15e Jaarg. Woensdag 8 Juni 181)2. No. 4304. V EIIS C H iJ JM T DAG E L IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGE MEUN OVERZICHT. 7 Juni '92, Het blijkt, dat de politieke toestand van Europa op 't oogenblik vrij gunstig is en geen ernstige vrees voor de toekomst in boezemt. De vorsten van Europa wagen bet hunne residenties te verlaten en zich buitenslands te begeven, en daaruit mag men afleiden, dat er althans voor de naaste toe komst geen gevaar dreigt. Te Parijs ver toeven thans twee gekroonde hoofden, prins Ferdinand van Bulgarije en koning Oscar v&n Zweden, en te Kopenhagen is een aan- ?1enlijk deel van Eurpa's souvereinen nog steeds om den »vader der koningen" geschaard. He Czaar zal intusschen dit gezelschap voor een korten wijl verlaten, om te Kiel een samen komst met den Duitschen Keizer te hebben, klorgen (7 Juni) komt de Russische alleen- beerscher met het jacht Polstern op de ree- van Kiel, waai de Duitsche Bondsvorst hem zal opwachten. De omstandigheid dat *Lze samenkomst aan het strand van Kiel, e0 niet aan de oevers van de Spree zal Plaats hebben, wordt toegeschreven aan de ^•"ees voor nihilistische aanslagen. In Rus- 'and weet men dit gevaar te bezweren door buizenden manschappen ter bescherming 'aögs de spoorlijnen te plaatsen, en geen Spoorwegmaatschappij durft er over klagen, ter wille van den Czaar het'geheele ver der belemmerd wordt maar in Duitschland au de Keizer niet willekeurig over de Spoorwegen beschikken, en buitendien zou een reis onder de beschermende bajonetten Vao den Duitschen erfvijand voor den Rus- QScher. potentaat veel te vernederend zijn. 'u deze redenen vooral moet Kiel als plaats a" samenkomst gekozen zijn. NIEUWE SCHIEDANISCHE COURANT Prijs van dit Klad Noor Schiedam per 3 maanden /1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer couraut is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124 Prijs der Adverientiëu Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. De pogingen beurtelings dooreenige Fran- 'e en Duitsche organen aangewend om aan 6 'eesten te Nancy een glimp van betoog je kkendheid te geven, bewijzen, dat er in ''Je landen een partij bestaat, die het vuur 11 bet chauvinisme gaarne ter bereiking van ei'e doeleinden zou aanwakkeren. De leden be Czechische studentenvereeniging de -«s, wien het verboden was zich als cor- t utie naar de gynmastiekfeesten te Nancy begeven, besloten er nu toch indivi- l[e^e' ''een te gaan. Donderdag 11. vertrok- i r' studenten-Sokolls uit Praag. Onder net lfive •spelen der Marseillaise en het geroep Op uokrijk begaven zij zich naar Nancy otlt 6ls' Haar werden zij Vrijdag door eene j^ugbjke menigte met geestdrift ontvangen, dat 'UUz'ek speelde het Czechische volkslied, ^gelijkertijd door de Czechen werd ge- 1 zongen. De voorzitter der Lotharingsche gym- nastiek-vereeniging bood hun een Czechisch vaandel aan, in de plaats van het vaandel dat zij niet hadden kunnen medenemen. Tus- schen een vier dubbele rij van belangstellen den begaven de Czechen zich naar de voor hem bestemde logementen en van daar naar het gymnasium, waar hun de eerewijn werd aangeboden. Intusschen zijn tegen alle uit barsting van een gevaarlijk patriotisme de noodige voorzorgen genomen zoowel door de Regeering en het stedelijk bestuur van Nancy als de feestcommissie. Deze corporatiën zullen in vereeniging met elkander al het moge lijke doen om elke gevaarlijke uitbarsting van chauvinisme onmiddellijk den kop in te drukken, en zoo zal, naar men hoopt, door de feesten te Nancy de lieve vrede niet verstoord worden. De anti-dynastieke beweging begint zich in Rumenië meer en meer uit te breiden, en veroorzaakt koning Karei al zeer onaan gename verrassingen. De republikeinsche partij, tot vóór enkele jaren van kleine be- teekenis, telt tegenwoordig reeds een groot aantal aanhangers, in alle rangen der Ru- meensche maatschappij. Deze partij onder- teekende een adres, waarin aangedi o ïgen werd op vermindering van 's Konings civiele lijst. Negentien Kamerleden dienden eene petitie in, die den zelfden geest ademde. Zij vragen, dat de helft van 's Konings inkomen voortaan den hospitalen zal ten goede ko men. De ministers doen hun uiterste best, dat deze petitie niet bij de Kamers in dis cussie zal komen, en daarom ijveren zij om den parlementairen arbeid ten einde te bren gen, en de Kamer te sluiten. Het privaat vermogen des Konings bedraagt veertig mil- lioen in grondbezit. Zijn tegenstanders be weren, dat kon ng Karei op 10 Mei 1866, toen bij den troon besteeg, geen fortuin be zat, en zelfs honderdduizend francs bij den bankier Pommai moest leenen, om de kosten zijner huldiging te betalen. Het volk verwijt den Koning eene overgroote spaarzaamheid, waar het zijn eigen fortuin betreft, en eene te groote liberaliteit, als het de penningen der natie geldt. AFRIKA. Het Kaapsche Parlement werd den 3 dezer geopend met een rede van den gouverneur die verklaarde, dat er in Zuid-Afrika rust en vooruitgang heerschten. De goudindustrie in de Transvaal had zich ontwikkeld op eene wijze, die hare duurzaamheid verzekerde, en de aanleg van den spoorweg was voltooid. Aan het Parlement zou verzocht worden het contract met de Nederlandsche maatschappij te ratificeeren en het voorschot te wijden aan het voltooien van openbare werken. AMERIKA. Het door den Staatssecretaris der Ver- eenigde Staten, den heer Blaine, genomen ontslag baart veel opzien, dewijl men daaruit afleidt, dat hij eene kandidatuur voor het presidentschap zal aannemen. President Harrison heeft den onder-staatssecretaris Wharton tijdelijk belast met de waarneming van het staatssecretariaat. Naar verzekerd wordt, moet Blaine sedert lang voornemens geweest zijn ontslag te nemen wegens per soonlijke redenen, en op grond van verschil van gevoelen ten aanzien der zaken van Chili en de Behringzee. BELGIE. De troepen van het Brusselsche garnizoen, welke thans in het kamp van Beverloo zijn, zullen Zaterdag a. s. naar hun garnizoen terugkeeren wegens de groote verkiezingen van 14 dezer. Dien dag zullen de troepen in de kazernes geconsigneerd zijn. Het aantal geweren, welke op dit oogen blik in het kamp van Beverloo worden beproefd, is niet 5500, maar 500. Waar is het evenwel, dat het Belgische Mausergeweer, voor zoover het tot dusver geleverd is, bij de laatste proeven niet zoo voldaan heeft als men wel gehoopt had. FRANKRIJK. De president der republiek is Zondag middag ten vijf ure te Nancy aangekomen. Er was eene ontzaglijke menigte volks op de been, niettegenstaande er een slagregen viel. De president is langs den geheelen tocht van het station naar het Raadhuis en de prefec tuur toegejuicht met de kreten »Leve de republiekLeve CarnotDe troepen defi leerden voor het Raadhuis, toen de heer Car not aldaar op het balcon was verschenen. Msgr. Turinaz, bisschop van Nancy, aan het hoofd zijner geestelijkheid den heer Car not begroetende, sprak de volgende woorden Ik komt het hoofd des staats de eerbiedige gevoelens van den bisschop en de geestelijk heid in het diocees betuigen. Wij deelen al len de vaderlandslievende gevoelens der dap pere Lotharingsche bevolking. Wij wenschen de eensgezindheid van allen, wat 's lands in stellingen en staatkundigen vormen mogen zijn. Wij allen volbrengen ten opzichte der regeering de plichten van onderwerping. ITALIË. De minister-president Giolitti verlangde Zaterdag van de begrootingscommissie zes twaalfde termijnen tot voorziening in den dienst. Sonino stelde voor een twaalfde te

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1