15e J aarir. V rijdag 10 Juni 1892. No. 4306. V E 11S O H IJ T D A G E L IJ IC S. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. de en en *Ün NIEUWE SCHIEDAM! Prijs van dit Itlad A'oor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124.) 9 Juni '92. De keizersbijeenkomst te Kiel behoort we- ^ei' tot de geschiedenis. Czaar Alexander heeft Dinsdag-avond half tien onder kanon gebulder en een regen van vuurpijlen en hchtkogels', van de Duitsche vloot afgescho- terb de haven van Kiel verlaten, en is met ''■e Polamstem naar Kopenhagen terugge- s'°omd. Daarmede heeft de machtige be- heerscher aller Russen zijn tegenbezoek aan ^er» Duitschen neef' en souverein-broeder be goten. Het is inderdaad op het kantje af, hij aldus aan de beleefdheid heeft vol kan niet te Berlijn of te Potsdam werd contra-visite gebracht, maar op de Duit se kust te Kiel. De Czaar had dan ook Moeilijk door Duitschland kunnen gaan, zon- !?er den Keizer te bezoeken, en had hij het aitsche gebied gemeden, dan zou dit op- ^'euw opspraak verwekt hebben. Nu is alles bÜ het oude gebleven, en blijft den Czaar j vrijheid, de terugreis naar Rusland over of zee te nemen. Als om de Duitschers te doen gevoelen, Zy vooral op 's Czaren bezoek geen al groote verwachtingen moeten bouwen, ?,ad terzelfdertijd in een ander deel van bhropa een bezoek plaats, dat niet minder esproken is. De Russische grootvorst Con- ^ntijii, die in de badplaats Contréxeville in 6 Vogeesen vertoeft, kwam president Car- tijdens diens aanwezigheid bij de fees- 'l te Nancy, incognito bezoeken. Het is 66,1 feit, dat men zelfs in onzen democrati ze! j,'f'standigheden deed het de Russomanie der anschen in vroolijkheidswaanzin verkeeren. J zagen jn dit bezoek zooals later bleek uitdrukkelijk bevel van den Czaar ge- V ac''t een bevestiging der tusschen Rusland len tijd aan de faits et gestes van vorsten vorstenzonen bijzondere aandacht schenkt, z°o zou ook dit bezoek niet onopgemerkt gebleven maar onder de tegenwoordige bestaande jCer'dschapSbanden ^''krijk, en spraken van een tweede Kroon- l- Indien het 's Czaren bedoeling ge- is, een tegenhanger te hebben van Uit"6 ^leefdheidsvisite te Kiel, is hij daarin (]eSlekend geslaagd. De Franschen zijn in SatnM°lken' en vei'trouwen nu we'> dat de enkomst van Kiel de entente van Kroon- f niet zal verbreken. „.v.».,... De Duitschers ge- bij0?" daarentegen van de hartelijkheid die bet 'et bezoek te Kiel van weerszijden is °o. Zoo zijn dus beide natiën voor 't Vvegj." tevreden gesteld. Ook de Czaar de 1/ l'at 'iet dikwijls noodig is: de geiten °u' beider. te ontzien. In Italië ziet de minister-president Giolitti zich genoopt hetzelfde spreekwoord toe te passen. Aan den eenen kant heeft hij te rekenen met den steeds luider uitgesproken wensch naar bezuiniging en aan de andere zijde moet hij voldoen aan de verplichtingen, die het Drievoudig Verbond Italië oplegt. Hoe het ook zij, de noodige gelden voor den loopenden dienst moesten er toch komen en daarom had de Minister besloten zich voor- loopig met zes twaalfden van het bedrag der Staatsbegrooting tevreden te stellen. Maar hij had buiten den waard of liever de Kamer gerekend. De commissie van onder zoek wil hem slechts één twaalfde toestaan. Daarmede kan de Minister in geen geval genoegen nemen. Desnoods zal hij een wei nig toenaderen en zich met vier twaalfden tevreden stellen. Maar weigert de Kamer hem ook die, dan is haar doodvonnis getee- kend. Zij zal dan ontbonden worden en het noodige bedrag bij koninklijk besluit geheven worden. De algemeene verkiezingen zullen in elk geval in October plaats hebben. Het groote publiek ziet de parlementaire crisis kalm aan. Gisteren werd een aanvang met de discussie over de gevraagde credieten gemaakt, maar blijkbaar is de beslissing nog niet gevallen want Reuters office heeft het niet noodig geoordeeld iets omtrent de ge voerde debatten mede te deelen. In de hoofdstad van Hongarije worden in de laatste dagen groote feesten gevierd. Het is 25jaar geleden, dat Keizer Frans Jozef tot Koning van Hongarije is gekr oond. De Keizer vereert die feesten met zijne te genwoordigheid. In antwoord op een toespraak van den primaat van Hongarije zeide de Vorst, dat hij God bidt te gedoogen, dat de kroon van den H. Stephanus op krachtige wijze het instandhouden van den vrede moge verzekeren, maar dat, zoo het noodig mocht zijn, het zwaard van het duizend jaar oude vaderland de vijanden zou verslaan. Tot den voorzitter van de magnatentafel richtte de Keizer, in antwoord op hetgeen deze ge zegd had, de volgende woorden »De ont wikkeling van den Hongaarschen staat heeft de macht der geheele monarchie doen toe nemen." Den burgemeester van Pest wenschte de Keizer geluk met de heugelijke uitkomsten, die, dank zij hem, sedert 8 Juni 1867, den dag der kroning, zijn verkregen. De Keizer gaf in antwoord op een adres van het huis van afgevaardigden zijn dank te kennen voor de enthousiastische betui gingen van loyauteit. Hij herinnerde aan de groote patriotten, die sedert 25 jaar zijne getrouwe raadslieden waren. Het is een l'rijs der Advertentiëii Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. heerlijke troost voor hem te kunnen consta- teeren dat de geest die hen bezielde nog steeds blijft voortleven. Aan den graaf Szapary antwoordende, zeide de Keizer, dat hij in de geestdrift der bevolking een bewijs zag van de diepe gevoelens van de liefde der natie voor de kroon van St. Stephanus en voor het keizerlijk huis. AFRIKA. Het Berliner Tagéblatt maakt een parti culier telegram uit Zanzibar openbaar, vol gens hetwelk berichten uit Engelsche bron, over Mombassa ontvangen, bevestigen dat Emin-Pacha gestorven is. AMERIKA. Uit New-York word aan Daily-News gemeld dat Blaine's kansen voor het presidentschap dalende zijn. De openbare meening veroor deelt zijn plotseling ontslag en verdenkt zijne goede trouw. Op de republikeinsche conventie te Minnea polis zullen bij de eerste stemming drie candi- daten voorgesteld wordenHarrison, Blaine en Alger. Men houdt het er voor dat de can- didatuur vanAlger hel onmogelijk maken zal dat bij deze stemming reeds eene beslissing verkregen wordt. De voorstanders van Har rison en Blaine zijn onvermoeid aan het werk om de twijfelaars over te halen. Men zegt dat Harrison een aantal stemmen uit New-York en Calitornië gewonnen heeft, terwijl Blaine in het Zuiden aanhangers verworven heeft. Diens partij doet haar best de beslissing te vertragen, zoodat die waarschijnlijk niet vóór- Vrijdag of Zaterdag vallen zal. Uit Venezuela wordt aan de JVeio- York He- raldgemeld dat de slag bij Valencia vier dagen geduurd heeft. Het einde was dat Palacio's troepen in wanorde naar Valencia terugge trokken, waardoor de toestand voor den president hoogst bedenkelijk geworden is. Uit Buenos-Ayres wordt van 7 Juni gemeld, dat twee kanonneerbooten van de Braziliaan- sche opstandelingen, de Humaïla en de Fer nandez, aan den Braziliaanschen gezant te Assorr.ption zijn uitgeleverd. De opstandelint gen zijn uit Corumba gevlucht en hebben for- Coimbra ontruimd BELGIË. De politie te Luik heelt gisteren, tenge volge van verklikking, eenige dynamietpatro- nen gevonden bij iemand, Hansen genaamd, een colporteur en tevens een koffiehuishouder, en zes patronen met einden lond bij een mijnwerker, Lecomte geheeten. Beiden zijn gevangen genomen. ENGELAND. Het internationaal congres van mijnwer kers heeft gisteren beraadslaagd over de kwes-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1