Hoogstraat E 318, 15e Jaarg. Donderdag 7 Juli 1892. No. V E R S c H IJ N T DAG E L IJ K S. mm Boterstraat E 39 Bureau: Boterstraat, E 39. Het BUREAU van de NIEUWE SCHIEDAM- SCHE COURANT wordt met 1 Au gustus verplaatst van hoek Zwaansteeg ALGEMEEN OVERZICHT. BINNENLAND. NIEUWE SCHIEDAM» COURANT l'rijs vhii dit Itlad Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver- lekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no. 124.) ühill'hi' Prijs der Adverlentiëii -T Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. NAAK AMERIKA. Volgens nader bericht uit Rio de Janeiro is thans in San Paolo de rust hersteld, maar er heerscht nog steeds een hevig vijandige geest tegen deltalianen en in de diplomatieke be trekkingen met Ralië eenige spanning. Volgens officieele berichten hebbende gouvernements- gezinde troepen Carumba, in Matto Grosso, ingenomen. Aan de Italiaansche kanonneer- booten, gestationneerd in Zuid-Amerika, is bevel gegeven, zich ter beschikking te stellen van de Italiaansche legatie te Rio de Janeiro. DUITSCHLAND. De Hamburger Nachrichten verzekert dat Bismarck het artikel van de Norddeutsche Allgemeine Zeitung belachelijk vindt en niet ban aannemen, dat het zijnen oorsprong zou vinden in ministerieelen kring het moet be paald afkomstig zijn van de redactie der Nord- üeutsche zelve. Het zou in hooge mate be langwekkend. zijn, als de poging werd gedaan, Bismarck door eene gerechtelijke aanklacht het zwijgen op te leggen. Dat dit Bismarck 2elf niet aangenaam zou zijn, is moeilijk te gelooven hij zelf zou er geen bezwaar tegen ''ebben als zijne politieke loopbaan op zulk eene dramatische wijze eindigde Ter bestrijding der Norddeutsche Allge- 'neine Zeitung verklaart de Hamburger Nachrichten, dat Bismarck het tegenspreekt °°'t te hebben gezegd, dat Windthorst en Czaar indertijd reeds vooraf van den keizer hadden vernomen dat hij (Bismarck) Z°U aftreden. Het Centrum beschikte echter °Ver goede relatiën ten Hove, afgezien van e Fransche katholieke echtgenoote van een ^estijds ten Hove zeer geziene paedagoog. an ministerieele zijde had in den Reichs- °-nzeiger artikel der Norddeutsche moe- n z\jn tegengesproken. T GRIEKENLAND. ngevolge het uitbreken van de cholera ee't de Regeering een quarantaine voorge- even voor allen invoer uit havens aan de r Wa'te Zee. Donderdag zal Trikoupis het eoeeringsprogram in de Kamer ontwikkelen. OOSTENRIJK- HONGA RIJE. f^In het Hongaarsche Hoogei huis (Magnaten- tafel heeft gisteren de vorst-aartsbisschop Vaszary van Gran, primaat van Hongarije, een rede gehouden over de veel besproken kwestie van den doop van kinderen uit ge mengde huwelijken. De Hongaarsche wet geving is ten deze oprichte geenszins in overeenstemming met de voorschriften der Kerk, en verbiedt o. a. den katholieken doop van kinderen, die volgens zekere wetsbepa ling protestantsch moeten worden gedoopt. De protestanten worden zelfs op allerlei wij zen bevoordeeld, wat geen al te groote ver wondering kan baren, wanneer men weet, dat de vroegere minister-president, de heer Tisza protestant is. De primaat van Hongarije verklaart in zijne rede van hoogerband te zijn gemachtigd het beweren tegen te spreken, dat de Paus voornemens zou zijn zich in de binnenlandsche aangelegenheden van Hongarije te mengen. Daartegenover betoogde Z. E., dat alleen de Heilige Stoel bevoegd is te oordeelen over kerkelijke zaken betreffende het ge loof en de zeden, en dat op deze punten de Regeering niet kon toestaan wat de ka tholieke Kerk verbiedt. Ten aanzien van de hoofdzaak vroeg de doorluchtige spreker, dat de bepalingen van de wet betreffende ge noemde kinderen veranderd, althans anders uitgelegd zouden worden. De tegenwoordige interpretatie toch is zelfs in strijd met de gelijkheid der gezindten. PORTUGAL. Bij gelegenheid van de aanbieding dei- gouden roos aan koning Amélie van Portu gal, heeft de Koning amnestie verleend wegens drukpersdelicten. Ook is kwijtschelding van straf toegekend aan de soldaten, die zich op 31 Jan. 11. aan rebellie schuldig maakten. ROME. Uit Rome wordt van 4 Juli geseind De Pruisische gezant bij het Vaticaan, de heer Von Schlözer, die waarschijnlijk Rome on- verwyld verlaten zal, zou in een particulier gesprek te verstaan hebben gegeven, dat hij Rome verlaat, omdat de heer Caprivi onte vreden is over 's Pausen toenadering tot de Fransche republiek en over de staatkunde van het Vaticaan, dat het drievoudig ver bond vijandig gezind is. De heer Von Schlö zer zou er bijgevoegd hebben, dat het twij felachtig is, ot hij vooreerst wel vervangen zal worden door een anderen gezant. RUSLAND. Uit St. Petersburg wordt aan de Times gemeld, dat de berichten uit Baku allertreu rigst luiden. Leden van den stedelijken raad zijn weggeloopen, zonder dat er de minste ontsmettingsmaatregelen werden genomen. Slechts vier geneesheeren bezoeken de met lijders overvulde gasthuizen genees en ont smettingsmiddelen zijn niet dan tegen bui tensporige prijzen verkrijgbaar, daar de voor raad geheel onvoldoende is. Uit andere ste den in den Kaukasus luiden de cholera-be- richten even ongunstig. Uit Odessa verneemt de Daily News, dat er eene schrikbarende hitte heerscht. De thermometer wijst 100 graden Fahr. aan. Per week sterven er 40 personen per 1000. Het stadsbestuur neemt buitengewone maat regelen tegen de cholera. Er worden speci ale commissiën van geneeskundigen benoemd. In andere plaatsen van de Krim worden eveneens maatregelen genomen. Schiedam, 6 Juli 1892. TWEEDE KAMER. Verhooging van den accijns op liet Gedistilleerd. Door den heer Van der Borch van V e r w o 1 d e werd, na bespreking van de andere belasting-voorstellen, omtrent de ver hooging van den gedistilleerd-accijns in de Kamerzitting van 29 Juni de volgende rede gehouden Ik stap nu van dit punt af, en kom tot het derde bezwaar, een bezwaar ook door de heeren Van Houten en De Kanter geop perd, namelijk de verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Bij de beraadslaging over dit onderwerp is het tot dusver alleen beschouwd ten op zichte van den druk die daardoor op den werkman gelegd werd. Men heeft alleen voor oogen gehad het is reeds gezegd de dronkaards, maar men vergete niet dat door verhooging van dien accijns ook eene industrie in den lande ge drukt wordt, die niet alleen strekt om drank te maken, maar door het fabriceeren van gist en spoeling voor ons land eene bron van welvaart is, die ook den landbouw ten goede komt, eene industrie die bovendien tal van menschen werk verschaft. Indien men nagaat welke voordeelen deze industrie, door de spoeling die daaruit ver kregen wordt, ook voor den landbouw afwerpt, dan gaat het toch niet aan deze alleen met het oog op den sterken drank die er gefa briceerd wordt, te beschouwen. De branders hebben reeds nu groote concurrentie te door staan, zoowel door invoer van buiten, als van de grootere fabrieken. Tegenwoordig wordt door de groote bran derijen de fabrieken (zooals bijv. die van den heer Van Marken te Delft) eene quantiteit spiritualiën geleverd, waarvoor misschien wel 100 kleine branderijen noodig

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1