HI N N 15 N LAN 1). dez« d»1 geven zal worden, nadat de Czaar het besluit zal hebben bekrachtigd. SPANJE. De ministerraad heeft besloten ten aan zien der onlusten te Barcelona met de meeste gestrengheid te werk te gaan. Volgens tijdingen uit Barcelona hebben de werkstakers het lossen van vaten petroleum uit eeri Noorweegsche korvet verhinderd met bedreiging van het schip in brand te zullen steken. Nadere tijdingen uit Barcelona melden dat er opnieuw wanordelijkheden zijn ont staan. Tegen een uit Frankrijk komenden trein zijn steenen geworpen. Tusschen de troepen en de werkstakers heeft eene bot sing plaats gehad. Verscheidene personen zijn gewond. De overheid heeft de troepen bijeengetrokken en de staat van beleg is afgekondigd. De werkstakers hebben volgens de laat ste dépêches een brief tot den gouver neur gericht, waarin zij beloven den arbeid te zullen hervatten indien de fabrieken hen allen weer aannemen. Doch dit weigeren de fabrieken. Schiedam, 14 Juni '1892. De timmerman Kruizinga, wonende aan de Kreupelstraat, alhier, was heden morgen circa 7 uur bezig in de gemeente Vlaardingen, waar hij werkzaam was, een stelling te plaatsen, toen een der palen weggleed en de stelling op Kruizinga neerkwam. Per rijtuig werd hij naar zijne woning vervoerd. Zijn toestand is redelijk wel. Vanwege H. M. de Koningin is f 400 be schikbaar gesteld ter verdeeling onder de werklieden, werkzaam aan het universiteits gebouw te Utrecht. Eene commissie van tien personen in Fries land heeft aan H. M. de Koningin-Regentes tijdens haar verblijf te Leeuwarden een par ticulier gehoor verzocht, om haar een adres aan te bieden, waarin zij den toestand der arbeiders in die provincie hebben geschetst. Voor den Kamerzetel in het district Roer mond, opengevallen door het bedanken van den heer G. Diepen, heeft zich candidaat gesteld de oud-minister van justitie jhr. mr. Ruijs van Beerenbroek. Het hoofdcomité van het Boode Kruis heeft besloten, het 25jarig bestaan van de Nederlandsche Vereeniging op 19 Juli feestelijk te herdenken. Nadat gepasseerden Woensdagavond per Vlaardingsche stoomboot ten 5^ ure weder ongeveer 150 Duitschers te Vlaardingen waren aangekomen, meerendeels bestemd voor de schepen der reederij van de firma Joost Pot, om daarmee den volgenden dag te vertrekken en inmiddels tal van ervaren zeelieden uit Egmond, Marken en andere zeeplaatsen gearriveerd waren en ook ver scheidene werkelooze kuipers zich ter haring vangst hadden aangemeld, bleek dat een 20tal der Duitschers geen plaatsing op de haring schepen konden erlangen, zoodat zij onge troost weder naar hun land moesten terugkee- ren, wat voor die menschen niet alleen eene groote teleurstelling, doch tevens eene schadelijke geschiedenis was, wijl zij, niet aangeschreven zijnde, nu de reiskosten her- e n derwaarts voor hunne rekening moesten nemen. (V. Ct.) Vlaard ngen was de vorige week weer het tooneel van een buitengewone bedrijvig heid, daar de haringvloot is uitgezeild. Binnen drie dagen zijn ongeveer 60 loggers ter haringvisscherij vertrokken, en kwamen honderden vreemdelingen, meestal Duitschers, hier aan, om op de haringvloot te varen. Vrijdag arriveerde te Vlaardingen de log ger Wilhelmina Johanna", schipper D. Van 't Oor, gedurende wiens reis een der opva renden, de 16-jarige Nieuwstraten, ziek was geworden en gestorven, waarop zijn lijk door de bemanning over boord is gezet. In de communicatie tusschen een belang rijk deel van Zuid-Holland het eiland Voorne en Putten n.l. en het vasteland komt eerstdaags eene groote verbetering. De stoombooten der Zuid-Hollandsche Stoom bootmaatschappij, de eenige, die van Brielle en Hellevoetsluis op Rotterdam varen, ver trekken des zomers 't laatst van Brielle en Hellevoetsluis half 5 a 5 uur 's namiddags en des winters twee uur a half drie dan is er dus geen gelegenheid vóór den volgenden morgen. Winter en zomer kan men Brielle en Hellevoetsluis 's morgens niet vroeger bereiken dan half 11 11 uur. Nu is, met ingang van 1 Juli a.s. het brievenvervoer van het vasteland naar Voorne en Putten en omgekeerd opgedragen aan de Vlaardingsche Stoombootmaatschappij, die ook passagiers en goederen mag vervoeren. Hierdoor wordt het mogelijk 's morgens vóór 8 uur te Brielle en Hellevoetsluis te zijn, terwijl men's avonds 9 uur nog van daar kan vertrekken. Hierbij komt, dat de uren van aankomsten vertrek verband zullen houden met treinuren te Vlaar dingen en dat men op die booten ook kaartjes voor spoorstations zal kunnen krijgen. Het gemis van een locaal-spoor of stoomtram, waaraan zoo'n groote behoefte bestaat, wordt door een en ander gedeeltelijk vergoed. Graaf Sverdrup, opperjagermeester van Z. M. den Koning van Zweden en Noorwe gen, bood vóór zijn vertrek naar zijn land, gisteren aan de leden van het uitvoerend comité der sport-, visscherij- en jachtten- toonstelling te Scheveningen een déjeuner aan in den Hollandschen restaurant op het terrein. Zeer eigenaardig had de gastheer uitsluitend Noorsche spijzen en dranken laten gereed maken, zoodat de gasten o. a. een proefje konden smaken van echt rendier- vleesch en den in Noorwegen zeer geliefden blackcock, terwijl Noorweegsche groenten werden gediend en Noorsche likeuren ge schonken. Als kenmerkende hulde aan Ne derland werd echter ten slotte Hollandsche kaas genuttigd, die de vertegenwoordiger van Noorwegen bijzonder roemde. Tijdens het maal speelde de muziek der huzaren buiten en liet herhaaldelijk het Noorweegsche volks lied hooren. Door den heer Sverdrup werd in een dronk hulde gebracht aan de leiders van de ten toonstelling, die hij zeer interessant noemde, welke dronk werd beantwoord door een van de Noordsche afdeeling, die zoo tijdig gereed was, dank zij den ijver van den Noorschen gedelegeerde. De heer Sverdrup zeide har telijk dank en dronk, terwijl de volksliede ren werden gespeeld, de gezondheid van zijn vorst. Hij heeft ten slotte de verzekering gegeven, nog tijdens den duur der tentoon stelling te Scheveningen te zullen terug- keeren. De arrondissements-rechtbank te AmU6'^ dam, uitspraak doende in de zaak van f' K. en Arie G., beklaagd van het verspreid^ geschrift dat beleedigend wordt ge acht voor H. M. de Koningin-Regentes, heeffc onder aanneming van beklaagden's verzet ring, dat het hun doel niet was te beleedig6"' verklaard, dat die niet opgaat ten aanz'ej van de zinsnede, waarin H. M. wordt ver weten, dat zij onder »het masker van he dadigheid" f 1500 aan de armen van BeeS gezonden heeft; dat toch deze uitdrukking H. M. beschuldigt van een huichelacht'o uitoefenen der liefdadigheid en dus is belee digend, verklaart de beklaagden schuldig aan dit misdrijf en veroordeelt hen tot drie maan den gevangenisstraf. Door de politie werden te Utrecht gistere11 ochtend twee Duitschers gearresteerd, (he in een bierhuis zoodanig over vrij aanzie'"' lijke sommen spraken, dat het de aandad' van een der bezoekers trok, die daarop ''e politie waarschuwde. Een inspecteur el1 rechercheur namen de beide Duitschers medfl naar het politiebureau, waar bij onderzoek bleek, dat zij nog bijna duizend mark aa'1 hun lichaam verborgen hadden van ee" diefstal, die zij bekenden in Mei begaan te hebben aan de Dresdener Bank te Berli)11' waar beiden in betrekking waren geweest- De diefstal schijnt te Berlijn nog niet ont dekt te zijn geweest, althans er was geene aanvrage om opsporing van de Bei" lijnsche politie ontvangen. In de befaamde klokkenhistorie te BroK' gerga is een eind-besluit genomen, waardoo' alle belanghebbenden tevreden worden ge" steld. Sedert de Nijehemsters hun klok te rughebben, zat Brongerga zonder. Thans heeft de Raad van Schoterland besloten, dat eef nieuwe klok in het klokkenhuis zal worden geplaatst, op voorwaarde dat de ingezetene'1 f100 beschikbaar stellen. Dat dezen hieraan zullen voldoen, lijdt geen twijfel. Dan za' de gemeente er f 100 bijleggen, en daar 'fe verkoop van de oude klok f160 heeft opge" bracht, is de verkregen som voldoende o'11 een nieuwe klok aan te schaffen. Door de Vereeniging van Vogelvrienden Ornis te Groningen, is een adres aan den minister van Justitie verzonden, waarin °P beperking van het zoeken der kievitseiei'el1 wordt aangedrongen. Het optreden der middernachtszendelingeI1 heeft Zondagavond weder aanleiding gegeve" tot ongeregeldheden in de Polsbroek te Zutfe" De bevolking dier buurt koos partij tegen «zendelingen", met het gevolg, dat het t0 een ernstige botsing kwam, waaraan de P° litie, versterkt door maréchaussée, welf1" zich genoodzaakt zag de sabel te trekken, n' dan na veel moeite een einde kon maks11' Zooals men weet, wordt nabij Valkenbu'o (Limburg) een boerderij, waar het mond- e klauwzeer is uitgebroken, bewaakt door n'1 litairen. Hoe ernstig sommigen hunner taak opvatten, kan blijken uit het feit een viertal dezer landsverdedigers slapelH zijn aangetroffen. Onmiddellijk werden naar Maastricht overgebracht tot het o'K'e'e gaan der hun opgelegde straf en door a"del militairen vervangen. In een Vrijdag te 's-Bosch gehouden 11 gadering heeft zich, onder voorzitters" van Jhr. P. J, J. S. M. Van der Does

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2