zouden zijn om diezelfde hoeveelheid te fa- briceeren. Legt men nu den branders, die toch al in moeilijke omstandigheden verkeeren, daarbij nog zwaarder belasting op, dan zal voor hen de strijd om het bestaan niet langer vol te houden zijn. Wil men het misbruik van sterken drank tegengaan, dan zal men mij in de eerste rijen der bestrijders vinden, maar laat men het dan op royale wijze doen en breken met het systeem dat een groot deel van's Rijks inkomsten uit het fabriceeren van drank ge trokken wordt. Laat men dan niet langer deze bron van inkomsten in de Staatskas doen vloeien. Laat men desnoods de bran derijen sluiten, na de branders de sluiting van hun bedrijt behoorlijk vergoed te heb ben. Maar laat men niet door kleingeestige middelen, kleine knijperijen, die nijveren in hun bestaan te kort doen. Ik had verwacht dat deze Minister in plaats van den band, die de schatkist aan het drank gebruik bindt, nog vaster aan te halen, deze wat losser zou gemaakt hebben, door den accijns op het gedistilleerd te verlagen in stede van die te verhoogen. Is er een equivalent noodig, welnu, ik ge loot niet dat dit zoo heel moeilijk te vinden zal zijn, daar er mijns inziens niets onbillijks in zou liggen om hen, die meer dan een millioen bezitten, in plaats van met f2, met f3 per mille te belasten. Vóór ik eindig, wil ik er op wijzen, dat naar mijne bescheiden meening èn de Re geering èn de liberale partij eene groote fout begaan hebben, door aan den vooravond van de herziening der kieswet, dit fragment van het belastingstelsel aan de orde te stel len. De verantwoordelijkheid daarvoor kome dan ook voor hare rekening. Ten slotte uit ik den wensch dat de Mi nister door indiening van nog ontbrekende en verbetering van de reeds ingediende voor stellen mij in staat zal stellen hem te steu nen in zijne poging tot verbetering van ons belastingstelsel. De Minister bedenke echter wel dat be lastingwetten, als partijwetten doorgedreven, nooit populair kunnen worden en nooit recht vaardig zijn, en ook hier geldt het woord gerechtigheid verhoogt een volk. De heer J. van Rhijn Gzn., plaatsvervan gend hoofd der tweede openbare armenschool, die den 1 dezer zijn 25-jarig ambisjubilee als onderwijzer vierde, heeft het op dezen zijnen feestdag zeker niet aan belangstelling ontbroken. Van het hoofd der school waar aan de heer Van Rhijn werkzaam is, alsook van zijn mede-onderwijzers en de kinderen dier school ontving de_ geachte jubilaris fraaie geschenken, terwijl ook velen zijner stadgenooten hem van hunne belangstelling deden blijken, hetzij door een geschenk of op andere wijze, zoodat deze dag bij den heer Van Rhijn zeker in aangename herin nering zal blijven. Gister-middag werden de kinderspelen in den Officierentuin voortgezet. Het Ameri- kaansch werpspel en geblinddoekt schijfsteken was voor de meisjes een amusant spel. Vooral het laatste wekte dikwijls den lachlust der talrijke toeschouwers, wanneer de ge blinddoekte, in plaats van de schijf, een der toeschouwers tot doelwit scheen te hebben gekozen. De jongens vermaakten zich met stokspringen en zakloopen, waarbij natuurlijk menig kampioen totalgemeene vroolijkheid in het zand beet. Jammer dat aan den kegel wedstrijd, waarvoor evenals vorige jaren de kegelclub vSchiedam" prijzen had beschik baar gesteld, slechts twee jongelieden deel namen. Dat het Bestuur ook nu weder voor een aangename afwisseling der wedstrijden had zorg gedragen, behoeft nauwelijks gezegd. De professor Giovanni Bosco, wiens naam alleen hem reeds zekere mysterieusiteit ver schaft, gaf in de groote zaal eene »Brillante voorstelling a la Cagliostro" en deed natuurlijk oud en jong door zijn goochel-toeren verbaasd staan. Ook nu werden weder naafloopder feestelijk heden de verschillende prijzen uitgereikt. Een woord van lof behoort te worden gebracht aan het ijverig bestuur der Offi- cieren-Vereeniging voor de vele moeiten die het zich getroost om de Schiedamsche jeugd op zoo uitstekende wijze te vermaken. In de gisteren gehouden zitting der Prov. Staten van Zuid-Holland bleek het, dat de gemeente Ketel had afgezien van haar vroe gen verzoek om subsidie voor wegverbetering. De adressen betreffende de verplichte keu ring van dekhengsten en subsidieering van de paardenfokkerij in Zuid-Holland werden in afwachting van het advies van Ged. Staten tot heden aangehouden. De leden der Staten van Zuid-Holland zullen 12 dezer de werken der vaartverbete ring tusschen Rijn en Schie in oogenschouw nemen. Door H. M. de Koningin-Regentes is aan de leden van het gezelschap der Koninklijke Yereeniging »Het Nederlandsch Tooneel", die in de voorstelling van »de Kleine Lord" ten Paleize in de residentie zijn opgetreden, een bronzen herinneringsmedaille geschon ken, die aan de eerie zijde het borstbeeld van H. M. de Koningin, omgeven door een randschrift met den naam Wilhelmina en aan de keerzijde het opschrift Herinnering aan den 4 Maart 1892, bevat. De commissie, bij koninklijk besluit van 16 Juni jl. benoemd tot bevordering van de belangen van de Nederlandsche nijverheid en den Nederlandschen handel en landbouw, bij gelegenheid der in 1893 te Chicago te houden internationale tentoonstelling, noodigt allen, die voornemens zijn inzendingen op die ten toonstelling te doen, uit, daarvan zoo spoedig mogelijk kennis te geven aan den secretaris der commissie jhr. S. van Citters, ministerie van waterstaat, handel en nijverheid onder opgave van den aard en omvang hunner inzending en van de daarvoor noodige plaats ruimte in M2. Blijkens bericht van H. M. 's gezant te Brussel is de in en doorvoer van Nederlandsch rundree in België van af heden weder toegestaan langs den spoorweg Rozendaal Esschen, in welke laatste plaats de dieren gevisiteerd zullen worden door een Belgisch veearts. De heer Henry Tindal heeft zich meteen adres tot de Kamer gewend, waarin hij haar verzoekt, geen meerdere gelden toe te staan voor de stelling van Amsterdam, voordat door een grondig onderzoek zal zijn uitgemaakt, of deze gelden werkelijk niet weder nutte loos worden verspild. De heer Tindal komt in zijn adres tegen het onhoudbare van de stelling Amsterdam op, die, hoewel gemaakt volgens hetgeen vroeger door generaal Den Beer Poortugael was voorgesteld, door dezen zeiven )thans wordt afgekeurd. Hij beroept zich op het oordeel van den generaal Brialmont, en zegt dat hij bereid is die stelling te bewonderen, als er een enkele deskundige te vinden is, die haar niet bepaald onzinnig acht. Naar wij vernemen, is het wetsontwerp tot annexatie van de gemeenten Charlois en Krelingen geheel en een gedeelte der ge deelte der gemeente Ilselmonde en Ouwer- schie bij Rotterdam door Ged. Staten van Zuid-Holland opgemaakt en ter fine van advies gezonden aan de colleges van Burg. en Weth. der betrokken gemeenten en van deze werd terugontvangen, zoodat spoedig de toezending van dit wetsontwerp aan de betrokken gemeenteraden kan worden ver wacht. Burg. Weth. van de verschillende gemeenten hebben geen ernstige bezwaren ingebracht. (T.) De Java-Bode maakte gewag van een te Batavia loopend gerucht, dat de expeditie naar Lombok niet zal doorgaan, omdat het opperbestuur er tegen is. De Eerw. Zusters Dominicanessen bestemd voor het jongensweeshuis te Santo Rosa en de Eerw. Fraters voor het collegie banto To- rnas op Curasao, zijn Maandag-morgen 16 Juni met het stoomschip der W.-I. maildienst, Oranje Nassau, na een gelukkige reis in goeden welstand gearriveerd. De Eerw. Zusters zijn Donderdag-morgen daarop naar S. Rosa vertrokken. Dinsdag daarop zou de plechtige inwijding van het nieuwe jongensweeshuis te S. Rosa plaats hebben. De vice-president van de Transvaalsche Republiek, de heer Smit, heeft thans de re sidentie verlaten en zich naarLor.den begeven, alwaar de generaal zien den 9 dezer voor de Transvaal zal inschepen. Omtrent den moord op het dienstmeisje van den heer Viotta, te Amsterdam, is nog niets bekend, en te Gouda zoekt men ook nog altijd naar den moordenaar van de bur gerjuffrouw, terwijl men van den moord op de boerin in Friesland, nu circa een jaar geleden, zelfs niet meer spreekt. (R. N.) In de Zondag gehouden vergadering van de afdeeling Rotterdam van den Ned. R.-K. Volksbond deelde de vice-president, de heer Michaelides, mede, dat de voorzitter dier afdeeling, de heer J. G. Scheerder, ontslag had genomen als lid van het bestuur. Gisteren werd te Steenwijk feestelijk de herinneringsdag gevierd van de herovering der stad, 300 jaren geleden, op de Span jaarden. De stad, die tien jaren te voren bij verrassing aan de Staatschen was ont nomen, ging den 5 Juli 1592 weder over in het bezit van prins Maurits, na een beleg van twee maanden. Het Huldeblijk der Bossche Katholieken aan den nieuwbenoemden bisschop zal be staan in een prachtigen zwaar verguld-zil veren kelk, waarvan de vervaardiging is opgedragen aan de gunstig bekende firma Gebr. Van Gemert te 's-Bosch. Ook zal den prelaat vanwege een gees telijke corporatie worden aangeboden een fraai geschilderd glasvenster, bestemd voor de kapel van de bisschoppelijke woning, waarvan het beeld van den H. Wilhelmus de hoofdfiguur uitmaakt, en dat zal worden vervaardigd naar een teekening van den architect der kathedraal, den heer L. C. He- zemans. Het programma is verschenen van de plechtige wijding van den nieuwen bisschop van 's-Hertogenbosch mgr. W. Van de Ven. Woensdag (morgen), 's namiddags 5 uur worden de feestelijkheden geopend met klok- gelui. Tegen 9 uur des Donderdags begeven zich de onderscheidene kerkelijke hoogwaardigs" bekleeders naar de kathedraal in de volgend0 orde lo. Rjjtuig, bespannen met vier paarden,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2