HINNENLAN J). Onder de groentenvrouwen en andere marktverkoopsters te Madrid is een oproer uitgebarsten tengevolge van nieuwe haar opgelegde belastingen. Zij liepen door de straten, riepen de neringdoenden toe hunne winkels te sluiten en mishandelden agenten van politie. Twee vrouwen werden gekwetst en verscheidene agenten werden door steen worpen geraakt. De politie bezette de Puerto-del-Sol en deed tweemaal eenen uitval. Nadat de prefect aan het hoofd der gendarmerie herhaaldelijk had ge tracht de orde te herstellen, maar met een hagelbui van steenen was begroet, werd er van de vuurwapenen gebruik gemaakt. Om twee ure was de rust hersteldde prefect heeft eenige kneuzingen bekomen de alcade heeft een besluit openbaar gemaakt, waarbij de heffing der nieuwe gemeentebelasting gestaakt wordtvele arres- tatiën hebben plaats gehad. De fauburgs zijn door de gewapende macht bezet. Een arrest van den prefect kondigt aan, dat hij van de gewapende macht zal gebruik maken, om samenscholingen uiteen te drijven. Het hof is Zaterdag-avond aangekomen. De Koning zat op de knieën der Regenteszij werden toegejuicht. Nieuwe onlusten hebben Zaterdag-avond in de fauburgs plaats gehad. De vrouwen na men er ijverig deel aan. Enkele personen werden gewond. Patrouilles gendarmerie trek ken door de stad, maar de troepen hebben de kazernes niet verlaten. Schiedam, 4 Juli 1892. Tot aanvulling van hetgeen wij reeds om trent de Raadszittings van 1 Juli 11. meldden, kunnen wij mededeelen, dat de Voorzitter aan het eind dier zitting verzekerde, dat nog deze maand de openbare aanbesteding van het voor de gemeente benoodigde druk werk zal plaats hebben. Ook onze stadgenoot de heer Frans Vis ser werd de vorige week verrast met een schrijver van den zelfden Spaanschen schat graver, die reeds meermalen beproefde inge zetenen van Schiedam, hoewel met weinig gevolg, gelukkig te naaken. De Rotterdamsche Tramwegmaatschappij vervoerde in de maand Juni 11. 581.794 reizigers met eene opbrengst van f 44.536.54^ tegen 589.683 reizigers met eene opbrengst van f 44.244.29 in dezelfde maand van het vorige jaar. Het totaal aantal reizigers, dat in de nu afgeloopen maanden van 1892 vervoerd werd, bedraagt 2731.432 met eene opbrengst van f 217.652.41|t egen 2.794.302 met eene opbrengst van f 214.493.17^ in de zelfde maand van het vorige jaar. Door den Minister van Financiën is be paald, dat in 1892 of later, naar gelang van het ontstaan van vacaturen, 10 kommiezen, na afgelegd examen, kunnen worden aan gesteld als kommies-verificateur van den actieven dienst der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen. Nu de vervaardiging van briefkaarten aan de particuliere industrie is overgelaten, zal zich ook bij dit artikel ontwikkeling der kunst vertoonen. De heer N. Bonten, theehandelaar te Dordt, gebruikt voor zijn firma althans reeds briefkaarten verguld op snee. De nieuwe postzegels van Curasao met de beeltenis der jeugdige Koningin zijn thans ook in omloop gebracht. De kieswet is, naar men verneemt, thans bij het departement van binnenlandsche zaken teruggekeerd. Door wijlen mr. C. P. Hoijnk van Papen- drecht in April jl. te Amsterdam overleden, zijn bij testamentaire beschikking aan het museum Amstelfcring aldaar geschonken een achttal schilderijen en een paar folianten met hun manuscript afkomstig en betrekking hebbende op den oudoom van den overledene, vicaris-generaal van den kardinaal 'd Alsace, aan wien de Nederlandsche Katholieken het geestelijk heil hunner Missie zijn verschuldigd door zijn kloek en talentvol optreden met woord en pen tegen de volgelingen van Jansenius. Naar De Kampioen verneemt, is in het heemraadschap Nieuwer-Amstel en Amstel de bepaling ingevoerd, dat ook wielrijders in het vervolg tol zullen moeten betalen, welke bepaling reeds van kracht is. Het tolgeld bedraagt 2j cent. Door den meubelmaker Van der Vaart te Groningen is thans naar Soestdijk verzonden het poppenhuis, geschenk van mevrouw van Panhuis-Looxma aan H. M. de Koningin. Het stelt van buiten tot in de kleinste bijzonder heden voor het Raadhuis van Groningen, van binnen een heerenbehuizing met 6 kamers. In de kamers vindt men parketvloeren, kost bare meubelen, geschilderde plafonds enz., in de keuken het benoodigd koper- en blik- goed, ja de kelder is zelfs voorzien van CO fleschjes wijn. Bij de aanbieding wist H. M. Haar gevolg, de poppen, spoedig te plaat sen, waarbij H. M. tot de ontdekking kwam, dat de gouvernante ontbrak. Met bekwamen spoed is deze daarop door de vereeniging »Tesselschade" vervaardigd, zoodat er nu aan deze hofhouding niets ontbreekt. Wij vernemen, dat tegenwoordig sommige personen en firma's, die geen plan hebben bestelde goederen te betalen, een nieuw middel hebben bedacht om goederen te be trekken, vooral uit het buitenland. Zij ver wijzen bij hunne bestellingen voor inlichtin gen naar de Nederlandsche Bank, terwijl het toch bekend is, dat de directie in den regel geene inlichtingen geeft en nimmer het recht verleent zich op haar te beroepen. Daar, op den naam der Nederlandsche Bank afgaande, reeds menige fabrikant en groot handelaar het slachtoffer van dit bedrog is geworden, achten wij het plicht tegen zulke praktijken te waarschuwen. (Ilbl) Mr. Gustave Tripels heeft ontslag genomen als lid van den gemeenteraad te Maastricht op grond, dat bij de jongste verkiezing voor de Tweede Kamer slechts 417 stemmen uit Maastricht op zijne candidatuur waren uitge bracht, terwijl een aan de Maastrichtenaren geheel onbekend en vreemd oud-militair en oud-burgemeester (de heer De Ras) 457 stemmen erlangde. Te Rotterdam is nabij de Delftsehepoort een bouwterrein door een consortium aange kocht, om daarop een ijzeren circus te bouwen die zoo zal worden ingericht, dat hij ook als een concertzaal en als schouwburg zal kunnen dienst doen. Man schrijft aan het N. v. d. D. uit Kleef Nu is de vierde maand van het verblijf des heeren dr. Bergman, vroeger eerste ge- neeshaer bij pastoor Kneip, te Worrishofen. alhier ten einde en het cijfer zijner patiën ten is thans tot 1200 geklommen. De re sultaten zijn over het algemeen zeer gunstig, ofschoon men zich moet verwonderen ovei de groote variëteit van zieken, die hier ko men. Rhumathiek. zenuwhoofdpijnen, bloed armoede, onderbuiksongesteldheden, allerle1 zenuwaandoeningen spelen de voornaamste rol- Intusschen geeft het hier veel vertier voordeel, want daar men niet verplicht is in een hotel te gaan, bewonen vele bezoe kers particuliere huizen, waar men voor viel' a vijf mark een volledig pension vindt. „Zwarte Griet." Tot opening der Kermisvermakelijkheden in den Officierentuin werd gisteren-avond door deVereenigde Rotterdamsche Toneelis- ten, directie de heeren Le Gras Haspels, opgevoerd «Zwarte Griet", tooneelspel in J bedrijven (6 tafereelen) door Rosier Faassen mise-en-scène van A. J. Le Gras. Dit tooneelspel isonzenstadgenootennieton- bekend, wijl het reeds vroeger hier ter stede door het gezelschap van Van Lier ten tooneele werd gevoerd. Intusschen had dit voor velen hunner geen reden behoeven te zijn, om de opvoering van Zondag-avond niet bij te wonen I want waar, zooals hier de verdienstelijke auteur zelf optrad om een belangrijk gedeelte van zijn veelomvattend werk te vertolken, en het vervullen van de hoofdrol aan niemand minder dan Mevr. Cath. Beersmans was toevertrouwd, mocht men zeker verwachten, de edele kunst in hare schoonste openbaring te zullen genieten. En de uitkomst heeft die verwachting zeker nog overtroffen. Ja, dat was waarlijk de dramatische kunst in hare edelste open baring, wat ons door mevr. Beersmans in haar optreden als «Zwarte Griet" werd te zien gegeven. Zij was geheel, zoowel in hare uiterlijke verschijning als in haar meesterlijk spel, de type van die ongelukkige vrouw, doof den haat misvormd tot een verachtelijk we zen, door de dorpbewoners verafschuwd en als de kwelgeest der streek aangeduid. Haat flikkert uit hare oogen en spreekt uit hare blikken en gebaren. Slechts één beter gevoel leeft nog in dat bedorven harthet is de moederliefde, die zich in haar nooit verloo chent. Het is die liefde, welke haar ten slotte tot verbetering van haar leven leidt. Alles had zij tot heden verdragende af schuw en verachting der menschen hadden haar koud gelaten maar de onverschilligheid van haar eenig kind treft haar tot in 't hart en de gedachte dat hij haar wellicht voor immer gaat verlaten, de bittere verwijtingen die hij haar toevoegt, maken haar schier wanhopig. Als in die vreeselijke oogenblik- ken de dorpspastoor voor hare oogen ver schijnt, herinnert zij zich het woord van dien waardigen priester «haat komt van de men schen maar liefde komt van God" en ondei een vloed van tranen valt zij den geestelijke te voet en smeekt hem: »o priester, leer mij bidden." Dit is het uitgangspunt harer be keering; in het vervolg is er dan ook geen sprake meer van «Zwarte Griet" maar zien wij «moeder Margriet" omringd door de tee- dere zorgen van haar, die eerst het vooi' werp van haren haat waren geweest. Dat ge' broken hart lijdt onder de herinnering van het verleden en de vrees voor de toekoms van haren eemgen zoon, die ver, zeer ven'e van haar verwijderd, in doodsgevaren verkeert' En dat onrustig hart, zoolang door haat ver voerd, bezwijkt onder den last der liefde als het voorwerp harer moederlijke bekommering eindelijk voor zich ziet. De laatste woorden die van de stervende lippen vloeien, ze heet ze nu in hare veelomvattende beteeken|& leeren kennen haat komt van de menschel maar liefde komt van God. Treffend werden deze verschillende aan grijpende scènes vertolkt door mevr Cat1'' Beermans, die ons «Zwarte Griet" zoov.' vóór als na hare bekeering zeer typisch vVÖ der gaf. Ook de heer Rosier Faass^ toonde in de bijzondere rol die hem was toevertrouwd, geheel thuis te zijn. was als pastoor zoowel in zijn uiterlijk (T, treden als in zijne woorden en gebaren ze eene waardige verschijning. Waarlijk als r» )0 onze geestelijken altijd zóó ten toone voerde, dan zou er zeker bij ons veel mi"1 bezwaar tegen bestaan, een geestelijk voor het voetlicht te zien treden. De

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2