15e Jaarg. Zaterdag 2 Juli 1892. No. V E R S C FI IJ N T D A G ELI,1 K S. mrm Bureau: Boterstraat, E 39. Trijs vun dit Itlad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Trijs der Advertentie» Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer*0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. AMERIKA. Uit Montevideo wordt omtrent den toestand in de Brazileenschen staat Rio Grande gemeld, dat de oorlogsschepen der centrale regeering Cumoeins en Warajo werkelijk Porto Allegro, de hoofdstad van Rio Grande hebben gebom bardeerd. Er ontstond in de stad een ware paniek. De opstandelingen vluchtten naar de vlakten, maar de inwoners hebben ver schrikkelijk geleden. Huis aan huis stort ten inen binnen zeer korten tijd zag men tal van bouwvallen. Toen de regeeringstroepen haren intocht in de stad deden, lagen er vele lijken in de straten. Buiten Porto Allegro bevindt zich echter nog een leger van 6000 aanhangers Van Castilho, den aanvoerder der insurgenten. De regeeringstroepen maken zich gereed met de mariniers der oorlogsschepen tegen dat leger op te trekken. ENGELAND. Koningin Victoria vertrekt half Juni naar Osborne, waar in de eerste week van Au gustus de Duitsche Keizer ontvangen zal Worden. In de koninklijke proclamatie uit Windsor afgevaardigd wordt een nieuw Parlement bijeengeroepen op 4 Augustus 1892. De minister Balfour, tevens leider der re geringspartij in het Lagerhuis heeft te Schelheid een redevoering gehouden, die door 14000 personen zoowel liberalen als conservatieven, werd aangehoord. Betreffende buitenlandsche politiek verklaarde Balfour, dat de tegenwoordige regeering het land groote diensten had bewezen en dat de handel °P het buitenland zeer uitgebreid was. De Vergadering was zeer rumoerig. De conser vatieven juichten den spreker toe, doch de liberalen floten en vielen hem herhaaldelijk lr' de rede. Op 't laatst trachtten enkelen, *erwijl Balfour sprak, zich van de tribune tester te maken. Dank zij de tegenwoor digheid van een groot aantal politie-agenten, 2ljn erge ongeregeldheden voorkomen. In **et gedrang werden veel vrouwenen kinderen gewond. •De schoenmakersknechts te Northampton Hjven het werk staken. De Vereeniging schoenmakersbazen heeft van haren kant es'oten, alle gezellen van het geheele rijk, ten getale van ongeveer negentig-duizend te 0t>tslaan. FRANKRIJK. m de Kamer heeft gisteren de heer de la ^ayeeene interpellatie gehouden over hetgeen onlangs voorgevallen is tusschen het Hof de gezworenen is het proces-Drumont Ocdeau. De spreker legde den voorzitter en laste, aan de gezworenen het vonnis te hebben afgedwongen. Met 309 tegen 202 stemmen besloot de Kamer, over te gaan tot de eenvoudige orde van den dag. RUSLAND. Uit St. Petersburg wordt aan de Times geroeid dat de loop van goederentreinen op den Transkaukasischen spoorweg op hooger last gestaakt is. De personentreinen moeten drie dagen buiten Bakoe quarantaine houden De straten van Bakoe worden met petroleum bespoten. De apothekers in de door cholera geteisterde streken hebben bevel ontvangen de ontsmet- en geneesmiddelen te verkoopqn tegen den kostenden prijs. De gouverneur-generaal van Turkestan is bij keizerlijk besluit gemachtigd gevaarlijke personen uit de naburige khanaten te zetten. Deze maatregel schijnt gericht tegen de Engelsche hindoes, waaronder er vele zijn, die sedert vijftien jaren ongehinderd in die streken gevestigd zijn. SPANJE. De minister van buitenlandsche zaken heeft de alarmeerende berichten over Marokko onjuist genoemd. De Spaansche bezittingen in Afrika loopen geenerlei gevaar. De politiek van Spanje is dezelfde als die van de overige mogendheden. Eene woordenwisseling tusschen Spaansche en Duitsche matrozen te San Sebastiaan ont aardde eergisteren in een gevecht met mes sen, zoodat de militaire macht tusschenbeide meest komen. Vijf Duitsche matrozen werden in hechtenis genomen, terwijl negen Span jaarden verwondingen hadden bekomen. De bevolking is zeer opgewonden. Vóór het Duit sche consulaat werd geroepen Carolina ZWEDEN- EN - NOORWEGEN. Nog altijd duurt de strijd voort tusschen de regeering van Noorwegen en die van Zweden over de instelling van Noorsche con sulaten, wat een eerste stap zou zijn tot Noorwegens autonomie. Uit Christiana wordt van eergisteren gemeld, dat na eene bijeen komst op het paleis, waaraan de Koning, de kroonprins en de leden van het Noorsche kabinet deelnamen, dit laatste zijn ontslag heeft aangeboden, omdat de Koning verklaarde, dat hij het besluit het Shorting tot oprichting van afzonderlijke Noorsche consulaten niet zou bekrachtigen. De Koning heeft zich zijn besluit ten opzichte van het verzoek om ont slag voorbehouden. De voorzitter van het Shorting overhan digde gisteren aan den Koning een adres, waarin de vergadering haar leedwezen er over uitdrukt, dat de Koning het besluit van het Shorting betreffende de oprichting van een eigen Noorweegsch consulaatwezen niet heeft willen goedkeuren. Hierdoor is het ontslag van het ministerie veroorzaakt. Het adres besluit met het verzoek, dat de Koning alsnog ter wille van de eenheid tusschen vaderland en vorstenhuis het be sluit van het Shorting goedkeuren moge, waardaar verhinderd zoude worden het af treden van een Kabinet, dat tegenwoordig uitsluitend het vertrouwen van het Shorting heeft. Men verwacht een schriftelijk antwoord van den Koning. BINNENLAND. Schiedam, 1 Juli 1892. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 30 Juni. Ingekomen een onteigeningsontwerp voor de stichting van eene Koopmansbeurs te Amsterdam. Bij de voortgezette behandeling van de belastingwet, verklaarde de heer F e r f de zen minister zijn steun te zullen geven, ook voor de volgende belastingplannen, al komen zij vóór het kiesrecht. Hij had echter gaar ne de geheele zoutbelasting willen zien vervallen. De heer Beelaerts gaf als zijn oordeel te kennen, dat de Regeering onmogelijk het kiesrecht kan laten wachten op de afdoening van al de belastingontwerpen. Deze op zichzelf zijn slechts eene fragmentarische hervorming, die op zich zelve zeer onbillijk zal werken, waardoor de breede zoom der burgerij volstrekt niet zal gebaat worden, terwijl bovendien het privelegie van de doode hand onbelast blijft. De heer H e 1 d t kon zich met de alge- meene strekking der ontwerpen vereenigen. De hoofdzaak is dat het privilege van het roerend vermogen ophoude. De vorm doet er weinig toe. Maar reeds nu kwam spr. er tegen op, om de boeren van de bedrijfsbe lasting vrij te stellen. Daarentegen zal de bedrijfsbelasting ook de zoodanigen moeten treffen, die van vaste inkomsten uit betrekkingen leven. Men lette er echter op, dat de kleine burgerij niet te veel bezwaard worde en daarvoor kan men een correctief' vinden in de personeele be lasting. De verhooging van den accijns op het gedistilleerd keurde hij af, daarentegen juichte hij de verlaging van den zoutaccijns en de afschaffing van den zeepaccijns toe maar, zonder aan te nemen, dat daardoor de mindere man zeer zou worden gebaat. In elk geval mag men niet aan den anderen kant den werkman zijn borrel be lasten. De deur van den jeneveraccijns moet nu voorgoed gesloten blijven. Inde toekomst wil spr. ook vermindering of afschaffing van den suikeraccijns ten behoeve van den min deren man. Voor 'toverige hoopte spr. mettertijd de herziening van het kiesrecht tegelijk met de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het «utenrereclit van den inhoud dezer courant ii ver- eekerd volgens de Wet v»n 28 Juni 1881 (Stsbl. no. 124.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1