15e Jaarg. Vrijdag 8 Juli 1892. No. 4327. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. l'rijs van dit Itlad Voor Schiedam per 3 maanden /1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 ALGEM 15EN OVERZICHT. AFRIKA. Uit Kaapstad wordt aan de Times geseind, dat Gordon Sprigg in het parlement een vo tum van wantrouwen in het ministerie, we gens de niet voltooiing der spoorweglijn naar Mafeking heeft voorgesteld. De premier Rh 0- des zeide, dat de politiek van het Kabinet er naar streeft de noordelijke spoor-extensies ten spoedigste te doen afbouwende Mafe- king-lijn behoort ook daartoe, maar de aan leg vereischt tijd. Het debat is verdaagd, AMERIKA. Een dépêche van Caracas aan de New- York Herald meldt, dat er een bloedige strijd den lsten dezer' maand in de nabijheid der Venezolaansche hoofdstad heeft plaats gehad, waarbij de verliezen aan beide zijden zeer gevoelig waren, maar waarvan de uit slag niet beslissend was. De troepen van Crespo liggen thans verschanst rondom Ca racas. De regeeringstroepen zijn te Elgua- yaba door troepen van Crespo geslagen. Het daai aangerichte bloedbad was vreeselijk. Dinsdag-avond heeft te Homestead in Penn sylvania eene bloedige botsing plaats gehad tusschen de werkstakende ijzerwerkers der hoogovens van Carnegie en particuliere veiligheidsagenten, welke aangenomen waren om hen die wilden voortwerken, te beschermen. Twaalf personen werden door schoten uit vuurwapenen getroffen, van welke verschei dene waarschijnlijk sterven zullen. Men ver- Zekert dat er 5 agenten onder de gewonden zijn. Volgens de laatste telegrammen zijn te Homestead (Pennsylvanië) tien personen ge dood en elf gekwetst. De veiligheidsagenten kwamen in den ochtendstond aan in booten. 2ij poogden te landen, maar werden her haaldelijk door de werkstakers terugge worpen. Het stedel ijk bestuur heeft de hulp 'ngeroepen van den gouverneur van Pennsyl- vanië. De toestand is nog steeds bedenke lijk. DUITSCHLAND. De Reiclisanzeiger schrijft, dat de zake lijke waarde der in de bladen voorgekomen aan Bismarck toegeschreven opmerkingen, aan de regeering geene aanleiding geeft, zich er mede in te laten. Nochtans zij te genover de Hamburger Nachrichten voorop gesteld, dat Caprivi tot het oogenblik zijner enoeming als rijkskanselier, nooit naar eene staatkundige werkzaamheid heeft gestreefd, ®n nooit getracht heeft in betrekking te °ttien, of in betrekking gestaan heeft tot ®enige politieke partij. Prijs der Advertentiëii Van 1—6 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Prins Bismarck heeft thans in zijn Ham burger ISachrichten geantwoord op de aan vallen van de Norddeutsclie Allgemeine Zei- tung, zijn vroeger lijforgaan. Zooals men weet, worden deze aanvallen toegeschreven aan den tegenwoordigen rijkskanselier, ge neraal Von Caprivi. De oud-kanselier is in zijn antwoord zoo grof mogelijk. Hij beweert, dat die aanvallen geenszins officieus zijn, en dat hij er mee lacht. Hij stelt alleen de redactie van het blad aansprakelijk en noemt de tegen hem gerichte artikelen domheden en onbeschaamdheden, die men van welop gevoede en bekwame lieden als de tegen woordige ministers niet mag verwachten. Voorts verklaart Bismarck, dat als de mi nisters op den thans ingeslagen weg voort gaan, zij nog wel geheel andere dingen zul len te hooren krijgen. Eene gemengde commissie uit de magis- straat en uit de raadsleden der hoofdstad heeft besloten, 10 millioen mark beschikbaar te stellen voor de wereldtentoonstelling te Berlijn onder uitdrukkelijke voorwaarde even wel, dat te tentoonstelling vóór of uiterlijk in 1898 plaats hebbe. Dit besluit zal worden medegedeeld aan den rijkskanselier, aan het bureau van den Handelsdag en aan de Aeltesten der Kaufmanschaft. ENGELAND. De verkiezingen in het Vereenigd Konink rijk gallen totnogtoe uit in het voordeel van Gladstone's partij. Het sucses derGlad- stonianen houdt aan, doch fsnog niet van dien aard, dat men reeds met zekerheid het herstel der liberale meerderheid kan voor spellen. Trouwens de voornaamste dag der verkiezingen is nog niet daar. Volgens de laatste berichten zijn gekozen 112 conservatieven, 17 unionisten, 85 Glad- stonianen en 4 anti-parnellieten. De conser vatieven hebben 4 zetels gewonnen de unio nisten 3 en de Gladstonianen 24. De minister Matthews is gekozen met eene meerderheid van 2209 stemmen en Cham berlain met eene van 4417, beiden in ar rondissementen van Birmingham. Tot dus ver verneemt men nog slechts de resultaten van den strijd in de steden, waar de con servatieven hun meeste aanhangers tellen. Het platteland is voor het grootste deel op de hand van Gladstone. Te Londen hebben de Gladstonianen verschillende overwinningen behaald en een van de voornaamste daarvan is de zegepraal op den bekenden reiziger Stanley, die zich in het district North Lam bert kandidaat had gesteld als unionist. Gladstone heeft eergisteren weer in Schotland het woord gevoerd en wel te Dalkeith. Hij zeide, dat indien Schotland na rijpe over- weging voor zich home-rule vraagt, het die zal verkrijgenwant het heeft daarop recht. Het tegenwoordig stelsel van bestuur in Schotland laat ontegenzeggelijk veel te wen- schen over. In Ierland houden de ongeregeldheden tusschen Parnellieten en anti-ParnelIieten aan. Graaf Plunkett, de Parnellistische kan didaat voor Mid Tyrone, is ernstig mishan deld. De heer William O' Brien, een der leden der nationalisten, werd te Limerick, toen hij de kandidatuur van O. Keefe ver dedigde, door steenworpen ernstig aan het hoofd gekwetst. RUSLAND. Aan de Standard wordt uit St. Peters burg geseind, dat reeds vóór tien dagen de cholera uitgebroken is te Tsaretzin, tusschen Astrakan en Saratow, hetgeen onvermeld gebleven is in het regeeringsblad, dus aan toont dat de ambtelijke berichten omtrent de cholera onbetrouwbaar zijn. SPANJE. Uit Coruna wordt gemeld, dat de inwo ners van San Martin de Noya in opstand zijn gekomen tegen de belastingen, en de huizen van den burgemeester en den ge meentesecretaris deerlijk hebben toegetakeld. Te Calahorra is de rust hersteld. Omstreeks 700 oud-officieren van don Carlos en gedelegeerden der Carlistische groepen uit dertien provinciën zijn Maandag te Guernica in Biscaye bijeengekomen en hebben in redevoeringen en heildronken aan een feestmaal in zeer stoute bewoordingen de verwachtingen der Carlistische partij uit eengezet. Deze manifestatie en hernieuwing van de Carlistische propraganda in het noor den des rijks geeft de pers tot levendige bespreking aanleiding. B INNENLAND. Schiedam, 7 Juli 1892. Door de politie is eergisteren aangehouden de persoon van E. P. J. Z., wonende te 's-Gravenhage, die alhier aan de huizen kermis wenschte onder het valsche voorgeven van werkman aan de waterleiding te zijn. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Woensdag-avond werd door het tooneel- gezelschap der heeren Le Gras Haspels in den Officierentuin opgevoerd het tooneel- spel »de Oude Kleerkooper of een Vriend in den Nood", blijspel in 7 tafereelen naar het Hoogduitsch van O. F. Berg door F. H. Greb NIEUWE SCHEDAMSCHE COURANT Het auteursrecht vau Jen inhoud dezer courant i» ver- zekerd volgeus de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124.) "U J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1