Tot staving van dit beweren haalt schrij ver een zinsnede aan uit het enquête-verslag door de commissie uit den Franschen Senaat in 1887 opgemaakt, waarin de kinderen van de Parijsche ouvriers, (als gewoonheidsdrin kers verondersteld) in hunne ontwikkeling worden nagegaan. sin hunne eerste jaren zijn zij betrekke lijk lieftallig en aardig, zij hebben een vroeg rijp verstand, maar de verwachtingen welke zij kunnen opwekken, blijven verre van hunne verwezenlijking. Bij eenigen doen zich stui pen voor, die hen dikwijls dooden, of wel ophouden om in den aanvang der periode van manbaarheid in den vorm van vallende ziekten terug te komen. Bij anderen ont wikkelt zich een tuberculoze hersenvlies ontsteking, die hen doet sterven, of eenige andere, meest tuberculoze aandoening. Zij, die blijven leven, vertoonen dikwijls een stilstand in hunne verstandelijke ontwikke ling, zoodat kinderen, die eerst zeer goed leerden en tot de eersten der klasse behoor den, ten slotte de laatsten worden. Ten slotte zij die hunne verstandelijke vermo gens hebben behouden, hebben zelden een bestendig karakter; zij zijn lichtzinnig, wis pelturig, afgetrokken en dikwijls driftig, en indien zij een bizonderen aanleg voor de let terkunde en de kunst hebben, worden zij zelden meer dan vrij gewone blijspeldichters en kunstenaars van minder gehalte" Maar het beweren van den heer Pont, dat de kinderen der Schiedamsche brandersknechts zulke veralcoholiseerde wezentjes zijn wie de Schiedamsche jeugd nauwkeurig ga deslaat, zal voor het meerendeel echt Hol- landsche jongens aantrefien, die hunne han den uit de mouw durven steken. In den nacht van 23 op 24 dezer werden te Leiden aangehouden twee jeugdige snui ters, de oudste is 15 jaar, die gewapend met hengels en wurmenbak, benevens een half fleschje jenever, in de omstreken van Leiden wilden gaan visschen. Daar beiden te 's-Gra- venhage tehuis behoorden, zijn zij onder politiegeleide derwaarts overgebracht, waar bij bleek dat het op den oudste bevonden geld ad f 13 afkomstig was van een som ad f 23, door hem ten nadeele van eenen schip per ontvreemd, welk feit door hem te Schie dam is gepleegd. H. M. de Koningin-Regentes heeft besloten met H. M. de Koningin het volgende jaar aan Zeeland (ook aan Vlissingen) een bezoek te brengen. Naar het Dgbl. v.Z.-H. verneemt zijn de ge ruchten, die te Tilburg loopen, dat bij H. M. de Koningin-Regentes het plan zou bestaan, nog in den loop van dit jaar met H. M. de Ko ningin aan die stad een bezoek te brengenj ten einde het monument te bezichtigen, dat daar is opgericht ter herinnering aan de plaats, waar in 1849 Willem II overleden is, van allen grond ontbloot. De Minister van Oorlog heeft bij de Tweede Kamer een Wetsontwerp ingediend, houden de machtiging op de Algemeene Rekenkamer om alsnog te verevenen een bedrag van f 29.530.63, ter zake van de laatste termijnen voor het maken van een slaperdijk in den Haarlemmermeerpolder. Dit jaar zullen nog beproevingen op groote schaal plaats hebben van geweren van ver kleind kaliber, waarvoor thans voorloopig een keuze is gedaan. Ter bestrijding der kosten voor de aanschaffing van de te beproeven geweren en van de proefnemingen is een verhooging der Oorlogsbegrooting aangevraagd van f18000, zoodat voor dit doel een som van f 28000 zal kunnen worden besteed. Uit Singapore ohtving het Handelsblad dd. 23 Juni het volgende telegram vEen ontzettende vulkanische uitbarsting heeft plaats gehad op het Groot Sangir-eiland (een Nederlandsche bezitting ten N.-O. van Celebes). Honderden inboorlingen zijn ge dood. De eigendommen en personen van Europeanen en Chineezen zijn onbeschadigd. (Het telegram zegt »imdamaged"). De Regeering staat op krachtige wijze de nood lijdenden bij." De Oostenrijk-Hongaarsche spoorwegbestu- ren hebben zich bereid verklaard om behoefti ge Nederlanders, die naar Nederland wenschen terug te keeren, kosteloos of tegen vermin derden prijs over de K. K. spoorweglijnen te vervoeren, wanneer de Nederlandsche spoorwegen daartoe evenzeer bereid zijn ten opzichte der behoeftige Oostenrijk-Hongaar sche onderdanen, die naar hun land terug- keeren. Ter 122e Alg. Vergadering van de Ver- eeniging van en voor Industrieelen onder voor zitting van den heer Em. Koechlin gehou den, is uitvoerig debat gehouden over de aanhangige wetsontwerpen tot wijziging of afschaffing van zekere belastingen. De ver gadering besloot zich nogmaals tot de Twee de Kamer te wenden met gemotiveerd ver zoek om, nu toch naar nieuwe belastingen wordt omgezien zich te bepalen tot zuive ring der bestaande wetten van erkende ge breken, de belasting van zeep en zout ge heel te doen vervallen en geen nieuwe be lastingen te scheppen tot dekking van het geraamd verlies van 10 millioen gulden, maar eenvoudig het Ned. tarief van invoer rechten te herzien op de basis der organieke wet van 1821, en daarbij de Zwitschersche wet van 1891 tot voorbeeld te nemen, die aan dat land van nog geen 3 millioen zielen ruim 13 millioen gulden opbrengt. Het Ned. tarief kan op dien grondslag 15 millioen gulden afwerpen zonder de belastingschul digen gevoelig te treffen. Er is ook geen afdoende reden om tabak en sigaren niet hooger te belasten. Op de Vrijdag te Vlaardingen gehouden Paardenmarkt waren aangevoerd 150 paarden. De prijzen liepen van f 50 f 200. De handel was tamelijk levendig. In de dezer dagen gehouden vergadering van de afdeeling »Rotterdam" van den Bond van Nederlandsche onderwijzers werd be sloten uit de afdeeling twee leden af te vaardigen, ten einde een bezoek te brengen aan de leden der Eerste en Tweede Kamer uit dit district om de Kamerleden met het doel en streven van den Bond bekend te maken. In de volgende vergadering zullen die twee leden benoemd worden. Op lo Juli a. s. zal het 50 jaren geleden zijn, dat de heer W. J. A. van Diepen, Hoofd commies bij de afdeeling Posterijen, aan het Departement van Waterstaat, in Staats dienst trad. Voor den grooten Nationalen Kegelwed strijd, te houden door den Algemeenen Ne- derlandschen Kegelbond, op het terrein der Sporttentoonstelling te Scheveningen, 31 Juli en 1 Augustus heeft zich een regelingscom missie gevormd, waarvan de heer F. van Wijk, onder-voorzitter van den Algemeenen Nederlandschen Kegelbond, president is, tei- wijl de heer C. J. Bakker secretaris, en de heeren L. Brosch, C. D. Doeleman en G. Bak ker, mede-bestuurders zijn. Het 's-Gravenhaagsche Volks- en School- bad nadert met rassche schreden ZIJn voltooiing. Zaterdag a. s. wordt het des namiddags om twee uur plechtig geopend- Zooals bekend is, is het opgetrokken naar de plannen en onder leiding van den archi tect, bestuurslid der Vereeniging voor Volk en Schoolbaden, den heer Van Liefland. De gevel maakt een zeer vriendelijken indruk, en het inwendige belooft uitstekend aan het doel te zullen beantwoorden. In het geheel zijn er 28 badcellen, waarvan 10 voor de mannen- en vrouwenbaden en 18 voor het Schoolbad. Het bestuur hoopt, dat reeds dezen zomer een druk gebruik van dit bad huis zal worden gemaaktplannen zijn in overweging hoe men de Schoolbaden het meest practisch zal inrichten. Te Naarden wordt door een aantal inge zetenen adreisen geteekend aan den minister van binnenlandsche zaken, waarin zij steunen het verzoek, door Hilversums ingezetenen gedaan, om aldaar eene hoogere burgerschool te verkrijgen met vijfjarigen cursus. De Koninginnen te Groningen. Zaterdagmorgen bewoog zich de drukte te Groningen voornamelijk in de richting van het station. De Groningers zouden scheiden van hunne geliefde Koninginnen. Toen het rijtuig van het Regeeringshotel naar het station reed, kwam er aan de uitingen van gehechtheid en liefde, die in elke straat uit de dichte drommen van belangstellenden op gingen, bijna geen einde. De commissaris en zijne echtgenoote, de Burgemeester en eenige andere autoriteiten, begeleidden de Vorstinnen naar het station. In den konink lijken wachtsalor. werd van beide zijden een hartelijk afscheid genomen. Hare Majesteiten drukten allen minzaam de hand, en in den trein gezeten, wuifden ze nog herhaaldelijk den achterblijvenden toe. De commissaris der Koningin begeleidde den trein tot aar. de grens der provincie, het station de Punt. Koningin Wilhelmina heeft door hare lie felijke verschijning aller harten gestolen. De blijken die de Friezen en Groningers gege ven hebben van de aloude trouw aan het geliefde Oranjehuis, zal voorzeker ook in de harten onzer Koninginnen een onvergetehj' ken indruk achterlaten. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan mevrouw Van Panhuys, echtgenoote van der Commissaris der Koningin, als aandenker aan haar verblijf in Groningen een fraaier armband met brillanten en de naamcijfer® van HH. MM. ten geschenke gegeven. Verder heeft ;H. M. een gift van f 120^ beschikbaar gesteld voor de algemeene ar' men van de stad Groningen en kleinere g'D ten voor het Doofstommemnstituut en Ambachtsschool benevens voor de politie, d® muziek der schutterij enz. Te half twee arriveerden Hare Majestei' ten in goeden welstand te Soestdijk. Heden morgen wordt H. K. H. de Groot' hertogin van Saksen te Soestdijk verwach* om aldaar een veertien dagen te verblijven' IVetL. R. K. Volksbond, afd. Schiedam. In de zaal der Officieren-Vereeniging war«r Zondag-middag honderden Katholieken, het meerendeel uit den werkenden en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2