BINNEN L AND. tieven of zooals zij daar genoemd worden de onafhankelijke kandidaten. De katholieke bladen betreuren het verlies te Brussel ge leden, maar stellen den uitslag in de provincie voor als een groot succes voor de conserva tieve regeering. Zij misprijzen het samengaan te Brussel van liberalen en socialisten en noe men het onzedelijk. De liberale bladen spre ken met ingenomenheid van de overwinning te Brussel, door welke het vormen van eene conservatieve meerderheid van twee derden van het geheele parlement verhinderd is. Als gewoonlijk zijn de verkiezingen weer vergezeld gegaan van oproerige betoogingen van de zijde der liberalen, vooral in die plaatsen waar zij de nederlaag hebben gele den. Te Gent werden de katholieke gebouwen door politie en gendarmerie bewaakt. Te Antwerpen is eene sterke bende van betoogers binnengedrongen in de woning van een uitge ver van een katholiek dagblad. De uitgever schoot om zich te verdedigen eenige malen met een revolver en verwondde een der manifestanten ernstig. Verscheidene andere personen werden gewond door de stukken glas der ruiten die braken. De gendarme rie en de politie dreven de manifes tanten uiteen, echter niet dan nadat deze zich tegen de gendarmen gekeerd hadden, waarop de gendarmen een charge maakten met getrokken sabel. Zoo slaagden zij er in de manifestanten uiteen te drijven, doch in een naburige straat poogden dezen zich weder te vereeriigen. Verscheidene andere benden zijn eveneens uiteengejaagd. Te Atb is groote verwoesting aangericht aan het gebouw van den Cercle Catholique met getrokken sabel heeft de gendarmerie h'et verdedigd. Het liberale gepeupel brak de straten op. Tal van personen zijn ge wond door het stooten met de bajonetten. In verscheidene huizen en katholieke instel lingen zijn de ruiten ingeworpen. Zoo heb ben zich de liberalen over hun nederlaag gewroken. De comité's tot waarneming der belangen van eigenaars van Portugeesche effecten te Parijs vergaderd, verklaren in hun protest tegen de weigering van Portugal om de con ventie van 24 Mei te ratificeeren, dat zij, indien de Portugeesche regeering er bij vol hardt om de eigenaars der fondsen de eigen dunkelijke vermindering der rente van de schuld op te leggen, langs alle wettige wegen, inzonderheid door middel van de Europee sche effectenmarkten, de noodige maatregelen zullen trachten te verkrijgen, om de belangen der eigenaars te verdedigen. Over Curasao wordt aan den New-York Herald uit Caracas bij gerucht vermeld, dat president Palacio op de vlucht is, en de omwenteling in Venezuela spoedig ten voordeele van Crespo beslist zou worden. Een ander bericht van de Herald meldt, dat Pa- lacios' troepen, ten zuiden van Ortiz, in de provincie Guarico, geslagen zijn met een verlies van duizend man, en dat de president nog in verschillende andere gevechten de nederlaag heeft geleden. Uit Teheran wordt aan de Times gemeld, dat de sterfte te Meshed Donderdag en Vrij dag telkens op vierhonderd personen geraamd wordt. De bazaars zijn gesloten en de han del staat stil. Ook te Sebservar (W. van Meshed; is de cholera uitgebroken. De Itegeering zond een Europeesch geneeskun dige derwaarts, en de noodige soldaten om een cordon rond de stad te trekken. Uit St. Petersburg verneemt de Times, dat de cholera zich vertoont in het land, aan gene zijde van de Kaspische zee, en volgens de Standard is de ziekte ook in den Kaukasus doorgedrongen. Schiedam, 15 Juni 1892. Door bemiddeling van den boekhandelaar A. L. A. van Pinxteren ontvingen wij Voor de Zwartjes van Afrika f 5. In de gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad waren nog ingekomen de volgende stukken verschillende missives van Ged. Staten ten geleide van door hen goed gekeurde raadsbesluiten. Eene missive van de commissie, uitmakende de directie der stedelijke gasfabriek, het bericht bevattende dat, aangezien met het bouwen der nieuwe ovens aan de fabriek gewacht moest worden tot Ged. Staten hun ne goedkeuring hadden verleend aan het raadsbesluit tot het aangaan eener geldlee- ning van f 188.000, het gunstige jaargetijde om dat werk uit te voeren, voor een goed deel is verstreken en dus met den bouw der ovens eerst in het volgend jaar kan begonnen worden, zoodat de gelden daarvoor ad f 33.000 eerst in Maart 1893 noodig zijn werd aangenomen voor kennisgeving en de ingekomen rekening met de bijlagen der fabriek in handen zijn gesteld der officieele commissie om onderzoek en rapport. Eene missive van de raadsleden, de heeren De Groot, Maas en Van Harwegen denBreems, gericht aan den Voorzitter, daarbij ter be handeling in de eerstvolgende vergadering inzendende een gewijzigd reglement van orde voor velschillende vaste raadscommissiën en eene missive van de regenten van het St. Jacobs-Gasthuis en eene andere van re genten der Hofjes van Belois. beiden ten ge leide der rekening over 1891 en der begrooting voor 1893 van deze instellingen, werden tot eene volgende vergadering ter visie gelegd. Een gelijk besluit werd genomen ten aanzien van het adres van het centraal bestuur van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenver bond," om bij het geven van concessies en het toekennen of uitbesteden van werken, bepa lingen voor te schrijven, waarbij de werklieden in de onderscheidene daarbij betrokken be drijven, de uitbetaling verzekerd wordt van een minste loonbedrag en een grens wordt gesteld aan den dagelijkschen en wekelijk- schen arbeid. De Raad besloot, na afdoening van het eerste der aan de orde gestelde ontwerp-verordenin- gen, de behandeling der overige verordeningen evenals die voor het reglement van orde, tot eene volgende vergadering aan te houden. De Burgemeester werd gemachtigd het bekende geding tegen de Stearine-kaarsenfa- briek »Apollo" zoo in eersten aanleg als in hooger beroep en cassatie voor de gemeente te voeren. De ingekomen afdruk van een verzoek schrift, gericht aan burg. en weth. in alle gemeenten in Nederland, onderteekend door 219 ingezetenen van verschillende gemeenten van het rijk, waarin de gemeentebesturen worden uitgenoodigd partij te kiezen voor de Midden-Europeesche tijdregeling, zal voor de leden ter visie worden gelegd, opdat zij bij eventueele hernieuwde behandeling van dit onderwerp, van den inhoud kennis zouden dragen. De heer Den Breems wilde, dat Burg. en Weth. zich tot de Hooge Regeering zouden wenden met de mededeeling, dat de gemeente bereid is den Midden-Europeeschen tijd in te voeren, als deze zal worden aan genomen. Op voorstel van den heer Den Breems, besloot de Raad het door B. en W. in te dienen rapport van den gemeente-architect, over de mogelijkheid om de bewoners der Oostzijde van den Singel aansluiting te ge ven aan het gemeente-riool aldaar, tot een volgende vergadering ter visie te leggen ten fine van bericht en raad in handen stellen van de commissie van fabricage. Nadat de Voorzitter nog had medegedee 1 den uitslag der gehouden aanbesteding het vernieuwen van den kaaimuur tussche de Willemsbrug en de Varkenssluis, w0' de vergadering gesloten. dg Heden-namiddag, circa 4Jj uur, had aan West vest, nabij de Gerrit Verboonstraab een verschrikkelijk ongeval plaats. Het ad»4' jarig zoontje van Schilfer, wonende aan d0 Stationstraat, was bij het uitgaan der scb°° spelenderwijze op een voorbij rijdende s'ee" perswagen gesprongen, tusschen het voor- e" achterwiel. Door een of andere omstandig']e'1 schijnt hij daarafgevallen met het noadlott'2 gevolg dat het achterwiel hem over 'thoofdgibg' dat totaal werd verpletterd. De dood vvaS onmiddellijk. Per brancard werd het lijkJ® naar de ouderlijke woning vervoerd. Aan de Rijks-Universiteit te Leiden is het theoretisch geneeskundig examen afgelegd door den heer H. C. Knappert. De Rijksmiddelen brachten in de vijf ee(' ste maanden des jaars f 44.548.000 op te' gen f 43.791.000 in hetzelfde tijdvak va" het vorige jaar. Den llden dezer heeft te Brussel onderteekening plaats gehad der overee'1' komst tusschen Nederland en België, tot regeling van de grens tusschen Baarle -Nassa11 er. Baarle Hertog. Het schijnt, dat het verblijf op Soestdij'1 met zijn prachtige omgeving, HH. zeer goed bevalt, tenminste men ziet haaf dagelijks grootere of kleinere rijtoeren do01" den omtrek doen. Ten behoeve der armen van de gemeeld® Utrecht is door HH. MM. de Koningin en d0 Koningin-Regentes een som van f 1000 be' schikbaar gesteld. De Commissaris der Koningin in de provind0 Utrecht, de generaal-majoor bevelhebber de Nieuwe Hollandsche waterlinie, de burge' meester van Utrecht en mevrouw Ueigef gebruikten gisteren het middagmaal in het paleis Soestdijk. De N. Rott. Ct. bevestigt thans het o'1' langs medegedeelde bericht, dat binnenkok een nieuwe organisatie van het leger worden vastgesteld, waarbij een afscheidi":» zal worden gemaakt van veld- en bezettings' troepen en dat generaal-majoor W. K. van Helden tot commandant der veldtroep011 zal worden benoemd. Het blad vermeldt verder, dat de versch''' lende inspecteurs voor technische belang0'1 zullen worden behouden. Deze jnspecteu1'" zullen slechts den rang hebben van gen era3'' majoor, terwijl de commandant der veldtr00' pen luitenant-generaal zal zijn. De Haagsche correspondent der N. Gf°^ Crt. meldt, dat waarschijnlijk eerst tegen - Juni het debat over de belastingvoorstel'0'1 zal aanvangen, indien er niet tot een na" sectie-onderzoek wordt besloten, wat bij vd01^ nogal warme ondersteuning vindt en waarv" zeker wel iets is te zeggen, mits het ge al te lange vertraging in de openbare beha'1 deling veroorzaakt en tot bekorting van 11 publiek debat leiden kan. Met opzicht tot de plannen van minis^t Pierson betreffende den jeneveraccijns me de correspondent, dat het ontwerp, a's 111

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2