Bij i Hommer beboert een Bilmisel. 15e Jaarg. Zondag 19 en Maandag 20 Juni 1892. No. 4313. De Belastingvoorstellen. ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT l'rijs van dit Itiad Voor Schiedam per 3 maanden /1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het Huteurereclit van Ren inhoud dezer courant i» ver- tekerd volgen» de Wet v»n 28 Juni 1881 (S/si/, no. 124.) l'rijs der Adverieniiën Van 10 regelsO.öO Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. III. {Slot.) Nog minder dan de landbouwende stand, 2al de winkelstand door de nieuwe regeling borden gebaat. De voorgestelde vermogens belasting zal vooral op den winkelier druk ken. Zijn vermogen bestaat in den regel hit een groot huis, dat op goeden stand moet staan, en dus duur moet worden gekocht, blaar als huis geen rente of inkomen af werpt en uit goederen, waarvan hij er we gens de concurrentie een greote keuze en groote waarde moet voorhanden hebben. De baarde dezer goederen is aan zeer veel wis selvalligheden onderhevig. Desondanks ma ken zij deel uit van het vermogen, en zullen moeten bijdragen tot eene belasting naar bet inkomen uit vermogen, hoewel zij niet a'leen dikwijls geen inkomen afwerpen, maar boor waardeverlies enz. vermindering van Vermogen veroorzaken. De winkelier betaalt daarenboven ruimschoots zijn deel in de pa tent- en personeele belasting, die voorloopig 0nveranderd zullen blijven, evenals de grond belasting van de gebouwen. De vermindering v&n den zout- en de afschaffing van den zeep accijns komt hem slechts in geringe mate, hoofdzakelijk voor de huishoudelijke behoef ten, ten goede, terwijl hij daarentegen in de t'erhooging van den gedistilleerd-accijns even- teel, zoo niet meer, dan in den zeepaccijns zal Ódragen. Van de voorgestelde vermindering b^r mutatierechten profiteert de winkelier *b'een, wanneer hij zijn zaken overdoet, en 6 afschaffing der tollen op vaarten en we- heo, heeft voor het meerendeel van den ne- Jjbgdoenden stand niet de minste waarde. 6 winkelier is bij de nieuwe belastingre- ®e''ng wel aan den slechtsten koop hij zal de nadeelen van ondervinden, zonder ee"'ge noemenswaardige vergoeding voor be plaats te ontvangen. *->ok Je mindere standen zullen door de ^°rgestelde belastinghervorming slechts in 'oge mate worden gebaat. Kan de r*man over 't algemeen niet door de ^''oiogens-belasting worden getroffen, de foundering van de mutatierechten en van toll ^ronbbelasting en de afschaffing der e" op vaarten en wegen heeft voor hem V^e«- weinig waarde. De vermindering kon 6n zoutaccijns zal hem zeker ten goede bhard" 611 v'erheugen er ons over> dat V01 001 tevens aan een onedel en gevaar- Ij^ J,-brijf een einde zal worden gemaakt. z°utsniokkelen zal zeker alle reden van bestaan verliezen, als de winst van slechts een paar centen per kilo, de moeite en ge varen aan dat eigenaardig bedrijf verbonden, niet meer loont. Door de afschaffing van den zeepaccijns zal zeker de werkman ge baat worden; want al wordt deze accijns ook nu reeds grootendeels ontdoken door de aan wending van het product, onder den naam van olie en loog bekend, zeker is 't, dat de kleederen van den werkenden stand er in duurzaamheid bij zullen winnen, als de huis moeders of waschvrouwen, in plaats van het bijtend loogproduct, weder de traditioneele groene zeep voor de wasch zullen kunnen gebruiken. Tegenover dit voordeel staat, dat de borrel van den werkman door de verhooging van den gedistilleerd-accijns weder duurder zal worden, wat hem in 't geval hij er twee per dag gebruikt, zooals dr. Schaep- man hem die wil gunnen, zeker op een niet onbelangrijke uitgave zal te staan komen. Summa summarum. Wij moeten tot de conclusie komen, dat volgens de belasting voorstellen van den minister Pierson geen enkele stand naar billijkheid zal worden be last, m. a. w. dat daarmede niet het doel zal worden bereikt, dat de Minister er zich mede voorstelde: ontheffing van de mindere en burgerklassen, die naar verhouding van hun draagkracht te zwaar worden belast en meerdere belasting van de hoogere klassen, die in evenredigheid tot hun vermogen te weinig betalen. De hoogere klassen, de ge lukkige bezitters van effecten en andere roei ende en onroerende goederen, zullen wor den getroffen door de voorgestelde vermogens belasting, maar niet in die mate als hun ver mogen hun te dragen geeft. De nijvere middenstand en hier hebben wij vooral het oog op de landbouwers en winkeliers zullen öf slechts in zeer geringe mate wor den ontlast óf' integendeel zwaarder worden belast door de voorgestelde belastinghervor ming, die hun een verhooging van druk zal brengen zonder een daarmede gelijk staande ontheffing te bieden. De mindere standen zullen door de ontheffing der eerste levens behoeften eenigszins worden gebaatmaar de belastingdruk zal, zoolang het personeel ongewijzigd blijft, niet in verhouding staan tot hun draagkracht en nog steeds te groot zijn. Van ons standpunt moeten wij het zeker ten zeerste betreuren, dat onder de belas tingvoorstellen van den minister Pierson ook voorkomt een voorste) tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Reeds meer malen werd bij verhooging van den gedistil leerd-accijns door opvolgende ministers ver zekerd, dat deze verhooging nu de laatste zou zijn, toch slaat men telkens opnieuw de hand naar het product onzer plaatselijke stokerijen uit. Van verschillende zijden werd er tegen geprotesteerd, onze financiën steeds meer van de jeneverbelasting afhankelijk te makente vergeefsde drankaccijns blijft steeds de kurk waarop het brooze li chaam onzer Staatsfinanciën drijft. Dat door de verhooging van den drankaccijns de smok kelarij krachtig aangemoedigd, de verval- sching van den drank in hooge mate bevor derd wordt, weegt in 's Ministers schatting evenmin als het niet te weerleggen feit, dat deze verhooging alweder op den minderen man drukt, omdat men zijn borrel duur der maakt, die ieder weldenkende hem, mits in redelijke mate genoten, wil vergunnen. Mogen ook al deze argumenten voor de Ka merleden niet wegen, dan bedenken zij, dat door de accijnsverhooging ook een belang rijke tak van industrie wordt gedrukt, waar bij duizenden een bestaan vinden en die groote diensten aan het Vaderland bewijst. Van het billijk oordeel en het gezond ver stand onzer Kamerleden verwachten wij dan ook, dat zij zich tot deze accijnsverhooging niet zullen leenen, ook al heeft de Minister ze tot f 3 teruggebracht. Evenzeer zullen zij voorzeker ook bij de beoordeeling der andere belastingvoorstellen met het vader- landsch belang en de eischen van recht en billijkheid te rade gaan. Wij zullen ons dan ook ons eindoordeel over de belastingvoor stellen van den minister Pierson alsnog voor behouden, en afwachten, hoe zij uit den smeltkroes der parlementaire actie te voor schijn zullen treden. 18 Juni '92. De minister-president Beernaert dineerde gisteren op het paleis te Brussel bij den Koning. De ministerraad zal heden den dag van de bijeenkomst der nieuwe Kamers vaststellen. Men zegt dat de ministerraad zich ook bezig zal houden met de aanvulling van het Kabinet. En zal waarschijnlijk ook eene kleine verandering in gebracht worden. De Conventie van gemachtigden uit de provincie Ulster is gisteren te Belfast ge houden 11400 personen waren aanwezig. De hertog van Abercorn is tot voorzitter benoemd. Hij hield eene krachtige rede tegen den Home Rule van Gladstone. Ulster zou dien nooit aannemen, want dit zou gelijk staan met Ierlands afscheiding van het Vereenigd Koninkrijk. Deze rede werd met de uitbundigste toejuichingen begroet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1