B INNEN LAND. Kerknieuws. de profeet Abdullah hem heeft opgedragen de tegenwoordige dynastie af te zetten wegens de door haar aan de Europeanen gedane con cessies. De Sultan heeft daarop tegen de Kabylen der Angherras een afdeeling troepen afgezonden. A MER1KA. Uit Puerto-Cabello (havenstad in Carabolo) wordt aan de New-York Herald gemeld, dat generaal Crespo aan het hoofd van een leger tegen Caracas oprukt. President Palacio is feitelijk niets meer dan een gevangene in zijn paleis. Men vreest een gelijktijdigen aanval op La Guaira en Caracas. De officieele stemmencijfers der republi- keinsche conventie te Minneapolis gehouden zijn als volgt: Harrison 535,Mac Kinley482, Blaine 182, Reest 4, Lincoln 1. Ohio heeftop twee na al zijne stemmen aan Mac Kinley ge geven, ofschoon deze niet officieel kandidaat was voorgesteld. Nadat de uitslag gebleken was, stelde Mac Kinley voor Harrison eenparig te benoemen, hetgeen onder geestdriftige toe juichingen geschiedde. SPANJE. De werkstakingen in het noorden des lands nemen een zeer ernstig karakter aan. Of schoon de noorderspoorwegmaatschappij zich bereid verklaard had, de stakers weder aan te nemen, had vooral te Barcelona juist een uitbreiding der staking plaats, doordien de werklieden van andere vakken eveneens den arbeid staakten en de aarzelende of tegen strevende makkers zelfs wilden dwingen zich bij hen aan te sluiten. De toestand te Barcelona is dientengevolge dan ook zeer verergerd. De werklieden trachten de circulatie der tramwagens te beletten en vielen de fabrieken en huizen van fabrikanten aan. De gendarmes kwa men tusschenbeide en joegen de oproerigen uiteen, die op hen vuurden. De troe pen zijn in de kazernes geconsigneerd. Men gelooft, dat de stad in staat van beleg zal verklaard worden. Schiedam, 13 Juni 1892. Door het overlijden van den heer C. P. Hoek, lid der Provinciale Staten van Zuid- Holland voor Vlaardingen, is in dat district eerstdaags weer een Statenverkiezing noodig. Te Maassluis circuleert een adres aan den raad dier gemeente, waarbij de weder invoering der kermis wordt verzocht, aange zien Maassluis voor de minder gegoeden weinig gelegenheid tot ontspanning biedt. Het Fanfare-corps te Maassluis is voorne mens op 2 misschien ook op 3 Augustus van dit jaar een groot muziekfeest te orga- niseeren. Door Burg. en Weth. van Rotterdam is aan den Gemeenteraad in zake een tramlijn op den Westzeedijk het volgende voorstel Aan de Rotterdamsche Tramweg-Maat schappij met intrekking van de concessie voor den stoomtramweg in het gedeelte der Ha venstraat, tusschen de Lange Dijkstraat en het Lage Erf, concessie te verleenen voor het maken en als paardentram weg exploiteeren van een lijn op den Westzeedijk van de Scheepstimmermanslaan tot het Noordelijk einde der Havenstraat nabij de Aelbrechts- sluis, en zulks op den voet der concessie van den 15 Augustus 1878, en wijders op de volgende voorwaarden lo. dat voor deze lijn de jaarlijksche re tributie slechts verschuldigd zal zijn over het gedeelte tusschen de Scheepstimmermanslaan en de Lange Dijkstraat 2o. dat èn de stoomtramweg naar Schie dam èn de onderwerpelijke lijn ten minste om de twintig minuten van elk eindpunt uit bereden zal worden, en wel zoodanig, dat er voor het publiek ten minste om de tien mi nuten gelegenheid zij, om van de Havenstraat hetzij per stoomtramweg naar den Coolsingel, hetzij per paardentram naar de Scheepstim mermanslaan te vertrekken en omgekeerd 3o. dat met de geregelde exploitatie dier nieuwe lijn uiterlijk op den len Januari 1893 worde aangevangen. Voorts afwijzend te beschikken op het adres derheerenC. W. Heijbroek. J.D. zn.,c. s. enaan den heer A. van Mens c. s. kennis te geven van dit besluit. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van het hoogheemraadschap van Schieland en overeenkomstig het advies der commissie voor de plaatselijke werken hebben Burg. Weth. van Rotterdam aan heeren dijkgraaf en hoogheemraden van Schieland doen weten, dat de gemeente Rotterdam, wanneer de voorgenomen werken tot verbe tering van eenige binnenwateren voltooid zouden zijn, over voldoende werktuigen zouden kunnen beschikken, om den dienst door het hoogheemraadschap gevraagd te praesteeren, en als dan in staat zou zijn om op verschillende wijzen te voorzien in de gewenschte bemaling van de Schieboezem, hetzij door het westelijk of het oostelijk of het noordelijk gemaal. Na verdere onderhandeling is toen door het hoogheemschap een ontwerp-overeenkomst aangeboden, waarvan de voornaamste bepa lingen naar de door Burg. en Weth. verlang de wijzigingen aldus luiden De gemeente Rotterdam neemt op zich, telkens wanneer zulks door het Hoogheem raadschap van Schieland verlangd wordt, en aan te vangen binnen 12 uren na kenbaar- making van dat verlangen, water uit de Schie in de wetering af te laten tot een maximum van 25,000 M3 per 24 uren, tegen eene ver goeding van f 2.50 per 1000 M8. Die verplichting houdt tijdelijk op, wanneer door het defect raken van een der stoom werktuigen dei Gemeente de genoemde hoeveelheid water niet kan worden wegge- malen. De Gemeente behoudt zich het recht voor den bepaalden prijs van f2.50 per 1000 M3. om de 10 jaren te herzien. Deze overeenkomst kan door elke der beiden partijen opgezegd worden, evenwel met be paling, dat dit schiftelijk moet geschieden en dat de ontbinding eerst intreedt drie jaren na de opzegging. De Rotterdamsche Tramwegmaatschappij vervoerde in de maand Mei 11. 546.196 rei zigers met eene opbrengst van f41948.88 tegen 582.813 reizigers met eene opbrengst van f 44.209.13 in dezelfde maand van het vorige jaar. Nu eene tweede loods (No. 6) op het Handelsterrein aan de overzijde der Maas te Rotterdam dezer dagen is afgebrand, wei geren verschillende assuradeuren voorloopig goederen-posten in of bij de loodsen te verzekeren, of wel zij eischen 100 a 150 percent hoogere premie dan tot nu toe is betaald, zoowel met het oog op het onvol doende toezicht op dit uitgestrekte terrein, als wegens de naar hunne meening hoogst gevaarlijke inrichting der loodsen zeWen» speciaal wat het ondergedeelte betreft. De Ilaagsche Kunstkring heeft in zlJn zalen boven de passage een Oranje Tentoon stelling geopend; een belangrijke, tame 9 volledige reeks portretten van leden van n Huis van Oranje. De prenten zijn met zoi0 chronologisch gerangschikt, zoodat men, te beginnen met Réné van Chalons, van Wien prins Willem I in 1533 het prinsdom Oranje erfde, al de voorvaderen van onze jeugdig0 Koningin in de juiste volgorde de revue kan laten passeeren. Onder de platen zijn er vele die, afkom stig van oud-Hollandsche graveurs, groote waarde bezitten. In de gehouden zitting van de sVooi'l"0' pige Synode der Chr. Geref. Kerken" ZÜ" de handelingen der deputaten in zake de vereeniging der Afgescheidenen en Doleere"' den goedgekeurd en de grondslagen de" vereeniging vastgesteld, wat de bezittinge" de zending enz. betreft. Als officieel org""" zal een nieuw Kerkblad worden uitgegeven» door de redactie van de He Bazuin. De naam der vereenigde kerken zal luiden De Geref' Kerken in Nederland. De dassen komen de eerste maal vóór 31 Juli, de prov. synode'1 vóór 31 Aug. e. k. bijeen. Jl. Zaterda'g had Amsterdam als gast binnen zijne muren de jongste zuster va" Id. M. onze Koningin Regentes, de 19 jai'ige prinses Elisabeth van Waldeek-Pyrmoid- De hooge bezoekster had haren intrek ge' nomen in het paleis op den Dam. In de11 middag werd in gezelschap van nog ee" paar dames en een in civiel gekleeden heef een rit per rijtuig door de stad gemaak'- Omstreeks kwart vóór vieren was het hoog" gezelschap op het paleis teruggekeerd. Het onweder van Vrijdag-avond was om' streeks middernacht boven Amsterdam l°° hevig als men zelden kon waarnemeI1' Aanvankelijk, toen in den letterlijken zin d"^ woords de bliksem niet van de lucht was,boO het uitspansel een zeldzaam fraaien aanblik' Bijna voortdurend was de stad in een toove' achtig, maar toch verblindend licht gehm1' dat vooral op plaatsen waar men een ve' gezicht had, talloozen deed stilstaan. Juist te middernacht viel een regenb"" welke veel van een wolkbreuk had. Ook in de streek tusschen Hoorn en huizen woedde dit onweer. De bliksem sl° o. a. te Grootebroek bij den heer P. Vijziel^f1 in, verbrandde een kapberg met al de da"1^ zich bevindende landbouwgereedschappen een nevenstaand schuurtje. d"1 De Utrechtsche Kamer van Koopha" heeft o. a. besloten bij de spoorweg"""*^ schappijen aan te dringen om pogingen aa" wenden zich bij den Midden-Europees®1 tijd aan te sluiten. W Van hoogst geachte zijde wordt aan de uit 's-Bosch gemeld dat het bericht va" N. Koerier, als zou de plechtige ^'ssC. "jjjk wijding van Mgr. Van de Ven waarschij^^ in het Groot-Seminarie te Ilaaren plaat-3 ben, geheel bezijden de waarheid is- stellig geschieden in de kathedraal van te 's-Bosch, doch het tijdstip is Xl0° ^al- vastgesteld en aan Mgr. zeiven "°S bekend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2