BINNENLAND. TWEE BROEDERS. den studenten waren tegenwoordig. Er werd eene motie aangenomen, waarbij de veld tocht tegen de anti-semieten werd goedge keurd. Vervolgens gingen een honderdtal studenten manifesteeren op den Boulevard Montmartre voor het bureau van het blad la libre Parole. De minister van buitenlandsche zaken heeft den Franschen gezant te Londen opgedragen, lord Salisbury te wijzen op de slechte be handeling waaraan de Witte Kloosterbroe ders te Oeganda bloot hebben gestaan van de zijde van eenen officier, die uit naam van de Oost-Afrika-compagnie het bevel voerde. Deze officier moet verscheidene kloosterbroe ders gevangen gehouden en wapens uitge deeld hebben, waarvan de inlanders gebruik maakten tegen de kloosterbroeders. De Fransche gezant heeft in last den En- gelschen minister te herinneren, dat de be doelde Compagnie haar charter ontleent aan de Engelsche regeering, zoodat zij aan deze verantwoordelijk is. Schiedam, 30 Mei 1892. Dezer dagen is verschenen het verslag van het bestuur der Vereeniging tot het verschaf fen van goede woningen aan minvermogen den te Schiedam, over 1891—1892, uitge bracht in de Algemeene Vergadering van 27 Mei 1892. »Was ons jongste Verslag al minder roos kleurig, tengevolge der algemeen heerschende malaise, wier invloed voor onze Vereeniging niet kon achterwege blijven zoo heet het daarin dit verslag brengt U evenzeer wei nig opwekkends, en vooral een zeer droevige mededeeling. i>De man, die van den aanvang onzer Stich ting in hel Bestuur zitting had, en aan wiens welversneden pen Gij meer dan twintig ach tereenvolgende verslagen danker. mocht onze ijverige Secretaris, de heer Mr. A. J. Beukers, die ons aller vriend was, en voor wiens beminnelijk karakter wij de meeste achting en eerbied koesterden hij is van 1 ons heengegaanzijn degelijke, veelal gees- j tige opmerkingen en gezegden, zullen in de i maandelijksche bijeenkomsten niet meer ver- nomen worden, en de plaats door hem open gevallen, moeilijk op even waardige wijze, te vervangen zijn. Een korte, onverwachte on gesteldheid, gevolgd door een ziekbed van slechts weinige dagen, maakte op den 29n Maart 11. een einde aan zijn dierbaar en nuttig leven dierbaar voor zijne liefhebbende echtgenoote en kinderen, nuttig voor de maatschappij en voor onze gemeente in 't al- Naar het Fransch. 1) I. Toen het Lutheranisme, in Duitschland ge boren, de christelijke wereld al verder en verder binnendrong, ontwikkelde het Catho- licisme al zijne macht om zich tegen dien inval te verzetten. In 't begin was dit slechts een woordenstrijd, en de tegenstanders wa ren gewapend met documenten, voorstellen en tegen-voorstellen maar al spoedig werden pen en woord vervangen door stormhoed en degen, de inkt door bloed, en de strijd was daar. En het werd een bloedige strijd, dien strijd om het geloof; een strijd zonder mededoogen. Het verschil van volksstam, de aloude volksveeten werden op den achtergrond geschoven geen Franschen of Engelschen, Duitschers of Denen, Spanjaarden of Hol landers meerEurope's schoot, den vurigen haard waar deze algemeene twist ontbrandde, bevatte nog slechts twee natie's, Catholi- gemeen, maar bovenal voor onze instelling, wier belangen hij altijd getrouw en met liefde behartigde. De naam en vooral de persoonlijkheid van mr. A. J. Beukers, zul len, bij het bestuur der Vereeniging, steeds met eere genoemd en welmeenend herdacht worden." Nadat het Bestuur zulk een lofrede op een verscheiden katholiek bestuurslid had gehou den, zou men met grond mogen verwachten, dat voor de plaats door dat bestuurslid open gelaten, opnieuw een Katholiek zou zijn be noemd het zal dan ook zeer velen met ons bevreemden te vernemen, dat de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer mr. A. J. Beukers, vervuld is door de benoe ming van den heer P. Brillenburg. En dit, terwijl tot heden nog slechts één Katholiek, de heer dr. P. J. Jansen, in het Bestuur zit ting heeft. Als men de Katholieken noodig heeft om tot een of ander doel bij te dragen, of om financieelen steun te verleenen aan zekere ondernemingen, weet men hen altijd te vin denmaar is er sprake van hen te erkennen in hun recht, de zaken die ze steunen, mede te helpen bebeeren, dan gaat men hen in den regel voorbij. Bedenken onze aanzien lijke katholieke stadgenooten dit wel, als hun steun voor dergelijke ondernemingen wordt gevraagd 1 Voor het examen in het boekhouden van wege de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden te Amsterdam gehouden, is o. a. geslaagd onze stadgenoot de heer F. de Koe Azn. De heer De Koe genoot zijne opleiding bij den heer M. van der Vlies, leeraar in het boekhouden alhier De Minister van Waterstaat heeft 14 Mei goedgekeurd de door de Hollandsche Spoor weg-maatschappij op 8 November vastgestelde richting voor de verbiridingsbaan tusschen het station aan de Maas en dat aan de Delftsche Poort te Rotterdam. De lijn loopt volgens dit plan met een boog benoorden den Kralingschen Plas en sluit zoo dicht mogelijk bij de bestaande stations aan de beide spoorbanen aan. De lengte der lijn bedraagt ruim 13 kilometer. Ingenieur De lijst der hoogst aangeslagenen in 's Rijks belastingen in de provincie Zuid-Holland bevat 633 namen. Als de hoogst aangeslagene komt daarop voor A. N. J. M. baron Van Brienen van de Groote Lindt, te Wassenaar, met een bedrag van f8845.48 als de laagst aange- cisme en reformatietwee volken, Katho lieken en Protestanten, Van den top der Karpathen tot aan de boorden van den At- lantischen Oceaan, van de Alpen tot aan de Oostzee, was alles in gisting, alles wapende zich. De reformatie ontwikkelde zich in Frank rijk niet zeer spoedig langen tijd bleef zij daar in kiem, maar toen de samenzwering van Amboise en de moord te Vassy de ver bittering der beide partijen ten toppunt had gevoerd, wapende Catharina de Medicis zelve den haat der Calvinisten tegen de Guises, die zij vreesde, en een burgeroorlog, tegelij kertijd partij- en godsdiensttwist, teisterde het arme Frankrijk. Op dit tijdstip neemt onze geschiedenis een aanvang. Het is de le Maart van het jaar 1562, en wij bevinden ons in een oud kasteel in Champagne, op eenige uren af- stands van Vassy gelegen. De bleeke voor jaarszon, die den geheelen dag had gesche nen, werpt hare laatste stralen in eene ruime zaal van het gothische kasteel, en verlicht deze met een weifelend licht. Ondanks die vallende duisternis, schijnen eene vrouw en geslagene H. H. Van Dam, te Rotterdam met f559.00. Het samentreffen van het contra-bezoek van H. M. de Koningin-Regentes, bescheid vrouw der internationale sport- visscherij-e" paardententoonstelling te Scheveningen, aa" het keizerlijke hof van Duitschland, met 10 opening dier tentoonstelling op 1 Juni a. s-> heeft een wijziging gebracht in Hr. Ms. aa" den dag gelegd voornemen om persoonlijk de openingsplechtigheid te verrichten. Nam0"s H. M. zal dit thans geschieden door den adjudant-generaal van wijlen Z. M. den Koning ZExc. den gepens. luitenant-generaal jhr. U.® Verspijck. Uit Heidelberg wordt van 28 dezer ge' meld De Nederlandsche Koninginnen kwa' men heden-middag te 1.50 met het Wul" tembergsche koningspaar en prinses Pauh"e van Waldeck-Pyrmont hier aan. Zij stap'e" af aan het hotel Europaischer Hof, maakten een njtoertje, en vertrokken om 7.15 pef extra-trein naar Frankfurt. Volgens bericht uit Frankfurt zijn de N®" derlandsche Koninginnen aldaar onder h®' strengste incognito. Zaterdag-avond te 8.1° per extratrein van Heidelberg aldaar aange' komen en aan het hotel Frankfurter H°f' uitgestapt. Een vijftiental heeren van de Nederlandsche kolonie aldaar, waren aan he' station om Hare Majesteiten te begroeten- In drie rijtuigen begaven de beide Konin' ginnen met gevolg zich naar het hotel Frank' furter Hof. De heer De Ranitz werd Zon' dag-ochtend vroeg aldaar verwacht. H®' vertrek zou waarschijnlijk heden (Maandag)' ochtend plaats hebben. Eenige bijzonderheden van het'program"1" ter gelegenheid der komst van de Koning1" der Nederlanden en van de Koningin-Regent®s te Berlijn volgen hier onder. Des avonds va" 30 dezer klein familie-souper in het nieuV0 paleis. Den volgenden dag na de milita"'0 parade, waarbij de jeugdige Koningin i"et tegenwoordig zal zijn, in het Berlijnsche si"' ontbijt in kleinen kring. Daarna ontvangt van de Nederlandsche kolonie door de Is0' derlandsche vorstinnen. Des avonds ga'a' diner in de marmeren zaal van het nieu^0 paleis. Taptoe. Den In Juni parade te Po'®' dam. Vervolgens groote parade en ontbU1, in het nieuwe paleis. Diner bij prins prinses Friedrich Leopold, op het jachtsl0' Gleneche. 's Avonds tooneelvoorstelling het nieuwe paleis. Vertrek Donderdag-"0'1' tend vroeg. een jongeling, die zich in de zaal hevl" den, er zelfs niet aan te denken, licht doen aansteken zij zijn in het gebed V0" zonken, beiden op de vloersteenen neerg0^ knield. Alleen de gloed van den haard we'P met hare rosse, fantastische flikkering0 eenig licht op dit tooneel. Nu en dan, vv"" neer een sterke flikkering iets meer 'lC'n verspreidt, ziet men een rijk, massief zïlvei]?( kruisbeeld, waarvoor moeder en zoon z'J neergeknield. t n »Mijn God bidt de moeder, wier st® eerst fluisterend, zich in het gebed 1"" verheft; «Christus, Goddelijke Zalig1"11* .j heb medelijden met eene treurende, bedroe 1 moeder. Werp een meedoogenden blik haren oudsten zoon, Bertrand de Maulej..^ verleen hem Uwen bijstand in deze moe' tijden." .-je Amen, lispelt de jongeling, aan de zy zijner moeder neergeknield. 0jt Gij weet, Goddelijke Heiland, °.fjjwe in Uw geloof getwijfeld heb, ot ik altij" heilige geboden stipt heb nageleefd Gij weet ook met hoeveel zorg ik e,i in de harten mijner kinderen heb gezaa!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2