No. 4315. 15e Jaarg. Woensdag 22 Juni 181)2. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs van dit Itlad Noor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Jnni 1881 (Stsbl. no. 124.') Prijs der Adverlentiën Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AFRIKA. Er zijn te Zanzibar berichten ontvangen over de Duitsche expeditie onder bevel van baron Bulow, bestaande uit 5 Europeanen en 150 Soedaneezen, met een kanon. De expeditie heeft een nederlaag geleden bij Moshi op den lOen Juni. Het kanon werd genomen en twee derden der manschappen hioet gedood zijneen Europeaan sneuvelde, ®n Bulow met nog twee Europeanen wer den gewond. De meeste overgeblevenen *ijn naar Gorga en anderen naar het fort Mareng gevlucht, dat later ontruimd is ge worden. De Engelsche administrateur Ber- keby heeft levens- en geneesmiddelen naar Taveta gezonden. AMERIKA. De New-York Herald meldt uit Venezuela, dat er een gevecht plaats heeft gehad ten Westen van Caracas, waarin Palacio's troepen volkomen verslagen werden. Er werden acht honderd man gevangen genomen. Generaal Crespo zou te Caracas spoedig zijnen intocht boud en. Er is eene plaatselijke omwenteling uitge broken in den Braziliaanschen staat Rio- ^rande. De gouverneur, burggraaf Pelotas, 's afgezet door de partij van Castilho, welke bestaat uit aanhangers van den ex-dictator ^onseca. Generaal Tavareo is tot opvolger van den gouverneur Pelotas benoemd, doch bij zal hoogstwaarschijnlijk vervangen worden door Victorina Monteïro, behoorende tot de Partij van Castilho. Blijkens de berichten van de New- York Iie- >(lld uit Venezuela is de bevolking vanCara- fel verbitterd op Palacio. De hoofdstad ^°>'dt belegerd. Het zilvergeld is schaarsch. r Wordt hongersnood gevreesd. Over Cura- wordt gemeld dat. Palacio aan boord van bet oorlogsschip Lïbertador gevlucht en, naar y, O 1 O en gelooft, te Trinidad gezien is. De vice- Pr®sident Villegas heeft voorloopig het bestuur aat>vaard. AZIË. Aan de limes wordt uit Yokohama ge- dat de staatkundige crisis voortduurt. et ministerie weigert heen te gaan, ondanks 'laa'de nederlagen in de Kamer, alwaar fi°PP°sitie de aanneming van alle belang- 0 ontwerpen onmogelijk maakt. Een g ,VlSe aardbeving richtte weder belangrijke o ae aan. De slechte gang van zaken is aak, dat de Japansche banken hare aflaires ^'e'dijk verminderden. 2eil't Calcutta verneemt de Times, dat het c up Crofton-hall, met volkomen gezonde bemanning vertrokken, is teruggekomen, be smet met de choleraziekte, waaraanzes perso nen gestorven waren, terwijl achttien personen waren aangetast. De doctoren schreven het geval toe aan het nuttigen van besmet pekelvleesch. Ook in eene gevangenis is de cholera uitgebroken de gevangenen zijn uit het gebouw gebracht, nadat ettelijken waren bezweken. De Times ontving berichten uit Teheran, volgens welke het aantal choleralijders, dat in twee dagen te Meshed is overleden, op 550 wordt geschat. Tot dusver verspreidt de ziekte zich slechts weinig naar het westen. De overheid verhindert het trekken der pel grims. In Khorassan wordt eene quarantaine van zes dagen gehandhaatd. DUITSCHLAND. De Koning en de Koningin van Italië zijn gisteren te 6 u 22 m. aanhet station Wild park te Potsdam aangekomen, en door den Keizer, de Keizerin en de leden van het ko ninklijk huis ontvangen. De ontmoeting was van beide zijden zeer hartelijk de vorstelijke personen omarmden elkander herhaaldelijk. De hooge gasten begaven zich daarna spoedig naar het nieuwe paleis. De Post meldt omtrent de legerwet, die in het najaar aan den rijksdag zal worden ingediend, dat daarin als eene conditio sine qua non gesteld wordt de invoering van den tweejaarschen diensttijd, met vermeerdering van het staande leger en aanzienlijke uit breiding van het onderwijzende personeel. Het schijnt nog niet vast te staan hoeverre er, tot verbooging der legersterkte, zal wor den ingegrepen op de Ersatz-Reserve en op den tweeden ban van den Landstorm, doch het leger zal in vredestijd tot minstens 550,000 man, dus ongeveer 70,000 meer dan thans, opgevoerd worden. Dit heeft eene hoogere uitgaaf van ongeveer zestig millioen jaarlijks tot gevolg. Voorts zal in de infan terie eene zoodanige hervorming plaats grij pen, dat voor hare samenstelling in oorlogs tijd, welke thans geschiedt uit reserve, land weer, Ersatz- en landstormtroepen, er als het ware eene kern geschapen zal worder., door welke het eigenlijke veldleger ontheven wordt van de thans noodzakelijke en zeer bezwaarlijke detacheeringen bij het uitbreken van eenen oorlog. In overeenstemming met de sedert 1887 bij de Fransche infanterie bestaande complementaire kaders zullen er opgericht worden eene soort van stam- of kaderbataljons der 173 infanterie-regimenten van het Duitsche leger, met eene daaraan gepaard gaande verdere vermeerdering van de sterkte der infanterie- en jagerbataljons. In eene talrijk bezochte vergadering van ingezetenen te Berlijn is besloten, zich tot den gemeenteraad te wenden met verzoek alles te doen ter voorkoming eener misluk king van het plan tot het houden eener we reldtentoonstelling aldaar ter stede, en tevens om voor die zaak eene ruime ondersteuning uit de gemeentekas te verleenen. ENGELAND. In het Lagerhuis verklaarde de minister Worms niet te weten, dat er belastingen, door een Hollander, uit naam der Trans- vaalsche regeering, in het grondgebied Samb- tan en Mbegese gevraagd zijn. De Engel sche regeering kan niet beletten, dat de hoofden der onafhankelijke staten concessiën toestaan; doch zij moet zich hare beslissing voorbehouden, indien van haar later verlangd mocht worden dergelijke concessiën onder gewijzigde omstandigheden te erkennen. FRANKRIJK. De Kamer van afgevaardigden heeft een voorstel van Méline aangenomen om land- bouw-kredietinstellingen in het leven te roepen. Volgens dit ontwerp worden de landbouw- syndicaten gemachtigd zich als maatschap pijen van landbouw-krediet in te richten, teneinde het verstrekken van voorschotten aan landbouwers gemakkelijk te maken. Op een vraag van den afgevaardigde Hub bard in de Kamer, erkende de minister dat het Crédit fonder vergunning heeft gevraagd tot uitgifte van oude obligatiën. De Re geering ziet niet in, waarom zij de vergun ning zou weigeren. ITALIË. De minister-president Giolitti zeide gisteren in den Senaat dat 's lands financiën verbeterd zijn het crediet is ongeschokthet evenwicht van het budget zal spoedig bereikt worden. De minister verklaarde zich tegen de gemaal belasting. Na het sluiten der algemeene beraadslaging werd de voorloopige begrooting artikelsgewijs aangenomen met 99 tegen 16 stemmen, waarna de Senaat voor onbepaalde tijd uiteenging. De Senaat zette de beraadslaging over de voorloopige begrooting voort. Cambray Digny, van de rechterzijde, verklaarde als rappor teur, dat de financieele toestand veel ver beterd is hij zeide een groot vertrouwen in de toekomst des lands te hebben en er niet tegen op te zien het uitvoerrecht op granen af te schaffen en de belasting op het ge maal weder in te voeren. HET OOSTEN. Uit Sofia en uit Athene ontving de Times bericht, dat de spanning sterk is tusschen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1