15e Jaarg. Dinsdag 28 Juni 1892. No. 4319. VERSCH IJ N T DAG E L IJ IC 8. Bureau: Boterstraat, E 39. I'rijs van dit Klad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der idverlenliën Van 1—6 regels0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. A LG KM li EN OVERZICHT. BELGIE. Ook het Journal de Bruxelles spreekt thans van eene candidatuur van den minister Alphonse Nothomb te Arlon. Een groep van clericale kiezers zou hem de candidatuur heb ben aangeboden, en de heer Mathelin, die den 14en dezer de clericale tegencandidaat van wijlen Victor Tesch was, heeft, volgens de Patriote, verklaard zich tegenover den beer Nothomb terug te trekken. DUITSCHLAND. De Keizer is Zaterdag ten 8 ure te Kiel aangekomen, met prins Heinrich naar het kas teel gereden en ten 9V4 ure aan boord der Hohenzollern gegaan. Eugen Wolff, de bekende correspondent °p Zanzibar van het Berliner Tageblatt, be schuldigt de Engelsche zendelingen aan den Kilimandscharo, wapens en ammunitie te bebben geleverd aan de Dschagga's die de compagnie van luitenant Bülow hebben ver nietigd. Men verwacht, dat alle Engelsche Ser.delingen uit het Duitsche Kilimandscharo- district zullen worden verdreven. Voorts hieldt de correspondent, dat er in het land schap Usagara een opstand der Mafiti- en ^Aahahe-negers dreigt. ENGELAND. In zijn verkiezingsmanifest herhaalt Balfour 4e conservatieve argumenten tegen Home Rule, en zegt hij verder de maatregelen te zullen bevoordeelen, welke strekken om 4e verantwoordelijkheid van patroons in geval Van ongevallen van hunne ondergeschikten eter te regelen, evenals de maatregelen tot invulling van het locaal gezag in Engeland ^et uitbreiding tot Ierland. Behalve alle •Aaatiegelen om de geschillen tusschen pa bons en werklieden bij te leggen, zal de Candidaat het sparen aanmoedigen, wil hij Sebrekkigeii en anderen te hulp komen, het stelsel der inschrijving op kiezerslijsten ver deren en voorzien in de verdediging van het land. Het vere( schri eniging uitvoerend bestuur der Schotsche voor Home Rule heeft een llJ ven aan Gladstone gericht, waarin met gebied wordt verklaard dat het Gladstone Zljne partij bij de aanstaande vekiezingen ban steunen, bill c^er4e lezing heeft het Hoogerhuis de betreffende de leening voor Mauritius Ogenomen. aam! U|'St0ne 's ^ater4ag-namiddag te Chester kouv v0men üm in eene verkiezingsbijeen- op 1 eene redevoering te houden. Toen hij cg was naardeliberale vereeniging, wierp iemand met een steen naar hemde steen raakte Gladstone's gelaat maar wondde hem niet. De menigte juichte hem warm toe. De Britsche Oost-Afrika Compagnie ontving uit Mombassa berichten betreffende Lugard en Williams. Er waren daar brieven van hen aangekomen, waarin zij aan de katho lieken de schuld gaven van wat er in Uganda gebeurd was. De katholieken zouden het hoofd der protestanten hebben vermoord en Lugard's fort hebben aangetast. De Standard ontving uit Petersburg het bericht, dat de cholera is uitgebroken te Samarkand en dat het Russisch consulaat te Bagdad de tijding zou hebben gezonden van het uitbreken der pest te Bagdad. FRANKRIJK. De heer Dreyfus richtte in de Kamer eene vraag tot den minister De Freycinet over de aanvallen in het blad La libre Parole tegen officieren. De minister antwoordde dat het twistgeschrijf in de bladen ernstige afkeuring verdient, terwijl hij den officieren aanbeval hunne kalmte te bewaren tegenover belee- digingen, die hen niet treffen kunnen. De regeering zal aan alle officieren in dezelfde mate bescherming verleenen. Verdeeldheid te zaaien tusschen officieren is eene misdaad tegen de natie ToejuichingenDe heer Dreyfus dankte den minister voor dit ant woord. Cuneo d'Ornano maakte van de vraag eene interpellatie en verlangde voor katho lieke officieren evenveel eerbied als voor Israëlieten. De Kamer hechtte hare goed keuring aan de verklaringen der Regeering. Het Fransche Middellandsche-zee-eskader, dat zich aan de kust van Algiers bevindt, heeft tot dusver geen bevel ontvangen eene divisie naar Tanger te zenden. Het schijnt, dat de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Spanje, gelijk trouwens reeds vroeger was gemeld, vóór het einde der maand niet tot eene schikking zullen leiden. Het tegen woordig modus vivendi zal echter niet, gelijk men vroeger meende, tot den aanstaanden wijnoogst behouden kunnen worden. SPANJE. Het bevestigt zich dat de Minister van binnenlandsche zaken zijn ontslag aange boden heeft. De heer Illaverde zal hem ver vangen. Het ontslag van den minister wordt gemotiveerd met gezondheidsbelangen. De werkstaking der telegrafisten is geëin digd, na belofte der regeering, dat hunne grie ven zouden worden onderzocht. De directeur der telegraaf heeft zijn ontslag genomen. Tengevolge der nieuwe belasting op de beurs-operatiën, heet het, dat de makelaars na 1 1 Juli in 't geheel geen zaken meer zouden doen. De Kamer besloot niet uiteen te gaan voor de aanneming der begrooting. De republi keinen verklaarden niet te zullen veroorloo- ven dat het leeningsontwerp werd aangenomen. BINNENLAND. Schiedam, 27 Juni 1892. De Schiedamsche processie, ten getale van circa 320 personen, onder leiding van eerw. heeren geestelijken der St. Jans-parochie, vertrok heden morgen ten half acht ure per extra-trein naar Kevelaar. Donderdag-na middag omstreeks 4 uur zal zij hier terug komen, waarna in de kerk aan den Singel de plechtige dankzegging zal worden gehouden. Met de tijdelijke waarneming der betrek king van adjunct-controleur bij 's rijks belas tingen te Rotterdam is belast de adjunct controleur te Schiedam J. van Hee, en te Schiedam de surnumerair jlir. C. Th. L. v. Kinschot. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is het candidaats-examen in de rechten afgelegd door den heer C. J. P. van der Schalk J. Mz. Een troepje socialisten, meest jongelieden, van beiderlei kunne, trok gisteren te onge veer 12 uur, door de stad. Waarschijnlijk was dit een propaganda-tocht, men zong het Vrijheidslied op de wijze der Marseillaise, deelde exemplaren uit van het blad Recht voor A\len, zelfs werd hier en daar stand gehouden om eene redevoering te beginnen hetgeen echter door de politie werd belet. Wanordelijkheden kwamen in 't geheel niet voor. Mag de schets, die dr. Pont onlangs in de Volksvriend over de Schiedamsche toestanden ten beste gat, hier ter stede over 'talgemeen vrij ongunstig worden beoordeeld, een ander inzender van datzelfde orgaan, zekere P. v. d. M. zegt in een stuk vSterke Drank en de kinderen," 0. a. het^ivolgende Weinig trok meer mijne aandacht in het belangrijke artikel door den Schiedammer correspondent onzer vereeniging, in nr. 23 van dit blad geplaatst, dan zijne opmerkingen over de kinderen van de Schiedamsche brandersknechts. Schrijver deelt blijkbaar te dezer zake ten volle de opinie van dr. Pont, namelijk, dat »de alcohol ook op het leven der kinde ren en hun stompheid invloed heeft." NIEUWE SCHIEDAMSCHI COURANT Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver- sekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124..)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1