveerden, kwam6'1 niet meer uit. ,o Er moeten thans nog 17 bankbilj6 van f 80 en 12 van f 500 bestaan, U1 zij niet verloren zijn gegaan. Vermoed^, worden zij als zeldzaamheden zorgvuldig waard. r aa" Uit Schipluiden wordt in dato 13 deze de N. R. Ct. het volgende gemeld: In de heden-avond belegde raadsvergad^gJ1 werd besloten met 4 tegen 2 stemmeib subsidie te verleenen aan de concessional^^ van de ontworpen stoomtram Maassluis LierDelft, met zijtak naar NaaldwtU^,, grond dat de geest der gemeentenaren tendeels er tegen is, en de gemeente b'J^gl dergelijke verbinding weinig of geen vo kan hebben. Hierna werd overgegaan tot het vast^.^ van een raadsbesluit tot het aflossen dti V'if van 1865, ter bestrijding der koHte'g0uf' verbetering en begrinding van den ^ei veenschen weg en tot het aangaan .lie"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2