15e J rg. Woensdag 1 Juni 1892. Mo. 4299. VBRSC H IJ N T DAG li L IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. DENEMARKEN. NIEUWE SCHEDAMSCHI COURANT rrijs van dit itlad Voor Schiedam per 3 maanden /1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant ii ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124 Trijs der Adverfentiën Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. De Koning heeft eergisteren zijn gouden bruiloft kerkelijk gevierd. Bij zijn tocht van ^et kasteel Amaliënborg naar de hoofdkerk, reed hij in de vergulden statiekoets, die hem d°or de werklieden des lands was aangebo- 'W Het rijtuig was bespannen met zes l'engsten, een geschenk van den Czaar, s Konings schoonzoon. Voorop reed het koninklijk gouden bruids paar, gevolgd door een escadron huzaren, volgden de keizer van Rusland, in uni form der Deensche lijfwacht, de keizerin van ^■Usland, de grootvorsten, de koning van Griekenland en koningin Olga, de hertog van Cumberland met gemalin en kinderen, prins ^Valdemar en prinses Marie, aartshertog ■Pi'ederik van Oostenrijk, prins Albert van Sleeswijk-Holstein-Gluchsburg, prins Karei van Zweden, de groothertog en de kroonprins van Luxemburg, enz. Aangaande het in de Kopenhagener Na tional Tidende voorkomende bericht van eene °Phanden zijnde ontmoeting tusschen den Czaar en den Duitschen Keizer te Kiel, is ?JP het oogenblik in de officieele kringen te erlijn nog niets bekend. DUITSCHLAND. Koningin Wilbelmina der Nederlanden en Koningin-Regentes zijn te 7 u. 11 m. te erlijn aangekomen en aan het station ont ogen door den keizer, de keizerin, alle PKnsen van het koninklijke huis, den staats- ^i(;,'etaris von Marschall, graaf Rantzau, u,tsch gezant te 's-Gravenhage, en de ge- ïle''aal-offlcieren. Gij het inrijden van den trein speelde de j. hziek het Wilhelmus. De keizer kuste de üllingin-Regentes en Koningin Wilhelmina ''and. Langs het front der eere-compag- e gaande, geleidde de keizer koningin Emma 'l de keizerin koningin Wilhelmina. Na een *ort oponthoud nam de keizer met koningin 'fl'na plaats in het eerste en de keizerin koningin Wilhelmina in het tweede, door paarden gereden rijtuig, voorafgegaan Co gevolgd door een geleide van gardes-du- 'W]6 Gnder luide toejuichingen der menigte stoet naar het nieuwe paleis. Het ge i°'! en omtrek waren voor deze gele- enl met vee| pracht versierd. PaL'1 aar'^otnst del' Koninginnen in het nieuwe t,.Qwerd daar een familiediner in ver- v0o 'ellJken kring gebruikt. De Keizer is Pet ,'e'nens heden na de parade, te paard aan Stand. Van vaandel compagnie en het aard eskadron voorbij het paleis te rijden waar koningin Wilhelmina op het balcon deze hulde zal ontvangen. Het blad Der Abend, uitgegeven wordende door den bekenden schrijver en dichter Hugo Lubliner, dat den naam heett van met de allerhoogste kringen in nauwe betrekking te staan, geeft een artikel over het bezoek der Nederlandsche Koninginnen, met beider beel tenis. Daarin wordt gezegd »De Koningin-Regentes, als eene geborene prinses van Waldeck-Pyrmont, is eene Duit- sche vrouw en haar lietelijk dochtertje Wil helmina, het kleine koningskind uit den Oranje-stam, het »kind van staat", is dus door hare moeder een kind van Duitschen bloede. Daarom verheugt het ons dubbel dat de eeuwenheugende hartelijke betrek kingen tusschen de hoven van Den Haag en van Berlijn na eene langdurige onderbreking weder aangeknoopt worden. Het degelijke Nederlandsche volk is ons in taal en afstam ming nauw verwantduizenden draden van groote stoffelijke belangen verbinden Duitsch- land en Nederlandhet handelsverkeer tus schen beide landen is zeer aanzienlijk, aan zienlijker dan men veeltijds meent. Velerlei familiebanden en talrijke koloniën van Duit- schers in de groote steden Amsterdam en Rotterdam werken mede om den band der sympathie over en weder vaster te hechten, en de goede verstandhouding der twee volken te verhoogen. In Neder land is eindelijk de jarenlang geheerscht hebbende, doch te eenenmale ongegronde vrees verdwenen, als zou Duitschland, dewijl het Elzas en Lotharingen teruggenomen heeft, eene heimelijke neiging bezitten om de oude Nederlanden en hare overzeesche bezittingen op te slokken. Van den anderen kant is ook in Duitschland de overtuiging algemeen geworden dat de tegenwoordige Nederlanders geenszins zulk een slaperig karakter hebben, als hun door onkundigen en door nationalen eigenwaan bezielde lieden soms werd toegeschreven. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung zegt, dat de Duitsche natie zich verheugt in het bezoek der jeugdige Koningin en der Koningin- Regentes der Nederlanden aan het Keizer lijke Hof, en het blad herinnert daarbij aan de uitgezocht edele gastvrijheid, waarmede de Keizer op niet te vergeten wijze aan het Nederlandsche Hof ontvangen is. De Germania verzekert, in strijd met an dere dagbladberichten, dat de vorst-bisschop Kopp niet geroepen geweest is om ten aan zien der kerkelijke begrafenis van wijlen den heer Von Forckenbeck eene beslissing te nemen. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft in tweede lezing de wet op het onderwijs in Ierland met 152 tegen 53 stemmen aangenomen. Naar de Tiynes uit Buenos-Ayres verneemt worden in Pellegrini's buitengewone bood schap aan het Congres de jongste gebeur tenissen uiteengezet, beneven de maatrege len waartoe de regeering zich zag genoopt Eene petitie aan het Congres, door 28000 personen onderteekend, vraagt opheffing van den staat van beleg, verklarende dat Pelle grini's arrestatie van congresleden ongemoti veerd was. Het Congres beraadslaagd over een votum van vertrouwen als bezegeling van den staat van beleg. De cholera neemt te Meshed toe. De sterfte bedraagt 60 pet. ITALIË. De crisis in Italië houdt aan. De Regee ring heeft een nieuwen nederlaag geleden door de herkiezing van den voorzitter der Kamer, den heer Biancheri, die zijn ambt had neergelegd, met 312 van de 333 uitge brachte stemmen. Men beschouwt een ontbinding der Kamer nog steeds als onvermijdelijk. Bij de verkie zingen zou naast de financieele vraag de binnenlandsche politiek op den voorgrond staan. Een lid der rechterzijde deelde Giolitti mede dat hij slechts twee twaalfden wil toestaan maar de minister volhardt bij zijn eisch, daar het voor de nijverheid schadelijk zou zijn, voor den herfst de verkiezingen te doen plaats hebben. Vele afgevaardigden der Rechterzijde meenen, dat de Koning bij gewoon decreet de belastingen maar moet heffen. De vraag is echter of men de gelden wel zal kunnen vinden. De Trïbuna zegt, dat de groep Nicotera en de Rechterzijde meer dan ooit besloten zijn om eene kredietwet voor zes maanden te weigeren die het ministerie verlangt. Zij zijn van meening dat eene kredietwet voor twee maanden voldoende is. OOSTENRIJ K-HONGaRIJE. De minister van financiën heeft in de com missie voor de munt-hervorming gezegd, dat de toekomstige wisselingen der waarde van het zilver niet voorzien kunnen worden. Het muntstelsel kan alleen gegrond worden op het goud, hetgeen echter Oostenrijk niet be letten zal eventueel tot eene internationale bi-metallieke unie toe te treden. SPANJE. Volgens een gerucht zal de onder-secretaris van staat bij financiën en Dupuy de Lome naar Parijs afgevaardigd worden, om met de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1